PAŹDZIERNIK  2004 r.



  -  HISTORIA
      -  lipiec-wrzesień 2004 r.
          - październik 2004 r.
      -  Śmierć Arafata - 2004 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)





 

 

------ Operacja "Dni Pokuty" ------

1 października 2004 r. w nocy do północnej części Strefy Gazy wjechało ponad 100 izraelskich czołgów. 35 czołgów wjechało do miejscowości Beit Hanoun. Dalsze 30 pojazdów pancernych jechało w kierunku Beit Lahija, a 30 innych w kierunku obozu uchodźców Jabalaya. Celem operacji jest zniszczenie infrastruktury terrorystycznej i zapobieżenie atakom rakietowym na izraelskie miasta. Armia ustanowiła 9-km strefę bezpieczeństwa na północy Strefy Gazy. Zasięg rakiet Qassam wynosi około 9 km.
    1 października 2004 r. podczas starć w obozie dla uchodźców Jabalaya zginęło 6 Palestyńczyków, a 32 zostało rannych. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Wojskowe buldożery wyburzyły 22 arabskie domy, poszerzając drogi wjazdowe do obozu.

1 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.

2 października 2004 r. izraelska armia opublikowała nagranie video prezentujące ambulans UN, który przewozi palestyńskich terrorystów i rakietę Qassam w Strefie Gazy.

2 października 2004 r. izraelska armia rozlokowała ponad 200 czołgów i pojazdów opancerzonych na pozycjach wyjściowych w północnej i południowej części Strefy Gazy. Obecna operacja wydaje się być największą od rozpoczęcia Intifady. Od chwili rozpoczęcia operacji "Dni Pokuty" zginęło 53 Palestyńczyków. W rejonie Jabalaya i Beit Hanoun trwają nieustanne zbrojne potyczki izraelskiej armii i palestyńskimi bojówkami.
    2 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód w pobliżu Gazy, zabijając 2 terrorystów Hamasu. Jeden z zabitych odpowiadał w Hamasie za warsztaty produkujące rakiety Qassam. Ranne zostały także 4 przypadkowe osoby. Inny izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę terrorystów w pobliżu obozu dla uchodźców Jabalaya, zabijając 4 Palestyńczyków i raniąc 4 inne osoby. Zabici mieli na sobie uniformy Islamskiego Dżihadu i przygotowywali się do odpalenia rakiety w kierunku terytorium Izraela.
    2 października 2004 r. 4 palestyńskich terrorystów próbowało wedrzeć się do żydowskiego osiedla Nahal Oz przy granicy ze Strefą Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastników po ich wejściu na 400 metrów w głąb izraelskiego terytorium. Terroryści należeli do Hamasu i Brygad Męczenników Al-Aksa.
    2 października 2004 r. terroryści z Hamasu w obozie dla uchodźców Jabalaya zagrozili ostrzelaniem rakietami Qassam izraelskiego miasta Ashkelon.
    2 października 2004 r. dowódca Hamasu w Gazie, Ismail Haniyah, wezwał do powstrzymania ostrzału rakietowego izraelskich miast pod warunkiem wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy.
    2 października 2004 r. rząd Autonomii Palestyńskiej ogłosił stan wyjątkowy na całym obszarze palestyńskim. Na mocy rządowego dekretu wszystkie ministerstwa i instytucje publiczne są zobowiązane skoncentrować swą działalność na pomocy Palestyńczykom z północnych rejonów Strefy Gazy. Minister do spraw negocjacji Saeb Erekat wytłumaczył, że chodzi o 24-godzinną gotowość do niesienia pomocy poszkodowanym, którzy "padają ofiarą strasznych zbrodni popełnianych przez armię izraelską".
    2 października 2004 r. rząd Autonomii Palestyńskiej wystosował komunikat: "Wzywamy wspólnotę międzynarodową i Kwartet Madrycki (USA, UE, ONZ i Rosja) do niezwłocznej interwencji, w celu zapewnienia ochrony naszego narodu". Palestyński minister do spraw negocjacji Saeb Erekat powiedział: "To, co się dzieje w Gazie, to powtórka z ponownej okupacji Zachodniego Brzegu, o której Ariel Szaron zadecydował dwa lata temu". W komunikacie potępiono też "milczenie świata w obliczu popełnianych zbrodni".
     2 października 2004 r. palestyński przywódca Jaser Arafat wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia natychmiastowych działań w celu powstrzymania - jak to ujął - "przestępczej i rasistowskiej" kampanii wojskowej, podjętej przez Izrael w północnej części Strefy Gazy.
    2 października 2004 r. Palestyńskie Centrum Studiów Politycznych opublikowało wyniki sondażu, z którego wynika, że 93% Palestyńczyków negatywnie ocenia władze Autonomii i domaga się politycznych zmian. Krytykują oni przewodniczącego Autonomii Jasera Arafata i premiera Ahmeda Korei za to, że tolerują korupcję, nie przeprowadzają reform służb bezpieczeństwa i odkładają wybory. Palestyńczycy uważają również, że w Autonomii nie ma demokracji. Sondaż pokazuje też, że wzrosła liczba Palestyńczyków, którzy uważają, że za korupcję, anarchię i złą sytuację ekonomiczną w Autonomii odpowiadają władze palestyńskie, a nie Izrael.

2 października 2004 r. Jordania potępiła izraelską operację w Strefie Gazy, nazywając ją "masakrą". Jordania wezwała Kwartet Madrycki do zmuszenia Izraela do powstrzymania ofensywy na palestyńskich terytoriach.

3 października 2004 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że armia rozszerzy strefę buforową w północnej części Strefy Gazy i podejmie wszelkie działania, by uniemożliwić bojownikom palestyńskim ostrzeliwanie rakietami terytorium Izraela. Podkreślił jednak, że wycofanie się Izraela ze Strefy nastąpi zgodnie z planem, czyli w przyszłym roku. Zastrzegł jednak, że wycofanie nie może się odbywać pod ogniem rakiet.

3 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam w kierunku terytorium Izraela. W minutę później zostali ostrzelani przez izraelski śmigłowiec. Zginęło 3 Palestyńczyków z Komitetu Oporu Ludowego.
    3 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    3 października 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali zasadzkę przy obozie dla uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Podczas starć w Jabalaya zginęło 2 Palestyńczyków. Dotychczas w operacji "Dni Pokuty" zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 8 zostało rannych. Uszkodzeniu uległo 6 opancerzonych pojazdów, w tym buldożer, który najechał na minę lądową.
    3 października 2004 r. Palestyńczycy zorganizowali na wschód od Hebronu demonstrację przeciwko budowie muru bezpieczeństwa. Podczas starcią z policją rannych zostało 20 osób.

