SPRAWA PALESTYNY W ONZ  -  WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ  2011 r.



  -  HISTORIA
      - lipiec-wrzesień 2011
 - Sprawa Palestyny w ONZ
      - styczeń-marzec 2012





 

 

========== SPRAWA PALESTYNY W ONZ ==========

21 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się rano przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych z szefem Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gantz, który powiedział, że wybuch gwałtownych zamieszek na Zachodnim Brzegu jest nieuchronny, ale armia jest przygotowana na każdą ewentualność. W czwartek do Izraela ma powrócić z Ameryki minister obrony Ehud Barak, aby osobiście dowodzić siłami bezpieczeństwa.
    21 września 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman pochwalił wieczorem Baracka Obamę za jego przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, w którym nie określił on żadnych warunków wstępnych jako koniecznych do spełnienia do rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Lieberman podkreślił, że Obama ma słuszność domagając się wznowienia bezpośrednich negocjacji, ponieważ przyszłość "pokoju i bezpieczeństwa dla dzieci Izraela" spoczywa na barkach izraelskich przywódców.

21 września 2011 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało na placu w centrum Ramallah. Na placu umieszczono wielki znak z napisem "UN 194", oznaczającą palestyńskie aspiracje aby stać się 194 państwem członkowskim ONZ. Zamaskowany Palestyńczyk spalił amerykańską flagę. Palestyńskie siły bezpieczeństwa nie interweniowały.
    21 września 2011 r. setki Palestyńczyków wzięło udział w gwałtownej demonstracji przy skrzyżowaniu Zif na południe od Hebronu, w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Do starć doszło także przy punkcie kontrolnym Kalandiya na północ od Jerozolimy, gdzie Palestyńczycy podpalili opony i obrzucili kamieniami żołnierzy. Aresztowano 3 demonstrantów. Przy punkcie kontrolnym Huwarra przy Nablusie uszkodzony został żydowski samochód. Do zamieszek doszło także przy osiedlu żydowskim Har Adar, oraz marszu na osiedle Horesha w Samarii.
    21 września 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski samochód przy osiedlu Karnei Shomron w Samarii.

21 września 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Nowym Jorku z tureckim premierem Recep Tayyip, którego poprosił, by Turcja znalazła sposób na zakończeniu kryzysu z Izraelem i uspokojenia napięcia w całym regionie. Obaj politycy opowiedzieli się po spotkaniu o konieczności walki z terroryzmem.
    21 września 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama wystąpił na otwarciu forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Obama powiedział, że Palestyńczycy zasługują na własne państwo, ale można to osiągnąć jedynie na drodze negocjacji z Izraelem. "Pokój nie nadejdzie za sprawą oświadczeń i rezolucji w ONZ ... Ostatecznie to Izraelczycy i Palestyńczycy, a nie my, muszą osiągnąć porozumienie w sprawach, które ich dzielą: w kwestii granic i bezpieczeństwa, w kwestii uchodźców i Jerozolimy." Dodał, że Stany Zjednoczone są "niewzruszonym" obrońcą Izraela, który jest otoczony przez kraje, które przez dziesięciolecia prowadziły wobec niego wrogą politykę.
    21 września 2011 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy zaproponował Palestyńczykom status członka obserwatora w ONZ, określając ramy czasowe procesu pokojowego na jeden rok. "Pozwólcie nam zakończyć tę niekończącą się dyskusję na temat warunków rozmów i rozpocznijmy negocjacje zgodnie z precyzyjnym harmonogramem ... Dzisiaj stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Każdy z nas wie, że Palestyna nie może uzyskać natychmiastowego i pełnego uzyskania swojego statutu jako państwa członkowskiego ONZ. Ale kto może wątpić, że prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa stworzy ryzyko wybuchu przemocy na Bliskim Wschodzie?"
    21 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Nowym Jorku z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Netanyahu podkreślił, że bezpośrednie negocjacje są jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju z Autonomią Palestyńską.
    21 września 2011 r. sekretarz generalny OWP Jasser Abed Rabbo powiedział, że Barack Obama ma "podwójne standardy", ponieważ z jednej strony popiera Wiosnę Arabów, a z drugiej strony nie popiera państwa palestyńskiego. "Spodziewaliśmy się usłyszeć, że wolność narodu palestyńskiego jest kluczowa dla arabskiej wiosny ... Wolność powinna objąć cały region ... Słuchając Obamę można było pomyśleć, że to Palestyńczycy okupują Izrael."

22 września 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozlokowały wieczorem dodatkowych 22 tys. policjantów w różnych miejscach kraju, spodziewając się w jutrzejszym dniu eskalacji arabskich zamieszek. W rejonie Jerozolimy zwiększono obecność wojska, koncentrując policję graniczną przy przejściu granicznym Kalandia, Ramallah i Betlejem. Wprowadzono także ograniczenia w dostępie na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.

22 września 2011 r. około 50 Palestyńczyków obrzuciło w południe kamieniami izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Beit Omar w Judei.
    22 września 2011 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało w Ramallah przeciwko przemówieniu Baracka Obamy w ONZ, w którym odrzucił on możliwość uznania państwa palestyńskiego i zapowiedział zgłoszenie weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

22 września 2011 r. przedstawiciel OWP w Libanie, Abdallah Abadallah powiedział, że "uznanie naszego państwa jako członka ONZ nie będzie końcem konfliktu. Będą tylko nowe ramy, które zmienią zasady gry ... Palestyńczycy mają tożsamość uchodźców, a to nie daje automatycznie obywatelstwa. Nawet palestyńscy uchodźcy, którzy żyją w obozach dla uchodźców w przyszłym państwie palestyńskim nadal pozostają uchodźcami i nie posiadają obywatelstwa lub paszportu palestyńskiego ... Państwo będzie w granicach z 1967 roku, a uchodźcy są nie tylko z granic z 1967. Oni pochodzą z całej Palestyny."
    22 września 2011 r. chilijski prezydent Sebastian Pinera Echenique w przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ powiedział, że Chile popiera palestyńskie dążenia do utworzenia własnego państwa. "Chile ma głębokie przekonanie, że Palestyńczycy mają prawo do wolnego, suwerennego i demokratycznego państwa, i że państwo Izrael ma prawo do uznanych i bezpiecznych granic ... a oba narody mogą współistnieć w pokoju i harmonii."
    22 września 2011 r. irański prezydent Ahmadinejad podczas przemówienia w ONZ oskarżył "reżim syjonistyczny, że stosuje terror w walce z ludnością palestyńska." Ahmadinejad powtórzył, że Holokaust to kłamstwo i zasugerował, że ataki terrorystyczne z 11 września na WTC były prowokacją obliczoną na umożliwienie amerykańskiej agresji na Irak i Afganistan. Podczas jego przemówienia wielu ambasadorów opuściło salę.
    22 września 2011 r. Kwartet Bliskowschodni zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Nowym Jorku i zaproponował, by Izrael i Palestyńczycy spotkali się w ciągu miesiąca i ustalili harmonogram bezpośrednich negocjacji pokojowych. W ciągu trzech miesięcy mają przedstawić propozycje dotyczące terytorium i bezpieczeństwa, a w ciągu sześciu miesięcy powinien nastąpić postęp w rozmowach. Celem jest osiągnięcie w 2012 r. porozumienia pokojowego.

23 września 2011 r. izraelscy Arabowie obrzucili rano kamieniami żydowskie samochody w pobliżu wioski Tur'an w Galilei. Interweniowała policja.
    23 września 2011 r. kilkuset izraelskich Arabów demonstrowało popołudniem w mieście Nazaret w Galilei machając flagami palestyńskimi i skandując hasła: "Nie dla okupacji - tak dla pokoju" i "Pieniądze dla robotników, nie dla osadników."
    23 września 2011 r. rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że armia podniosła poziom swojej gotowości na granicy izraelsko-egipskiej w związku z informacjami wywiadu o zamiarach przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w niedalekiej przyszłości.

23 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Po pęknięciu szyby kierowca nie zdołał opanować samochodu i doszło do jego wywrócenia. W wypadku zginęło 2 Izraelczyków. W rejonie wypadku doszło do arabskich zamieszek. Izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego i gumowych kul do rozpędzenia demonstrantów. Obrzucono kamieniami liczne samochody żydowskie w rejonie Hebronu.
    23 września 2011 r. około 110 Palestyńczyków demonstrowało popołudniem w pobliżu wiosek Bilin i Na'alin w Samarii. Kolejnych 120 Arabów demonstrowało przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf, i około 100 przy punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    23 września 2011 r. Palestyńczycy zaatakowali popołudniem grupę żydowskich osadników przy wiosce Kusra, na południowy wschód od Nablusu w Samarii. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy postrzelili smiertelnie 1 Palestyńczyka. W starciach uczestniczyło 300 Palestyńczyków. Rannych zostało 2 osoby.
    23 września 2011 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało wieczorem w Ramallah w Samarii, wzywając do marszu "miliona męczenników na Jerozolimę" i skandując hasła "Wyzwolimy Palestynę we krwi!"
    23 września 2011 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh zwrócił się w odezwie do palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, mówiąc, że Palestyńczycy powinni wyzwolić swoją ziemię a nie żebrać w ONZ o uznanie swojego państwa.

23 września 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas złożył formalny wniosek o uznanie państwa palestyńskiego za członka ONZ na ręce sekretarza generalnego ONZ, Ban Ki-moona.
    23 września 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas w przemówieniu w ONZ wezwał Izrael do pokoju i następnie zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego o uznanie pełnego członkostwa Palestyny w ONZ. Abbas oskarżył Izrael o prowadzenie "polityki etnicznych czystek" w Jerozolimie. "Izrael pozwala osadnikom budować na okupowanej ziemi w Jerozolimie, i utrzymuje konfiskaty gruntów we Wschodniej Jerozolimie wykorzeniając Palestyńczyków z ziemi ich przodków ... Jest to czas aby nasi synowie mogli normalnie żyć, aby uczniowie mogli chodzić do szkoły bez punktów kontrolnych, pacjenci mieli dostęp do szpitali i rolnicy do swoich pól, nie obawiając się, że okupanci ukradną ziemię i wodę. Osadnicy budują swoje domy na palestyńskiej ziemi i wykorzeniają nasze drzewa oliwne. Utrata nadziei jest największym wrogiem pokoju."
    23 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu w swoim przemówieniu w ONZ powiedział, że Palestyńczycy chcą państwa bez zawarcia pokoju. Podkreślił, że Izrael wynegocjował porozumienia pokojowe z Egiptem i Jordanią i "wyciąga rękę do narodu palestyńskiego, z którym staramy się osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój ... Palestyńczycy muszą najpierw zawrzeć pokój z Izraelem, a dopiero potem utworzyć państwo. Izrael jest przygotowany na powstanie państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu, ale nie może do niego dołączyć Gaza." Na zakończenie Netanyahu wezwał państwa członkowskie ONZ do odrzucenia palestyńskiej prośby i zwiększenia nacisku na Palestyńczyków, aby przystąpili do negocjacji pokojowych bez warunków wstępnych.

24 września 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat zaapelował do Izraela, aby skorzystał z oferty Kwartetu Bliskowschodniego i przystąpił do negocjacji pokojowych. "Jesteśmy gotowi podjąć swe obowiązki w ramach tak zwanej mapy drogowej negocjacji pokojowych, ale Izrael musi wstrzymać osadnictwo żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie."
    24 września 2011 r. około 100 Palestyńczyków wszczęło popołudniem rozruchy na pogrzebie zabitego wczoraj demonstranta przy wiosce Kusra w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

24 września 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że nie może zajmować się każdą propozycją negocjacji przedstawionych przez międzynarodowych mediatorów, jeśli nie uwzględniają one palestyńskich warunków. Podkreślił, że Palestyńczycy żądają wstrzymania budów żydowskich osiedli i negocjacji w oparciu o granice sprzed wojny w 1967 r.
    24 września 2011 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił prognozę, że gospodarka Izraela rozwinie się w 2011 r. o 4,8%, a w 2012 r. o 3,6% (wcześniejsza prognoza mówiła 4,8%). Stopa inflacji w Izraelu ma wzrosnąć do 3,4%, i w 2012 r. spaść do 1,6%.
    24 września 2011 r. brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział, że czas na osiągnięcie porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego jest coraz krótszy, i Izrael jest coraz bardziej izolowany na arenie międzynarodowej. Zachodzące przemiany w świecie arabskim i rosnące międzynarodowe poparcie dla państwa palestyńskiego będą zmniejszały zdolności Izraela do prowadzenia skutecznych negocjacji.

25 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu skonsultował rano z rządem plan ogłoszony przez Kwartet Bliskowschodni, wzywający Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego w 2012 r. Informacje mówią, że rząd poparł plan Kwartetu, ponieważ nie stawia on żadnych wstępnych warunków jako koniecznych do spełnienia przed rozpoczęciem negocjacji.
    25 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził popołudniem "rozczarowanie" przemówieniem palestyńskiego przywódcy Mahmouda Abbasa na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Podkreślił, że Izrael "stara się o postęp" procesu pokojowego, a "sedno konfliktu" znajduje się stale u Palestyńczyków, którzy "odmawiają uznania istnienia Izraela."

25 września 2011 r. tysiące Palestyńczyków witało Mahmouda Abbasa w Ramallah jako wielkiego bohatera. Abbas powiedział, że "cały wolny świat z największym szacunkiem wysłuchał naszej historii, naszych aspiracji i nadziei. Powiedzieliśmy światu, że obecnie trwa Wiosna Arabów - ale jest to także Wiosna Palestyńczyków, i osiągnie ona swój cel bez przemocy." Podkreślił, że negocjacje pokojowe nie zostaną wznowione jeśli nie nastąpi wstrzymanie budów w żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.
    25 września 2011 r. po uroczystościach pogrzebowych zabitego w piątek żydowskiego osadnika w pobliżu Kiryat Arba, doszło do starć osadników z Palestyńczykami. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Interweniowali izraelscy żołnierze.

25 września 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły w Isamlia-Port Said wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych z ośmioma rakietami, które były prawdopodobnie przemycane z Libii na półwysep Synaj w pobliże granicy z Izraelem. Rakiety mogły razić samoloty pasażerskie przelatujące nad Synajem. Przejęto także 3 rakiety dalekiego zasięgu pochodzące z Libii.
    25 września 2011 r. Turcja rozlokowała w rejonie Cypru okręty wojenne oraz samoloty myśliwskie. Prawdopodobnie jutro turecki specjalistyczny statek rozpocznie w tym obszarze poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej. Nie jest jasne czy wiercenia odbędą się w obszarze eksploatowanym przez izraelskie firmy w porozumieniu z Cyprem i Grecją.

26 września 2011 r. prezydent Szimon Peres nazwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa "najlepszym prezydentem Palestyńczyków w historii" i wezwał go do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem. Jego zdaniem, reaktywacja negocjacji bliskowschodnich jest tym ważniejsza, że "sytuacja w regionie nigdy nie była tak niebezpieczna".
    26 września 2011 r. Komisja Trajtenberga przedstawiła rządowi raport z koniecznymi do przeprowadzenia reformami społeczno-gospodarczymi. Zalecenia zakładają budowę 196 tys. nowych mieszkań w ciągu 5 lat, obniżenie kosztów kredytów mieszkaniowych dla najbiedniejszych, podwyższenie podatków dla najbogatszych, obniżenie cen produktów subsydiowanych takich jak mleko i jajka, wdrożenie programu darmowego szkolnictwa, zachęcenie ortodoksów do podjęcia pracy, obniżenia cen komunikacji publicznej dla osób uczących się oraz zwiększenie dostępu do ekspresowych linii autobusowych na peryferiach kraju.
    26 września 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że Izrael liczy 7 797 400 mieszkańców (wzrost o 2% w ciągu roku), w tym 75% Żydów, 20% Arabów i 5% innych narodowości.

26 września 2011 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w południe żydowski samochód przy osiedlu Carmei Tzur w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

27 września 2011 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział, że Izrael może w najbliższej przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba przeprowadzić lądową inwazję na Strefę Gazy. "Ciągłe ataki na społeczności na południu kraju są nie do wytrzymania. Muszą być one powstrzymane, musimy położyć im kres raz na zawsze. Dziś nie tylko rakiety Qassam są odpalane na Sderot, ale o wiele bardziej śmiertelne pociski, które mogą razić Beer Szewę, a nawet jeszcze bardziej odległe miasta położone w centrum kraju. Musimy zrobić wszystko, co tylko możemy, aby przywrócić odstraszanie, które wydaje się, że straciliśmy."
    27 września 2011 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai zatwierdził plan budowy 1 100 nowych domów w osiedlu Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

27 września 2011 r. doradca palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Sabri Saidam powiedział, że naród palestyński przymierza się do bojkotu wszystkich towarów izraelskich, nie tylko tych produkowanych w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu.

27 września 2011 r. islamscy terroryści wysadzili rano gazociąg w pobliżu miasta el-Arisz na półwyspie Synaj. Rurociąg dostarczał gaz ziemny stanowiący 80% zapotrzebowania Jordanii i 40% Izraela. Rejon wybuchu otoczyła egipska armia.
    27 września 2011 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Victoria Nuland wyraziła rozczarowanie decyzją Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. Dodała, że decyzja ta może utrudnić wznowienie bezpośrednich rozmów pokojowych.

28 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    28 września 2011 r. wieczorem rozpoczęły się obchody święta Rosz Haszana - początek 5772 roku.
    28 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu w telewizyjnym przemówieniu złożył życzenia noworoczne i powiedział: "Jerozolima jest odwieczną, zjednoczoną stolicą narodu żydowskiego i państwa żydowskiego." Podkreślił, że Izrael opowiada się za wolnością i pokojem. "Ale aby był pokój Izrael musi być silny. Ludzie zawrą pokój z silnym, a nie ze słabym. Słabego będą uciskać i odepchną na bok." Odnosząc się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Netanyahu powiedział, że na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ "wyciągnąłem rękę z pokojem do przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Jak do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi, ale mamy nadzieję, że osiągniemy to w przyszłym roku."
    28 września 2011 r. premier Beniamin Netanyahu odrzucił zachodnią i arabską krytykę decyzji o budowie nowych domów w osiedlu Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Netanyahu podkreślił, że "Gilo jest dzielnicą położoną w samym centrum Jerozolimy, w odległości około pięciu minut od centrum miasta ... W każdym planie pokojowym, który leżał na stole negocjacji w ciągu ostatnich 18 lat, Gilo pozostawało częścią Jerozolimy i dlatego decyzja o jego rozbudowie w żaden sposób nie zaprzecza pragnieniu obecnego rządu pokoju."

28 września 2011 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Rosz Haszana. Blokadę wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.
    28 września 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas zadzwonił do prezydenta Szimona Peresa z życzeniami z okazji żydowskiego Nowego Roku. "Chciałbym życzyć Tobie, Twojej rodzinie oraz Izraelowi Szana Tova i szczęśliwych świąt." Peres podziękował za życzenia i życzył narodowi palestyńskiemu szczęśliwego nowego roku. "Dwa narody muszą szukać sposobu na przezwyciężenie kryzysu i doprowadzić do porozumienia pokojowego. Dziękuję wam za życzenia świąteczne i życzę narodowi palestyńskiemu roku pokoju i zakończenia konfliktu."

28 września 2011 r. egipski rząd potępił decyzję Izraela o budowie nowych mieszkań we Wschodniej Jerozolimie, nazywając ją "prowokacją".
    28 września 2011 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła palestyński wniosek o przyjęcie Autonomii Palestyńskiej do grona członków ONZ. Proces rozstrzygania wniosku o członkostwa trwa zazwyczaj do 35 dni, jednak w przypadku Palestyńczyków może potrwać znacznie dłużej. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że jeśli Rada Bezpieczeństwa przychyli się do palestyńskiego wnisoku, wówczas oni zgłoszą weto.
    28 września 2011 r. Stany Zjednoczone przyznały 359,3 mln USD pomocy finansowej dla Jordanii. Pomoc jest przeznaczona na obsługę zadłużenia zagranicznego (184 mln USD), tworzenie nowych miejsc pracy, poprawę edukacji oraz realizację projektów związanych z gospodarką wodną.

