WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ  2005 r.



  -  HISTORIA
      -  Ewakuacja Gazy
          - wrzesień-grudzień 2005 r.
      -  styczeń-marzec 2006 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)





 

 

22 września 2005 r. główny polityczny rywal premiera Ariela Szarona w partii Likud Benjamin Netanjahu oskarżył szefa rządu o to, że likwidując osiedla żydowskie w Strefie Gazy upodobnił partię do "bloku pacyfistycznego". Netanjahu ostrzegł, że jeśli Szaron opuści Likud, to będzie to stanowiło jedynie "potwierdzenie, że poszedł na lewo". Netanjahu zareagował tak ostro na zdecydowaną odmowę zadeklarowania przez Szarona, iż w każdych okolicznościach pozostanie w Likudzie. Zażądali tego od premiera dwaj politycy Likudu, minister rolnictwa Izrael Kac i deputowany Gideon Saar. 26 września Likud podejmie decyzję o przyśpieszonych wyborach w partii.

22 września 2005 r. izraelska łódź patrolowa Dabur zatrzymała 2 Arabów, którzy próbowali morzem nielegalnie przekroczyć granicę od strony Egiptu.
    22 września 2005 r. Palestyńczyk usiłował wtargnąć do izraelskiej bazy wojskowej Mevo Dotan, w pobliżu Dżeninu. Gdy nie reagował na ostrzeżenia żołnierzy ochrony, został zastrzelony.
    22 września 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli 13 ugrupowań zbrojnych i władz Autonomii Palestyńskiej. Zawarto porozumienie o nie noszeniu broni na ulicach palestyńskich miast. Hamas zobowiązał się do zaniechania swoich zbrojnych parad.

    22 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 aktywistów Islamskiego Dżihadu i Hamasu w Samarii i Judei.

22 września 2005 r. w przemówieniu na forum litewskiego Sejmu prezydent Izraela, Mosze Katzaw zaapelował o konsekwentne zwalczanie antysemityzmu.
    22 września 2005 r. Unia Europejska, nie mogąc przekonać Chin i Rosji, zrezygnowała na razie z przedstawienia sprawy irańskiego programu atomowego Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jednak szefowie MSZ Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec ostrzegają, że "ryzyko rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia w Iranie jest zbyt wysokie".

23 września 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły blisko kibutzu Kfar Aza, w pobliżu miasta Sderot.

23 września 2005 r. oddział izraelskich komandosów z elitarnej jednostki Yamam wkroczył do arabskiej wioski Ilar, w pobliżu Tulkarem w Samarii. Podczas próby aresztowania 2 poszukiwanych aktywistów z Brygad Męczenników Al-Aqsa, palestyńscy terroryści otworzyli ogień. W wymianie ognia zginęło 2 Palestyńczyków. Jednego z nich później zidentyfikowano jako lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu. W innej operacji w Ramallah zatrzymano poszukiwanego aktywistę z Islamskiego Dżihadu.
    23 września 2005 r. palestyńskie i egipskie siły bezpieczeństwa otworzyły przejście graniczne w Rafah ze Strefy Gazy do Egiptu. Przejście będzie otwarte przez dwa dni. Po stronie egipskiej przebywa około 1,5 tys. Palestyńczyków, którzy nie mogli powrócić do Strefy.
    23 września 2005 r. podczas parady Hamasu w Gazie doszło do eksplozji materiałów wybuchowych w samochodzie należącym do Hamasu. Zginęło 19 Palestyńczyków, a 140 osób zostało rannych. Hamas obarczył odpowiedzialnością za wybuch Izrael, który zaprzeczył jakoby prowadził w tym rejonie jakąkolwiek operację wojskową. Nad Gazą wykonywał zwiad jedynie bezzałogowy samolot obserwacyjny.
    23 września 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej oświadczyły, że pełna odpowiedzialność za wybuch w Gazie spada na organizację Hamas, której członkowie nieostrożnie obchodzili się z bronią i materiałami wybuchowymi.

23 września 2005 r. w Norymberskim Centrum Dokumentacji została otwarta wystawa upamiętniająca uchwalenie ustaw rasowych na sesji Reichstagu w Norymberdze przed 70 laty. Wystawa nosi tytuł "Obłęd rasowy". Najważniejszym celem wystawy jest pokazanie nieludzkiego i biurokratycznego systemu jakim był nazizm.
    23 września 2005 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej skierowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawę irańskiego programu atomowego. Autorzy wniosku do Rady Bezpieczeństwa, przygotowanego przez Unię Europejską, zarzucili Iranowi, że nie pozwala na kontrolę swoich prac w dziedzinie energii atomowej. Z 35 członków Rady za zaproponowaną przez Unię Europejską rezolucją opowiedziały się 22. Wstrzymało się 12 krajów, wśród nich Rosja i Chiny, dwa kraje, które bronią Iranu. Przeciwko była tylko Wenezuela. Jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ podzieli zdanie autorów wniosku, to może nałożyć na Iran sankcje.