3 października 2004 r. ambasador Izraela w ONZ Dan Gillerman zażądał od sekretarza generalnego Kofi Annana dymisji Peter Hansen ze stanowiska sekretarza generalnego UNRWA w Gazie. Jest to związane z wykorzystywaniem ambulansów UN do przewożenia terrorystów i broni.
    3 października 2004 r. w południowym Libanie starły się z sobą oddziały Hezbollahu z oddziałami Amala. Libańska armia utworzyła strefę buforową w odległości 80 km od Bejrutu.
    3 października 2004 r. większość krajów arabskich nazwało Izrael "zorganizowanym państwem terroru".
    
3 października 2004 r. Francja powiedziała, że "Izrael ma prawo się bronić przed terroryzmem, ale musi przy tym szanować prawo międzynarodowe", a USA wezwały do wskrzeszenia bliskowschodniego planu pokojowego.
    3 października 2004 r. minister obrony Iranu Ali Szamkani ogłosił, że jego kraj przeprowadził pomyślnie próbę wystrzelenia rakiety zdolnej do przeniesienia jednotonowej głowicy na odległość 900 km. Rakieta, zbudowana według projektu z Korei Północnej, ma zasięg obejmujący cały Izrael. Jednocześnie izraelski wywiad Mossad dowiedział się, że Iran prowadzi tajne rozmowy w Syrii, zabiegając o przyjazd z Damaszku do Teheranu jedenastu irackich specjalistów nuklearnych.
    Według informacji CIA i brytyjskiego MI6, Izrael wysłał już trzy izraelskie okręty podwodne klasy Delfin do Zatoki Omańskiej - na odległość salwy rakietowej od Iranu. Każdy z tych okrętów ma pod pokładem 20 rakiet typu Cruise, uzbrojonych w 200-kilogramowe głowice zawierające 5 kg plutonu. W zasięgu rażenia znajdują się irańskie zakłady atomowe w Natanz, Araku i Arkadanie. W ewentualnym ataku na irańskie cele wzięłyby udział także trzy eskadry myśliwców bombardujących F-15. Z pewnością zostałaby także użyta izraelska broń elektroniczna, zdolna do całkowitego zablokowania łączności wojskowej między regionalnymi dowództwami w Iranie, sparaliżowania systemu bankowego oraz zdezorganizowania systemu transportu wewnętrznego w tym kraju.

4 października 2004 r. Jewish People Policy Institute (JPPI) opublikował najnowsze dane statystyczne. Na świecie żyje około 13 mln Żydów, z czego 5.094.000 mieszka w Izraelu (40%), a 44% w Stanach Zjednoczonych. Poza tym 413.000 w krajach dawnego ZSRR, 1.161.000 w Europie, 401.000 w Południowej Ameryce, 19.000 w Azji, 84.000 w Afryce i 107.000 w Oceanii.
    4 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali zamach bombowy przy obozie dla uchodźców Jabalaya. Zginęło 5 Palestyńczyków. Ostrzelano także rakietami dom wysokiego działacza Hamasu w Gazie, raniąc 3 Palestyńczyków.
    4 października 2004 r. podczas izraelskiego rajdu do obozu dla uchodźców Jabalaya, palestyńscy terroryści zniszczyli izraelski pojazd opancerzony, raniąc 2 żołnierzy z brygady Givati. W starciu zginęło 10 Palestyńczyków. W oddzielnych incydentach zginęło 3 terrorystów z Hamasu, w tym dowódca polowy Hamasu na północną część Strefy Gazy.
    4 października 2004 r. podczas wymiany ognia w Khan Junis, na południu Strefy Gazy, przypadkowo zginął palestyński chłopiec (4-lata).
    4 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif, w Strefie Gazy.
    4 października 2004 r. Jaser Arafat ślubował, że palestyńscy bojownicy w Strefie Gazy nigdy nie zaprzestaną swojej walki. Przez lokalne radio wzywał do "oporu przeciwko syjonistycznej agresji".
    4 października 2004 r. izraelscy komandosi przeprowadzili akcję w Ramallah, w Samarii. Podczas wymiany ognia zginęło 2 palestyńskich terrorystów z jednostki Force 17 oraz 1 izraelski żołnierz, przypadkowo postrzelony przez kolegę. Rannych zostało 5 Palestyńczyków. Aresztowano 5 poszukiwanych terrorystów z Al-Fatah i Hamasu.

4 października 2004 r. amerykańska dyplomacja zapowiedziała, że zawetuje na forum ONZ rezolucję potępiającą Izrael za operację wojskową w Strefie Gazy.
    4 października 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan potępił trwającą od kilku dni izraelską ofensywę w północnej części Strefy Gazy. W opublikowanym w Nowym Jorku oświadczeniu podkreślił, że w jej wyniku zginęło wielu Palestyńczyków. Annan wezwał jednocześnie autonomiczne władze palestyńskie do przedsięwzięcia wszelkich możliwych kroków w celu uniemożliwienia dalszego ostrzału terytorium Izraela pociskami rakietowymi wystrzeliwanymi z terytorium Autonomii Palestyńskiej.
    4 października 2004 r. kraje arabskie należące do Ligi Arabskiej zażądały od Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęcia kroków, mogących doprowadzić do wstrzymania izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.

    4 października 2004 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone zawetowały rezolucję potępiającą Izrael. Ambasador USA John Danforth oskarżył Radę Bezpieczeństwa ONZ oraz Zgromadzenie Ogólne NZ o opowiadanie się po stronie Palestyńczyków, przeciwko Izraelowi zamiast apelowania do obu stron o wstrzymanie fali przemocy.

5 października 2004 r. izraelski bezzałogowy samolot wystrzelił rakietę w grupę palestyńskich terrorystów w obozie dla uchodźców Jabalaya, w Strefie Gazy. W ataku zginął członek Brygad Męczenników Al-Aksa. W innym incydencie zginął 1 Palestyńczyk w pobliżu osiedla Gush Katif.
    5 października 2004 r. izraelscy żołnierze zastrzelili Palestynkę pod Rafah, na południu Strefy Gazy. Palestynka usiłowała podłożyć bombę w pobliżu izraelskiego posterunku. Materiał wybuchowy stanowiło 20 pocisków z zapalnikiem.
    5 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Atzmona, Gush Katif i Kfar Darom w Strefie Gazy.