29 września 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

29 września 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy komórkę terrorystyczną w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.

29 września 2011 r. Liga Arabska oświadczyła, że decyzja Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie świadczy o jego braku chęci do pokoju, ponieważ osiedle Gilo leży na terenach zajętych przez Izraelczyków podczas wojny z 1967 r. Sekretarz Generalny Nabil al-Arabi powiedział, że decyzja ta jest "skandalicznym naruszeniem prawa międzynarodowego." Skrytykował także politykę Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, podkreślając, że nie zostało powstrzymane żydowskie osadnictwo.

30 września 2011 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przy żydowskim osiedlu Anatot w Judei. Doszło do starć z osadnikami, w których rannych zostało 3 demonstrantów. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.
    30 września 2011 e. egipski wysłannik do Autonomii Palestyńskiej, Jaser Othman powiedział, że izraelska retoryka w sprawie pogorszenia się bezpieczeństwa na półwyspie Synaj sugeruje, że Izrael zamierza ponownie zająć Synaj.

30 września 2011 r. dwa izraelskie myśliwce F-15 przeleciały w nocy nad wodami terytorialnymi Cypru, po czym izraelski helikopter zbliżył się do tureckiego statku prowadzącemu wiercenia w poszukiwaniu podmorskich złóż gazu ziemnego. Myśliwce wycofały się po pojawieniu się w pobliżu tureckich maszyn F-16. Rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział, że nie zna tego incydentu.
    30 września 2011 r. niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że decyzja o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie "budzi wątpliwości, że izraelski rząd nie jest zainteresowany podjęciem poważnych negocjacji z Palestyńczykami." Merkel wezwała Izrael do wycofania się ze swojej decyzji.
    30 września 2011 r. Kongres Stanów Zjednoczonych zablokował 192 mln USD pomocy finansowej dla Palestyńczyków. Były to srodki na projekty związane z pomocą żywnościową, ochroną zdrowia i działaniami na rzecz budowania struktur państwa palestyńskiego. Jest to odpowiedź Kongresu na złożenie przez Autonomię Palestyńską wniosku o uznanie członkostwa państwa palestyńskiego w ONZ.

1 października 2011 r. około 2 tys. izraelskich Arabów uczestniczyło w demonstracji w mieście Sakhnin na północy kraju, aby upamiętnić śmierć 13 Palestyńczyków podczas zamieszek w 2000 r. W demonstrancji wzięli udział arabscy posłowie z Knesetu. Wezwano do osądzenia policjantów winnych śmierci Palestyńczyków. Do mniejszych demonstrancji doszło także w Nazarecie, Kfar Kana, Arabeh, Umm al-Fahm i Raha.

1 października 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem grupę palestyńskich terrorystów na północy Strefy Gazy, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet na Izrael. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

1 października 2011 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział na konferencji dotyczącej Palestyńskiej Intifady w Iranie: "nasze stanowisko jest, że opór będzie kontynuowany aż do upadku reżimu syjonistycznego ... Mamy nadzieję, że państwa arabskie zdadzą sobie sprawę, że nie ma innej alternatywy i będą podążać drogą oporu." Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Seyyed Ali Chamenei powiedział, że kwestia palestyńska powinna być rozstrzygnięta na drodze referendum wśród Palestyńczyków.

2 października 2011 r. kancelaria premiera Beniamina Netanyahu wydała oficjalne oświadczenie mówiące, że Izrael przyjmuje wezwanie Kwartetu Bliskowschodniego do rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji pokojowych bez warunków wstępnych. "Wzywamy władze palestyńskie do tego samego i do podjęcia bez zwłoki bezpośrednich negocjacji."
    2 października 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało dostarczenie Radzie Bezpieczeństwa ONZ raportu, w którym stwierdzono, że Palestyńczycy nie są gotowi, by mieć własne państwo. Jednym z argumentów jest, że w Autonomii Palestyńskiej nigdy nie odbyły się demokratyczne wybory.
    2 października 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że osiedle Gilo leży blisko centrum Jerozolimy i będą kontynuowane zatwierdzone wcześniej prace budowlane w tym osiedlu. "Proponuję aby Palestyńczycy przestali szukać wymówek i usiedli z nami do negocjacji bez warunków wstępnych ... To nie jest problem obecnej budowy w Gilo. Tak jak w każdym innym osiedlu w Izraelu będzie prowadzić prace budowlane zgodnie z potrzebami władz lokalnych i mieszkańców. Budowaliśmy w Jerozolimie, budujemy i nadal będziemy kontynuować budowy."

2 października 2011 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nabil Abu-Rudeinah powiedział, że wypowiedź Izraela o przyjęciu wezwania Kwartetu Bliskowschodniego do wznowienia negocjacji pokojowych nie jest w rzeczywistości przyjęciem tej decyzji. "Powrót do negocjacji wymaga zaangażowania się Izraela w zatrzymania budownictwa w osiedlach oraz uznania granic z 1967 roku, a nie wprowadzanie w błąd lub unikanie międzynarodowych rezolucji." Kwartet Bliskowschodni wezwał jednak do wnowienia negocjacji pokojowych bez warunków wstępnych.
    2 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Neve Daniel w Judei. Samochód został uszkodzony.

2 października 2011 r. Liga Arabska wezwała swoich członków do zwiększenia pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej, która otrzyma mniejszą pomoc od Stanów Zjednoczonych. "Jest to istotne aby członkowie Ligii zwiększyli pomoc finansową dla Palestyńczyków w celu umożliwienia im radzenia sobie z zagrożeniami."
    2 października 2011 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział, że konflikt izraelsko-palestyński zostanie rozwiązany, jeśli wszyscy zaangażowani w ten konflikt powrócą do swoich domów - żydowscy imigranci do krajów swojego pochodzenia, a palestyńscy uchodźcy do swoich domów. "Do Palestyny sprowadzono wielu biednych ludzi, którym obiecano bezpieczeństwo i zatrudnienie, a z narodu palestyńskiego zrobiono uchodźców ... Więc teraz Palestyńczycy powinni powrócić do swoich domów, a sprowadzeni tutaj powinni wyjechać." Ajatollah Ali Chamenei skrytykował porponowane rozwiązanie na zasadzie dwóch państw: żydowskiego i palestyńskiego. "Palestyńczycy nie powinni ograniczać się do żądania uznania państwa w oparciu o granice sprzed 1967 roku, bo przecież cały kraj należał do nich."

3 października 2011 r. nieznani sprawy podpalili w nocy meczet w Tuba Zangria w Górnej Galilei. Na ścianach meczetu wypisano obraźliwe hasła nawiązujące do śmierci tydzień temu dwóch osadników żydowskich.
    3 października 2011 r. około 300 izraelskich Arabów przeszło rano w marszu protestacyjnym z wioski Tuba Zangria do sąsiedniego miasta Rosz Pina. Podjęli próbę zablokowania dróg, podpalając opony i rzucając kamieniami w izraelskich policjantów.
    3 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził oburzenie z powodu podpalenia meczetu w Tuba Zangria i nakazał agencji bezpieczeństwa Shabak ustalenie osób odpowiedzialnych.
    3 października 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panetta, który ostrzegł, że Izrael będzie coraz bardziej izolowany w regionie, co jest dużym zagrożeniem dla jego bezpieczeństwa. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. Odnosząc się do problemu irańskiego programu nuklearnego Panetta podkreślił, że Izrael musi koordynować swoje działania ze społecznością międzynarodową.
    3 października 2011 r. prezydent Szimon Peres odwiedził wieczorem podpalony meczet w Tuba Zangria. "Przyszedłem prosić o wybaczenie tych strasznych czynów popełnionych w dniach przed Jom Kippur. Naszym grzechem jest, że nie zdołaliśmy temu zapobiec ... Jest to nie tylko przestępstwo, ale także czyn przeciwny Judaizmowi i moralności. Życzymy wszystkim, aby mogli żyć na tej ziemi jako równi obywatele, bez względu na wyznanie."

3 października 2011 r. palestyński terrorysta usiłował przekroczyć punkt kontrolny Hawara przy Nablusie, w Samarii. Izraelscy żołnierze znaleźli przy Palestyńczyku pistolet i 10 cm sztylet. Podczas przesłuchania przyznał się, że zamierzał przeprowadzić atak terrorystyczny.
    3 października 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że bariera bezpieczeństwa oddzielająca Izrael od terytoriów Autonomii Palestyńskiej upadnie, "tak jak upadł mur berliński, gdy zjednoczył się ich kraj."
    3 października 2011 r. amerykański sekretarz obrony Leon Panetta spotkał się z palestyńskim przywódcą Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że jest gotów wrócić do rozmów pokojowych z Izraelem, jeśli zostanie zamrożone żydowskie osadnictwo i będzie akceptacja dla granic sprzed 1967 r.

3 października 2011 r. libański Hezbollah wydał oświadczenie oskarżający "żydowskich osadników o atakowanie religijnych sanktuariów ... Syjoniści rozwijają swoje ataki na chrześcijańskie i islamskie świątynie na okupowanych terytoriach palestyńskich."

4 października 2011 r. były szef Mossadu, Meir Dagan powiedział, że obecna sytuacja strategiczna Izraela jest "najgorsza w historii" i Izrael w dużym stopniu samemu przyczynił się do takiego stanu. Odnosząc się do problemu irańskiego programu nuklearnego Dagan powiedział, że uderzenie militarne na Iran jest "dalekie od preferowanej przez Izrael opcji." Podkreślił, że wczorajsza wizyta Leona Panetty jest jasnym komunikatem, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się jakiemukolwiek izraelskiemu atakowi na irańskie instalacje atomowe.
    4 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na Negew.
    4 października 2011 r. izraelscy Arabowie wszczęli w nocy zamieszki w wiosce Tuba Zangriya w Galilei. Podpalano budynki użyteczności publicznej. Policja aresztowała 15 demonstrantów.
    4 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus przy Starym Mieście w Jerozolimie. Autobus został uszkodzony.

4 października 2011 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano ładunek wybuchowy przy patrolu izraelskiej straży granicznej przy barierze w centralnej części Strefy Gazy. Żołnierze wykryli cztery inne ładunki podłożone w pobliżu. Zostały one zdetonowane z pomocą bezzałogowych samolotów, bez wkraczania na teren Strefy Gazy.
    4 października 2011 r. ciężarówka prowadzona przez żydowskich osadników potrąciła rano 2 kobiety palestyńskie przy punkcie kontrolnym Huwara w pobliżu Nablusu, w Samarii. Sprawcy zbiegli z miejsca wypadku. Policja wszczęła dochodzenie.

4 pażdziernika 2011 r. egipski minister ropy Abdallah Ghorab powiedział, że ceny gazu ziemnego dostarczanego do Izraela będą musiały wzrosnąć. Ceny będą koordynowane z cenami na rynkach międzynarodowych oraz ochroną interesów ekonomicznych Egiptu.
    4 października 2011 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że Syria nie zawaha się zaatakować izraelskie miasta jeśli zostanie samemu zaatakowana. "Jeśli jakiś szaleniec zaatakuje Damaszek, nie będziemy potrzebować więcej niż sześć godzin aby przenieść setki rakiet na Wzgórza Golan i wystrzelić je na Tel Awiw." Assad dodał, że dodatkowo może wezwać na pomoc libański Hezbollah, który rozpocznie ostrzał rakietowy Izraela. "Wszystkie te wydarzenia nastąpią w ciągu trzech godzin, a w drugich trzech godzinach Iran zaatakuje jednocześnie amerykańskie okręty wojenne w Zatoce Perskiej i europejskie interesy w regionie."
    4 października 2011 r. Rada Parlamentu Europejskiego przyznała Palestyńskiej Radzie Narodowej status "partnera dla demokracji". Pozwala to palestyńskim przedstawicielom przemawiać przed Radą oraz proponować tematy do dyskusji. W zamian Palestyńczycy zobowiazali się przeprowadzić demokratyczne wybory, działać na rzecz zniesienia kary śmierci oraz wyrzec się terroryzmu.

5 października 2011 r. dwóch palestyńskich terrorystów ostrzelało rano patrol izraelskiej policji na przedmieściach Nazaretu w Galilei. Policjanci odpowiedzieli ogniem i aresztowali jednego napastnika, drugi zdołał uciec.

5 października 2011 r. izraelski naukowiec, prof. Daniel Shechtman z Technion w Hajfie, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie kwazikryształów.

6 października 2011 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły ćwiczenia próbnej mobilizacji rezerwistów w północnym i centralnym dowództwie. W podsumowaniu poinformowano, że każda komenda była w stanie zmobilizować w krótkim czasie całe brygady. Zgłosiło się 100% oficerów i 90% ich podwładnych. Po stawieniu się w jednostkach wszyscy zostali zwolnieni do domów. Ćwiczenia przeprowadzono w przeddzień święta Jom Kippur.
    6 października 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "jesteśmy w oku burzy, stoimy przed wieloma wyzwaniami, z których niektóre w kwestiach bezpieczeństwa i polityki są najtrudniejsze wprzed jakimi kiedykolwiek staliśmy ... Siły Obronne Izraela są przygotowane do stawienia czoła wyzwaniom, dzisiaj, jutro i w następnych latach. Izrael nadal jest silnym państwem i będziemy działać, aby to utrzymać."
    6 października 2011 r. izraelski myśliwiec F-15 lądował awaryjnie wkrótce po starcie na lotnisku Tel Nof. Do silnika samolotu został wessany ptak. Samolot odbywał rutynowy lot szkoleniowy.

6 października 2011 r. nieznani sprawcy zdewastowali w nocy grobowiec patriarchy Józefa w Nablusie. Na murze wymalowano antysemickie hasła i swastyki.
    6 października 2011 r. Palestyńczycy podpalili rano gaj oliwny przy żydowskim osiedlu Kedumim w Samarii. Strażacy ugasili pożar, zniszczonych zostało jednak około 100 drzew oliwnych. W nocy spłonęło 200 drzew oliwnych przy arabskiej wiosce Khusra w Samarii. Sprawcy nie są znani.
    6 października 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne Autonomii Palestyńskiej poinformowało, że w 2011 r. Palestyńczycy wybudują 884 385 nowych mieszkań (od 2007 r. wzrost o 26%).

6 października 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając w europejskim parlamencie wezwał Unię Europejską do uznania państwa palestyńskiego.

7 października 2011 r. siły bezpieczeństwa podniosły stan gotowości wszystkich swoich służb w kraju na czas święta Jom Kippur. W południe zamknięto przejścia graniczne, następnie stanęła komunikacja publiczna i zamknięto lotniska oraz porty.

7 października 2011 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Jom Kippur.

8 października 2011 r. nieznani sprawcy sprofanowali w nocy około 25 nagrobków na chrześcijańskim i muzułmańskim cmentarzu w Jaffie. Na nagrobkach wymalowano sprayem napisy: "Śmierć Arabom" i "Świnie".
    8 października 2011 r. prezydent Sziom Peres potępił akty wandalizmu na chrześcijańskim i muzułmańskim cmentarzu w Jaffie, odnosząc się do nich jako "podłych czynów, sprzecznych z moralnością społeczeństwa izraelskiego." Wezwał policję do podjęcia wszelkich starań w celu ujęcia sprawców.
    8 października 2011 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem koktajl Mołotowa w synagogę w Jaffie.

9 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu odnosząc się do profanacji cmentarzy w Jaffie powiedział, że nie będzie tolerancji dla jakichkolwiek aktów wandalizmu, a w szczególności wandalizmu anty-religijnego. "Będziemy ciężko pracować aby znaleźć sprawców. Poleciłem siłom bezpieczeństwa aby ich odnaleziono i doprowadzono przed wymiar sprawiedliwości."
    9 października 2011 r. rząd Beniamina Netanyahu przyjął wieczorem społeczno-gospodarczy raport Komisji Trajtenberga. 21 ministrów głosowało za przyjęciem, a 8 głosowało za odrzuceniem raportu. Przyjęty raport zaleca przeprowadzenie szeregu reform.

9 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Itamar w Samarii. Osadnicy odpowiedzieli kamieniami, raniąc 1 Araba. Izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.
    9 października 2011 r. rzecznik Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu Rudeineh powiedział wieczorem: "Jesteśmy gotowi do wznowienia rozmów pod warunkiem całkowitego wstrzymania budownictwa w osiedlach oraz uznania przez Izrael granic z 1967 roku jako podstawy do prowadzenia negocjacji pokojowych."

9 października 2011 r. wielki mufti Egiptu, Ali Gomaa potępił profanację cmentarza w Jaffie, mówiąc, że "ostatnie działania izraelskich sił okupacyjnych i osadników wyraźnie zagrażają muzułmańskim i chrześcijańskim miejscom świętym." Mufti wezwał wszystkich Arabów aby "stanęli razem przeciwko chciwym dążeniom Izraela do judaizacji Jerozolimy, kontynuowania swojej polityki osadniczej i bezczeszczenia muzułmańskich oraz chrześcijańskich miejsc świętych."
    9 października 2011 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Kwartetu Bliskowschodniego. Komisarz UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton powiedziała, że „w najbliższych dniach będziemy kontaktować się ze stronami, aby zaprosić ich na spotkanie.”

10 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem koktajlami Mołotowa patrol izraelskiej straży granicznej przy żydowskim osiedlu Kfar Kablan w Samarii. Wojskowy jeep spłonął.
    10 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami liczne żydowskie samochody przy osiedlu Susija w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.
    10 października 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że Autonomia Palestyńska nie zawali się, jeśli przestanie otrzymywać zagraniczną pomoc finansową. W ciągu ostatnich trzech lat dochód narodowy Autonomii wzrósł o 60%.
    10 października 2011 r. palestyński terrorysta zginął wieczorem w przedwczesnym wybuchu bomby, którą usiłował podłożyć przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Drugi z terrorystów zbiegł.

11 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu polecił powołanie rządowej komisji w celu zbadania wszystkich okoliczności związanych z powstawaniem żydowskich placówek osadniczych w Samarii i Judei. Komisja ma w szczególności zbadać osiedla powstałe bez oficjalnego pozwolenia, w celu umożliwienia dalszych podjęcia dalszych decyzji o legalizacji niektórych z nich.
    11 października 2011 r. szef agencji bezpieczeństwa Shin Bet, Joram Cohen powiedział wieczorem, że "porozumienie o powrocie Szalita zostało podpisane dzisiaj rano ... Mamy więcej trudności niż inni z podjęciem decyzji o uwolnieniu ludzi z krwią na rękach, tych którzy zagrażają społeczeństwu. Jest to bardzo trudne dla mnie na moim stanowisku, ale myślę, że jest to najlepszy sposób aby sprowadzić spowrotem do domu naszego żołnierza. Jest to zły interes i na pewno nie jest łatwy dla osieroconych rodzin. To porozumienie jest trudne do przyjęcia.
    11 października 2011 r. rząd Beniamina Netanyahu głosował wieczorem nad zatwierdzeniem decyzji o uwolnieniu 280 palestyńskich więźniów za izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Decyzję poparło 26 ministrów, 3 głosowało przeciwko (minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman, minister infrastruktury Uzi Landau, minister spraw strategicznych Moshe Ya'alon). Izrael zwolni 280 terrorystów z krwią na rękach. W więzieniach pozostaną jednak najbardziej groźni, tacy jak Marwan Barghouti, Abdullah Barghouti (z wyrokiem 67 dożywoci), Hassan Salameh (wyrok 38 dożywoci), Jamal Abu Al-Hijja (wyrok 9 dożywaci) i Ahmed Saadat (zabójcai ministra Rechavama Zeewiego). Na ich uwolnienie Izrael nie wyraził zgody.
    11 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 października 2011 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki na południowy zachód od Ramallah. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.
    11 października 2011 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało wieczorem na ulicach Gazy świętując "zwycięstwo" Hamasu z powodu osiągnięcia porozumienia o uwolnieniu licznych palestyńskich terrorystów z izraelskich więzień. W demonstracji uczestniczył przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Haniyeh. Do mniejszych demonstracji doszło także w Hebronie i Nablusie.
    11 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami późnym wieczorem żydowski utobus przy osiedlu Carmei Tzur w Judei. Autobus został uszkodzony.