24 września 2005 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 26 rakiet Qassam, z których 21 spadło na miasto Sderot. Rannych zostało 5 Izraelczyków, a 6 osób doznało szoku. Uszkodzone zostały między innymi: budynek szkoły i sala sportowa.
    24 września 2005 r. na naradzie w Jerozolimie, minister obrony Szaul Mofaz z dowódcą sił zbrojnych generałem Dan Halutzem i szefem Shin Bet Yuval Diskinem ocenili sytuację po serii palestyńskich ataków rakietowych. Izrael zagroził podjęciem operacji powietrznej i lądowej, jeśli ostrzały nie ustaną. Wojsko ma skoncentrować odpowiednie siły na północ od Strefy Gazy. Premier Ariel Szaron oświadczył, że winę za eskalację konfliktu w rejonie Strefy Gazy ponoszą władze Autonomii Palestyńskiej. Nie rozbroiły one bowiem skrajnych organizacji Hamasu i Islamskiego Dżihadu i nie przeciwdziałają rakietowym atakom.
    24 września 2005 r. izraelski minister obrony Szaul Mofaz wydał rozkaz "zastosowania długiej serii twardych i zróżnicowanych środków" w Strefie Gazy, jeśli władze Autonomii Palestyńskiej nie spełnią żądania dotyczącego opanowania przez policję palestyńską sytuacji na północy Strefie, skąd wystrzelono w ciągu ostatniej doby 39 pocisków rakietowych Qassam przeciwko celom w Izraelu.
    24 września 2005 r. izraelska armia rozlokowała w pobliżu kibucu Nahal Oz (naprzeciw Gazy), przy granicy ze Strefą Gazy pięć dział artyleryjskich. W innych miejscach wzdłuż granicy rozlokowały się oddziały piechoty i czołgów.

---------- Operacja "Pierwszy deszcz" ----------

24 września 2005 r. izraelskie helikoptery dokonały nad ranem serii ataków rakietowych na Strefę Gazy. Celem nalotów były magazyny i trzy wytwórnie broni palestyńskiej organizacji Hamas w mieście Gaza i na północy Strefy Gazy, w obozie dla uchodźców Jabalaya. Rannych zostało 3 aktywistów Hamasu.
    24 września 2005 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    24 września 2005 r. izraelskie myśliwce F-16 zniszczyły rakietami dwa arabskie samochody w Gazie, którymi podróżowali terroryści z Hamasu. Zginęło 4 terrorystów z Hamasu, a 9 osób zostało rannych.
    24 września 2005 r. Hamas wezwał w Strefie Gazy wszystkich Palestyńczyków do zemszczenia się za izraelskie ataki i wyzwolenia "całej naszej okupowanej ziemi". Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny oświadczył, że izraelskie naloty na Strefę Gazy są faktycznym zerwaniem rozejmu z Izraelem.
    24 września 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia wezwał międzynarodową społeczność, Stany Zjednoczone i Unię Europejską do powstrzymania izraelskiej armii, która prowadzi ataki na Strefę Gazy. Palestyński deputowany Nabil Sha'ath nazwał izraelski nalot "aktem kryminalnej agresji" i faktycznym zerwaniem zawieszenia broni.

24 września 2005 r. Unia Europejska wyraziła "zaniepokojenie" eskalacją przemocy w Strefie Gazy. W komunikacie ogłoszonym przez Wielką Brytanię, która przewodniczy w tym półroczu UE, uznaje się prawo Izraela do obrony, ale zwraca Izraelowi uwagę na konieczność zachowania "umiaru" w jego militarnych reakcjach.
    24 września 2005 r. Iran uznał za nielegalną decyzję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która skierowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawę irańskiego programu atomowego. Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że decyzja Agencji jest nie do przyjęcia. Dodał, że Teheran udzieli oficjalnej odpowiedzi, gdy jego przedstawiciele wrócą z Wiednia, gdzie obradowały władze Agencji.

25 września 2005 r. premier Ariel Szaron dał armii wolną rękę w zwalczaniu palestyńskich ekstremistów ostrzeliwujących rakietami terytorium państwa żydowskiego. Dowództwo armii zapowiedziało, że jeżeli nie ustaną palestyńskie ataki rakietowe na terytorium Izraela, wojsko użyje, po raz pierwszy przeciw Strefie Gazy, artylerii. Rozważany jest także plan wkroczenia do Strefy, aby utworzyć pas buforowy. Miałby on zmniejszyć groźbę palestyńskiego ostrzału rakietowego.
    25 września 2005 r. w mieście Sderot i kilku sąsiednich miejscowościach zamknięto szkoły w obawie przed kolejnymi palestyńskimi atakami rakietowymi.
    25 września 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Nirim.