    5 października 2004 r. Izrael i władze Autonomii Palestyńskiej nawiązały wstępne kontakty w sprawie zakończenia ofensywy armii izraelskiej w Strefie Gazy w zamian za wstrzymanie palestyńskiego rakietowego ostrzału terytorium Izraela.
    5 października 2004 r. izraelskie służby specjalne przeprowadziły operację zatrzymania poszukiwanego terrorysty z Hamasu na Zachodnim Brzegu Jordanu. W wymianie ognia zginął 1 terrorysta z Hamasu, 2 innych aresztowano. Planowali oni zamachy terrorystyczne w Izraelu. W innej operacji zatrzymano 2 terrorystów pod Betlejem.
    5 października 2004 r. izraelska armia aresztowała 13 pracowników ONZ podejrzanych o działalność terrorystyczną. Są to Palestyńczycy, którzy wykorzystywali międzynarodowy mandat sił UNRWA.
    5 października 2004 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami grupę Izraelczyków przy Grocie Patriarchów w Hebronie, w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

5 października 2004 r. izraelskie myśliwce F-16 zmusiły do lądowania na Cyprze niemiecki samolot Lufthansy Boeing 747 z 336 pasażerami na pokładzie. Samolot leciał z Frankfurtu (Niemcy) do Izraela. Służby bezpieczeństwa otrzymały ostrzeżenie o zamachu terrorystycznym. Ostrzeżenie okazało się fałszywe.
    5 października 2004 r. były prezydent Iranu Ali Akbar Haszemi Rafsandżani ujawnił, że jego kraj posiada rakiety o zasięgu do 2 tys. km. To zasięg znacznie większy, niż zakładała większość ekspertów. W zasięgu nowych irańskich rakiet Szahab-3 leży nie tylko Izrael i wszystkie bazy wojskowe USA na Bliskim Wschodzie, ale także terminale naftowe w Basrze na południu Iraku, baza NATO Incirlik w Turcji, Turcja, byłe republiki radzieckie w Azji i część Europy południowej. Iran nie ukrywa, że jego program zbrojeniowy jest skierowany głównie przeciw Izraelowi.

6 października 2004 r. trzech uzbrojonych palestyńskich terrorystów wdarło się do szklarni przy żydowskim osiedlu Kfar Darom, na południu Strefy Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastników. W ataku ranny został robotnik z Tajlandii, który zmarł w drodze do szpitala. Osiedle zostało również ostrzelane z moździerza. Do ataku przyznał się Hamas.
    6 października 2004 r. izraelskie czołgi ostrzelały budynki na przedmieściach Beit Lahiya, na północy Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych. Podczas starć w obozie dla uchodźców Jabalaya zginął 1 Palestyńczyk, rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy (przewrócił się na nich mur). Izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami warsztat metalowy w Jabalaya, raniąc 1 osobę. Budynek stanął w ogniu. Wywiad twierdzi, że produkowano w nim broń dla Hamasu.
    6 października 2004 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel łączący Strefę Gazy z Egiptem. Tunel przebiegał 6 metrów pod ziemią i miał długość 70 metrów. Aresztowano 4 Palestyńczyków.

6 października 2004 r. Królewska Akademia Nauki w Szwecji przyznała nagrodę Nobla z dziedziny chemii dwóm Izraelczykom i Amerykaninowi. Aaron Ciechanover i Avram Hershko pracują w Technionie w Hajfie. Irwin Rose pracuje w University of California w Irvine (USA). W latach 80-tych odkryli mechanizm niszczenia białek. Odpowiedzialna jest za to odkryta ubikwityna.

7 października 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy może zakończyć się w najbliższych dniach, gdyż osiągnięto znaczne osłabienie potencjału bojowego palestyńskich grup terrorystycznych. Wszystko zależy od tego, czy Palestyńczycy będą ponawiać ataki rakietowe.
    7 października 2004 r. z polecenia króla Jordanii Abdullaha II święte wzgórze Haram esh-Sharif w Jerozolimie odwiedziła grupa jordańskich inżynierów i ekspertów. Mieli opracować techniczną koncepcję wzniesienia tam kolejnej budowli: piątego minaretu. Osiem lat temu zbudowano na Wzgórzu czwarty minaret.
    7 października 2004 r. przedstawiciele izraelskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i jerozolimska policja oświadczyli, że nie otrzymali żadnej informacji o planach budowlanych na Wzgórzu Świątynnym ze strony Jordańczyków. Wykluczyli wydanie zezwolenia na budowę, dopóki nie otrzymają formalnego zapytania i podkreślili, że bez zgody Izraela nie ma mowy o inwestycjach na Wzgórzu Świątynnym.
    7 października 2004 r. przeciwko budowie nowego minaretu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie zaprotestowały ortodoksyjne środowiska żydowskie, szczególnie z ruchu Obrońców Wzgórza Świątynnego. Lider ugrupowania zapowiedział demonstracje i blokowanie muzułmanom wejścia na Wzgórze. Inni aktywiści straszą, że minaret powstanie na "ich martwych ciałach".

7 października 2004 r. podczas starć na północy Strefy Gazy izraelskie czołgi ostrzelały przedmieścia Beit Lahiya, zabijając 2 Palestyńczyków.

7 października 2004 r. arabski terrorysta-samobójca zdetonował samochód-pułapkę z 200-kg materiałów wybuchowych przy wejściu do hotelu Hilton w egipskiej miejscowości Taba, nad Morzem Czerwonym. Wskutek eksplozji zawaliła się cała ściana frontowa hotelu i jego południowo-zachodnie skrzydło (10 pięter). Drugi samochód-pułapka eksplodował w kompleksie wypoczynkowym w pobliskim Ras al-Saitan. Trzeci wybuchł w Talabain koło Noweiby. Do zamachów przyznały się, niezależnie od siebie, dwa nieznane islamskie ugrupowania związane z Al-Kaidą. W akcji ratunkowej wzięły udział ekipy ratunkowe z Izraela. Rannych przewożono do szpitali w pobliskim Ejlacie. Zginęły co najmniej 33 osoby, 124 zostało rannych, a 38 uznaje się za zaginione. Pośród ofiar śmiertelnych, co najmniej dwunastu to obywatele Izraela (9 zginęło w Tabie, 3 w Ras al-Saitan).
    7 października 2004 r. władze egipskie ogłosiły półwysep Synajski zamkniętą strefą wojskową, odcinając dostęp do tego obszaru od Kanału Sueskiego. Aresztowano 12 osób, głównie Beduinów, których oskarżono o pomoc przy przemycie materiałów wybuchowych.
    7 października 2004 r. władze izraelskie zwróciły się z prośbą do wszystkich izraelskich turystów, by pośpiesznie opuścili Egipt i powrócili na terytorium Izraela. Szacuje się, że około 15 tys. Izraelczyków spędzało święta Sukkot w Egipcie.
    7 października 2004 r. prezydent Syrii Baszar al Asad wyraził chęć podjęcia negocjacji pokojowych z Izraelem bez żadnych wstępnych warunków.

