AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  kwiecień-czerwiec 2020 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia


3 czerwca 2020 r. dyrektor Agencji Żydowskiej Josh Schwartz powiedział, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na to, że w nadchodzącym roku około 50 tys. osób wyemigruje do Izraela. Oznacza to, że emigracja do Izraela może w przyszłym roku podwoić się. Główny wpływ będzie miała na to pandemia koronawirusa oraz kryzys gospodarczy, a także wzrost antysemityzmu i upadek wielu żydowskich społeczności.
    3 czerwca 2020 r. departament badań ministerstwa wywiadu ostrzegł, że może dojść do wielu fal infekcji koronawirusem i Izrael powinien się na to przygotować. Stwierdzono, że nawet jeśli w przyszłym roku pojawi się szczepionka, to i tak nie będzie możliwe uodpornienie całej populacji do końca 2022 r.
    3 czerwca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 342. W stanie ciężkim jest 27 osób (25 pod respiratorami). Zmarło 291 osób. Obecnie aktywnych jest 2 103 przypadków. Ministerstwo edukacji podjęło decyzję, że szkoły w których wykryto przypadek zarażenia, będą tymczasowo zamykane. Zamknięto kolejnych 15 szkół. Ogółem zamknięte są 51 szkoły, a 6831 uczniów i nauczycieli zostało odizolowanych. W ciągu ostatniej doby wykryto ogółem 47 nowych infekcji.

3 czerwca 2020 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Modi'in Ilit. Napastnikowi wypadł jednak z ręki nóż i żołnierze go obezwładnili. Nikt nie został ranny.

4 czerwca 2020 r. izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty, który w grudniu 2017 r. zamordował Izraelczyka podczas ataku nożem na przystanku autobusowym w Arad. Zginął wówczas żołnierz Ron Kokia. Terrorysta to Khaled Abu Judeh. Pochodził z beduińskiej miejscowości Kuseife w południowym Izraelu. W marcu 2019 r. został skazany na dożywocie za zabójstwo pierwszego stopnia w ataku terrorystycznym z użyciem noża.
    4 czerwca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 495. W stanie ciężkim jest 27 osób (25 pod respiratorami). Zmarło 291 osób. Obecnie aktywnych jest 2 191 przypadków. Zamkniętych jest 87 szkół i przedszkoli, a 13 700 uczniów i nauczycieli jest w izolacji. Przeprowadzono 11 tys. testów.

4 czerwca 2020 r. w nocy około 150 ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu, w środkowej części Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze, w koordynacji z palestyńską policją. W trakcie modlitw doszło do arabskich zamieszek i żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Grobowiec Józefa znajduje się w obszarze A, jednak jest wydzieloną enklawą w której za bezpieczeństwo odpowiada Izrael.
    4 czerwca 2020 r. palestyński minister spraw obywatelskich Hussein Al-Szeik poinformował, że Autonomia Palestyńska odmówiła przyjęcia od Izraela pieniędzy z pobranego podatku dochodowego, gdyż zerwała wszystkie umowy i porozumienia zawarte z państwem żydowskim. "Potwierdzamy odrzucenie przez nas pieniędzy z Izraela, pochodzących z podatków. Odmowa przyjęcia pieniędzy jest realizacją decyzji przywódców Autonomii Palestyńskiej, że wszystkie porozumienia i umowy zawarte z rządem Izraela wygasły. W zeszłym roku Izrael zamroził 507 697 000 szekli z podatków, w ramach wyrównania kwot przekazywanych przez Autonomię Palestyńską na wsparcie dla terrorystów i ich rodzin. W odwecie Palestyńczycy zwrócili do Izraela 41 mln szekli, mówiąc, że wezmą albo wszystko, albo nic. Doprowadziło to do pogłębienia się kryzysu gospodarczego w Autonomii Palestyńskiej.

4 czerwca 2020 r. syryjskie media poinformowały wieczorem o rzekomym ataku izraelskich sił powietrznych na cele w rejonie miasta Masjaf w pobliżu granicy syryjsko-libańskiej. W ataku miało zginąć 9 osób. Celami miały być cztery zakłady zbrojeniowe powiązane z Iranem, w których produkowano rakiety ziemia-ziemia. Aktywowane zostały syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Izrael nie skomentował tych doniesień.

5 czerwca 2020 r. Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan. Zamknięcie będzie obowiązywać do 4 lipca. Decyzja jest związana z obawami syryjskiej lub irańskiej odpowiedzi na izraelskie ataki na cele w północnej Syrii.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2020 by Gedeon