25 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy na Zachodnim Brzegu Jordanu ponad 200 aktywistów Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Wśród aresztowanych jest przywódca Hamasu na Zachodnim Brzegu Jordanu szejk Hassan Jusef.
    25 września 2005 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały dwa obiekty Hamasu w Gazie i jeden w Khan Junis w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne. Wieczorem rakieta trafiła w samochód, którym jechał dowódca Islamskiego Dżihadu w południowej części Strefy Gazy, Mohammed Khalil.
    25 września 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas potępił izraelskie ataki powietrzne w Strefie Gazy i masowe aresztowania przeprowadzone na Zachodnim Brzegu Jordanu. Podkreślił, że nie ma usprawiedliwienia dla żadnej z tych akcji. Abbas powiedział, że rząd podpisał układ ze wszystkimi ugrupowaniami palestyńskimi, które zobowiązały się powstrzymać od aktów terroru przeciwko Izraelowi. Podkreślił jednak, że Izrael swoim postępowaniem, nie daje Palestyńczykom okazji zrealizowania tego postanowienia.
    25 września 2005 r. Islamski Dżihad w Gazie zapowiedział, że ugrupowanie nie będzie dłużej honorować wynegocjowanego w lutym zawieszenia broni z Izraelem.
    25 września 2005 r. wieczorem palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas zapowiedziała wstrzymanie ataków rakietowych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.

25 września 2005 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Anan wezwał palestyńskich przywódców do rozbrojenia ugrupowań militarnych.
    25 września 2005 r. około 7 tys. arabskich studentów demonstrowało przeciwko Izraelowi na ulicach Kairu, w Egipcie.

26 września 2005 r. premier Ariel Szaron odniósł zwycięstwo nad swoimi przeciwnikami w partii Likud. Głosowanie członków władz centralnych partii przesądziło, że nie będzie przedterminowych wyborów lidera Likudu. Przeciwko przedterminowym wyborom opowiedziało się o 4% więcej głosujących niż za nimi. Przegłosowany został Beniamin Netaniahu, który chciał przedterminowych wyborów, aby przejąć przywództwo Likudu. Netaniahu uznał swoją porażkę, ale zapowiedział dalszą walkę.
    26 września 2005 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła na Sderot.

26 września 2005 r. w nocy izraelskie lotnictwo przeprowadziło serię nalotów na różne obiekty w Strefie Gazy, niszcząc kilka budynków i powodując zaciemnienie wschodniej części miasta Gaza. Celem były budynki wykorzystywane przez palestyńskie grupy zbrojne do produkcji broni i materiałów wybuchowych. Ranna została 1 osoba.
    26 września 2005 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 90 aktywistów Hamasu i Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    26 września 2005 r. izraelska policja odnalazła w pobliżu Ramallah w Samarii ciało zamordowanego Izraelczyka, którego kilka dni wcześniej porwali Arabowie. Shin Bet aresztowała członka Hamasu, który jest podejrzany o to zabójstwo.

26 września 2005 r. popołudniem rozpoczęły się w Sztokholmie rozmowy przedstawicieli Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Szwecji na temat sytuacji w Gazie i na Bliskim Wschodzie. Rozmowy potrwają dwa dni i mają na celu znalezienie kompromisowych rozwiązań. W negocjacjach biorą udział kojarzony z ugrupowaniem Fatah palestyński wicepremier Nabil Szaath, przedstawiciel Izraelskiej Partii Pracy, minister bez teki Haim Ramon. Szwedzkiej delegacji przewodniczy minister spraw zagranicznych Laila Freivalds.
    26 września 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali koszerną restaurację "Shalom" w St. Petersburgu, w Rosji.

27 września 2005 r. Izrael otworzył nowe stanowisko badań archeologicznych przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Odkryto w tym miejscu pod ziemią mykwę pochodzącą z czasów Drugiej Świątyni i inne obiekty datowane na okres Pierwszej Świątyni. Nowe odkrycia zostaną udostępnione turystom.
    27 września 2005 r. żydowski biznesmen Michaił Czernoj pochodzący z Rosji, przeznaczył 1 mln NIS na pomoc dla żydowskich studentów pochodzących z Rosji w Izraelu.
    27 września 2005 r. izraelski minister obrony Szaul Mofaz zapowiedział dalsze działania armii, wymierzone przeciwko palestyńskim radykałom z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Mofaz uznał za nie do przyjęcia ataki rakietowe, prowadzone przez islamistów ze Strefy Gazy, których celem są ziemie Izraela. "Armia izraelska uczyni wszystko, by powstrzymać takie ataki" - oświadczył, podając jednocześnie w wątpliwość deklaracje przywódców palestyńskich organizacji o wstrzymaniu takich akcji.
    27 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza rejon przy północnej granicy Strefy Gazy. Popołudniem rakieta Qassam spadła w pobliżu miasta Sderot.

27 września 2005 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 82 członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    27 września 2005 r. izraelskie samoloty F-16 ostrzelały rakietami obiekty Islamskiego Dżihadu w obozie uchodźców w Khan Junis, a także zniszczyły dwa mosty w Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Mosty były wykorzystywane przez palestyńskich terrorystów, którzy ostrzeliwali rakietami Qassam terytorium Izraela.
    27 września 2005 r. Islamski Dżihad ogłosił gotowość do powrotu do zawieszenia broni pod warunkiem, że Izrael zatrzyma akcje militarne na terenie Strefy oraz Zachodniego Brzegu.
    
27 września 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli wytwórnię materiałów wybuchowych w arabskiej wiosce Kabatiya, w pobliżu Dżeninu w Samarii.