8 października 2004 r. izraelska prokuratura wojskowa aresztowała oficera oskarżonego o zastrzelenie palestyńskiej dziewczynki przed posterunkiem granicznym Girit w Strefie Gazy.
    8 października 2004 r. izraelscy eksperci od walki z terroryzmem orzekli, że za zamachami w egipskiej Tabie nie stoją Palestyńczycy lecz Al-Kaida.

8 października 2004 r. na wieść o zamachach terrorystycznych w Egipcie, tłumy Palestyńczyków w Gazie i obozie Jabalaya zebrały się manifestując swoją radość ze śmierci Izraelczyków.
    8 października 2004 r. izraelski samolot bezzałogowy wystrzelił rakietę w grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących pod obozem Jabalaya w Strefie Gazy rakietę Qassam do wystrzelenia w kierunku Izraela. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 5 zostało rannych. Należeli do Hamasu.
    8 października 2004 r. podczas starć w północnej części Strefy Gazy, pod Beit Hanoun zginęła Palestynka. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy, gdy rakieta przeciwpancerna trafiła ich pojazd opancerzony.

9 października 2004 r. podczas starć w północnej części Strefy Gazy, pod Beit Hanoun zginęło 2 terrorystów Hamasu. Izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami grupę terrorystów w obozie Jabalaya, zabijając 1 terrorystę z Hamasu i raniąc 2 innych.
    9 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwczołgową, która uderzyła w dom w obozie Jabalaya, zabijając 2 Palestyńczyków i raniąc 4 osoby.
    9 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał cele w obozie dla uchodźców Khan Junis, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu.

10 października 2004 r. premier Ariel Szaron zlecił izraelskiemu wywiadowi Mossadowi, jako priorytet wytropienie odpowiedzialnych za zamachy w egipskiej Tabie.

10 października 2004 r. izraelski samolot wystrzelił rakietę w dom wykorzystywany przez terrorystów w obozie Jabalaya, na północy Strefy Gazy. W ataku zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Ogółem w operacjach w północnej części Strefy Gazy zginęło 2 Palestyńczyków, a 23 osoby zostały ranne. Ranny został 1 izraelski żołnierz, gdy w jego pojazd opancerzony trafiła rakieta przeciwpancerna.
    10 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Ostrzelano również pojazdy wojskowe pod Newe Dekalim.
    10 października 2004 r. trzech żydowskich osadników postrzeliło śmiertelnie palestyńskiego rolnika w gaju oliwnym pod Nablusem, w Samarii. Izraelska policja aresztowała wszystkich trzech osadników.

11 października 2004 r. premier Ariel Szaron odrzucił rekomendacje izraelskich dowódców wojskowych ograniczenia prowadzonej od dwunastu dni ofensywy przeciwko terrorystom palestyńskim w Strefie Gazy. Szaron zadecydował, że takie posunięcie zachęciłoby Palestyńczyków do wznowienia ostrzeliwania terytorium Izraela za pomocą pocisków rakietowych i stanowiłoby "niewłaściwy sygnał" wysłany wkrótce po serii zamachów terrorystycznych w Egipcie.

11 października 2004 r. palestyńskie źródła medyczne poinformowały, że w ciągu dwunastu dni operacji wojskowej prowadzonej przez Izrael w Strefie Gazy pod kryptonimem "Dni Pokuty", zginęło 111 Palestyńczyków, w tym 32 nieletnich. Co najmniej 350 osób zostało rannych w operacji, która koncentruje się na obozie uchodźców palestyńskich Jabalaya i jego okolicach w północnej części Strefy.
    11 października 2004 r. dwoje Palestyńczyków weszło do strefy ochronnej żydowskiego osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili jednego z Palestyńczyków, drugi ranny uciekł.
    11 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami dom lokalnego przywódcy Islamskiego Dżihadu w obozie dla uchodźców Rafah, na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 5 osób.

11 października 2004 r. w Luksemburgu spotkała się Rada Unii Europejskiej do spraw Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych. Komisarz do spraw rozszerzenia Guenter Verheugen ogłosił, że Tunezja, Maroko, Ukraina, Autonomia Palestyńska, Jordania i Mołdawia są gotowe do podpisania programów w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa. Nie jest jeszcze gotowy Izrael.

12 października 2004 r. premier Ariel Szaron i jego doradcy rozpoczęli konsultacje w sprawie przebudowy koalicji rządowej w Izraelu. Nową fazę politycznego kryzysu zapoczątkowało odrzucenie przez Knesset tez przemówienia premiera Szarona. Kością niezgody jest plan dotyczący likwidacji żydowskiego osadnictwa w Strefie Gazy. Większość deputowanych głosowała przeciwko polityce premiera w tej kwestii. W tej sytuacji, koalicyjna partia Szinui, zaproponowała Szaronowi przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji żydowskich osad w Strefie Gazy. Za referendum jest też Beniamin Netaniahu, główny rywal polityczny Szarona. Natomiast Ariel Szaron opowiedział się przeciw referendum.

12 października 2004 r. samochód-pułapka eksplodował w Gazie pobliżu siedziby palestyńskich służb bezpieczeństwa podczas wyjazdu konwoju z Musą Arafatem, krewnym przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata. Jedna osoba została ranna.
    12 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili 2 rakiety Quds-1 na żydowskie osiedle Ganey Tal w Strefie Gazy.

12 października 2004 r. w Istambule (Turcja) uroczyście otworzono synagogę Neve Shalom, która została uszkodzona w zamachu terrorystycznym w listopadzie 2003 r. W oficjalnym otwarciu synagogi uczestniczyli dyplomaci z Izraela, państw europejskich i USA.