11 października 2011 r. w Kairze (Egipt) zostało rano zawarte porozumienie pomiędzy przedstawicielami Izraela a palestyńskiego Hamasu w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. W zamian Izrael uwolni 1027 palestyńskich wieźniów, w tym 27 kobiet. Wymiana odbędzie się w dwóch etapach: najpierw 450 więźniów z krwią na rękach za uwolnienie Shalita. Druga grupa 550 więźniów zostanie uwolniona po dotarciu Shalita do domu. W pierwszej grupie 450 więźniów znajduje się 280 z wyrokami dożywocia. Zgodnie z zawartym porozumieniem, 110 więźniów powróci do swoich domów w Samarii, Judei i Wschodniej Jerozolimie, 131 powróci do Strefy Gazy, a 203 zostanie deportowanych z Zachodniego Brzegu do Gazy i 40 za granicę. Prawdopodobnie Shalit zostanie przekazany ze Strefy Gazy do Egiptu, skąd odbierze go izraelski samolot.
    11 października 2011 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshaal powiedział, że uwolnieni przez Izrael terroryści "powrócą do walki." Dodał: "Wiem, że wszyscy chcą usłyszeć szczegóły, ale dziś mogę powiedzieć o naszym wielkim narodowym sukcesie. Palestyńska krew jest jedna i nasza odpowiedzialność jest jedna. To narodowe osiągnięcie. Wszyscy złożyliśmy ofiarę na tą transakcję, i wszyscy powinniśmy być z niej dumni."

12 października 2011 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy napisy sprayem "Śmierć Żydom" na czterech synagogach w Safedzie, w Górnej Galilei. Uszkodzonych zostało także kilka samochodów stojących na ulicach.

12 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Ranny został zagraniczny robotnik jadący w uszkodzonym aucie.
    12 października 2011 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy wiosce Beit Ummar w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Jeden z żołnierzy został zaatakowany przez kilkoro napastników, i otworzył ogień we własnej samoobronie, raniąc 1 Palestyńczyka.
    12 października 2011 r. rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Abu Obeida oświadczył, że Gilad Shalit nie jest ostatnim izraelskim żołnierzem uprowadzonym przez jego organizację. Podkreślił, że Hamas jest zobowiązany do działania na rzecz uwolnienia wszystkich palestyńskich więźniów.

13 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu podziękował egipskim przywódcom za pomoc udzieloną w negocjacjach o uwolnienie Gilada Shalita. Przy okazji ujawniono, że trwają negocjacje w sprawie uwolnienia Izraelczyka, Ilan Grapela, który od czerwca jest przetrzymywany w Egipcie pod zarzutem szpiegostwa. Izrael zaoferował w zamian uwolnienie 81 Egipcjan przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

13 października 2011 r. rzecznik UNRWA w Gazie, Adnan Abu Hasna wezwał Izrael do zniesienia blokady Strefy Gazy, gdyż zostało zawarte porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

13 października 2011 r. egipskie samoloty wojskowe rozpoczęły patrolowanie półwyspu Synaj bez zgody Izraela, pomimo, że traktat pokojowy z 1979 r. ogranicza obecność egipskich sił zbrojnych na półwyspie. Szef egipskich sił powietrznych, gen. Reda Hafiz powiedział, że "Synaj jest naszą ziemią i nie potrzebujemy pozwolenia dla zwiększenia naszych sił na naszej ziemi."

14 października 2011 r. około 20 tys. izraelskich Arabów wzięło udział w demonstracji w mieście Umm al-Fahem. Demonstranci skandowali hasła "Al-Aksa jest w niebezpieczeństwie", "Allah Akbar" i "Wyzwolimy cię Al-Aksa".

14 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa patrol izraelskiej straży granicznej przy wiosce al-Aroub w Judei.
    14 października 2011 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem gwałtowne zamieszki w Bitunii, Bil'lin i Naalim. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

14 października 2011 r. niemiecki negocjator Gerhard Conrad powiedział w Berlinie, że Iran może próbować sabotować porozumienie o wymianie palestyńskich więźniów za izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Dodał, że sytuacja pozostanie "krucha" do czasu przybycia Gilada do Izraela. Conrad negocjował porozumienie z przedstawicielami Hamasu w Egipcie.

15 października 2011 r. kilkuset Izraelczyków wzięło udział w "happeningu sprawiedliwości" w Tel Awiwie. Demonstranci protestowali przeciwko niesprawiedliwościom społecznym i narastającemu kryzysowi.

15 października 2011 r. około 30 Palestyńczyków wszczęło popołudniem zamieszki w wiosce Beitunia na zachód od Ramallah, w Samarii. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.

16 października 2011 r. izraelskie służby więzienne rozpoczęły operację przewożenia palestyńskich więźniów, przygotowując ich do zwolnienia we wtorek w zamian za uwolnienie Gilada Shalita.
    16 października 2011 r. kilkudziesięciu izraelskich Arabów wszczęło wieczorem rozruchy w Nazarecie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, z których 9 zostało rannych. Aresztowano 13 demonstrantów.

16 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus przy wiosce El Aroub e Judei. Autobus został uszkodzony.

17 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu napisał list do protestujących Izraelczyków, którzy sprzeciwiają się uwolnieniu palestyńskich terrorystów z więzień. "Rozumiem wasz ból, ja też straciłem brata. Jako osierocony brat rozumiem Wasz ból. W czasie wielu negocjacji byliście przez cały czas w moich myślach. Moja decyzja, by umożliwić powrót Gilada do domu, wynika ze zobowiązania premiera Izraela do tego, by żołnierz wysłany w imieniu państwa, żeby bronić jego obywateli, mógł z tej misji bezpiecznie powrócić."

17 października 2011 r. kilkuset Palestyńczyków weszło rano na tereny gajów oliwnych przy żydowskim osiedlu Adei Ad w Samarii. Doszło do strać z żydowskimi osadnikami. Izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.
    17 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus i inny samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Oba pojazdy zostały uszkodzone.

18 października 2011 r. wojskowy helikopter przewiózł z Egiptu do wojskowej bazy Tel Nof uwolnionego żołnierza Gilada Shalita. W bazie spotkał się z nim premier Beniamin Netanyahu oraz rodzina. Wieczorem wojskowy helikopter przewiózł rodzinę Shalita do ich domu w Mitzpe Hila.
    18 października 2011 r. prezydent Szimon Peres spotkał się z niemieckim negocjatorem Gerhardem Conrad, któremu towarzyszyli przedstawiciele niemieckiego rządu i wywiadu. "Cały naród Izraela wstrzymuje oddech z podniecenia, ponieważ Gilad Shalit jest synem nas wszystkich. Jako prezydent państwa Izrael pragnę podziękować w imieniu narodu Izraela, za osobisty wkład w długie negocjacje, które zakończyły się uwolnieniem Gilada Shalita."
    18 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami centrum Chabadu w osiedlu Armon Hanatziv w Jerozolimie. Policja zatrzymała 2 napastników.

18 października 2011 r. w Gazie odbył się masowy wiec z udziałem 250 tys. ludzi na przywitanie uwolnionych palestyńskich więźniów. Przywódcy Hamasu chwalili ataki na "syjonistycznych okupantów". Demonstranci krzyczeli: "Chcemy kolejnych Giladów!" Hamas ogłosił 3-dniowe święto w Strefie Gazy.
    18 października 2011 r. w Ramallah odbył się masowy wiec na przywitanie uwolnionych palestyńskich wieźniów. Przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Wasze poświęcenie i ciężka praca nie poszła na marne." Dodał, że ma nadzieję na uwolnienie pozostałych bojowników, w tym Marwana Barghoutiego, Ahmada Sa'adata i innych.

18 października 2011 r. rano nastąpiło przekazanie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita egipskim siłom bezpieczeństwa. Do przekazania nastąpiło na przejściu granicznym Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Na granicy izraelski oficer sprawdził jego stan zdrowia. Po przekazaniu przez niego informacji Izrael przekazał Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi 477 palestyńskich więźniów. Drogą przez Egipt dotarli oni do Strefy Gazy. Natomiast Gilada przekazano na przejście graniczne Kerem Shalom.
    18 października 2011 r. egipska dziennikarka przeprowadziła telewizyjny wywiad z uwolnionym żołnierzem Giladem Shalitem, który powiedział, że nie wie gdzie był przetrzymywany przez pięć lat i cieszy się z odzyskania wolności.
    18 października 2011 r. samolot przewiózł w nocy 10 uwolnionych palestyńskich terrorystów do Ankary w Turcji. Kolejnych 16 więźniów deportowano do Syrii, 15 do Kataru i 1 kobietę do Jordanii. Ogółem 42 uwolnionych więźniów deportowano poza granice Izraela.

19 października 2011 r. Israel Export and International Cooperation Institute CEO Avi Hefetz po informował, że wielkość izraelskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych zmalała w 2011 r. o 10 % (z wyłączeniem diamentów). Jest to wynik pogłębiającego się kryzysu w USA. Już wcześniej podjęto działania o zmianie wielkości eksportu do różnych odbiorców, dzięki czemu obecnie wielkość eksportu do Stanów wynosi już tylko 25% całego eksportu Izraela (w porównaniu w 2010 r. było to 28%). Zanotowano także spadek wielkości eksportu do Unii Europejskiej.

19 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hebronu. Autobus został uszkodzony.
    19 października 2011 r. palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować Izraelczyków przy użyciu noża na skrzyżowaniu przy Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali zamachowczynię.

19 października 2011 r. wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blair powiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się w Jerozolimie spotkania międzynarodowych mediatorów z przedstawicielami Izraela i Palestyńczyków. Mediatorzy będą starali się ożywić proces pokojowy.

20 października 2011 r. grupa 12 izraelskich Arabów demonstrowała przed więzieniem Ha Sharon domagając się uwolnienia palestyńskich więźniów. Demonstranci trzymali palestyńskie flagi i apelowali o uprowadzenie kolejnych izraelskich żołnierzy. Policja aresztowała demonstrantów. Jeden z nich zaatakował policjanta podczas zatrzymania.

20 października 2011 r. palestyński samochód uderzył w blokadę drogową przy wiosce Beit Ur al-Fauqa w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Sprawcy wypadku zbiegli z miejsca zdarzenia. Policja wszczęła dochodzenie, podejrzewając, że był to zwykły wypadek samochodowy.

21 października 2011 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy mieście Beitunia w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.

22 października 2011 r. Palestyńczycy ugodzili nożem młodego Izraelczyka w osiedlu Ramot w Jerozolimie. Napastnicy uciekli.

22 października 2011 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział w Kairze, że nie wycofa wniosku Autonomii Palestyńskiej o uznanie członkostwa w ONZ, nawet jeśli zostaną wznowione negocjacje z Izraelem. Dodał, że negocjacje mogą być wznowione pod warunkiem, że Izraela zamrozi budownictwo w osiedlach.

23 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział na posiedzeniu rządu, że policja musi jednakowo egzekwować prawo wśród arabskiej społeczności, tak samo jak robi to wśród żydowskiej społeczności kraju. "Nie ma dwóch państw. Nie ma państwa w państwie, żyjemy w jednym państwie. Państwo Izrael jest żydowskie i demokratyczne."
    23 października 2011 r. rząd przyjął wniosek ministrów ochrony środowiska oraz przemysłu, handlu i pracy, w sprawie opracowania krajowej strategii rozwoju środowiska na lata 2012-2020. Plan ma na celu ocenę potencjalnych zasobów surowców naturalnych, przyjęcia rozwiązań zielonej ekonomii i podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zdrowia obywateli.

23 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kfar Yatma w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    23 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus na południe od Hebronu, w Judei. Autobus został uszkodzony.

23 października 2011 r. Turcja odrzuciła izraelską ofertę pomocy dla ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi w prowincji Van. Ofertę złożył ambasador Izraela w Ankarze, a później powtórzył ją prezydent Szimon Peres w rozmowie telefonicznej z tureckim prezydentem Abdullahem Gol.
    23 października 2011 r. minister transportu Israel Katz podpisał w Pekinie umowę z chińskimi włądzami na budowę linii kolejowej z Nahal Tzin do Ejlatu na pustyni Negew. Linię o długości 180-km wybudują Chińczycy, którzy prawdopodobnie będą również budować linie kolejową Hajfa - Karmiel.

24 października 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas jest odpowiedzialny za liczne napięcia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. "Jeśli trzeba usunąć jakąś przeszkodę, aby wznowić negocjacje, to jest nią Abbas. Jeśli on zagroził, że zrezygnuje i przekaże swoje stanowisko komuś innemu, to nie jest to groźbą lecz błogosławieństwem, i chcemy by w końcu to zrobił. Każdy będzie lepszy od niego."
    24 października 2011 r. policja ogłosiła popołudniem alarm terrorystyczny w rejonie Jerozolimy. W zachodniej części miasta pojawiły się zwiększone siły policyjne oraz helikoptery.

24 października 2011 r. siły specjalne izraelskiej policji wkroczyły popołudniem do żydowskiej nielegalnej placówki osadniczej Oz Tziyon w Samarii. Przeprowadzono przymusową ewakuację mieszkańców i wyburzono struktury budowlane.
    24 października 2011 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem rejon portu lotniczego w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Armia nie potwierdziła incydentu.

24 października 2011 r. Izrael i Egipt podpisały porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskiego obywatela Ilana Grapela przetrzymywanego pod zarzutem szpiegostwa. W zamian Izrael wypuści 25 Egipcjan ze swoich więzień.

25 października 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas i premier Salam Fayyad są "poważnymi przywódcami, którzy chcą pokoju z Izraelem i powinniśmy kontynuować negocjacje w celu osiągnięcia pokoju."
    25 października 2011 r. rząd jednogłośnie przyjął plan wymiany 25 egipskich więźniów w zamian za uwolnienie Ilana Grapela, przetrzymywanego w Egipcie pod zarzutem szpiegostwa. Przekazanie wieźniów ma nastąpić w czwartek na przejściu granicznym Taba.
    25 października 2011 r. arabski wiceminister Ayoub Kara powiedział: "Cieszę się z umowy o uwolnieniu Ilana Grapela, ale moja radość miesza się ze smutkiem, ponieważ Tarabin nadal gnije w więzieniu i nie jest on ujęty w kontrakcie." Tarabin jest Beduinem, który podobnie jak Grapel został zatrzymany w Egipcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela. Kara zaznaczył, że takie postępowanie jest dowodem, że tak naprawdę Izrael nie traktuje swoich obywateli jednakowo. Wezwał Stany Zjednoczone do interwencji w sprawie uwolnienia Tarabina.

25 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy żydowski autobus przy osiedlu Beit El w Samarii. Autobus został uszkodzony.

25 października 2011 r. tureccy urzędnicy zwrócili się do Izraela z pytaniem o możliwość udzielenia pomocy w postaci przenośnych baraków dla licznych bezdomnych, którzy po trzęsieniu ziemi koczują pod gołym niebem.
    25 października 2011 r. rzecznik ds. polityki zagranicznej UE, Catherine Ashton skrytykowała wczorajszą wypowiedź ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana o Abbasie, mówiąc o nich, że "nie są przydatne dla tworzenia atmosfery zaufania, która będzie sprzyjać negocjacjom."
    25 października 2011 r. saudyjski przywódca duchowny dr Awad al-Qarni zaoferował nagrodę 100 tys. USD dla każdego, kto porwie izraelskiego żołnierza.

26 października 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "arabska wiosna jest wyrazem woli narodów, ale także otwiera drzwi dla radykalnych elementów islamskich, które zagrażają stabilności całego regionu ... Nasze ręce są zawsze wyciągnięte do pokoju, ale nie zawsze spotykają się z odpowiedzią."
    26 października 2011 r. szef izraelskich negocjatorów Icchak Molcho powiedział, że Izrael przyjmuje wniosek Kwartetu Bliskowschodniego o wznowieniu negocjacji. Molcho podkreślił, że premier Netanyahu jest gotów usiąść do stołu negocjacyjnego bez warunków wstępnych w każdym momencie.
    26 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła w rejonie miasta Aszdod.

26 października 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat poinformował przedstawicieli Kwartetu Bliskowschodniego, że Palestyńczycy są gotowi do wznowienia rozmów z Izraelem pod warunkiem, że wszystkie budowy w osiedlach żydowskich zostaną wstrzymane i obrady rozpoczną się w oparciu o granice z 1967 r. Członek zespołu negocjatorów, Nabil Shaath powiedział: "albo zgodzą się na nasze warunki, albo nie będzie rozmów."
    26 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w pobliżu Betlejem. Autobus został uszkodzony.
    26 października 2011 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskich żołnierzy. Wojskowy jeep został uszkodzony. Do ataku doszło na południe od Betlejem.

26 października 2011 r. fiński minister spraw zagranicznych Erkki Tuomioja powiedział, że izraelska okupacja terytoriów palestyńskich jest równoznaczna z apartheidem. Ostrzegł, że czas ucieka dla obu państw.
    26 października 2011 r. izraelski samolot El Al poleciał wieczorem z pomocą humanitarną dla Turcji. Na jego pokładzie znalazło się 5 przenośnych domów, 2 tys. kurtek polarowych i koców, oraz 100 dmuchanych materaców.

27 października 2011 r. wieczorem na lotnisku im. Ben Guriona wylądował samolot wiozący uwolnionego z Egiptu Ilana Grapela. W zamian za jego uwolnienie na przejściu granicznym Taba przekazano 25 uwolnionych egipskich więźniów.

27 października 2011 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy trzy obiekty terrorystyczne w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za wieczorny ostrzał rakietowy Izraela.
    27 października 2011 r. palestyńska agencja prasowa Ma’an napisała, że w zamian za uwolnienie izraelskiego szpiega Ilana Grapela, Egipt otrzymał zgodę na zakup w Stanach Zjednoczonych pewnej ilości samolotów myśliwskich F-16.

27 października 2011 r. jordański król Abdullah powiedział, że istnieje "bardzo duże prawdopodobieństwo", że nowo wybrany egipski rząd może wycofać się z porozumienia pokojowego z Izraelem. Dodał, że jest "bardzo pesymistyczny" co do możliwości zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

28 października 2011 r. dyrektor biura bezpieczeństwa dyplomatycznego Ministerstwa Obrony, Amos Gilad powiedział, że największym zagrożeniem dla Izraela jest Iran i wezwał rząd do nadania najwyższego priorytetu kwestii irańskiej. "Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia nuklearnego, ale Irańczycy są wysoce zmotywowani i zdeterminowani w swoich działaniach." Pomimo rosnącego zagrożenia, Gilad podkreślił, że być może Izrael jest w najlepszej kondycji obronnej w swojej historii. "Irak, który był naszym największym wrogiem i rozwijał broń nuklearną, już nie istnieje. Nie ma w chwili obecnej zagrożenia nuklearnego, ponieważ Syria zrezygnowała, a Iran nie przekroczył jeszcze linii bez odwrotu." Odnosząc się do problemu terroryzmu, Gilad powiedział, że Hamas usiłuje rozszerzyć swoje wpływy poza Strefę Gazy. "Hamas jest częścią Bractwa Muzułmańskiego, które ma wizję stworzenia islamskiego imperium kosztem innych systemów, takich jak rządy Mubaraka i Assada. Hamas chce przejąć Judeę i Samarię, oraz wyeliminować Mahmouda Abbasa i partię Fatah."

28 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w pobliżu Betlejem. Autobus został uszkodzony. W rejonie Hebronu uszkodzony został samochód osobowy.
    28 października 2011 r. około 450 Palestyńczyków uczestniczyło w demonstracjach w rejonie wiosek Nabi Salah, Billin, Naalin i Beit Ummar. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    28 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami wieczorem żydowski samochód przy Hebronie. Samochód został uszkodzony. Izraelscy żołnierze aresztowali 2 młodych Palestyńczyków, którzy rzucali kamieniami.