27 września 2005 r. główny aszkenazyjski rabin Izraela, Jona Metzger, uczestniczył w uroczystym otwarciu Europejskiej Biblioteki Żydowskiej w Brukseli. Otoczony przez ambasadorów Izraela oraz rabinów Chabadu z całej Europy Metzger stwierdził, że z uwagi na lokalizację biblioteka ta "jest jedną z najważniejszych na świecie". Liczący ok 3.000 woluminów księgozbiór znajduje się w ośrodku Chabadu, który otwarty został w ubiegłym roku.
    27 września 2005 r. rząd Stanów Zjednoczonych przyznał odszkodowanie węgierskim Żydom w wysokości 25,5 mln USD, za kosztowności zrabowane przez armię amerykańską z tzw. "złotego pociągu" w 1945 r.

28 września 2005 r. w Muzeum Izraela w Jerozolimie wystawiono po raz pierwszy w historii bezcenne żydowskie manuskrypty ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej. Tym gestem Watykan uczcił 40-lecie największego izraelskiego muzeum.
    28 września 2005 r. Komitet Finansów Knessetu zatwierdził przekazanie 110 mln NIS na stworzenie nowych osiedli dla ewakuowanych ze Strefy Gazy żydowskich osadników. 15 mln NIS zostanie przeznaczonych na zabezpieczenia obronne dla osiedli położonych w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.
    28 września 2005 r. izraelski minister obrony Shaul Mofaz ostrzegł Palestyńczyków, że jeśli rakiety Qassam w dalszym ciągu będą spadały na terytorium Izraela, wówczas armia odpowie ostrzałem artyleryjskim.
    28 września 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili po południu ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

28 września 2005 r. izraelskie śmigłowce przed świtem przeprowadziły serię nalotów na wybrane cele w Strefie Gazy. Celem ataków były siedziby radykalnych organizacji palestyńskich w mieście Gaza i Beit Hanoun. Zniszczona została siedziba Fatah i trzech innych zbrojnych ugrupowań w Gazie. Inna rakieta zniszczyła most w pobliżu Beit Hanoun. Przez kilka godzin Gaza pozostawała bez prądu.
    28 września 2005 r. izraelski oddział wkroczył w nocy do Tulkarem i Kalkilii w Samarii. Przeprowadzono rewizje w biurach organizacji charytatywnych, podejrzanych o powiązania z Hamasem i Islamskim Dżihadem. W Ramallah i Hebronie aresztowano 24 Palestyńczyków.
    28 września 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pustynne okolice w Strefie Gazy. Równocześnie izraelskie myśliwce F-16 przekroczyły barierę dźwięku nad miastem Gaza.

28 września 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Abbas poprosił Egipt o pomoc w powstrzymaniu przemocy w Gazie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    28 września 2005 r. egipski minister obrony Ahmed Aboul Gheit wezwał Izrael do zatrzymania militarnej ofensywy w Gazie.
    28 września 2005 r. szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw oświadczył, że "jakakolwiek akcja zbrojna przeciwko Iranowi jest nie do pomyślenia". Straw wyraził nadzieję, że kryzys związany z irańskim programem atomowym uda się rozwiązać metodami dyplomatycznymi.
    28 września 2005 r. rosyjska straż graniczna nie wpuściła wieczorem wracającego z Izraela rabina głównej synagogi moskiewskiej, obywatela Szwajcarii, Pinkasa Goldszmidta. Pogranicznicy na lotnisku poinformowali go, że jego wiza została unieważniona. Rosja ma dwóch głównych rabinów: Adolfa Szajewicza związanego z wygnanym z kraju oligarchą Władimirem Gusińskim oraz popieranego przez Kreml Berla Lazara. Goldszmidt jest lojalny wobec Szajewicza.
    28 września 2005 r. izraelski kontenerowiec "Zim Asia" zderzył się z japońskim statkiem rybackim w pobliżu Hokkaido (Japonia). W wypadku zginęło 7 japońskich rybaków. Policja przesłuchała kapitana i załogę izraelskiego statku.

29 września 2005 r. delegacja egipskich biznesmenów przybyła do Izraela w celu dalszego rozwoju ekonomicznej współpracy. Wartość handlu pomiędzy Izraelem a Egiptem wynosi 60 mln USD.
    29 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza pozycje izraelskiej armii przy granicy ze Strefą Gazy. Później wystrzelono dwie rakiety RPG w kierunku bazy wojskowej przy przejściu granicznym Kissufim.