13 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

13 października 2004 r. w wymianie ognia w strefie bezpieczeństwa przygranicznej w obozie dla uchodźców Rafah, na południu Strefy Gazy, zginęło 2 palestyńskich chłopców.
    13 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów w Beit Lahiya, zabijając 1 członka Hamasu. W pobliżu Beit Lahiya izraelski czołg ostrzelał grupę terrorystów przygotowujących do wystrzału rakietę Qassam. Zginęło 2 terrorystów z Hamasu. Następnie śmigłowiec ostrzelał rakietami budynek, zabijając 1 terrorystę z Hamasu i raniąc trzech kolejnych.
    13 października 2004 r. izraelska armia zburzyła dom palestyńskiego terrorysty w Dżeninie, w Samarii. Był to aktywista Islamskiego Dżihadu.
    13 października 2004 r. izraelscy żołnierze aresztowały w Hebronie wysokiego działacza Hamasu, który przygotował zamach w Be'er Shevie 31 sierpnia b.r. Zatrzymali go żołnierze z brygady Golani.

13 października 2004 r. wysoki przedstawiciel UE do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana oświadczył, że celem Unii Europejskiej są dwa państwa - Izrael i Palestyna - na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem, jest to jednoznaczne z uznaniem granicy państwa palestyńskiego z 1967 roku. "To jest punkt wyjścia i na tej bazie powinny się dokonywać wszelkie wymiany terytoriów".

14 października 2004 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela przygotowało 10-letnią prognozę. Raport ostrzega: "Sprzeczna z UE polityka prowadzi do ryzyka utraty wiarygodności w świecie i może doprowadzić do międzynarodowej izolacji Izraela, jak miało to miejsce w Republice Południowej Afryki w czasach apartheidu". Izrael w raporcie również wyraził żal z powodu narastającego w Europie antysemityzmu i niewystarczających starań UE w jego zwalczaniu.
    14 października 2004 r. premier Ariel Szaron zaakceptował plan izraelskiej armii wycofania oddziałów z obozu dla uchodźców Jabalaya i rejonu Beit Lahiya w Strefie Gazy. W chwili obecnej armia zajmuje kilkanaście budynków na skraju obozu. Wycofane oddziały zajmą pozycje na okolicznych wzgórzach.
    14 października 2004 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że wycofanie Izraelczyków ze Strefy Gazy rozpocznie się w maju 2005 roku i potrwa do dwunastu tygodni.
    14 października 2004 r. w całym Izraelu doszło do ponad 100 demonstracji przeciwko ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy. Wzięło w nich około 500 tys. ludzi. Jeden z wpływowych rabinów wezwał żołnierzy izraelskich od odmowy wykonaniu rozkazu ewakuacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy.

14 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzer Hazani w Strefie Gazy.
    14 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących zamach bombowy w rejonie obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków, w tym 2 terrorystów z Hamasu. 7 osób zostało rannych.
    14 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w Rafah dom wykorzystywany przez palestyńskich terrorystów, zabijając 2 aktywistów Hamasu.
    14 października 2004 r. izraelska armia we współdziałaniu z UNRWA wpuściła do Strefy Gazy 200 kontenerów z żywnością i najbardziej potrzebnymi artykułami.

    14 października 2004 r. palestyński premier Ahmed Qureia oświadczył, że działania izraelskich wojsk w Strefie Gazy wywołała taki chaos, że palestyńskie siły bezpieczeństwa nie są w stanie zapanować nad sytuacją, która grozi wybuchem anarchii w całej Strefie.

14 października 2004 r. przedstawiciel sił UNRWA skrytykował Izrael za łamanie praw człowieka w Strefie Gazy.

15 października 2004 r. w Tel Awiwie zakończyła działalność Księgarnia Polska państwa Neusteinów - jedna z najważniejszych placówek kultury polskiej w Izraelu. Księgarnia istniała ponad 46 lat. Założył ją, zaraz po przyjeździe o Izraela, w 1958 roku Edmund Neustein - księgarz, antykwariusz i wydawca.
    15 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

15 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili rakietę Bettar na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerzy żydowskie osiedla Netzarim i Nahal Oz w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w izraelski wojskowy buldożer w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    15 października 2004 r. podczas starć w obozie dla uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy zginął 1 Palestyńczyk. Izraelski śmigłowiec ostrzelał grupę terrorystów, zabijając 3 aktywistów z Hamasu.
    15 października 2004 r. izraelska armia rozpoczęła operację wycofywania się z północnej części Strefy Gazy. Zakończyła się operacja "Dni pokuty". Ogółem w trakcie 17-dniowej operacji wojskowej armia zabiła 138 Palestyńczyków i raniła około 500 osób. Zabito około 80 uzbrojonych terrorystów (ponad 50 członków Hamasu), zniszczono 9 wyrzutni rakiet Qassam i 12 ładunków wybuchowych. W obozie Jabalaya zniszczonych zostało 60 domów, w Beit Lahiya zniszczono 20 domów. Armia opuściła pozycje w obozie dla uchodźców Jabalaya i Beit Lahiya. Nowe pozycje znajdują się 1 km na zachód od linii granicznej Strefy Gazy.
    15 października 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 3 poszukiwanych Palestyńczyków w okolicach Nablusu, w Samarii.

15 października 2004 r. Rosja ostro skrytykowała Izrael za ofensywę w Strefie Gazy.

16 października 2004 r. w wymianie ognia na północy Strefy Gazy zginął 1 palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa.
    16 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.

16 października 2004 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Juelich, w Niemczech.
    16 października 2004 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Bush podpisał ustawę nakazującą Departamentowi Stanu utworzenie specjalnej jednostki, która będzie zajmować się monitorowaniem antysemityzmu na świecie. W ten sposób zostanie stworzona lista państw, w których istnieje lub jest popierany antysemityzm.

17 października 2004 r. Rada Osadników Judei, Samarii i Strefy Gazy skrytykowała decyzję premiera Szarona o ewakuacji żydowskich osiedli na terytoriach administrowanych. Osadnicy wezwali premiera do ogłoszenia referendum w tej sprawie lub przeprowadzenia przedterminowych wyborów.
    17 października 2004 r. premier Ariel Szaron zdecydowanie odrzucił możliwość zorganizowania referendum narodowego w sprawie ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy i północy Samarii.
    17 października 2004 r. minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier, który przebywa w Izraelu w celu poprawy napiętych stosunków dwustronnych, obiecał, że jego kraj uczyni wszystko, by zwalczać antysemityzm.
    17 października 2004 r. do portu w Hajfie przypłynął statek "Jasmine" z grupą 140 nowych żydowskich imigrantów pochodzących z Mołdawii i Ukrainy.
    17 października 2004 r. grupa skrajnie nacjonalistycznych ortodoksów żydowskich przeprowadziła kabalistyczny religijny obrzęd pozbawienia urzędu premiera Ariela Szarona i zmiany władz politycznych. Skrajnie prawicowi ortodoksi dążą do odnowienia królestwa Izraela i budowy Trzeciej Świątyni, uważając, że wtedy dopiero wypełnią się proroctwa i nadejdzie oczekiwany Mesjasz.