28 października 2011 r. ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor złożył na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona list protestujący przeciwko ostrzelaniu w dniu wczorajszym przez Palestyńczyków rakietami Grad południa kraju.

29 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 9 rakiet Grad, które spadły na miasta Aszdod, Aszkelon, Gan Jawne i na zachód od Beer Szewy. Bateria rakiet Iron Dome zestrzeliła 1 rakietę lecącą w kierunku Beer Szewy. W Aszkelonie lekko uszkodzony został dom mieszkalny. Odłamki śmiertelnie zraniły 1 Izraelczyka. W Aszdod bezpośrednio trafiony został dom, w którym ranna została 1 osoba. W Gan Jawne odłamek ranił w nogę 1 osobę. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

29 października 2011 r. izraelski myśliwiec zbombardował obóz szkoleniowy Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 11 osób zostało rannych. W wydanym oświadczeniu armia poinformowała, że zabici należeli do komórki terrorystycznej, która 26 października wystrzeliła na Izrael rakietę Grad.
    29 października 2011 r. Palestyńczycy popołudniem obrzucili kamieniami liczna żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. W odwecie żydowscy osadnicy obrzucili Palestyńczyków kamieniami, raniąc 1 osobę. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.
    29 października 2011 r. zbrojne skrzydło Islamskiego Dżihadu ogłosiło w południe najwyższy alarm dla swoich sił w Strefie Gazy, zapowiadając pomszczenie dzisiejszego izraelskiego nalotu. Rzecznik organizacji, Abu Ahmed powiedział: "Dzisiaj Islamski Dżihad poniósł wielką stratę ... Siła naszego odwetu będzie proporcjonalna do naszej straty."

29 października 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman podczas wizyty w Bośni powiedział, że "nie szukamy konfrontacji z Palestyńczykami i nie chcemy zaogniać sytuacji, ale nie będziemy tolerować powtarzających się ataków i nie pozostawimy ich bez odpowiedzi. Mam nadzieję, że z pomocą sąsiednich państw, społeczności międzynarodowej i Autonomii Palestyńskiej, ostrzał zakończy się dzisiaj wieczorem - w przeciwnym razie wyciągniemy konsekwencje w najbliższych dniach."
    29 października 2011 r. saudyjski książę Khaled bin Talal bin Abdul Aziz Al Saud zaoferował 900 tys. USD nagrody dla każdego, kto porwie izraelskiego żołnierza, aby wymienić go na palestyńskich więźniów.

30 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 30 rakiet Grad, które spadły na miasta Aszdod, Aszkelon i Gan Jawne. Bateria rakiet Iron Dome zestrzeliła 2 rakiety. Przyczyną małej skuteczności baterii były usterki techniczne. Rannych zostało 14 osób. Ostrzelano także z moździerzy tereny przygraniczne.
    30 października 2011 r. obrona cywilna odwołała wszystkie zajęcia szkolne na południu kraju, nakazując ludziom aby przebywali w bezpośredniej bliskości schronów na wypadek dalszego ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy.
    30 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu oświadczył, że nie ma zawieszenia broni z terrorystami ze Strefy Gazy. i Siły Obronne Izraela będą chronić obywateli Izraela oraz zabijać terrorystów wystrzeliwujących rakiety. Dodał, że terroryści zapłacą "dużo wyższą cenę, niż miało to miejsce do tej pory", aż ostrzał się skończy. Armia nie będzie czekała na decyzję terrorystów o wstrzymaniu ognia i będzie działać. Równocześnie premier wyraził uznanie dla postawy mieszkańców południa, którzy znoszą ataki rakietowe.
    30 październmika 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, gen Banny Gantz spotkał się z szefami Południowego Dowództwa, polecając im przygotować siły, aby w razie pogorszenia się sytuacji wokół Strefy Gazy dać "właściwą odpowiedź" terrorystom.
    30 października 2011 r. prezydent Szimon Peres oświadczył, że ostatnie ostrzały rakietowe Izraela są w rzeczywistości "deklaracją wojny". Dodał, że "terroryści nie pozwalają obywatelom Gazy normalnie żyć ... mówię do naszych arabskich sąsiadów: Nie chcemy wojny. Ale pociski Grad są wypowiedzeniem wojny."
    30 października 2011 r. wiceprzewodniczący Knesetu, Danny Danon formalnie zaproponował aby ogłosić suwerenną władzę Izraela nad Judeą i Samarią. Ustawa dotyczyłaby terenów objętych blokami żydowskich osiedli, pozostawiając pozostałe tereny kontroli Autonomii Palestyńskiej. Wniosek poparło 40 posłów.
    30 października 2011 r. rząd zaakceptował wieczorem plan budowy 10 nowych osiedli żydowskich w północnej części pustyni Negew.
    30 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

30 października 2011 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w nocy serię bombardowań infrastruktury Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Celami były sztaby dowódcze organizacji, ośrodki szkoleniowe, magazyny broni i wyrzutnie rakiet. Zaobserwowano liczne wtórne eksplozje, które potwierdziły trafienie magazynów rakiet i materiałów wybuchowych. Zginęło co najmniej 2 wysokich dowódców Islamskiego Dżihadu i 9 innych członków tej organizacji, a wiele osób zostało rannych.
    30 października 2011 r. Islamski Dżihad zaakceptował rano egipską propozycję zawieszenia broni, pod warunkiem, że Izrael wstrzyma bombardowanie Strefy Gazy.
    30 października 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w południe grupę terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakiety z południowej części Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków. Do próby wystrzelenia rakiet doszło w cztery godziny po ogłoszeniu przez Islamski Dżihad zawieszenia broni.
    30 października 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Tekoa w Judei. Autobus został uszkodzony.

30 października 2011 r. ambasador Izraela przy ONZ, Ron Prosor, wezwał sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona do "podjęcia natychmiastowych działań wobec ostrzału Izraela, aby zapobiedz dalszej eskalacji napięcia" i "bezwarunkowego potępienia aktów terroru", które są skierowane wobec niewinnym cywilom na południu Izraela. "ONZ musi mówić w sposób zrozumiały i działać przeciwko wzrostowi przemocy pochodzącej ze Strefy Gazy ... Każdy pocisk przeciwpancerny, rakietowy i moździerzowy wystrzelony na Izrael jest kolejnym pogwałceniem międzynarodowego prawa."
    30 października 2011 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił ostrzał rakietowy terytorium Izraela i wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w odpowiadaniu na ataki ze Strefy Gazy.

31 października 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem wystrzelono salwę rakiet Katiusza, która spadła na południe od miasta Aszkelon. Wieczorem wystrzelono rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot. Bateria antyrakietowa Iron Dome przechwyciła rakietę Grad lecącą na Beer Szewę. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    31 października 2011 r. premier Beniamin Netanyahu przemawiając do Knesetu powiedział, że Izrael musi aktywnie działać na rzecz zapewnienia swojego bezpieczeństwa. "Nie możemy polegać jedynie na samej obronie. Musimy również w razie potrzeby zaangażować się w akcje ofensywne, którą pomogą zapewnić nam bezpieczeństwo." Iran nadal stanowi wyraźne zagrożenie dla Izraela. Podkreślił, że Arabska Wiosna przynosi nowe rządy w świecie arabskim, którego "populacja była przez wiele lat poddawana praniu mózgu przez antysemityzm. Jeśli fanatyzm religijny nie uspokoi się, to jest mało prawdopodobne czy nadal będzie to wiosna Arabów." Odnośnie Turcji premier wyraził nadzieję na poprawę stosunków.
    31 października 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że dzisiejsza decyzja o przyjęciu Autonomii Palestyńskiej do UNESCO "nie przekształca Autonomii w rzeczywiste państwo, a jedynie w niepotrzebny sposób utrudnia drogę prowadzącą do wznowienia negocjacji." Dodał, że Izrael powinien teraz rozważyć zerwanie wszelkich stosunków z Autonomią Palestyńską. "Nie możemy raz za razem akceptować jednostronnych posunięć."

31 października 2011 r. izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w nocy serię bombardowań wyrzutni rakietowych Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    31 października 2011 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki powiedział, że przyznanie pełnego członkostwa Palestyńczykom przez UNESCO to moment historyczny, dający im pewne prawa. "To naprawdę moment historyczny, który przyznaje Palestynie niektóre z jej praw. Palestyna jest kolebką religii i cywilizacji."

31 października 2011 r. podczas głosowania w Paryżu, Autonomia Palestyńska została przyjęta za członka UNESCO. Za rezolucją głosowało 107 członków, 52 było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wziął udziału przedstawiciel Izraela.
    31 października 2011 r. przedstawiciele Izraela i Stanów Zjednoczonych poinformowali, że ich kraje wycofają się z finansowania UNESCO. Amerykanie przekazują rocznie na działalność UNESCO 80 mln USD, co stanowi 22% jej budżetu.
    31 października 2011 r. francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło ostrzał rakietowy izraelskich cywili prowadzony ze Strefy Gazy. Wydane oświadczenie wezwało obydwie strony do maksymalnego ograniczenia napięcia.

1 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wezwał do przyśpieszenia budowy nowych domów w rejonie Jerozolimy, Maaleh Adumim i Gush Etzion. Powiedział, że międzynarodowa społeczność wywiera coraz silniejszą krytykę budowania na tych terenach, które chcą, aby stały się częścią przyszłego państwa arabskiego.
    1 listopada 2011 r. oficerowie wysokiego dowództwa poinformowali, że Siły Obronne Izraela otrzymały od rządu zielone światło na wszelkie operacje wojskowe w Strefie Gazy. Dotyczy to działań począwszy od ograniczonych ataków na pojedyncze cele, po zakrojone na szeroką skalę operacje lądowe. Celem jest zatrzymanie ostrzału rakietowego południa kraju.
    1 listopada 2011 r. popołudniem odbyło się spotkanie ośmiu ministrów na temat konsekwencji przyjęcia Autonomii Palestyńskiej do UNESCO. Wydane oświadczenie mówi, że "rząd traktuje ten ruch jako próbę delegitymizacji Izraela i próbę uniknięcia wznowienia negocjacji." Poinformowano, że Izrael wstrzyma finansowanie działalności UNESCO. Zdecydowano się także na zablokowanie działalności UNESCO na terytorium Izraela.
    1 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

1 listopada 2011 r. palestyński negocjator Saeb Erekat wezwał w Radio Palestyna grupy terrorystyczne działające w Strefie Gazy, aby wstrzymały się od atakowania Izraela. Powiedział, że takie ataki dają Izraelowi pretekst do bombardowania Strefy. Erekat podkreślił, że ataki rakietowe na ludność cywilną są niemoralne.

1 listopada 2011 r. egipscy urzędnicy poinformowali, że podczas ostatniego nasilenia napięcia w Strefie Gazy, Izrael zgodził się wstrzymać na 24-godziny rozpoczęcie dużej operacji wojskowej, dając egipskim przedstawicielom czas na wynegocjowanie zawieszenia broni. W przeciwnym razie izraelska armia miała rozpocząć dużą operację o północy w nocy z 1 na 2 listopada.

2 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu oświadczył w Knesecie, że Jerozolima nigdy więcej nie zostanie podzielona, a we wschodniej części miasta będą nadal powstawać izraelskie osiedla. Dodał, że Izrael ma pełne prawo rozbudowywać Jerozolimę, która została zjednoczona w wyniku wojny z państwami arabskimi w 1967 r. Jego zdaniem, nie należy dopatrywać się w tym posunięć karnych wobec Palestyńczyków po tym, jak przyjęci zostali do UNESCO.
    2 listopada 2011 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły test rakiety balistycznej Jericho. Rakieta została wystrzelona z bazy Palmachim w kierunku Morza Śródziemnego. Test zakończył się pełnym sukcesem.

2 listopada 2011 r. izraelskie samoloty wojskowe zakończyły tygodniowe ćwiczenia prowadzone wspólnie z włoskimi siłami powietrznymi nad Sardynią. W ćwiczeniach uczestniczyło sześć izraelskich eskadr, które między innymi trenowały działania operacyjne na długich odległościach.
    2 listopada 2011 r. raport ONZ umieścił Izrael na 17. miejscu w rankingu 187 państw ocenianych pod względem jakości życia. Oznacza to, że Izrael został oceniony wyżej od większości państw Unii Europejskiej i państw arabskich.
    2 listopada 2011 r. brytyjski dziennik Guardian napisał, że brytyjskie siły zbrojne przygotowują awaryjne plany działania na wypadek potencjalnych amerykańskich działań wojskowych przeciwko instalacjom nuklearnym w Iranie. W najbliższych miesiącach ma nastąpić dyslokacja brytyjskich okrętów wojennych, tak by mogły w razie potrzeby udzielić pomocy Stanom Zjednoczonym.
    2 listopada 2011 r. z Turcji wypłynęły 2 statki z zamiarem przełamania izraelskiej blokady morskiej Strefy Gazy. Jest to statek "Al-Tahir", któremu towarzyszy jacht "Saorise". Na ich pokładzie znajdują się międzynarodowi aktywiści propalestyńscy z Irlandii i Kanady. Ruch statków śledzi izraelska marynarka.

3 listopada 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu nuklearnego. Nie podano żadnych szczegółów rozmów.
    3 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe z moździerza i karabinu maszynowego izraelskich żołnierzy pracujących przy naprawie ogrodzenia granicznego w północnej części Strefy Gazy. Do incydentu doszło na wysokości kibucu Zikkim. Żołnierze wezwali posiłki. Ogień otworzyły czołgi, które zabiły 2 napastników. Uszkodzony został izraelski samochód patrolowy. Atak przeprowadziło zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Izz ad-Din al-Qassam.

3 listopada 2011 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu-Rudein powiedział, że Autonomia Palestyńska rozważa podjęcie działań w odpowiedzi na izraelską politykę przyśpieszenia budownictwa w Samarii i Judei. Rudein podkreślił, że palestyńska odpowiedź "zmieni oblicze Bliskiego Wschodu."

3 listopada 2011 r. prezydent Szimon Peres podczas wizyty na Cyprze powiedział, że "światowi przywódcy muszą dotrzymać danej obienticy, że powstrzymają Iran przed uzyskaniem broni jądrowej, która zagraża światu. Iran jest jedynym krajem, który mówi o ludobójstwie."
    3 listopada 2011 r. sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rassmusen oświadczył, że sojusz nie będzie się angażował w sprawy Iranu. Dodał, że NATO wspiera wysiłki dyplomatyczne na rzecz rozwiązania irańskiego kryzysu nuklearnego i wezwał Iran do pełnej współpracy z międzynarodowymi agencjami.
    3 listopada 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama przedstawił kwestię irańskiego programu nuklearnego przywódcom państw G 20 na szczycie w Cannes. Francuski prezydent Nicolas Sarkozy zgodził się na utrzymanie bezprecedensowej presji na Iran, aby zmusić go do spełnienia jego zobowiązań. Za tydzień ma zostać oficjalnie opublikowany raport MAEA w sprawie Iranu. Z przecieków wiadomo, że raport oskarża Iran i przedstawia przekonujące dowody irańskich działań zmierzających do budowy bomby jądrowej.
    3 listopada 2011 r. irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi ostrzegł, że Stany Zjednoczone powinny zastanowić się dwa razy, nim wejdą na drogę konfrontacji z Iranem. "Ameryka utraciła niestety mądrość i rozwagę w postępowaniu w sprawach międzynarodowych. Polegają jedynie na sile."

4 listopada 2011 r. prezydent Szimon Peres w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że wobec impasu, w jakim znalazła się kwestia irańskiego programu nuklearnego, społeczność międzynarodowa jest bliższa rozwiązania militarnego niż dyplomatycznego. Peres podkreślił, że Iran może być zdolny do stworzenia broni jądrowej w ciągu zaledwie pół roku i rolą Izraela jest ostrzeganie świata przed tym zagrożeniem. Prezydent dodał, że światowy przywódcy muszą "spełnić swoje obietnice" powstrzymania Iranu "za wszelką cenę".
    4 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

4 listopada 2011 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie wioski Nabi Saleh. Podpalono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    4 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód na południe od Kalkilii w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 listopada 2011 r. izraelskie okręty patrolowe przejęły na morzu dwa statki z międzynarodowymi aktywistami, które usiłowały przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Statki nie reagowały na wezwania do zmiany kursu na któryś z egipskich portów, po czym izraelscy komandosi weszli na ich pokład. Nie doszło do żadnego incydentu z użyciem siły. Na statkach nie znaleziono żadnej broni. Nie było też żadnej pomocy humanitarnej. Oba statki skierowano do portu Aszdod.
    4 listopada 2011 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy powiedział, że w przypadku zagrożenia istnienia państwa Izrael ze strony Iranu, Francja nie będzie stać bezczynnie i nie zignoruje tego.

5 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej Strefy Gazy. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze.

5 listopada 2011 r. izraelskie helikoptery ostrzelały wieczorem obiekty Islamskiego Dżihadu w rejonie miasta Khan Younis na południu Strefy Gazy.

6 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na pola uprawne na Negewie. Ranny został 1 zagraniczny robotnik rolny.
    6 listopada 2011 r. związek zawodowy Histadrut nie zgodził się na rządowe propozycje i utrzymał zapowiadany na jutro strajk generalny w Izraelu.

6 listopada 2011 r. Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki przy punkcie kontrolnym Tzufim w Samarii. Potem obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa żydowskie samochody przy wiosce Azzum. Ranny został 1 Izraelczyk.
    6 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. Autobus został poważnie uszkodzony.
    6 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce el-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony. Wcześniej w miejscu tym doszło do zamieszek około 30 młodych Palestyńczyków, którzy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy.

7 listopada 2011 r. związki zawodowe przeprowadziły rano kilkugodzinny strajk generalny. Strajk zakończył się o godz. 10. Wystąpiły duże opóźnienia w środkach transportu publicznego.
    7 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział na posiedzeniu partii Likud, że mieszkańcy Judei i Samarii mogą "uniknąć nielegalnego budownictwa. Możecie być lojalni wobec Ziemi Izraela i kontynuować budownictwo pomimo ograniczeń prawnych. Istnieje wiele miejsc, gdzie można budować, nie wolno tylko wchodzić na czyjąś własność prywatną ... osiedla w Judei i Samarii są dla mnie ważne, ale musi być jasne: Musimy działać zgodnie z prawem. Naszym celem musi być wzmocnienie osadnictwa w Judei i Samarii w taki sposób, aby nie stwarzać problemów prawnych i walk politycznych."

7 listopada 2011 r. rzecznik al-Fatah, Fayiz Abu Aita powiedział, że zamrożenie przez Izrael dochodów podatkowych Autonomii Palestyńskiej jest "wypowiedzeniem wojny". Dodał, że podjęcie przez Izraelczyków decyzji o przyśpieszeniu budownictwa w Judei i Samarii będzie miało "katastrofalne skutki dla całego regionu."
    7 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć dwie bomby przy berierze granicznej w Strefie Gazy. Terrystów ostrzelał izraelski czołg. Rannych zostało 3 napastników.
    7 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami punkt kontrolny Tapuach w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    7 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa patrol izraelskich żołnierzy przy osiedlu Negohot w Judei.

7 listopada 2011 r. raport OECD pochwalił Izrael za podjęte w ostatnich 2 latach działania na rzecz ochrony środowiska. Podkreślono wysoką skuteczność działań zachęcających do korzystania z alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, wysiłki na rzecz zapobieganiu zanieczyszczaniu gruntów i przywrócenie czystości niektórych rzek.

8 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południowy Negew.

8 listopada 2011 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała raport na temat irańskiego programu nuklearnego. Raport stwierdza, że Iran od 2003 r. prowadzi prace nad budową bomby jądrowej.

9 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "raport MAEA potwierdza stanowisko społeczności międzynarodowej i Izraela, że Iran pracuje nad bronią jądrową ... raport ma takie znaczenie, że społeczność międzynarodowa powinna doprowadzić do zatrzymania prowadzenia przez Iran broni nuklearnej, która stwarza zagrożenie światowemu pokojowi i Bliskiemu Wschodowi."