29 września 2005 r. izraelski oddział wkroczył w nocy do Dżeninu i pobliskiej wioski Burkin. Podczas próby aresztowania palestyńskich terrorystów doszło do strzelaniny, w której zginęło 2 aktywistów Islamskiego Dżihadu i lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa. W innych operacjach aresztowano 7 członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    29 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy posterunek palestyńskiej policji przy przejściu granicznym Karni w Strefie Gazy, raniąc 2 policjantów. Ostrzelano także pozycje izraelskiej armii wzdłuż bariery granicznej.
    29 września 2005 r. palestyńskie Brygady Męczenników Al-Aksy ogłosiły anulowanie zgody na wstrzymanie ataków na terytorium Izraela.
    29 września 2005 r. doszło do starcia żydowskich osadników z Palestyńczykami w starej arabskiej części Hebronu. Około 50 żydowskich osadników zaatakowało kamieniami arabskie domy. Interweniowała policja, która aresztowała 3 osoby.
    29 września 2005 r. odbyły się wybory samorządowe w palestyńskich miastach i wioskach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Na 104 okręgi wyborcze, w 61 wygrał Fatah, w 28 wygrał Hamas.
    29 września 2005 r. wysoki przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej poinformował, że uzbrojeni członkowie Hamasu kontrolują znaczną część Strefy Gazy. Wszystkie obozy uchodźców są w pełni kontrolowane przez Hamas. Zamaskowani członkowie Hamasu kontrolują także granicę z Egiptem w okolicach Rafah. Próbując opanować panujący chaos w Strefie gazy, policja palestyńska rozpoczęła rozmieszczać swoje siły na ulicach głównych miast. Palestyńskie władze wydały zarządzenie w sprawie zakazu publicznego noszenia broni. W związku z tym policja aresztowała w Gazie kilku bojowników, którzy mieli przy sobie broń.

30 września 2005 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że międzynarodowy plan pokojowy "mapa drogowa" pozostaje jedynym programem politycznego uregulowania konfliktu z Palestyńczykami. Szaron wykluczył zarazem dalsze "jednostronne ustępstwa Izraela". W ten sposób zdementował pogłoski o planowaniu kolejnych ustępstw Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu, podobnie jak stało się to w Strefie Gazy. Szaron zadeklarował, że "mapa drogowa" - wspierana przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Rosję i ONZ - jest jedynym realnym rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Izrael żąda jednak, przed przystąpieniem do negocjacji, rozbrojenia przez władze palestyńskie skrajnych organizacji.
    30 września 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Alumim, na zachodnim Negewie.

30 września 2005 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do obozu uchodźców w Nablusie, w Samarii. Żołnierze zostali ostrzelani przez palestyńskich terrorystów. W strzelaninie zginęło 2 członków Brygad Męczenników Al-Aksa, ranny został 1 izraelski żołnierz. W innych operacjach aresztowano 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Żołnierze wykryli magazyn materiałów wybuchowych.
    30 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej armii na północ od Ramallah, w Samarii. Uszkodzony został wojskowy samochód.
    30 września 2005 r. palestyńskie organizacje Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły, że będą trzymać się postanowienia o wstrzymaniu ataków na Izrael, mimo militarnej kampanii, prowadzonej przeciwko bojownikom palestyńskim przez izraelskie wojsko.

30 września 2005 r. libańska armia zajęła posterunki wokół głównego dowództwa Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny w al-Naemeh, na południe od Bejrutu (Liban).

1 października 2005 r. samolot Boeing 747 linii El Al Israel Airlines udostępnił pasażerom dostęp do Internetu podczas lotu. Koszt zainstalowanego na pokładzie sprzętu wyniósł 3 mln USD.

1 października 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu bariery granicznej Strefy Gazy.
    1 października 2005 r. izraelscy spadochroniarze wkroczyli rano do obozu uchodźców Askar w pobliżu Nablusu. Żołnierze zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków i odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 napastnika.
    1 października 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali butelkami z płonącą benzyną patrol izraelskiej armii w pobliżu Ramallah.
    1 października 2005 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali samochód, którym jechał jeden z ministrów palestyńskiego rządu oraz przywódca Al-Fatah w Judei i Samarii.

1 października 2005 r. szpital w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) zwrócił sprzęt medyczny o wartości 50 mln USD tylko z tego powodu, że został wyprodukowany w Izraelu.
    1 października 2005 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Iran może wstrzymać eksport ropy naftowej, jeśli jego program nuklearny zostanie zaskarżony na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
    1 października 2005 r. szesnaście krajów arabskich zwróciło się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z żądaniem, aby Agencja zajęła się nuklearnym potencjałem Izraela, podkreślając, że ma on charakter militarny i grozi destabilizacją na Bliskim Wschodzie. Agencja uznała, że Bliski Wschód powinien być regionem wolnym od broni atomowej.

2 października 2005 r. departament policji wprowadził stan alarmu antyterrorystycznego na całym terytorium Izraela. Uczyniono to w związku ze zbliżającym się świętem Rosz Haszana. Izraelski wywiad poinformował o 55 ostrzeżeniach o planowanych zamachach terrorystycznych.
    2 października 2005 r. władze Izraela wezwały swych obywateli, by natychmiast opuścili egipski Półwysep Synaj w związku z "konkretnymi ostrzeżeniami przed atakami terrorystycznymi". Według izraelskiego radia wojskowego, tajne służby są w posiadaniu informacji, wskazujących na planowane porwania izraelskich turystów na terytorium Egiptu. Jak podał w swym wydaniu internetowym dziennik "Haarec", na Synaju przebywa obecnie około 2,5 tys. Izraelczyków. Z okazji Nowego Roku zamierzało się tam udać łącznie 30 tysięcy urlopowiczów.
    2 października 2005 r. policja izraelska aresztowała 1350 Palestyńczyków, którzy przebywali nielegalnie na terytorium Izraela w rejonie Jerozolimy. Palestyńczycy przybyli z Zachodniego Brzegu Jordanu i pracowali bez formalnego pozwolenia na pracę wydanego przez władze izraelskie. Aresztowano także 20 Izraelczyków, którzy zajmowali się przewożeniem nielegalnych imigrantów przez granicę. Większość spośród zatrzymanych deportowano na Zachodni Brzeg, a część pozostała w areszcie do przesłuchania.
    2 października 2005 r. izraelski minister obrony Shaul Mofaz poinformował o czasowym zawieszeniu działań ofensywnych w Strefie Gazy. Akcje aresztowań w Samarii i Judei będą kontynuowane.