17 października 2004 r. izraelska kolumna pancerna wjechała do obozu dla uchodźców Rafah, na południu Strefy Gazy. W starciu zostało rannych 2 Palestyńczyków. Izraelski opancerzony buldożer został trafiony rakietą przeciwpancerną. Ranny został 1 żołnierz.
    17 października 2004 r. podczas wymiany ognia w pobliżu obozu dla uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy, zginął 1 palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa i 1 przypadkowa kobieta.
    17 października 2004 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w pobliżu Hebronu, w Judei, 2 uzbrojonych Palestyńczyków.
    17 października 2004 r. w różnych operacjach na Zachodnim Brzegu zatrzymano 17 poszukiwanych Palestyńczyków.

18 października 2004 r. premier Ariel Szaron po raz kolejny potwierdził, iż jest zdecydowany doprowadzić do końca swój plan wycofania wojsk izraelskich i likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Z prowadzonych w ostatnim czasie sondaży opinii publicznej wynika, że mimo nagłaśnianych szeroko protestów osadników i prawicy aż dwie trzecie mieszkańców Izraela popiera plan Szarona.
    18 października 2004 r. sąd okręgowy w Jerozolimie wydał wyrok na Zwi Rosenthala, studenta jesziwy (szkoły rabinicznej), który w niedzielę 10 października opluł i znieważył krzyż podczas procesji ormiańskiej w Jerozolimie. Przez 75 dni nie będzie mógł on wchodzić do Starej Jerozolimy.

18 października 2004 r. doszło do wymiany ognia na przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Ranny został izraelski oficer. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów.
    18 października 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu przeniknęło ze Strefy Gazy na terytorium Izraela i usiłowało zaatakować osiedle Holit. W wymianie ognia z izraelskim patrolem, zginęli obaj napastnicy. Znaleziono przy nich dużą ilość materiałów wybuchowych.
    18 października 2004 r. palestyńscy terroryści przygotowywali zasadzkę przy żydowskim osiedlu Netzoma w Strefie Gazy. W wyniku ostrzału izraelskich żołnierzy zginęło 2 palestyńskich terrorystów.

19 października 2004 r. kilkudziesięciu rabinów wezwało izraelskich żołnierzy do nieposłuszeństwa. "Jeśli rząd rozkaże wam niszczyć żydowskie osiedla w Strefie Gazy, uznajcie to za grzech. I odmówcie w imię Boga". Autorem apelu jest niezwykle wpływowy Avraham Szapiro, były naczelny rabin Izraela. W armii służy około 20% żołnierzy z bardzo religijnych rodzin, dla których głos rabinów znaczy wiele. Pod apelem podpisało się 60 rabinów.
    19 października 2004 r. szef sztabu armii izraelskiej Mosze Jalon zdecydowanie potępił apel rabinów by żołnierze odmówili wykonania rozkazu udziału w ewakuacji osadników żydowskich ze Strefy Gazy.Jalon oświadczył, iż tego rodzaju apel jest "niebezpieczny i niezgodny z prawem" a co więcej - może prowadzić do chaosu w szeregach armii. Ostrzegł, iż zastosowanie się żołnierzy do wezwania rabinów traktowane będzie jako odmowa wykonania rozkazu, z wszelkimi konsekwencjami prawnymi.

19 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Morag i Gadid w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę Battar na żydowskie osiedle Dugit w Strefie Gazy. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w izraelski pojazd wojskowy w pobliżu Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało podłożyć bombę przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Żołnierzy ochrony zastrzelili napastników.
    19 października 2004 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa wtargnęła na 10 minut na salę obrad parlamentu Autonomii Palestyńskiej w Dżeninie.
    19 października 2004 r. palestyński terrorysta ostrzelał żydowski samochód w pobliżu Mevo Do w Samarii, ciężko raniąc żydowskiego osadnika.
    19 października 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 października 2004 r. w przygotowywanym rocznym raporcie ONZ stwierdzono, że Izrael dopuszcza się łamiania praw człowieka w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu Jordanu. W raporcie, który ma zostać opublikowany jeszcze w tym miesiącu, czytamy, że Izrael dokonywał "masowego i niczym nieuzasadnionego niszczenia własności". Autor raportu, John Dugard, całkowicie pomija palestyńskie ataki terrorystyczne.
    19 października 2004 r. prezydent Izraela, Mosze Kacaw, rozpoczął pierwszą w dziejach wizytę głowy państwa Izrael w Austrii. W 2000 roku, po dojściu do władzy nacjonalistycznej partii Jorga Haidera, Izrael usunął z Austrii swojego ambasadora. Obecnie relacje ulegają powolnemu polepszeniu.

20 października 2004 r. premier Ariel Szaron przeprowadził konsultacje z przywódcą partii Shas, Eli Yishai. Duchowy przywódca ultraotrodoksyjnego Shasu, Rabbi Ovadia Yosef prowadził rozmowy z ministrem obrony Shaul Mofazem. Rozmawiano na temat planu ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy.
    20 października 2004 r. umiarkowani rabini odcięli się od Avrahama Szapiro i wezwali do "posłuszeństwa wobec legalnych władz ojczyzny".
    20 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach kibucu Netiv Ha'Asarah na Negewie.

20 października 2004 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy granicy Strefy Gazy z Egiptem. W wyniku ostrzału izraelskich żołnierzy zginął 1 terrorysta, 1 został ranny. Później ostrzelano rakietą przeciwpancerną wojskowy buldożer, raniąc 2 izraelskich żołnierzy. Wystrzelono rakietę Qassam na żydowskie osiedle Elei Sinai w Strefie Gazy.
    20 października 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w rejonie Betlejem w Judei, wysokiego aktywistę al-Fatah.
    20 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy w rejonie osiedla Mevo Dotan na Zachodnim Brzegu. Palestyński snajper zastrzelił izraelskiego żołnierza. Ostrzelano również patrol wojskowy.