9 listopada 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy ośrodek terrorystyczny na południu Strefy Gazy. Był to odwet za przeprowadzony dzień wcześniej ostrzał rakietowy.

9 listopada 2011 r. dowódca irańskich sił zbrojnych gen. Massoud Jazayeri ostrzegł, że jeśli Izrael zaatakuje irańskie instalacje nuklearne, Iran zaatakuje w odwecie izraelski ośrodek atomowy w Dimonie. Zagroził, że irański odwet doprowadzi do "zniszczenia" Izraela i rozprzestrzeni się na całym Bliskim Wschodzie.

10 listopada 2011 r. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 7. lat więzienia dla byłego prezydenta Moshe Kacawa, odrzucając w ten sposób jego apelację.
    10 listopada 2011 r. agencja bezpieczeństwa narodowego przedstawiła raport aktywności terrorystycznej za październik b.r. W miesiącu tym nastąpił wzrost liczy ataków terrorystycznych do 80 (w porównaniu we wrześniu 68), co było związane ze wzrostem ostrzału rakietowego prowadzonego ze Strefy Gazy. Ze Strefy Gazy wystrzelono 52 rakiety i 6 pocisków moździerzowych (w porównaniu do 8 rakiet i 2 pocisków moździerzowych we wrześniu). W wyniku ostrzału rakietowego zginął 1 Izraelczyk (29 października w Aszkelonie). W odpowiedzi izraelska armia przeprowadziła serię kosmetycznych nalotów, zabijając 12 terrorystów. Analitycy jednak twierdzą, że działania te były nie wystarczające aby zakłócić funkcjonowanie infrastruktury terrorystycznej w Strefie Gazy. W Judei i Samarii zmalała liczba ataków do 28 (we wrześniu było 39). W Jerozolimie doszło do 6 ataków (we wrześniu było 17 ataków).
    10 listopada 2011 r. czołowa izraelska firma inwestycyjna Cal Finanse opublikowała raport mówiący, że koszty ewentualnego uderzenia militarnego na Iran byłyby tak wysokie, że świat będzie bardziej skłonny zaakceptować fakt istnienia nuklearnego państwa Iran. W wyniku wojny nastąpiłby gwałtowny wzrost cen ropy naftowej do około 250 USD za baryłkę i poważne straty światowego handlu. Nawet dla Izraela koszty ekonomiczne takiej operacji militarnej byłyby zbyt duże, ponieważ musiałyby obejmować także koszty konfrontacji ze Strefą Gazy i Libanem. "Niestety, wydaje się, że nuklearny Iran jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem."

10 listopada 2011 r. urzędnicy Autonomii Palestyńskiej ostrzegli, że jeśli ONZ odrzuci uznanie ich państwowości, to cały region pogrąży się w "przemocy i anarchii."

10 listopada 2011 r. islamscy terroryści wysadzili w nocy gazociąg dostarczający gaz ziemny z Egiptu do Jordanii i Izraela. Do wybuchu doszło w pobliżu Mazar na półwyspie Synaj. Jest to siódmy zamach terrorystyczny na ten gazociąg w tym roku.

11 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

11 listopada 2011 r. izraelscy żołnierze ostrzelali samochód, który nie zatrzymywał się do kontroli w rejonie Hebronu, w Judei. W samochód trafiło osiem kul, zabijając rabina Dan Martzbacha i raniąc 2 kobiety. Dochodzenie wykazało, że żołnierze postępowali zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Żołnierz został potrącony przez samochód.

11 listopada 2011 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah ostrzegł, że ewentualny izraelski atak na Iran spowoduje rozlanie się wojny na cały Bliski Wschód. Powiedział: "Spójrzcie na śmiałość: Izrael broni swoją broń jądrową i grozi atakiem na projekt pokojowego wykorzystania energii atomowej przez państwo Iran."
    11 listopada 2011 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze i dwóch żydowskich bibliotekach w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku (USA).

12 listopada 2011 r. nieznani sprawcy podpalili kilka żydowskich samochodów oraz wymalowali swastyki i napisy "Ku Klux Klan" na domach w żydowskiej dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku (USA).

13 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu na otwarciu posiedzenia rządu powiedział, że raport MAEA w sprawie irańskiego programu nuklearnego miał "szeroki zakres, który obejmował roszczenia wielu państw na całym świecie, w tym także Izraela, a dotyczył realizowanego przez Iran programu produkcji broni nuklearnej. Wszystkie odpowiedzialne kraje muszą brać pod uwagę konsekwencje raportu. Społeczność międzynarodowa musi powstrzymać Iran przed zrealizowaniem swojego programu. Irański wyścig z produkcją broni nuklearnej stanowi zagrożenie dla całego świata."
    13 listopada 2011 r. dowódca Sił Powietrznych Izraela, gen. Ido Nehoshtan powiedział, że "regionalne wstrząsy wokół nas tworzą nową strategiczną rzeczywistość, do której będziemy musieli się szybko dostosować ... Ważne do podkreślenia jest, że siły powietrzne stanowią centralną część Sił Obronnych Izraela."
    13 listopada 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział: "Jesteśmy zaniepokojeni spadkiem przychodów państwa w trzecim kwartale, co jest wynikiem odnowienia się kryzysu w Europie, a także spadkami na rynkach kapitałowych i protestami społecznymi ... Pod koniec roku przeanalizujemy prognozy i rozważymy, czy istnieje potrzeba podjęcia działań w celu zmniejszenia deficytu."
    13 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

13 listopada 2011 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, David Hale spotkał się wieczorem w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Abbas powtórzył, że Palestyńczycy wrócą do bezpośrednich negocjacji z Izraelem tylko wtedy, gdy zostaną wstrzymane budowy w osiedlach we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, oraz Izrael zaakceptuje rozwiązanie utworzenia dwóch państw w oparciu o granice z 1967 r.

13 listopada 2011 r. przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Larijani wezwał do ponownego zbadania irańskiego programu nuklearnego i przygotowania drugioego raportu przez MAEA, twierdząc, że pierwszy raport został opracowany pod naciskiem Stanów Zjednoczonych i "reżimu syjonistycznego."

14 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z kenijskim premierem Raila Odinga, który poprosił Izrael o pomoc w walce z terroryzmem.

14 listopada 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy morską bazę Hamasu na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 zostało rannych. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    14 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

15 listopada 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, gen. Benny Gantz powiedział, że jeśli ostrzał rakietowy będzie nadal prowadzony ze Strefy Gazy, to działania odwetowe armii zostaną zastąpione przez ofensywę.
    15 listopada 2011 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer powiedział, że izraelska gospodarka stosunkowo dobrze sobie radzi, a sytuacja na całym świecie, szczególnie w Europie, jest dużo gorsza. Dodał, że w najbliższym czasie nie ma niebezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych.
    15 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

15 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony.
    15 listopada 2011 r. izraelskie samoloty zbombardowały wieczorem tunele wykopane w północnej części Strefy Gazy. Tunele były przeznaczone do infiltracji terrorystów na terytorium Izraela. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.

15 listopada 2011 r. irański prezydent Ahmadinijad powiedział, że jedność Iranu i Egiptu będzie gwarantem zniszczenia Izraela i ograniczy amerykańskie wpływy w regionie.
    15 listopada 2011 r. kuwejcka gazeta "As-Seyassah" napisała, że libański Hezbollah przygotowuje się do wojny. "Hezbollah anulował wszystkie przepustki urlopowe dla swoich bojowników, wezwał tysiące swoich członków i rozkazał swoim prominentnym urzędnikom pozostawać w ukryciu, gdyby wybuchła wojna." Jednostki bojowe Hezbollahu w Libanie zostały postawione w stan wysokiego alarmu.

16 listopada 2011 r. minister Michael Eitan przedstawił w Knesecie stanowisko rządu względem kwestii irańskiego programu nuklearnego. "Dołożymy wszystkich starań aby pozyskać społeczność międzynarodową, ale Izrael musi jasno powiedzieć, że wszystkie opcje znajdują się na stole."
    16 listopada 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w izraelska gospodarka urosła o 3,4% w trzecim kwartale b.r. Inflacja liczona rok do roku wyniosła w październiku 2,7% i mieści się w rządowych założeniach pomiędzy 1 a 3%. Na wzrost inflacji miały największy wpływ wzrost cen odzieży (6,5%), obuwia (3,9%), pieczywa (0,8%), leków (0,9%) i czynszów (0,3%). Wzrost tych cen był częściowo równowarzony spadkiem opłat za pomidory (6,8%), świeże owoce (2,8%) i samochody (0,4%). Niepokojącym zjawiskiem jest spadek eksportu o 16,9%. Również francuski bank BNP Paribas zapowiedział zakończenie działalności w Izraelu, co jest dowodem narastającego kryzysu w Europie.
    16 listopada 2011 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer powiedział: "W 2012 roku będziemy widzieć spowolnienie tempa wzrostu, które jednak nie będzie miało wpływu na stan gospodarki. Gospodarka nadal rozwija się w tempie, o jakim Europa może tylko pomarzyć. Bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie, system finansowy jest stabilny, rezerwy walutowe są wysokie, a dodatkowo odkryliśmy gaz ziemny. Mamy aktywa, które mogą utrzymać gospodarkę. Jeśli uda się nam zrozumieć, co dzieje się w światowej gospodarce i co stwarza zagrożenia, i jeśli będziemy się odpowiedzialnie zachowywać w sektorze publicznym i prywatnym, to będziemy mogli zmniejszyć ryzyko. Świat będzie miał na nas wpływ, ale jeśli znajdziemy właściwe rozwiązania, to łatwo wyjdziemy z tego kryzysu, tak jak to zrobiliśmy podczas ostatniego kryzysu."

16 listopada 2011 r. władze wojskowe wydały zezwolenie na transport rzadkich materiałów budowlanych do Strefy Gazy. Materiały zostaną wykorzystane do odbudowy 10 prywatnych zakładów produkcyjnych.
    16 listopada 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał Palestyńczyków do masowego udziału w pokojowych protestach przeciwko izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu.

17 listopada 2011 r. minister ds. strategicznych Moshe Ya'alon powiedział, że "uzyskanie przez Iran potencjału nuklearnego przyniesie ze sobą jądrowy chaos na Bliskim Wschodzie ... W ten czy inny sposób musimy uniemożliwić Iranowi osiągnięcie broni jądrowej." Dodał, że muszą być zastosowane sankcje gospodarcze, izolacja dyplomatyczna, wzmocnienie irańskiej opozycji i jeśli zajdzie potrzeba wiarygodne opcje militarne.

17 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie wioski El-Aroub w Judei.
    17 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie wioski El-Aroub w Judei. Autobus został uszkodzony.

18 listopada 2011 r. rano doszło do zderzenia autobusu z ciężarówką na Wzgórzach Golan. Zginął kierowca autobusu, a 40 pasażerów zostało rannych.

19 listopada 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Iran potrzebuje mniej niż roku czasu na wybudowanie bomby jądrowej. Dodał, że Izrael koncentruje się na perspektywie nuklearnego Iranu i analizuje, co "należy i co można zrobić obecnie." Barak podkreślił, że sprawa ewentualnego militarnego ataku na Iran nie może być kwestią dyskusji publicznej.

19 listopada 2011 r. młodzi Palestyńczycy zaatakowali popołudniem grupę Żydów w Hebronie, w Judei. Wywołało to wybuch starć żydowsko-arabskich w mieście. Izraelska policja rozdzieliła strony, aresztując 1 Izraelczyka i 1 Palestyńczyka.
    19 listopada 2011 r. palestyńska gazeta "Al-Ayyam" poinformowała o osiągnięciu porozumienia pomiędzy frakcjami politycznymi al-Fatah i Hamasu. Obie strony porozumiały się odnośnie wyborów w Autonomii Palestyńskiej, że nowy rząd będzie znajdować się w Gazie, a premier będzie mieszkańcem Strefy Gazy. Oficjalne podpisanie porozumienia ma nastąpić w przyszłym tygodniu w Kairze.

19 listopada 2011 r. nowy grecki premier Lucas Papademos powiedział, że zamierza wzmocnić więzy pomiędzy Grecją a Izraelem, i wyraził zainteresowanie rozszerzeniem współpracy pomiędzy oboma państwami na arenie finansowej.

20 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus przy Betlejem w Judei. Autobus został uszkodzony. Popołudniem uszkodzony został autobus przy Nablusie w Samarii. Wieczorem uszkodzony został samochód przy wiosce Beit Ummar w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

20 listopada 2011 r. Egipt przywrócił normalną podaż gazu ziemnego do Izraela i Jordanii. Przerwa w dostawach po ostatnim zamachu terrorystycznym wynosiła 9 dni.

21 listopada 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że nie ma potrzeby zwiększania wydatków na obronność, ponieważ arabscy wrogowie Izraela są w chaosie i zbyt rozproszeni aby mogli zaczynać wojnę. "Bliski Wschód stoi obecnie w obliczu poważnego kryzysu. Z jednej strony mamy poprawę stabilności regionu, ale także wzrost zagrożenia terrorystycznego ze względu na utratę kontroli przez rządy. Mamy też do czynienia z zagrożeniem rakietowym - konwencjonalnym i jądrowym - z Iranu i Syrii. Z drugiej strony, nie ma wątpliwości, że państwa arabskie wokół nas są na pewno słabsze militarnie i gospodarczo, do tego stopnia, że ich zdolność podjęcia wyścigu zbrojeń z nami będzie bardzo ograniczona przez co najmniej 5 do 10 następnych lat. Niektóre z tych państw są bliskie bankructwa." Steinitz podkreślił, że rząd potrzebuje dodatkowe finanse na sfinansowanie programów społecznych.

21 listopada 2011 r. jordański król Abdullah odwiedział Ramallah, gdzie spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, deklarując swoje poparcie dla utworzenia państwa palestyńskiego. Abdullah poparł działalność mediatorów Kwartetu Bliskowschodniego na Bliskim Wschodzie, zachęcając Palestyńczyków do wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem.
    21 listopada 2011 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Juda powiedział w Ramallah, że tylko szybkie wznowienie negocjacji może wstrzymać rozbudowę osiedli w Judei i Samarii, oraz doprowadzić do uzgodnienia granic.

22 listopada 2011 r. ekspert od spraw wschodu na Uniwersytecie Hajfy, dr David Boka'i wyraził obawę, że Bractwo Muzułmańskie toruje sobie drogę do przejęcia całkowitej włądzy w Egipcie. "Jeśli dojdą do władzy, nastąpi anulowanie traktatu pokojowego."
    22 listopada 2011 r. były minister obrony Amir Peretz powiedział, że "musimy uwzględnić możliwość, że Egipt może nagle poprzeć Hamas i granicą, którą do tej pory blokował przed przemytem broni, stanie się autostradą broni. Siły Obronne Izraela muszą przygotować się na taką sytuację."
    22 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

22 listopada 2011 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przedrzeć się do żydowskiego osiedla Itniel w Judei. Napastnika zatrzymali żołnierze ochrony. Przy terroryście znaleziono 4-calowy nóż.

22 listopada 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze (Egipt) z szefem Biura Politycznego Hamasu Khaledem Mashaalem.

23 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu podczas przemówienia w Knesecie wezwał do zwiększenia sankcji wobec Iranu. "Iran rozwija broń jądrową. Jeśli ktoś miał co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to raport MAEA z pewnością je rozwiał ... Ważne jest aby nałożyć na ten system ostre sankcje - jeszcze cięższe niż te, które zostały nałożone w ciągu kilku ostatnich lat."
    23 listopada 2011 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Icchak Aharonowicz powiedział w Knesecie, że obawia się kolejnego politycznego zamachu w Izraelu. Dodał, że zabójca może pochodzić z każdego skrajnego skrzydła politycznego w kraju, tak z prawicy jak i z lewicy.
    23 listopada 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że jeśli przyszły palestyński rząd jedności narodowej nie zaakceptuje zasad określonych przez Kwartet Bliskowschodni, to Izrael nie będzie przekazywał żadnych funduszy do Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że w ostatnim czasie palestyński przewodniczący wywierał olbrzymię presję na międzynarodową opinię, aby potępić Izrael za blokowanie palestyńskich funduszy, a jednocześnie aktywnie dążył do utworzenia rządu jedności z Hamasem, uznanym przez społeczność międzynarodową za organizację terrorystyczną. "Izrael nie będzie przekazywał pieniędzy tym, którzy są zainteresowani zniszczeniem nas, a jeśli Abbas będzie partnerem Hamasu, to jasne jest, że nie będzie partnerem dla pokoju."

23 listopada 2011 r. w nocy wybuchł tajny skład broni i amunicji Hezbollahu w rejonie Tyru na południu Libanu. Do eksplozji doszło w strefie kontrolowanej przez siły UNIFIL, w której nie powinno być broni Hezbollahu.

24 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "Izrael i Egipt są zainteresowane utrzymaniem pokoju. Gwarantuje to otwartość linii żeglugowych, stabilność finansową, spokój i wiele więcej dla całego regionu. Obie strony działają przeciwko terrorystom i tym, którzy dążą do zniszczenia pokoju. Jest to ciągłym zainteresowaniem Izraela i egipskiego reżimu."
    24 listopada 2011 r. minister rozwoju regionalnego Silvan Shalom powiedział, że powstanie palestyńskiego rządu jedności położy kres koncepcji bezpośrednich rozmów z Palestyńczykami. "Nie można rozmawiać z rządem, którego główni członkowie wzywają do zniszczenia państwa Izrael ... Nie będziemy rozmawiać z rządem, który publicznie oświadcza, że nie uzna państwa Izrael, nie zrezygnuje z terroryzmu i odrzuca zawarte wcześniej porozumienia, oraz warunki przedstawione przez międzynarodową społeczność."
    24 listopada 2011 r. minister dyplomacji publicznej i spraw diaspory Yuli Edelstein powiedział, że partnerstwo pomiędzy palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i Hamasem dowodzi, że "Abbas akceptuje agresywną i terrorystyczną działalność Hamasu wymierzoną przeciwko Izraelowi i popiera zabójstwa niewinnych cywili ... Od dzisiaj Autonomia jest grupą terrorystyczną ze wszystkimi tego konsekwencjami. Abbas wybrał eskalację konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami, a konsekwencje partnerstwa z Hamasem będą katastrofalne dla całego regionu."

24 listopada 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że Autonomia Palestyńska "zbliża się wielkimi krokami do całkowitego ubezwłasnowolnienia" z powodu odmowy Izraela przekazywania wpływów z podatków i opłat celnych. Od 1 listopada Autonomia jest pozbawiona dwóch trzecich swoich dochodów, co utrudnia wypłacanie wynagrodzeń urzędnikom.
    24 listopada 2011 r. biuro al-Fatah oficjalnie poinformowało o odrzuceniu kandydatury Salama Fayyada jako nowego palestyńskiego premiera. Kandydaturę Fayyada odrzucił Hamas.

24 listopada 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas i polityczny przywódca Hamasu Khaled Mashaal ogłosili w Kairze (Egipt) zawarcie nowego palestyńskiego "partnerstwa". Mashaal oświadczył: "Chcemy zapewnić naszym ludziom, arabskiemu i islamskiemu światu, że otwieramy nowy rozdział w naszej współpracy we wszystkich ważnych sprawach dotyczących narodu palestyńskiego."

25 listopada 2011 r. około 10 tys. Palestyńczyków wzięło udział w Strefie Gazy w marszu protestacyjnym przeciwko "judaizacji" Jerozolimy. Marsz rozpoczął się po modłach w meczecie Al-Omari w Gazie. Na Placu Palestyny odbył się wiec z udziałem przywódców Hamasu.
    25 listopada 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami 2 żydowskie autobusy w pobliżu Nablusu w Samarii. Autobusy zostały uszkodzone.