2 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 palestyńskich terrorystów z Hamasu, w pobliżu Hebronu, w Judei.
    2 października 2005 r. Palestyńczyk zaatakował i zranił nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym pod Nabludem, w Samarii. Napastnik został aresztowany.
    2 października 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przed komendą palestyńskiej policji w Gazie. Celem nieudanego zamachu był komendant palestyńskiej policji w Strefie Gazy, generał Ali Hosni. Generał ogłosił zakaz noszenia w Strefie Gazy broni. Władze Autonomii chcą położyć kres anarchii. Patrole policji rozbroiły już kilku członków skrajnych ugrupowań. Na tym tle doszło już w Gazie do kilku starć. Skrajne ugrupowania są przeciwne temu postanowieniu palestyńskich władz i nie chcą się rozbroić.
    2 października 2005 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zaatakowali wieczorem rakietowymi granatnikami posterunek palestyńskiej policji w Gazie. Zginął palestyński oficer, a 27 osób zostało rannych. W innych wewnętrznych starciach zginęło 2 Palestyńczyków.
    2 października 2005 r. do Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah wjechał założyciel i dowódca Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Ahmed Jibril. Przyjechał on z Syrii przez Egipt.

2 października 2005 r. przewodniczący parlamentu Iranu podczas wizyty w Damaszku (Syria), Gholam-Ali Hadad-Adel ostrzegł Izrael, że w odpowiedzi na jakikolwiek atak na irańskie instalacje nuklearne jego kraj da napastnikowi "przykładną nauczkę". "Jeśli Izrael popełni takie głupstwo i zaatakuje nasze instalacje nuklearne, tak jak zaatakował Irak, obiecuję udzielić mu przykładnej nauczki, której nigdy nie zapomni ... Nigdy nie skapitulujemy" i nie zamierzamy zaprzestać wzbogacania uranu - oświadczył Hadad-Adel, podkreślając jednocześnie, że Iran ma prawo do posiadania własnego paliwa atomowego dla celów cywilnych.

3 października 2005 r. Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że populacja Izraela wzrosła do 7 mln ludzi, w tym 5,3 mln to Żydzi, 1,4 mln to Arabowie (Muzułmanie, Chrześcijanie i Druzowie), 229 tys. nieżydowskich imigrantów oraz 188 tys. legalnych pracowników mieszkających w Izraelu.
    3 października 2005 r. Dolinę Jordanu nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 4,2 stopnia w skali Richtera.

3 października 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w nocy 40 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 października 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rankiem posterunek izraelskiej armii na Mount Eval, w pobliżu Nablusu w Samarii.
    3 października 2005 r. około 40 palestyńskich policjantów wdarło się siłą do palestyńskiego parlamentu w Gazie strzelając w powietrze i domagając się od władz zdecydowanej rozprawy z radykalną organizacją Hamas. "Chcemy, by władze palestyńskie zajęły stanowisko w sprawie Hamasu. Przelewamy za nie krew, a one nic nie robią". Po tym wydarzeniu palestyński parlament przyjął wniosek, w którym apeluje do przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o sformowanie nowego rządu wobec niemożności opanowania przez obecny chaosu w Strefie Gazy po wycofaniu się Izraela. Wskazując na rosnące niezadowolenie ludzi z powodu bezprawia na terenach palestyńskich, deputowani stosunkiem głosów 43 do 5 przy pięciu wstrzymujących się zaapelowali do Abbasa o utworzenie w ciągu dwóch tygodni nowego rządu pod groźbą wotum nieufności dla obecnego.
    3 października 2005 r. izraelska armia wpuściła przez przejście graniczne Sufi do Strefy Gazy kolumnę 20 ciężarówek z żywnością.

3 października 2005 r. El Al zakupiło w Stanach Zjednoczonych dwa samoloty pasażerskie Boeing 777-200 ER za sumę 246 mln USD. Samoloty zostaną dostarczone do Izraela w 2007 roku. Będą obsługiwać połączenia z Ameryką i Azją. Obecnie cztery takie maszyny latają w El Al.
    3 października 2005 r. życzenia noworoczne przekazali lokalnym społecznościom żydowskim prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych oraz premier Wielkiej Brytanii. "Rosyjscy wyznawcu judaizmu, jak przedstawiciele innych wyznań, mają wielki wkład w tworzenie stabilności i zgody, w rozwój konstruktywnego publicznego dialogu" - powiedział prezydent Putin. Premier Tony Blair dziękował społeczności żydowskiej za wkład w rozwój Wielkiej Brytanii i życzył Żydom "udanego i słodkiego Nowego Roku". Prezydent Bush przekazał amerykańskim Żydom serdeczne życzenia oraz wspomniał o 350-letniej obecności społeczności na amerykańskim kontynencie.