20 października 2004 r. Wielki Rabinat Izraela i Stolica Apostolska (Watykan) wezwały do uszanowania sakralnego charakteru Jerozolimy.

21 października 2004 r. grupa 3 tys. członków Likudu wystosowała list oskarżający Ariela Szarona o brak lojalności względem własnej partii. Sprzeciwili się oni planowi wycofania osiedli ze Strefy Gazy i północnej Samarii.
    21 października 2004 r. grupa 60 Palestyńczyków złożyła pozew do Najwyższego Sądu Izraela przeciwko budowie muru bezpieczeństwa w okolicach Hebronu i konfiskacie ziem palestyńskich.
    21 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam ze Strefy Gazy, która spadła w okolicach miasta Sderot.

21 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 izraelski żołnierz. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w żydowski autobus szkolny w pobliżu osiedla Atzmona w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerza osiedle Gush Katif. Wystrzelono rakietę Battar i ostrzelano z moździerza przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy. Dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało przedostać się ze Strefy Gazy do Izraela. Izraelscy żołnierze straży granicznej zastrzelili napastników.
    21 października 2004 r. izraelscy żołnierze aresztowali na Zachodnim Brzegu Palestyńczyka, który planował atak na punkt kontrolny Kalandia. W innych operacjach zatrzymano 8 Palestyńczyków.
    21 października 2004 r. wieczorem izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu. Jednym z zabitych jest Adnan al-Ghoul, którego od 1987 roku poszukiwały izraelskie służby bezpieczeństwa. Ghoul był ekspertem od materiałów wybuchowych i broni, znanym jako "ojciec rakiet Qassam".

    21 października 2004 r. rzecznik Hamasu, Muszir al-Masri, zapowiedział, że w odwecie "syjonistycznemu wrogowi zostanie udzielona bolesna i niezapomniana lekcja".

21 października 2004 r. organizacja B'nai B'rith ogłosiła uruchomienie nowego żydowskiego radia w internecie - http://www.bnaibrithradio.org
    21 października 2004 r. Transparency International opublikowała wyniki rankingu najbardziej skorumpowanych państw na świecie. Autonomia Palestyńska została umieszczona na 108 miejscu wśród 146 sklasyfikowanych państw.

22 października 2004 r. około 10 tys. ludzi przeszło w Love Parade ulicami Tel Awiwu.

22 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Zniszczony został budynek. Żołnierze ochrony zastrzelili jednego napastnika i zranili drugiego. Wystrzelono rakietę Battar i Qassam na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Ostrzelano z moździerzy żydowskie osiedla Gush Katif i Kfar Darom w Strefie Gazy. Uszkodzony został jeden budynek mieszkalny.
    22 października 2004 r. izraelski czołg ostrzelał arabski samochód w obozie dla uchodźców Khan Junis w Strefie Gazy. Ranny został palestyński terrorysta z Hamasu, Iyad Asar, który jest odpowiedzialny za organizowanie ostrzału moździerzowego żydowskich osiedli.
    22 października 2004 r. izraelskie służby bezpieczeństwa aresztowały w Jerychu dwóch wysokich aktywistów Tanzim.

22 października 2004 r. American Jewish Committee wystosował list do premiera Ariela Szarona, w którym wyraził poparcie dla planu wycofania się ze Strefy Gazy. "Zdajemy sobie sprawę, że nie była to łatwa decyzja i że w konsekwencji jej podjęcia stanęły przed Panem poważne wyzwania... W zupełności podzielamy Pański pogląd, że krok ten jest konieczny dla zapewnienia Izraelowi bezpiecznej przyszłości".
    22 października 2004 r. Egipt zaproponował zmianę porozumienia pokojowego i wyrażenie zgody na rozmieszczenie 2 batalionów straży granicznej wzdłuż granicy z Izraelem (750 żołnierzy wraz ze sprzętem wojskowym, bez rakiet). Straż graniczna miałaby zapobiegać przemytowi broni i materiałów wybuchowych do Strefy Gazy.
    22 października 2004 r. Izrael i Niemcy wznowiły rozmowy na temat zakupu dwóch niemieckich okrętów podwodnych. Miałyby one być wybudowane w początku 2005 roku. Koszt 1 mld USD.
    22 października 2004 r. ONZ poinformowała, że zniszczenia w Strefie Gazie po ostatniej izraelskiej ofensywie zostały oszacowane na około 3 mln USD. Zginęło 107 Palestyńczyków, a 431 zostało rannych. Zniszczono 99 domów, a 700 Palestyńczyków pozostało bez dachu nad głową. Zniszczonych zostało 19 budynków użyteczności publicznej. Uszkodzonych zostało 8 szkół wybudowanych przez UNRWA.

23 października 2004 r. premier Ariel Szaron i minister spraw zagranicznych Silwan Szalom zezwolili na wizytę sześciu tunezyjskich lekarzy u przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, który od dwóch tygodni choruje. W ubiegły poniedziałek Arafata odwiedziła delegacja egipska, w której składzie znajdowali się lekarze.

23 października 2004 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zastrzelili w Gazie Palestyńczyka, oskarżonego o przekazywanie informacji Izraelowi.

23 października 2004 r. Unia Europejska wyraziła swoją gotowość wysłania ekspertów do współpracy z Egiptem przy szkoleniu palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    23 października 2004 r. Departament Stanu USA poinformował, że projekty realizowane w Autonomii Palestyńskiej, Jordanii, Egipcie, Algierii i innych krajach Bliskiego Wschodu uzyskają wsparcie finansowe w wysokości 18,5 mln USD. Programy nakierowane będą na rozwój edukacji i aktywizację zawodową kobiet. W 2003 r. Stany Zjednoczone uruchomiły projekt wspierania reform na Bliskim Wschodzie, opiewający na sumę 129 mln USD. Również współpraca amerykańskich uniwersytetów z ich partnerami na Bliskim Wschodzie jest warta około 700 mln USD.

24 października 2004 r. rząd izraelski zatwierdził ustawę o odszkodowaniach, przewidujący rekompensaty do 330 tys. USD dla osadników za zostawione domy i działki. Domy opuszczane przez osadników zostaną zniszczone przez wojsko, aby Palestyńczycy nie mogli mieć z nich żadnej korzyści.
    24 października 2004 r. przywódca duchowy ortodoksyjnej Sefardyjskiej Partii Strażników Tory, rabin Josef Ovadia wezwał w przemówieniu radiowym jedenastu deputowanych z ramienia tej partii w Knesecie do głosowania przeciwko planowi Szrona wycofania się ze Strefy Gazy.