25 listopada 2011 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Kairze (Egipt), że Izrael nie może powstrzymać procesu pojednania pomiędzy palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i al-Fatah. "Groźby Netanyahu nie przerażają nas. Wręcz przeciwnie, wzmacniają nasze porozumienie, wskazując, że pojednanie jest właściwą drogą dla naszego narodu palestyńskiego."
    25 listopada 2011 r. podczas demonstracji w Kairze członkowie egipskiego Bractwa Muzułmańskiego skandowali hasła: "Tel Awiw, Tel Awiw, dzień sądu nadszedł" i obiecywali wymordowanie wszystkich Żydów w ciągu jednego dnia. Duchowy przywódca Dr Ahmed al-Tayeb w swoim przemówieniu, oskarżył Żydów o spisek przeciwko arabskiej jedności i judaizację Jerozolimy. Ala al-Din powiedział, że "wszyscy egipscy muzułmanie są gotowi do rozpoczęcia dżihadu na rzecz Palestyny."

26 listopada 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    26 listopada 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Daniel Ayalon powiedział, że rząd jedności pomiędzy al-Fatah i Hamasem będzie "podmiotem terroru Autonomii Palestyńskiej ... takie posunięcie zada niszczący cios możliwości osiągnięcia pokojowego porozumienia."

26 listopada 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Izrael, aby zwolnić palestyńskie fundusze i umożliwił na ich transfer do Autonomii Palestyńskiej. Minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że wstrzymanie palestyńskich funduszy jest pogwałceniem międzynarodowego prawa i umów podpisanych pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską.

27 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu na posiedzeniu rządu powiedział, że rząd będzie ciężko pracował aby przezwyciężyć trudności kryzysu finansowego. "Jesteśmy świadkami głębokiego kryzysu w wielu krajach na świecie, wiele krajów stoi w obliczu poważnego kryzysu i stara się powstrzymać efekty wstrząsu dla swoich gospodarek. Do tej pory unikaliśmy tych sytuacji kryzysowych i musimy nadal działać odpowiedzialnie."
    27 listopada 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że Iran był zaangażowany w ostatnich tygodniach w utrzymywanie niestabilności w Egipcie, mając nadzieję na wzrost poparcia podczas wyborów dla islamskich fundamentalistów, aby dzięki nim utworzyć nowy rząd.

27 listopada 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa cele w północnej i centralnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wczorajszy ostarzał rakietowy.
   27 listopada 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że izraelskie sankcje mają "niszczycielski wpływ" na gospodarkę Autonomii Palestyńskiej.

27 listopada 2011 r. irański minister obrony gen. Ahmad Vahidi powiedział, że jeśli ktokolwiek zaatakuje irańskie instalacje nuklearne, wówczas Iran wystrzeli 150 tys. rakiet na Izrael. Dzień wcześniej Iran wydał ostrzeżenie, że celem odwetowego ataku będą instalacje radarowe NATO w Turcji.

28 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael ma nadzieję na utrzymanie porozumienia pokojowego z Egiptem, i współpracuje w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi. "Po latach stabilnych rządów fala islamistów zalewa świat arabski. Są tacy, którzy nazywają to Arabską Wiosną. Stoimy w obliczu niestabilnej rzeczywistości. Nie możemy oszacować jak długo to potrwa, dopóki sytuacja się ustabilizuje. Musimy postępować ostrożnie i odpowiedzialnie. To nie jest czas na pochopne działania." Premier dodał, że w naszym interesie jest zakończenie kryzysu dyplomatycznego z Turcją.
    28 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że istnieje możliwość na uwolnienie funduszy Autonomii Palestyńskiej, ponieważ palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas "uspokoił się" i zaprzestał swoich wrogich działań dyplomatycznych. "Analizujemy sytuację każdego miesiąca. Uznajemy zmniejszenie po stronie palestyńskiej ilości jednostronnych posunięć. Nie wiemy, jak długo ta sytuacja będzie trwała, ale wydaje się, że sytuacja uspokoiła się." Omawiając palestyński rząd jedności narodowej powiedział: "Widzimy, że rozmowy o porozumieniu z Hamasem były posunięciem taktycznym i miały charakter symboliczny, który nie ma konkretnych rezultatów."
    28 listopada 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z dyrektorem Banku Izraela, Stanleyem Fischerem. Omówiono aktualną sytuację gospodarczą i kryzys finansowy na świecie. Po spotkaniu Netanyahu powiedział, że Izrael jest dobrze przygotowany do radzenia sobie ze światowym kryzysem gospodarczym. "Dzięki odpowiedzialnym działaniom Banku Izraela gospodarka Izraela ciągle rośnie, dzięki temu, że nie złamaliśmy dyscypliny budżetowej. Zobaczcie co dzieje się w krajach europejskich, które wydawały środki bez ograniczeń. Obecnie są one uwikłane w najtrudniejszy w historii kryzys, połączony z masowym bezrobociem."
    28 listopada 2011 r. rząd jednogłośnie zatwierdził społeczno-gospodarczy plan promowania zdrowego stylu życia wśród Izraelczyków, i zapobiegania otyłości. Program obejmuje promocję ruchu fizycznego i zdrowe odżywianie. Koszt programu wyniesie 265 mln NIS.

28 listopada 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił datę 4 maja jako termin wyborów w Autonomii Palestyńskiej.

28 listopada 2011 r. islamscy terroryści wysadzili w nocy gazociąg dostarczający gaz ziemny z Egiptu do Izraela i Jordanii. Do wybuchu doszło w pobliżu miasta al-Arisz na półwyspie Synaj.
    28 listopada 2011 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Omówiono aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie. Król Abdullah podkreślił, że Izrael powinien wstrzymać budowy w żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie, aby otworzyć drogę do wznowienia negocjacji z Palestyńczykami.
    28 listopada 2011 r. OECD przedstawiła nową prognozę rozwoju gospodarki Izraela na 2012 r. Gospodarka izraelska ma uniknąć recesji, jednak słabnący popyt zewnętrzny spowoduje spowolnienie wzrostu produkcji około połowy 2012 r.
    28 listopada 2011 r. niemiecka gazeta "Die Welt" napisała, że Korea Północna pomagała Syrii w rozwoju broni rakietowej oraz dostarczała materiałów i wirówki do syryjskiego programu nuklearnego.

29 listopada 2011 r. islamscy terroryści wystrzelili w nocy z południowego Libanu 4 rakiety Katiusza, które spadły na terytorium Zachodniej Galilei. Uszkodzone zostały dwa budynki fermy drobiu.
    29 listopada 2011 r. minister obrony cywilnej Matan Vilnai powiedział, że "rząd libański jest odpowiedzialny za wszystko co dzieje się w Libanie, i za wszystko co wychodzi z jego granic."
    29 listopada 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych przeprowadziło rozmowy z delegacją rosyjską na temat irańskiego programu nuklearnego. Delegacji rosyjskiej przewodniczył rosyjski wicepremier Siergiej A. Rybakow. Stronę izraelską reprezentował wiceprezes zarządu ds. strategicznych Jeremy Issacharoff.
    29 listopada 2011 r. były szef wywiadu wojskowego, Amos Yadlin ostrzegł, że Iran ma dość materiału do wyprodukowania czterech lub pięciu bomb atomowych. Yadlin podkreślił, że Izrael musi koniecznie utrzymywać dobre relacje z międzynarodową społecznością. "Jeśli Iran zdecyduje się na zrobienie ostatecznego kroku do przodu i wejdzie w posiadanie broni jądrowej, otworzy to zupełnie nowy zakres możliwości prowadzenia walki, w którą zaangażuje się społeczność międzynarodowa. Izrael nie jest sam. Kiedy Irańczycy publicznie przyznają, że posiadają broń jądrową, Izrael nie będzie już głównym graczem w rozgrywce. Ta sytuacja wymaga od nas, abyśmy utrzymali dobre kanały dialogu i porozumienia z tymi, którzy mają lepsze zdolności operacyjne niż my."

29 listopada 2011 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy okolice wioski Ramish w południowym Libanie. Wystrzelono 4 pociski artyleryjskie w rejon, z którego wcześniej wystrzelono rakiety na Izrael.
    29 listopada 2011 r. dowódca sił UNIFIL w Libanie spotkał się rano z przedstawicielami Sił Obronnych Izraela i libańskiej armii. Wydane oświadczenie mówi, że ostrzał rakietowy był "poważnym incydentem naruszającym Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i jest wyraźnie obliczony na podważenie stabilności w regionie." Od rana UNIFIL zwiększył obecność swoich oddziałów w rejonie, nadzorując przestrzeganie zawieszenia broni pomiędzy Izraelem a Libanem.
    29 listopada 2011 r. libańskie siły bezpieczeństwa odnalazły dwie wyrzutnie rakiet przy wiosce Ramish, w pobliżu granicy izraelskiej. Do wystrzelenia rakiet przyznało się ugrupowanie Brygady Abdullaha Azzama powiązane z Al-Kaidą.
    29 listopada 2011 r. Francja zdecydowanie potępiła ostrzał rakietowy północnego Izraela przeprowadzony z terytorium Libanu. "Jest to jawne naruszenie Rezolucji nr 1701. Francja uważa, że utrzymanie stabilności wzdłuż Błękitnej Linii jest bardzo ważne, razem z przestrzeganiem zawieszenia broni ustanowionego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2006 r. Zwracamy się do armii libańskiej aby udzieliła pomocy UNIFIL w wyjaśnieniu tego przypadku."
    29 listopada 2011 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon wezwał Izraelczyków i Palestyńczyków do wyrażenia zgody na utworzenie dwóch państw, co otworzy drogę do zakończenia izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu. "Jerozolima musi być po negocjacjach stolicą dwóch państw, z zachowaniem prawa dostępu do świętych miejsc dla wszystkich … Należy znaleźć rozwiązanie dla milionów palestyńskich uchodźców rozproszonych po całym regionie."

30 listopada 2011 r. rząd wyraził zgodę na przekazanie 100 mln USD funduszy pobranych z opłat celnych i podatków do Autonomii Palestyńskiej.
    30 listopada 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że stopa bezrobocia w trzecim kwartale b.r. wyniosła 5,6% (w poprzednim kwartale 5,5%).

30 listopada 2011 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon potępił wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela przeprowadzony z terytorium Libanu. Wezwał wszystkie strony do "maksymalnej powściągliwości."
    30 listopada 2011 r. Departament Stanu USA potępił ostrzał rakietowy Izraela, nazywając go "aktem prowokacji." Rzecznik Mike Toner powiedział, że ten atak osłabił stabilność Liban i stanowi pogwałcenie Rezolucji nr 1701.
     30 listopada 2011 r. szef Kolegium Połączonych Sztabów USA gen. Martin Dempsey powiedział, że nie wie, czy Izrael powiadomi Stany Zjednoczone jeśli zdecyduje się na podjęcie działań militarnych przeciwko Iranowi. Przyznał, że istnieją różnice pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi na sposoby rozwiązania kwestii irańskiego programu nuklearnego.

1 grudnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Izrael nie szuka wojny z Iranem i będzie zadowolony, jeśli sankcje i posunięcia dyplomatyczne zatrzymają irański program nuklearny. Barak dodał, że Izrael jest "bardzo silny i daleki od sparaliżowania strachem lub przerażeniem, że musi siedzieć cicho i spokojnie."
    1 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowski dom Beit Jehonatan w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Arabowie sprzeciwiają się obecności Żydów w dzielnicy.

1 grudnia 2011 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło w południe rozruchy na przedmieściach Betlejem. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy i podpalono opony. Do starć doszło także w pobliżu ponktu kontrolnego Shufat w północno-wschodniej Jerozolimie, gdzie Palestyńczycy protestowali przeciwko budowie nowego przejścia dla pieszych. Demonstranci rzucali kamieniami i palili izraelskie flagi. Straż graniczna aresztowała 8 Palestyńczyków.
    1 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem uszkodzony został autobus przy wiosce Hirbath Ad-Dir na południe od Betlejem, w Judei.

1 grudnia 2011 r. organizacja praw człowieka ONZ poinformowała, że Syria jest w stanie wojny domowej. W walkach zginęło do tej pory ponad 4 tys. ludzi, rośnie także liczba dezercji z armii, którą rząd posłał do tłumienia protestów społecznych.
    1 grudnia 2011 r. Rosja podpisała kontrakt o dostawie do Syrii 72 nadźwiękowych pocisków rakietowych przeciw okrętom. Wartość kontraktu wynosi 300 mln USD. Rakiety wchodzą w skład zestawów obrony rakietowej wybrzeża Bastion, które składają się z radaru i wyrzutni 36 rakiet.
    1 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Prisztinie (Kosowo). Na kilkudziesięciu nagrobkach wymalowano swastyki.

2 grudnia 2011 r. sekretarz obrony USA, Leon Panetta wyraził głębokie niezadowolenie z rosnącej izolacji Izraela, do której dołączyli się wcześniejszy tradycyjni partnerzy Izraela, tacy jak Egipt i Turcja. Panetta podkreślił, że rosnącej izolacji towarzyszy wstrzymanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Dodał, że Izrael ma obowiązek budować pomosty wzajemnego zaufania w celu wsparcie regionalnego bezpieczeństwa i przełamania dyplomatycznej izolacji. Panetta podkreślił, że Izrael nie powinien podejmować żadnych samodzielnych działań wobec Iranu.

3 grudnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że wstępne wyniki wyborów w Egipcie są "bardzo niepokojące". Wstępne sondaże wskazują na zdecydowane zwycięstwo Bractwa Muzułmańskiego. "Proces islamizacji państw arabskich jest bardzo niepokojący. Jest zbyt wcześnie aby powiedzieć, jak te zmiany wpłyną na region. Mam nadzieję, że każdy nowo powstały rząd w Egipcie będzie rozumiał, że nie ma innego wyboru, jak utrzymać zawarte umowy międzynarodowe, w tym porozumienie pokojowe z Izraelem." Odnosząc się do Iranu, minister powiedział, że ostatnie wybuchy w irańskich obiektach wojskowych nie są początkiem kampanii wojskowej. Dodał, że obecne działania wobec Iranu toczą się na arenie dyplomatycznej, oraz poprzez sankcje gospodarcze i działania MAEA.
    3 grudnia 2011 r. wieczorem wybuchły arabskie rozruchy w osiedlu Shufat we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 3 izraelskich policjantów.

4 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że rząd postanowił obniżyć koszty utrzymania Izraelczyków. "Będziemy zatwierdzać obniżenie kosztów utrzymania mieszkań, transportu, paliw do gotowania, gazu i innych rzeczy. Ponadto przygotowujemy uchwałę, która pozwoli Izraelczykom dokonywanie zakupów internetowych bez płacenia podatku VAT do kwoty 1000 NIS. Będziemy nadal zarządzać izraelską gospodarką odpowiedzialnie, zapewniając jednocześnie zaspokojenie potrzeb społeczeństwa, gospodarki i obronności." Przy innej okazji Netanyahu ostrzegł przed wzrostem niestabilnej sytuacji na Synaju. Zapowiedział ukończenie w ciągu roku czasu budowy granicznej bariery bezpieczeństwa.
    4 grudnia 2011 r. profesor Alex Bley z Uniwersytetu Ariel przedstawił analizę sytuacji powyborczej w Egipcie. Powiedział on, że Egipt znajduje się na drodze do stania się republiką islamską, tak jak Iran. Bractwo Muzułmańskie uzyskało 36,6%, a partia Salafi otrzymała 24,3% poparcia. Partia Salafi jest radykalna i będzie dążyć do ogłoszenia prawa Szariatu i natychmiastowego anulowania traktatu pokojowego z Izraelem. Natomiast Bractwo Muzułmańskie będzie starać się zachować traktat pokojowy, aby nadal utrzymywać pomoc z Zachodu. Jednak kiedy pod naciskiem opinii publicznej zostanie do tego zmuszone, podejmie delikatne kroki i poprzez referendum doprowadzi do anulowania traktatu pokojowego.
    4 grudnia 2011 r. ppłk. Amir Weiss poinformował, że w ostatnich latach w Izraelskich Siłach Powietrznych wzrosło wykorzystanie bezzałgowych samolotów. Obecnie wykonują one ponad połowę wszystkich lotów.

4 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Beit Ummar w Judei. Samochód został uszkodzony.

5 grudnia 2011 r. w nocy tereny północnego Izraela dotknęło trzęsienie ziemi o sile 3,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinnaret. Nie zanotowano żadnych strat.
    5 grudnia 2011 r. były szef Sztabu Generalnego, Shaul Mofaz powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że Syria wraz z rosnącą możliwością upadku reżimu Assada staje się coraz większym zagrożeniem dla Izraela. "Istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że w obliczu upadku, reżim Assada będzie się starał odwrócić uwagę od masakr swoich mieszkańców i pójdzie na konfrontację z Izraelem." W miniony weekend syryjska armia przeprowadziła duże ćwiczenia z użyciem rakiet dalekiego zasięgu Scud B.
    5 grudnia 2011 r. Knesset przegłosował pakiet ustaw wprowadzających ulgi społeczne. Wśród zmian w prawie podatkowym jest wprowadzenie comiesięcznego dodatku w wysokości 418 NIS dla rodzin z dziećmi do 3 roku. Anulowano wzrost akcyzy na paliwa i węgiel, co skutkuje także utrzymaniem dotychczasowych cen energii elektrycznej. Podniesiono podatki od przedsiębiorstw z 24% na 25%, oraz od najwyższej grupy podatkowej (roczne dochody powyżej 40 231 NIS miesięcznie) z 44% do 48%. Osoby zarabiające powyżej 1 mln NIS rocznie, będą płacić podatki wyrównawcze w wysokości 2%. Zostaną zniesione cła przywozowe od wszystkich towarów, które nie są produkowane w Izraelu.

5 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.

5 grudnia 2011 r. Liban złożył oficjalną skargę w ONZ, oskarżając Izrael o ostrzelanie libańskiej wioski w zeszłym tygodniu. Ostrzał był wynikiem wcześniejszego wystrzelenia rakiet na terytorium Izraela. Skarga mówi, że ostrzał Libanu był złamaniem międzynarodowego prawa i rażącym naruszeniem suwerenności Libanu oraz Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701.
    5 grudnia 2011 r. OECD opublikowała raport mówiący, że w Izraelu rośnie przepaść między bogatymi i biednymi. W ciągu ostatniego roku różnica ta wzrosła w Izraelu najbardziej ze wszystkich krajów OECD. Obecnie 10% najbogatszych Izraelczyków ma 14. razy wyższe dochody od 10% najbiedniejszych obywateli państwa. Średnia OECD wynosi 9. razy. Raport ostrzega, że tak wysokie dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi mogą mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa izraelskiego.

6 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.

6 grudnia 2011 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział w przemówieniu telewizyjnym, że zmiany w egipskiej polityce będą "stanowić zagrożenie dla dalszej egzystencji Izraela." Dodał, że Hezbollah "szkoli i wzmacnia się każdego dnia. Nasza wiara jest coraz silniejsza, tak samo jak nasza broń ... nasze rakiety mogą sięgnąć celów daleko poza Hajfą."
    6 grudnia 2011 r. szejk Dubaju, Mohammed bin Rashid al Maktoum, powiedział że nie wierzy aby Iran rozwijał broń jądrową. "Co Iran może zrobić z bronią jądrową? Czy ona może uderzyć w Izrael? Ilu wówczas Palestyńczyków by zginęło? A jeśli Iran uderzyłby w Izrael, to czy ich miasta byłyby bezpieczne? One znikną następnego dnia."

7 grudnia 2011 r. były prezydent Mosze Kacaw stawił się w więzieniu, gdzie zaczyna odsiadywać wyrok siedmiu lat więzienia za gwałty i inne przestępstwa na tle seksualnym oraz za utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Karę będzie odsiadywał w więzieniu Maasiyahu na południu kraju. Jego cela będzie się znajdować w bloku dla religijnych przestępców.

7 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwie grupy palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali odpalić rakiety w północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a kilku zostało rannych.
    7 grudnia 2011 r. młoda Palestynka usiłowała uderzyć izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w Hebronie, w Judei. Została aresztowana i przesłuchana.
    7 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Samochód został uszkodzony.