4 października 2005 r. palestyńska kobieta zaatakowała nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym pod Nablusem, w Samarii. Napastniczka została zastrzelona.

4 października 2005 r. rząd Słowenii przekazał żydowskiej społeczności w Słowenii 17,9 mln USD jako rekompensatę za utracone mienie podczas II wojny światowej. Przed wojną w Słowenii żyło około 3 tys. Żydów. Większość z nich zginęła.

5 października 2005 r. Palestyńczyk zaatakował nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym pod Nablusem, w Samarii. Napastnik został postrzelony i aresztowany.

5 października 2005 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej strategii pomocy dla Palestyńczyków po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy. Projekt zakłada między innymi zwiększenie pomocy z unijnego budżetu do 300 mln euro rocznie od roku 2006. Przedstawiona strategia obejmuje działania niezbędne dla stworzenia państwa palestyńskiego, które będzie w stanie funkcjonować zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej. Komisja Europejska chce wspierać reformę sądownictwa, tworzenie państwa prawa (m.in. walkę z korupcją) i proces wyborczy. Przewiduje też promowanie reformy rządu palestyńskiego, w tym modernizację administracji podatkowej. Strategia przewiduje też poprawę warunków handlu i inwestycji w gospodarce palestyńskiej.
    5 października 2005 r. Egipt rozpoczął budowę nowego przejścia granicznego z Izraelem, na południe od Rafah.
    5 października 2005 r. nowy telewizyjny kanał Al-Qaidy w Internecie nazwał palestyńskiegp przywódcę Mahmouda Abbasa "kolaborantem z Żydami", potępiając go za walkę z Hamasem.

6 października 2005 r. izraelski sąd najwyższy zakazał stosowania przez armię praktyki wykorzystywania palestyńskich cywilów w charakterze "żywych tarcz" w toku operacji, prowadzonych na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zdaniem sądu taka praktyka stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego.

6 października 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w nocy aktywistę Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    6 października 2005 r. nieznani uzbrojeni bojówkarze porwali w Gazie szefa palestyńskiego wywiadu. Napastnicy strzelali z karabinów w powietrze.

7 października 2005 r. wicepremier Izraela Szimon Peres oświadczył, że przyznanie przez komitet noblowski tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i jej przewodniczącemu Mohamedowi ElBaradei stanowi "ostrzeżenie dla Iranu". "To jest ostrzeżenie dla Iranu, ponieważ Iran stanowi dziś największy i najniebezpieczniejszy problem". Ponowił przy tym izraelskie oskarżenia wobec Iranu, iż kraj ten "chce wejść w posiadanie broni jądrowej ... Dokonamy wszelkich wysiłków dyplomatycznych, psychologicznych i innych, aby nie dopuścić do tego, by ta broń dostała się w ręce niebezpiecznych ajatollahów".

7 października 2005 r. palestyńska policja aresztowała w nocy około 30 Palestyńczyków w rejonie Hebronu, w Judei. Aresztowani są podejrzani o handel bronią i narkotykami.
    7 października 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali poszukiwanego członka Hamasu w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    7 października 2005 r. nieznana wcześniej palestyńska organizacja Brygady Omar el-Hatib wzięła na siebie odpowiedzialność, za nocne porwanie 3 członków Hamasu w Betlejem, Tulkarem i Hebronie. Porwanie jest formą protestu przeciwko samowoli Hamasu i łamaniu obowiązującego prawa w Autonomii Palestyńskiej.

8 października 2005 r. izraelski minister spraw zagranicznych Silvan Shalom oświadczył, że Egipt nie uczynił wystarczającego wysiłku w celu zabezpieczenia granicy Strefy Gazy przed przemytem broni.

8 października 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie Modi'in, w Samarii. Doszło do starć z policją izraelską. Aresztowano 9 osób.
    8 października 2005 r. palestyńscy przywódcy zawarli w Gazie porozumienie z liderami palestyńskich organizacji militarnych w sprawie powstrzymania eskalacji przemocy w Strefie Gazy. Porozumienie zawarły między innymi Fatah, Brygady Męczenników Al-Aksa, Hamas, Islamski Dżihad, Brygady Izzadin el-Kassam, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny.

9 października 2005 r. szef wojskowego wywiadu Aharon Ze'evi poinformował, że palestyńskie ugrupowania terrorystyczne przygotowują się do porywania cywilnych obywateli Izraela. "Organizacje terrorystyczne nieustannie przygotowują się do atakowania izraelskich celów".
    9 października 2005 r. izraelski rząd podjął decyzję o otwarciu przejścia granicznego Karni łączącego Izrael ze Strefą Gazy. Przejście zostanie otwarte wyłącznie dla transportu handlowego.
    9 października 2005 r. fiaskiem zakończyły się rozmowy prowadzone przez doradców Szarona i Abbasa, przygotowujących spotkanie liderów. Palestyńczycy wysunęli szereg żądań, w tym całkowitego otwarcia granicy Strefy Gazy z Egiptem, przekazania pod kontrolę służb bezpieczeństwa Autonomii wszystkich miast Zachodniego Brzegu Jordanu, zwolnienia wszystkich palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, a także lepszego uzbrojenia palestyńskich służb bezpieczeństwa. Większość tych postulatów jest nie do przyjęcia przez Izrael, co zresztą podkreślił premier Szaron.