24 października 2004 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami grupę uzbrojonych Palestyńczyków w Khan Junis, w Strefie Gazy. Zginęło 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 5 osób zostało rannych.
    24 października 2004 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii, w pobliżu Nablusu w Samarii. Do zamachu przyznał się Hamas.
    24 października 2004 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif.

25 października 2004 r. izraelski parlament (Knseset) rozpoczął kluczową debatę w sprawie tzw. planu premiera Szarona, zakładającego wycofanie wojsk i likwidację wszystkich osiedli żydowskich w Strefie Gazy oraz czterech małych osad w Samarii. Debata planowana jest na dwa dni. Szaron ma zapewnione w Knesecie poparcie dla tej ustawy ze strony 67 spośród 120 deputowanych, w tym także deputowanych opozycyjnych.
    25 października 2004 r. do Jerozolimy dotarła delegacja 12 osadników z północnej części Strefy Gazy. Protestują przeciwko planom ewakuacji osiedli żydowskich z terytoriów administrowanych. Przed Knesetem nieustannie trwają demonstracje zwolenników i przeciwników planu Szarona.
    25 października 2004 r. Izrael wydał zgodę choremu Jaserowi Arafatowi na wyjazd na leczenie za granicę. Arafat od dawna ma problem z kamieniami w woreczku żółciowym i infekcję jelit. Izraelczycy twierdzą, że dolegliwości te wymagać będą przeprowadzenia operacji za granicą i chętnie dodają, że zgodzą się na wyjazd Arafata. Palestyńczycy kategorycznie odrzucają doniesienia o konieczności operacji i upierają się, że Arafat jest chory na grypę. Zgodę na wyjazd wydał izraelski minister obrony Szaul Mofaz, po konsultacjach ze służbami bezpieczeństwa.
    25 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

25 października 2004 r. izraelska kolumna pancerna wspierana przez śmigłowce wjechała na przedmieścia obozu dla uchodźców Khan Junis, na południu Strefy Gazy. W starciach zginęło 14 Palestyńczyków, a 45 osób zostało rannych. Wojskowe buldożery zniszczyły dom terrorysty z Hamasu. Palestyńscy terroryści trafili rakietą przeciwpancerną czołg, raniąc 2 izraelskich żołnierzy. Izraelska operacja była odwetem za ostrzał moździerzowy żydowskich osiedli.
    25 października 2004 r. dwie rodziny żydowskich osadników osiedliły się w domu przy grobowcu Racheli w Betlejem. Izraelscy żołnierze ochraniają okolicę grobowca.
    25 października 2004 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 6 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.
    25 października 2004 r. Jaser Arafat przeszedł zabieg medyczny w Ramallah, w Samarii. Lekarze dokonali endoskopii, czyli wziernikowania, oceniając stan żołądka pacjenta. Arafat skarżył się na bóle żołądkowe, i wymiotował. Arafat ma 75 lata.

25 października 2004 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu poinformowało o aresztowaniu pięciu osób zamieszanych w zamachy w kurortach turystycznych na Synaju 7 października. Wszyscy aresztowani są narodowości egipskiej. Zostali określeni jako "religijni fanatycy".
    25 października 2004 r. na spotkaniu z głównym rabinem Rosji Berlem Lazarem prezydent Putin powiedział, że rząd rosyjski pomoże w odbudowie życia żydowskiego w Rosji.

26 października 2004 r. Kneset przyjął plan Szarona przewidujący wycofanie wojsk i likwidację osiedli w Strefie Gazy i części Zachodniego Brzegu Jordanu. Za planem opowiedziało się 67 deputowanych, przeciw było 45, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Szaron zwyciężył, gdyż uzyskał poparcie tzw. gołębich partii opozycyjnych. Wielu członków jego centroprawicowej koalicji głosowało przeciw, podobnie jak opozycyjne partie religijne. W rządzącej partii Likud 17 na 40 posłów głosowało przeciwko. Yisrael Eichler wraz z 4 innymi posłami z United Torah Judaism głosowali przeciwko. 11 posłów z partii Shas głosowało przeciwko.
    26 października 2004 r. minister finansów Benjamin Netanjahu i trzech innych członków gabinetu Ariela Szarona zagroziło podaniem się do dymisji "w ciągu 2 tygodni", jeśli Szaron nie zgodzi się na rozpisanie referendum w sprawie ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy. Z tego samego powodu opuszczenie koalicji zapowiedziała nacjonalistyczna partia Mafdal.
    26 października 2004 r. premier Ariel Szaron odrzucił żądanie czterech ministrów wchodzących w skład jego gabinetu, którzy domagają się rozpisania referendum w sprawie wycofania się ze Strefy Gazy. Szaron jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, bowiem uważa, że "podsyciłoby ono jedynie spory i akty przemocy oraz zbliżyłoby widmo wojny domowej".
    26 października 2004 r. w Jerozolimie rozpoczęła się doroczna konwencja Światowego Kongresu Żydów (WJC). Omawiane są plany walki z antysemityzmem. Aktualnie największe wysiłki w tym zakresie koncentrują się w krajach o największych społecznościach żydowskich.
    26 października 2004 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy trzy rakiety Qassam, które spadły w rejonie pasa granicznego z Izraelem.

26 października 2004 r. izraelskie oddziały opuściły przedmieścia Khan Junis, na południu Strefy Gazy. Wcześniej w wymianie ognia zginął palestyński terrorysta z Hamasu, a 7 osób zostało rannych.
    26 października 2004 r. UNRWA poinformowało, że w wyniku dwudniowej operacji wojskowej w Khan Junis zginęło 17 Palestyńczyków, a około 70 osób zostało rannych. Zniszczonych zostało 23 domy, w większości będące własnością działaczy Hamasu. Poważnie uszkodzone zostały drogi prowadzące do obozu i systemy kanalizacyjne na jego obrzeżach, w tym także system zaopatrzenia w wodę.
    26 października 2004 r. izraelscy żołnierze ewakuowali rodziny żydowskich osadników z domu położonego przy grobowcu Racheli w Betlejem.
    26 października 2004 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Ganei Tal w Strefie Gazy. Izraelski helikopter szturmowy "Apache" ostrzelał i zabił obu napastników. Bomba wybuchła.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Śmierć Arafata - 2004 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2012 by Gedeon