7 grudnia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Moskwie z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły poprawy stosunków gospodarczych pomiędzy oboma państwami. Lieberman powiedział, że rosyjskie poparcie udzielane jednostronnym krokom podejmowanym przez Autonomię Palestyńską, oraz sprzedaż nowoczesnych rodzajów broni do Syrii, nie przynoszą stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

8 grudnia 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon wezwał ONZ do zaprzestania nierównego traktowania uchodźców arabskich i żydowskich, dodając, że jest to "moralnie i politycznie nie do przyjęcia." Ayalon podkreślił, że "podczas gdy UNHCR znalazła trwałe rozwiązania dla dziesiątek milionów uchodźców, powołując specjalną agencję UNRWA dla Palestyńczyków, nie znajduje pokojowego rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami ... przywódcy arabscy nie chcą przyjąć Palestyńczyków jako swoich braci, a agenda ONZ stosuje dla nich zasady inne od wszystkich stosowanych względem wszystkich innych uchodźców ... Dlaczego uchodźcy palestyńscy są inaczej traktowani niż uchodźcy z Bośni, Konga lub Darfuru? Odpowiedzią jest, że agenda ONZ do spraw uchodźców palestyńskich przyczynia się do utrwalenia ich statusu poprzez stosowanie unikalnych kryteriów." Wiceminister poruszył także kwestię żydowskich uchodźców, którzy byli zmuszeni uciekać z państw arabskich. "Problem uchodźców jest podstawowym elementem w poszukiwaniu znalezienia rozwiązania naszych konfliktów i w szerszym kontekście będzie musiał odnosić się do Palestyńczyków i żydowskich uchodźców z arabskich państw ... Żydowscy uchodźcy wymagają zadośćuczynienia."
    8 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 4rakiety Qassam, które spadły na Negew. Rakieta Grad spadła w rejonie miasta Beer Szewa. Z nieznanych przyczyn nie zadziałał system alarmowy i nie załączono syren aby ostrzec ludność przed rakietami. Władze nakazały mieszkańcom pozostanie w pobliżu schronów. Ze względów bezpieczeństwa w dniu jutrzejszym dzieci nie będą wychodzić ze szkół i przedszkoli na zewnątrz.

8 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej przy Ramallah. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    8 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały samochód w północnej części Strefy Gazy. Zginęło 2 terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, którzy przygotowywali serię ataków przeprowadzanych z półwyspu Synaj na Izrael. Rannych zostało 6 osób.
    8 grudnia 2011 r. grupa Palestyńczyków przeniknęła popołudniem na tereny uprawne przy osiedlu żydowskim Itamar w Samarii. Obrzucili kamieniami żydowskich pasterzy. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków.
    8 grudnia 2011 r. przywódcy Hamasu wezwali wieczorem ONZ i Egipt o interwencję w celu "powstrzymania izraelskiej agresji."
    8 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa, w rejonie bloku osiedli Gush Etzion w Judei. Samochód został uszkodzony.
    8 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały późnym wieczorem cele położone na południe od miasta Gaza. Byłto odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.

9 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Sderot. W południe 2 rakiety Qassam spadły na południe od miasta Aszkelon. Wieczorem 5 rakiet Qassam spadło na Negew. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił rakietę Grad lecącą na miasto Aszkelon. Druga rakieta spadła na otwartej przestrzeni. Późnym wieczorem 2 rakiety Qassam spadły w rejonie miasta Sderot.
    9 grudnia 2011 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gantz spotkał się z dowódcami sił lądowych, marynarki i lotnictwa aby omówić aktualną sytuację w Strefie Gazy.
    9 grudnia 2011 r. około 1 tys. Izraelczyków uczestniczyło w Tel Awiwie w marszu w obronie praw człowieka. Demonstranci nieśli hasła: "Uchodźcy nie są przestępcami" i "Wolności słowa!" W międzyczasie około 300 aktywistów z ruchu Mój Izrael protestowało pod hasłami: "Mieszkańcy Sderot również mają prawa człowieka" i "Izraelscy żołnierze również mają prawa człowieka."

9 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy trzy cele w Strefie Gazy, w tym obóz szkoleniowy Hamasu. Zginął 1 Palestyńczyk, a 25 osób zostało rannych.
    9 grudnia 2011 r. około 100 Palestyńczyków wznieciło rozruchy przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Ranny został 1 Palestyńczyk.

9 grudnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Wiedniu z austriackim prezydentem Heinzem Fischerem. Rozmowy dotyczyły irańskiego programu nuklearnego. Barak podkreślił, że w sprawie Iranu "wszystkie opcje są na stole."

10 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Później 2 rakiety Grad spadły w rejonie miasta Aszkelon.

10 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano cele na południu Strefy Gazy.
    10 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelski patrol straży granicznej w pobliżu Betlejem.

10 grudnia 2011 r. nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymał izraelski naukowiec Dan Shechtman z Instytutu Technion w Hajfie.

11 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    11 grudnia 2011 r. ponad 4 tys. Beduinów demonstrowało rano w Jerozolimie przeciwko rządowym planom rozwoju Negewu, który oni spostrzegają jako próbę wysiedlenia ich z własnych domów oraz konfiskatę ziemi. Demonstranci trzymali palestyńskie flagi.
    11 grudnia 2011 r. rząd jednogłośnie przyjął plan powstrzymania napływu nielegalnych imigrantów z Afryki do Izraela. Plan przewiduje odsyłanie imigrantów do Afryki i karanie więzieniem imigrantów. Przedsiębiorcy zatrudniający nielegalnych imigrantów będą karani grzywną 75 tys. NIS, a w niektórych przypadkach dopuszczone będzie zamykanie działalności gospodarczej przez policję. Całość kosztów realziacji rządowego planu wyniesie około 630 mln NIS.
    11 grudnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "od piątku ze Strefy Gazy wystrzelono 36 pocisków na izraelskie miejscowości. Izrael wie jak się bronić i nie pozwoli, aby ta sytuacja trwała. Szaron ewakuował Strefę Gazy, z której wyjechali wszyscy żołnierze i cywile, wydał polecenie, aby wyburzyć wszystkie budynki, nawet synagogi, tak aby nie pozostawić żadnego usprawiedliwienia dla Palestyńczyków. A co się stało? Hamas wystrzelił ponad 10 tys. rakiet na Izrael."

    11 grudnia 2011 r. kilkuset Palestyńczyków wznieciło popołudniem zamieszki przy obozie uchodźców palestyńskich Shufat we Wschodniej Jerozolimie. Demonstranci obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy i uszkodzili kilka pojazdów straży granicznych.

11 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztat produkujący rakiety w północnej części Strefy Gazy.

11 grudnia 2011 r. rosyjska rakieta Proton-M wystrzelona z Kazachstanu, wyniosła na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę komunikacyjnego Amos-5. Operatorem satelity jest korporacja Spacecom.
    11 grudnia 2011 r. turecki prezydent Abdullah Gul powiedział, że Izrael powinien wykorzystać zmiany na Bliskim Wschodzie w celu osiągnięcia pokoju z Autonomią Palestyńską i całym światem arabskim. Gul podkreślił, że Izrael powinien powstrzymać wszelkie ataki na Palestynę. Dodał, że organizacja Hamas chce pokoju z Izraelem.

12 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    12 grudnia 2011 r. policja zamknęła most Murgrabiego prowadzący na Wzgórze Świątynne. Przyczyną zamknięcia był zły stan techniczny mostu, który mógł się zawalić. Było to jedyne wejście umożliwiające nie-muzułmanom dostanie się na teren Wzgórza Świątynnego i do kompleksu Al Aksa. Na wzgórze prowadzi 15 bram, z których 10 jest otwartych. Mogą przez nie przechodzić jednak jedynie muzułmanie.

12 grudnia 2011 r. Hamas oświadczył, że zamknięcie w Jerozolimie mostu Murgrabiego jest kolejnym krokiem "syjonistycznej agresji wymierzonej przeciwko meczetowi Al Aksa."
    12 grudnia 2011 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 3 młodych Palestyńczyków przy żydowskim osiedlu Itamar w Samarii. Przy zatrzymanych znaleziono noże oraz ładunek wybuchowy, który rozbroili saperzy. Wcześniej zatrzymano w Hebronie młodego Palestyńczyka, przy którym znaleziono nóż o długości 21 cm. Podczas przesłuchania przyznał się, że zamierzał zaatakować izraelskich żołnierzy.

12 grudnia 2011 r. islamscy terroryści wystrzelili w nocy z terytorium Libanu rakietę Grad, która nie osiągnęła terytorium Izraela i spadła w rejonie libańskiej wioski Hula. Ranna została 1 Libanka. Do ataku przyznały się Brygady Abdullah Azzam, które są powiązane z Al-Kaidą.
    12 grudnia 2011 r. libańskie media poinformowały, że izraelskie samoloty przeleciały popołudniem nad terytorium południowego Libanu. Samoloty były także zauważone w rejonie Bejrutu.

13 grudnia 2011 r. szef Dowództwa Północnego, gen. Yair Golan ostrzegł, że w przypadku upadnięcia w Syrii reżimu Assada, syryjski potencjał rakietowy będzie mógł być z łatwością przejęty przez libański Hezbollah. Obejmuje to także zaawansowane rakiety typu ziemia-morze oraz radarowe systemy obrony przeciwlotniczej sprzężone z zestawami rakietowymi. "Doświadczenie nauczyło nas jednego, gdy słabnie centralny rząd, pojawia się grunt podatny dla rozwoju terroryzmu. Kiedy w Syrii kiełkuje terroryzm, nie ma wątpliwości przeciwko komu będzie skierowany." Golan podkreślił, że nie ma jednolitego lidera opozycji w Syrii, i po upadku Assada sytuacja wewnętrzna będzie "bardzo kłopotliwa." Sytuacja ta wymaga rozważenia, czy pogląd traktowania Libanu i Syrii jako jednego frontu jest jeszcze aktualny.
    13 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że spodziewa się, że "żaden egipski rząd nie będzie chronił traktatu pokojowego z Izraelem i nie utrzyma bezpieczeństwa na półwyspie Synaj ... Jednakże przygotowujemy się do tego i robimy co możemy z naszej strony, budując barierę wzdłuż granicy."

13 grudnia 2011 r. grupa około 300 żydowskich osadników obrzucała w nocy kamieniami arabskie samochody przy osiedlu Ramat Gilad w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze usiłowali powstrzymać osadników. Jeden z demonstrantów uderzył kamieniem zastępcę dowódcy Brygady Efraim, który został ranny w głowę. Osadnicy zablokowali drogę prowadzącą do osiedla i podpalili opony, protestując przeciwko zapowiedzi likwidacji ich osady. W innym incydencie, grupa około 50 osadników z osiedla Beit El wdarła się na teren bazy wojskowej Brygady Efraim, uszkadzając pojazdy wojskowe i podpalając opony. Żołnierze aresztowali osadników.
    13 grudnia 2011 r. palestyński policjant postrzelił w nocy żydowskiego pielgrzyma, który razem z większą grupą Żydów usiłował dostać się do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu. Wizyta Żydów nie była koordynowana z izraelskimi i palestyńskimi siłami bezpieczeństwa.
    13 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Uszkodzone zostały 3 samochody.

13 grudnia 2011 r. Holandia poinformowała, że zweryfikuje swój sposób finansowania działalności UNRWA, która nie traktuje równo wszystkich uchodźców i posiada odrębne zasady postępowania względem uchodźców palestyńskich. Holandia do tej pory przekazywała 30 mln USD rocznie dla agendy UNRWA. Agenda UNRWA w odróżnieniu od UNHCR rozszerza definicję uchodźców i przyznaje te uprawnienia kolejnym pokoleniom Palestyńczyków, zamiast działać na rzecz ich osiedlenia w państwach arabskich. Prawa uchodźcy zachowują także Palestyńczycy, którzy uzyskali obywatelstwo innego państwa. Wszystkie państwa arabskie (za wyjątkiem Jordanii) współpracują z UNRWA, aby utrzymać Palestyńczyków w obozach uchodźców jako część strategii politycznej w celu wysiedlenia ich do Izraela i uczynienia z Żydów mniejszości narodowej w Izraelu. Polityka ta jest prowadzona od 1949 r. za pieniądze międzynarodowej społeczności i przy pełnej akceptacji ONZ.
    13 grudnia 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas uczestniczył w Paryżu w oficjalnej uroczystości wciągnięcia flagi Autonomii Palestyńskiej na maszt przed główną siedzibą UNESCO. Abbas powiedział, że ma nadzieję, że przyjęcie Palestyny do UNESCO doprowadzi do uznania państwa palestyńskiego przez inne organy międzynarodowe.
    
13 grudnia 2011 r. izraelski ambasador we Francji wyraził ubolewanie z faktu podniesienia flagi palestyńskiej przed siedzibą UNESCO w Paryżu. "Izrael wyraża ubolewanie, że instytucja odpowiedzialna za edukację i naukę stała się centrum podejmującym decyzje w oparciu o since fiction, przyjmując nowego członka, który nie ma osobowości prawnej jako państwo."

14 grudnia 2011 r. władze miejskie Jerozolimy podjęły decyzję o ponownym otwarciu mostu Murgrabiego prowadzącego na Wzgórze Świątynne. Most zostanie poddany pracom naprawczym bez konieczności jego zamykania. Decyzję podjęto w celu zmniejszenia napięć w mieście.
    14 grudnia 2011 r. rząd premiera Netanyahu przyjął pakiet procedur postępowania ze skrajnie prawicowymi organizacjami żydowskimi. Uczestnicy zamieszek będą ścigani przez policję i sądzeni przez sądy wojskowe. Dodatkowo stworzono zespoły dochodzeniowe, w skład których wejdą funkcjonariusze policji, służby bezpieczeństwa Shin Bet, prokuratury i wojska. Netanyahu powiedział: "Każdy kto podniesie rękę na izraelskiego żołnierza lub policjanta zostanie surowo ukarany."
    14 grudnia 2011 r. izraelska policja aresztowała 6 członków skrajnie prawicowych organizacji żydowskich w Jerozolimie. W dzielnicy Moshe Kiryat doszło do starć osadników z policją. Przebijano opony i wybijano szyby w policyjnych samochodach. Podpalono także nieużywany meczet w mieście. Na jego ścianach wypisano obraźliwe dla Arabów graffiti.

14 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy arabskie samochody w wioskach Jasuf i Khares w Samarii. Pozostawione na domach obraźliwe graffiti wskazuje na żydowskich osadników jako sprawców podpaleń. Policja wszczęła dochodzenie.
    14 grudnia 2011 r. podczas uroczystości z okazji 24. Rocznicy powstania Hamasu, jej przywódca w Strefie Gazy, Ismail Haniyeh oświadczył: "Dziś możemy wyraźnie powiedzieć, że walka zbrojna jest jedynym środkiem i strategicznym wyborem prowadzącym do wyzwolenia wszystkich palestyńskich ziem, od morza do rzeki . Hamas będzie kontynuować opór, Intifada po Intifadzie, aż wyzwolimy Palestynę."
    14 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem uszkodzony został autobus przy Betlejem.

14 grudnia 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Brukseli z prezydentem UE, Hermanem Van Rompuy. Po spotkaniu Abbas powiedział, że wznowienie procesu pokojowego między Palestyńczykami a Izraelem jest kluczowe dla dobrych stosunków na Bliskim Wschodzie. Dodał, że wznowienie negocjacji przyczyni się do poprawy stosunków Izraela z państwami arabskimi.

15 grudnia 2011 r. grupa 15 prawicowych aktywistów żydowskich włamała się rano do zamkniętej strefy wojskowej na granicy z Jordanią, wszczynając zamieszki z żołnierzami i niszcząc mienie wojskowe. Napastnicy zostali aresztowani.
    15 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.
    15 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem: "Nie pozwolimy grupom ekstremistycznym, aby rozpoczęły wojnę religijną z naszymi sąsiadami ... Nie wolno dopuścić, aby małe grupy ekstremistów oczerniały osadników z Judei i Samarii, którzy są lojalni i przestrzegają prawo ... Nie pozwolimy im bezcześcić meczety, nie pozwolimy im krzywdzić Żydów lub Arabów ... będziemy aresztować chuliganów, będziemy ich ścigać, nie damy im żadnej taryfy ulgowej ... Prawo jest prawem, a sprawiedliwość jest sprawiedliwością. Ranienie izraelskich żołnierzy jest poważnym przestępstwem."
    15 grudnia 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że indeks cen konsumpcyjnych w listopadzie b.r. spadł o 0,1%. Inflacja liczona względem listopada 2010 r. wyniosła 2,6%. Nastąpił spadek kosztów wyjazdów zagranicznych (2,5%), ubezpieczeń samochodów (1,9%) i utrzymania mieszkań (1%). Wzrosły natomiast koszty benzyny i oleju napędowego (0,8%), energii elektrycznej (4,4%) i odzieży (3,9%).

15 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy i wymalowali obraźliwe graffiti na ścianach meczetu w arabskiej wiosce Burka w Samarii. Gdy rano do wioski przybyła izraelska policja, aby zbadać sprawę, została obrzucona kamieniami przez Palestyńczyków.
    15 grudnia 2011 r. izraelska straż graniczna wkroczyła rano do nielegalnej placówki osadniczej Mitzpe Yitzhar w Samarii. Buldożery wyburzyły struktury budowlane, a osadnicy zostali ewakuowani.
    15 grudnia 2011 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Abbasa, Nabil Abu Rudeina potępił zbeszczeszczenie meczetu w wiosce Burka. Rudein powiedział, że ataki na miejsca święte stanowią wypowiedzenie przez żydowskich osadników deklaracji wojny narodowi palestyńskiemu. Rzecznik podkreślił, że za wszystkie te akty odpowiada rząd Izraela i wezwał społeczność międzynarodową do interwencji.
    15 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Ariel w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Uszkodzony został samochód i autobus. W rejonie Hebronu uszkodzony został autobus. Ranna została 1 Izraelka.
    15 grudnia 2011 r. żydowscy osadnicy obrzucili popołudniem kamieniami arabski autobus przy osiedlu Shilo w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich Arabów, a autobus został uszkodzony.

15 grudnia 2011 r. egipska i turecka marynarka wojenna rozpoczęły wspólne ćwiczenia morskie u wybrzeży Turcji.
    15 grudnia 2011 r. Islandia formalnie uznała państwo palestyńskie. Islandia jest pierwszym europejskim państwem, które zdecydowało się na ten krok.

16 grudnia 2011 r. lekki samolot rozbił się w południe podczas próby awaryjnego lądowania w Modi'in. W wypadku zginęło 2 Izraelczyków.

16 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus przy wiosce El Aroub w Judei. Autobus został uszkodzony.
    16 grudnia 2011 r. izraelska łódź patrolowa ostrzelała przed południem palestyńską łódź rybacką, która naruszyła zamkniętą strefę na północ od Strefy Gazy. Ranny został 1 rybak.
    16 grudnia 2011 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy zatrzymali 9 Palestyńczyków.

16 grudnia 2011 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział, że ostatnio prowadzona przez Turcję polityka na Bliskim Wschodzie "sprowadziła Izrael na kolana" i doprowadziła do izolacji państwa żydowskiego w regionie.
    16 grudnia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu pokojowego z Palestyńczykami i problemu irańskiego programu nuklearnego.

17 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie.
    17 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne poinformowały, że w piątek zakończyły się 2-tygodniowe wspólne ćwiczenia włosko-izraelskie, których scenariuszem były walki powietrzne podczas ewentualnego ataku na Iran.

17 grudnia 2011 r. w niejasnych okolicznościach zginął 1 Palestyńczyk w Strefie Gazy. Do incydentu doszło w pobliżu bariery granicznej. Izraelscy żołnierze poinformowali, że słyszeli odgłos wybuchu i oddali w tamtym kierunku kilka strzałów. Być może była to próba podłożenia łądunku wybuchowego.
    17 grudnia 2011 r. palestyński terrorysta zranił w południe nożem izraelskiego ochraniarza przy osiedlu Ma'aleh Adumim w Judei. Napastnik zbiegł.

18 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael jest "skomplikowaną mozaiką Arabów i Żydów, świeckich, religijnych i Haredim ... Nie możemy pozwolić grupom ekstremistycznym, aby zniszczyły naszą wspólną ziemię."
    18 grudnia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem drugą turę wymiany palestyńskich więźniów w zamian za uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Na początek 41 więźniów uwolniono na przejściach granicznych Kerem Shalom, Atarot i Allenby. Późnym wieczorem nastąpiło uwolnienie 505 Palestyńczyków na przejściu Beitunia.

18 grudnia 2011 r. rzecznik Hamasu, Salah Bardawil zaprzeczył, jakoby jego organizacja zgodziła się, że w przyszłości wyrzeknie się przemocy i będzie wykorzystywać jedynie pokojowe środki. Bardawil podkreślił, że "Hamas odmawia wyrzeczenia się zbrojnego oporu."
    18 grudnia 2011 r. około 400 Palestyńczyków wszczęło popołudniem zamieszki na przejściu granicznym Beitunia na południe od Ramallah, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

18 grudnia 2011 r. islamscy terroryści wysadzili rano gazociąg na zachód od miasta el-Arisz na półwyspie Synaj w Egipcie. Rurociągiem tym jest dostarczany gaz ziemny do Jordanii i Izraela. To dziesiąty sabotaż gazociągu w tym roku.

19 grudnia 2011 r. Siły Obronne Izraela podniosły poziom ochrony żydowskich osiedli położonych w pobliżu granicy izraelsko-egipskiej. Wynika to ze wzrostu zagrożenia terrorystycznego na półwyspie Synaj.
    19 grudnia 2011 r. izraelska policja aresztowała w Jerozolimie 6 osób podejrzanych o podpalenie w zeszłym tygodniu meczetu.
    19 grudnia 2011 r. eksperci gospodarki wodnej poinformowali, że tegoroczne opady deszczu były niższe od średniej opadów. Ostatnich siedem lat było ubogie w deszcze i z tego powodu Izraelowi brakuje obecnie 2 mld metrów sześciennych wody. Poziom wody w jeziorze Kinneret jest 70 cm poniżej "niskiej czerwonej linii" i 4,9 m poniżej swojej maksymalnej pojemności.
    19 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami samochód wiozący młodą żydowską parę na ślub. Do incydentu doszło w osiedlu Shimon Hatzaddik (Ras al-Amud) we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

19 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy wypisali w nocy obraźliwe anty-arabskie hasła na murze otaczającym meczet w wiosce Bnei Naim na wschód od Hebronu w Judei. Palestyńczycy oskarżyli żydowskich osadników.
    19 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony. Popołudniem uszkodzony został autobus w pobliżu osiedla Havat Gilad w Samarii. Wieczorem uszkodzony został autobus przy Nablusie.

19 grudnia 2011 r. libańska armia wykryła 4 rakiety Katiusza gotowe do wystrzelenia na Izrael.
    19 grudnia 2011 r. nowo wybrany tunezyjski prezydent Moncef Marzouki spotkał się z naczelnym rabinem Tunezji, Haimem Bittan. Marzouki powiedział, że Żydzi są pełnoprawnymi obywatelami Tunezji i dodał, że ci którzy wyjechali z kraju, będą mile widziani gdy powrócą.

20 grudnia 2011 r. kontroler państwa przedstawił raport mówiący, że pięć lat po drugiej wojnie libańskiej większość władz lokalnych nadal jest nieprzygotowanych na ewentualność wojny. Setki tysiące mieszkańców nie ma zapewnionych miejsc we właściwie przygotowanych schronach. Szczególnie wiele zaniedbań w tych kwestiach jest w arabskich społecznościach w Izraelu, gdzie kilkadziesiąt przedszkoli nie posiada własnych schronów.
    20 grudnia 2011 r. wieczorem rozpoczęło się święto Hanuka.

20 grudnia 2011 r. izraelska policja aresztowała rano 2 młodych żydowskich osadników z osiedla Bat Ayin w pobliżu Hebronu w Judei. Są oni podejrzani o podpalanie arabskich samochodów i wypisywanie obraźliwych napisów na murach domów.

20 grudnia 2011 r. czterech europejskich członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Portugalia - wydało wspólne oświadczenie potępiające ekspansję budowlaną żydowskich osiedli w Judei i Samarii. "Jesteśmy niezadowoleni z tych negatywnych zmian."

21 grudnia 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie krytykujące wczorajszą wypowiedź europejskich członków Rady Bezpieczeństwa, nazywając ją "ingerencją" w wewnętrzne sprawy Izraela. Wezwano te państwa aby "przestrzegały treść planu Kwartetu i powstrzymały się od wydawania interpretacji, które są sprzeczne z literą i duchem pierwotnego tekstu. To błędne zrozumienie tworzy tylko przeszkody na drodze do wznowienia negocjacji pokojowych. Jest to mieszanie się w wewnętrzne sprawy Izraela, w tym w kwestie, które mogą być rozwiązane w ramach bezpośrednich rozmów ... Izrael sugeruje, aby europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ skupili się na działaniach na arenie międzynarodowej, a nie odwracali do góry nogami priorytetów społeczności międzynarodowej. Dyskusja Rady Bezpieczeństwa powinna koncentrować się na zaprowadzeniu pokoju w miejscach rozlewu krwi, takich jak Syria, na propagowaniu demokracji i umiaru w arabskich państwach ubiegających się o wolność, na globalnym zagrożeniu wynikającym z irańskiego programu jądrowego. Europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa zdecydowali się robić to, co jest łatwe i niepotrzebne, zamiast zebrać się na odwagę i robić to, co jest trudne i konieczne."
    21 grudnia 2011 r. młodzi Palestyńczycy zaatakowali wieczorem izraelskich policjantów w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Arabów. Policja zatrzymała 3 napastników.

21 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy zniszczyli w nocy 30 drzewek oliwnych w palestyńskim sadzie w pobliżu Hebronu w Judei. Na murze wymalowano obraźliwe dla Arabów hasła. Policja wszczeła śledztwo.

21 grudnia 2011 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Turcji z palestyńską terrorystką Amną Moną, która została zwolniona z izraelskiego więzienia w zamian za zwolnienie żołnierze Gilada Shalita. Mona była skazana za zamordowanie w 2001 r. 16-letniej Izraelki, którą podstępnie zwabiła do Ramallah.

22 grudnia 2011 r. minister diaspory Yuli Edelstein powiedział, że Izrael nie powinien się dziwić zbliżeniem al-Fatah z Hamasem. Cytując biblijnego proroka Amosa, Edelstein powiedział, że "ponownie widzimy, jak szpak udał się do kruka, ale obaj nadal pozostają innymi ptakami. W środę Abbas, którzy odrzuca pokojowe porozumienie z Izraelem, spotkał się z morderczynią naszych dzieci, Amną Mona. A w czwartek podpisał porozumienie z arcy-mordercami, którzy w zeszłym tygodniu świętowali zamordowanie 1365 niewinnych Izraelczyków z okazji 24 rocznicy powstania Hamasu. W tej chwili planują utworzenie rządu narodowego terroru, aby zwiększyć swoje wysiłki terroru wobec Izraela i zwiększyć cierpienia Palestyńczyków."
    22 grudnia 2011 r. izraelski koncern zbrojeniowy Elbit poinformował, że rząd nie wyraził zgody na realizację kontraktu z Turcją o wartości 90 mln USD. Prawdopodobnie kontrakt dotyczył dostarczenia do Turcji izraelskich systemów nadzoru ruchu powietrznego. Jako powód odmowy podano, że istnieją uzasadnione obawy, że technologie wojskowe mogą wydostać się Turcji do państw trzecich.

22 grudnia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Ariel w Samarii. Jeden z kierowców stracił panowanie nad samochodem i uderzył w 2 napastników, którzy zostali ranni.

22 grudnia 2011 r. przedstawiciele palestyńskich frakcji al-Fatah, Hamas i Islamski Dżihad spotkali się w Kairze na kolejnej turze rozmów pojednawczych przed wyborami w Autonomii Palestyńskiej. Al-Fatah i Autonomię Palestyńską reprezentował Mahmoud Abbas. Hamas reprezentował Khaled Mashaal. Islamski Dżihad reprezentował Ramadan Shalah. Obecni byli członkowie Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a także szef egipskiego wywiadu Muwafi Murad. Zawarto porozumienie o przystąpieniu Hamasu do Organizacji Wyzwolenia Palestyny i powołaniu jednego wspólnego komitetu wyborczego. Strony zgodziły się, że nie będzie negocjacji pokojowych z Izraelem tak długo, jak będzie trwało żydowskie "osadnictwo."
    22 grudnia 2011 r. Stany Zjednoczone przyznały 235 mln USD pomocy finansowej na rozwój izraelskich systemów przeciwrakietowych. Kwota ta została przyznana na 2012 r.

23 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

23 grudnia 2011 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przy wiosce Nebi Salah. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

24 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

24 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe żydowski samochód przy osiedlu Ma'ale Shomron. Samochód został uszkodzony.

24 grudnia 2011 r. sekretarz generalny Islamskiego Dżihadu, Ramadan Abdullah Shalah powiedział, że jego organizacja bierze pod uwagę przyłączenie się do Organizacji Wyzwolenia Palestyny, chociaż nie koniecznie zgadza się z planem politycznym OWP.
    24 grudnia 2011 r. egipska partia Al-Nour, która zajęła drugie miejsce w wyborach, oświadczyła, że będzie honorować traktat pokojowy z Izraelem. Wydane oświadczenie mówi, że chociaż traktat został podpisany przez dyktaturę, to partia nie myśli o zerwaniu tej umowy międzynarodowej.

25 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    25 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że jeśli powstanie palestyński rząd Hamasu i Fatahu, wówczas Izrael nie będzie w stanie negocjować z Autonomią Palestyńską. Premier dodał, że "jesteśmy przygotowani aby spotkać się Palestyńczykami w dowolnym miejscu i czasie. Palestyńczycy muszą uznać państwo Izrael jako narodowe państwu narodu żydowskiego. Jednak to nie jest warunek wstępny do negocjacji." Netanyahu podkreślił, że jeśli w obecnej sytuacji powstałoby państwo palestyńskie w Samarii i Judei, to zmieniłoby się w to samo "co się stało w Gazie i Libanie."

25 grudnia 2011 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud al-Zahwar powiedział, że organizacja zamierza skupić się na organizowaniu masowych protestów podobnych do wystąpień Wiosny Arabskiej, które będą miały "moc tsunami". Al-Zahwar podkreślił jednak, że Hamas nie rezygnuje całkowicie z walki zbrojnej, a jedynie na pewien czas wybiera bardziej skutecznej metody prowadzenia walki.

25 grudnia 2011 r. sudańskie media doniosły, że w 15 i 18 grudnia izraelskie samoloty i helikoptery zaatakowały liczne cele w północno wschodniej części Sudanu, w pobliżu granicy z Egiptem. Celami były dwie kolumny samochodów używanych prawdopodobnie do przemytu broni. Siły Obronne Izraela nie skomentowały doniesień.
    25 grudnia 2011 r. irański minister obrony, gen. Ahmad Vahidi oświadczył, że izraelski atak na Iran byłby samobójstwem. "Reżim syjonistyczny jest całkowicie izolowany i w żadnym wypadku nie może zaatakować Iran, chyba że chce popełnić samobójstwo."

26 grudnia 2011 r. wicepremier Moshe Ya'alon powiedział, że "jeśli Zachód nie powstrzyma irańskiego programu jądrowego, Izrael może zrobić to samemu." Omawiając inne sprawy bezpieczeństwa Izraela dodał, że pomimo powtarzającego się ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy, grupy terrorystyczne takie jak Hezbollah i Hamas nie mogą sobie pozwolić na zaatakowanie Izraela w obecnej sytuacji, i pozostają relatywnie spokojne. Odnosząc się do procesu pokojowego powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany podpisywaniem porozumień, które mogą być później zerwane. Zamiast tego Izrael woli skupiać się na budowaniu trwałych sojuszy.
    26 grudnia 2011 r. minister transportu Israel Katz przedstawił rządowi plan budowy drugiego międzynarodowego portu lotniczego, który miałby być zlokalizowany na pustyni Negew. Jego uruchomienie odciążyłoby port lotniczy im. Ben Guriona przy Tel Awiwie. W ciągu trzech miesięcy ministerstwo obrony i ministerstwo transportu mają przedstawić szczegółowe projekty.
    26 grudnia 2011 r. koncern Israel Chemicals (ICL) zgodził się ponieść dużą część kosztów (ok. 90%) pogłębienia południowej części Morza Martwego w celu ratowania branży hotelarskiej w tym rejonie. Prace mają być prowadzone do 2030 r. i ich koszt jest szacowany na 3,8 mld NIS. Firma ICL traktuje południową część morza jako gigantyczny parownik wody w celu pozyskiwania potasu i innych minerałów. W tym celu z północnej części morza transportowane są duże ilości wody z mułem, który gromadzi się na południu. W ten sposób w południowej części morza dno się podnosi, z czym jest związany wzrost poziomu wody, który grozi zalaniem tutejszych hoteli. Hotele są chronione dużymi wałami ziemnymi, jednak wiąże się to z dużymi szkodami dla środowiska naturalnego. Firma ICL będzie również płacić wyższe opłaty za eksploatację minerałów z Morza Martwego.

    26 grudnia 2011 r. grupa młodych Palestyńczyków obrzuciła wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 1 Araba.
    26 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

26 grudnia 2011 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało nad ranem wedrzeć się do żydowskiego osiedla Sha'arei Tikwa w Samarii. Izraelscy policjanci zatrzymali jednego napastnika, przy którym znaleziono nóż i zaostrzony śrubokręt. Drugi napastnik zbiegł.
    26 grudnia 2011 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP Hanan Ashrawi powiedział, że OWP może zdecydować o cofnięciu uznania państwa Izrael, ponieważ "wszystkie inne możliwości zawodzą."

26 grudnia 2011 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh spotkał się w Kairze z liderem egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, Mohammedem Badie. Haniyeh powiedział: "Nasza współpraca z Bractwem Muzułmańskim zagraża jednostce izraelskiej."
    26 grudnia 2011 r. egipscy żołnierze ostrzelali przy granicy egipsko-izraelskiej arabskich przemytników. Do incydentu doszło w rejonie Kadesh Barnea na półwyspie Synaj. Izraelscy żołnierze przebywający w pobliżu, myśleli początkowo, że ogień jest skierowany w ich kierunku. Później okoliczności incydentu zostały wyjaśnione.

27 grudnia 2011 r. prezydent Szimon Peres wezwał do masowego udziału w demonstracji przeciwko ultraortodoksyjnym Żydom, która odbędzie się wieczorem w miejscowości Beit Szemesz niedaleko Jerozolimy. Oświadczenie Szimona Peresa jest właściwie bez precedensu, gdyż świeccy Izraelczycy starają się przeważnie unikać "wojny kulturowej" z ultraortodoksyjnymi Żydami. "Świecka większość w społeczeństwie nie powinna zezwalać ortodoksom na narzucanie sobie skrajnie religijnych norm postępowania świecka większość w społeczeństwie nie powinna zezwalać ortodoksom na narzucanie sobie skrajnie religijnych norm postępowania."
    27 grudnia 2011 r. władze miejskie zatwierdziły plan budowy nowych 879 mieszkań w osiedlu Givat Massuah w Jerozolimie.
    27 grudnia 2011 r. kilka tysięcy Izraelczyków wzięło wieczorem udział w Beit Szemesz w demonstracji przeciwko ekstremizmowi religijnemu.

28 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem na Negew spadły kolejne 3 rakiety Qassam.
    28 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział w Knesecie, że "dwa nowe wydarzenia z ostatniego miesiąca mogą mieć wpływ na nas - są to wyniki egipskich wyborów i nowa rzeczywistość w Iraku." Odnosząc się do sytuacji w Egipcie powiedział: "Pokój jest dobrem strategicznym dla obu krajów. Dał nam pokój trwający od ponad 30 lat i mam nadzieję, że rząd egipski potwierdzi wartość utrzymania pokoju i jego wartość dla Egiptu."
    28 grudnia 2011 r. szef Południowego Dowództwa Sił Obronnych Izraela, gen. Tal Russo powiedział, że ostrzał rakietowy prowadzony przez terrorystów ze Strefy Gazy jest "mały i ulotny." Dodał, że pełną odpowiedzialność za ostrzał Izraela spoczywa na Hamasie.
    28 grudnia 2011 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy nowych 130 mieszkań w osiedlu Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

28 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet ze Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 8 osób zostało rannych.
    28 grudnia 2011 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeina potępił izraelską decyzję o budowie nowych mieszkań w osiedlu Gilo, którą Palestyńczycy uznają jako osiedle żydowskie a nie osiedle mieszkaniowe Jerozolimy. Abu Rudeina powiedział: "Kwartet musi podjąć działania w sprawie szybko realizowanych prac budowlanych w osiedlach, które nie są uzasadnione, ani nie są zgodne z prawem." Dodał, że negocjacje nie będą wznowione dopóki budowy w osiedlach nie zostaną wstrzymane.
    28 kwietnia 2011 r. popołudniem doszło do kolizji autobusu z innym samochodem na południe od osiedla Afula w Samarii. W wypadku rannych zostało 17 dzieci.

29 grudnia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem druga rakieta Qassam spadła na Negew.
    29 grudnia 2011 r. szef Mossadu, Tamir Pardo powiedział, że nie wierzy, że posiadanie przez Iran broni jądrowej oznaczałoby zniszczenie Izraela. "Czy Iran stanowi zagrożenie dla Izraela? Oczywiście. Ale jeśli ktoś mówi, że bomba atomowa w irańskich rękach będzie zagrażać naszej egzystencji, to będziemy musieli zamknąć sklep i iść do domu. Ale tak nie jest i perspektywy naszej egzystencji pozostają niezagrożone."
    29 grudnia 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba ludności Izraela na koniec roku wynosi 7 836 000, z czego 5 901 000 to Żydzi (75,3%), 1 610 000 Arabowie (20,5%), a 325 000 inni (4,2%). Wzrost populacji wyniósł 1,8% (wzrost o 141 000 osób). W ciągu całego roku urodziło się 166 800 noworodków, oraz przybyło 17 500 nowych imigrantów.

29 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa obiekty położone w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela.

29 grudnia 2011 r. Stany Zjednoczone poinformowały o sprzedaży do Arabii Saudyjskiej 84 ciężkich samolotów myśliwskich F-15. Dodatkowo zmodernizowanych zostanie 70 starszych saudyjskich samolotów. Wartość kontraktu wynosi 29,4 mld USD.

30 grudnia 2011 r. nieznani sprawcy wymalowali swastykę na ścianie synagogi w mieście Aszdod.

30 grudnia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem komórkę terrorystyczną w północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Komórka była częścią organizacji Armii Islamu, i odpowiadała za ostatnie ataki rakietowe Izraela. Armia Islamu jest luźno powiązana z al-Kaidą.
    30 grudnia 2011 r. około 150 Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy żydowskim osiedlu Neve Tzuf w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy uniemożliwili grupie około 50 Palestyńczyków z rejonu wioski Deir Nizam dołączyć do zamieszek. Żołnierze użyli gaz łzawiący i gumowe kule przeciwko demonstrantom.
    30 grudnia 2011 r. członek Komitetu Wykonawczego OWP, Tayseer Khalid powiedział, że nową wspólną strategią al-Fatah i Hamasu będzie ruch "powszechnego oporu", który obejmie całość ziem Samarii i Judei. "Powszechny opór zmieni palestyńskie stosunki z Izraelem ... doprowadzi do całkowitego wycofania się Izraela."

31 grudnia 2011 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh odwiedził Sudan, gdzie powiedział, że jego organizacja nigdy nie uzna państwa Izrael i nigdy nie zrezygnuje z Jerozolimy. Haniyeh wezwał również do utworzenia "Armii Jerozolimy", która połączyłaby wszystkie armie arabskie i zwyciężyła Żydów w Jerozolimie.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2012

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2011-2012 by Gedeon