9 października 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej armii w pobliżu Nablusu, w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 członka Brygad Męczenników Al-Aksa.
    9 października 2005 r. trzech palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksy zaatakowało patrol izraelskiej armii w pobliżu Dżeninu, w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 napastnik.

9 października 2005 r. hiszpańska agencja EFE opublikowała wywiad z Mary Gueifer, która przedstawiła raport na temat życia Żydów w Rosji. Około 20 tys. Żydów, głównie z Izraela i USA powraca co roku do Rosji, która stała się dla nich w nową "ziemią obiecaną" mimo pewnych utrzymujących się jeszcze przejawów antysemityzmu. "Ci nowi imigranci wcale nie są biedni; na ogół mają pieniądze i wykształcenie". Ci przybywający z Izraela są na ogół wnukami Żydów, którzy opuścili Rosję, gdy ostatni przywódca ZSRR, Michaił Gorbaczow, odwołał zakaz, który nie pozwalał Żydom emigrować ze Związku Radzieckiego. Jeśli chodzi o żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, są to przeważnie potomkowie tych, którzy opuścili Rosję po bolszewickiej rewolucji październikowej 1917 r. Obecnie, według danych autorki raportu, w Moskwie mieszka pół miliona Żydów, a w całej Rosji - 2 miliony.
    9 października 2005 r. Agencja Żydowska wysłała pomoc żywnościową i lekarstwa dla ofiar lawin błotnych w Gwatemali.
    9 października 2005 r. Izrael zaoferował pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach.
    9 października 2005 r. libański premier Fouad Sinioura wezwał Palestyńczyków, aby opuszczając obozy uchodźców w Libanie nigdy nie brali ze sobą broni.
    9 października 2005 r. prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk kalif bin Zayed Al Nahyan, przedstawił projekt budowy osiedla mieszkaniowego na terenie zlikwidowanego osiedla Morag w Strefie Gazy. Al Nahyan finansuje już dwa projekty o wartości 100 mln USD.

10 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa Shin Bet poinformowały, że w ciagu ostatniej serii areztowań Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu rozbito trzy komórki Hamasu, do których należało 117 członków.
    10 października 2005 r. szef izraelskiego wywiadu wojskowego, generał Ze'evi-Farkash poinformował, że komórka Al-Qaidy buduje na Synaju bazę, a Egipt nic nie robi aby to zatrzymać. Al-Qaida przygotowuje się do przeżucania wyszkolonych ludzi do Strefy Gazy i Izraela. Baza terrorystów na Synaju - powiedział Farkash - jest chroniona przez pole minowe. Część działaczy Al-Qaidy przeszła także z Egiptu na teren Strefy Gazy, tworząc w mieście Gaza swą filię.
    10 października 2005 r. izraelska straż graniczna zatrzymała na Negewie 13 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przekroczyli tzw. "zieloną linię" będącą granicą pomiędzy Autonomią Palestyńską a Izraelem.

10 października 2005 r. trzej młodzi Palestyńczycy weszli do przygranicznej strefy zamkniętej w Strefie gazy. Gdy nie zareagowali na ostrzeżenia izraelskich żołnierzy, zostali zastrzeleni. Palestyńczycy trzymali w rękach torby, stwarzając zagrożenie zamachem samobójczym.

10 października 2005 r. Szwedzka Królewska Akademia Nauk przyznała nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych Robertowi J. Aumannowi z Izraela i Thomasowi C. Schellingowi z USA, za ich teorię o "decyzji interaktywnej". Ich teoria pozwoliła zastosować teorię gier - lub teorię decyzji interaktywnej - do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre grupy, organizacje i kraje odnoszą sukcesy we współpracy, natomiast inne popadają w konflikty. Aumann ma 75 lat, urodził się w niemieckim Frankfurcie. Ma obywatelstwo izraelskie i amerykańskie. Doktorat z matematyki uzyskał w 1955 r. w Massachusetts Institute of Technology. Jest profesorem na Hebrew University of Jerusalem w Izraelu.

11 października 2005 r. rabini sprawujący pieczę nad grobem rabina Izaaka Lurii w Safedzie skrytykowali amerykańską piosenkarkę Madonnę za to, że na swojej najnowszej płycie jedną piosenkę zadedykowała właśnie rabinowi Lurii. Był to największy kabalista w dziejach i wielu rabinów czuje się urażonych, że Madonna może czerpać profity z wykorzystania imienia rabina Lurii.

11 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

11 października 2005 r. główny rabin Wielkiej Brytanii, Sir Jonathan Sacks, stwierdził, że w kraju istnieje atmosfera uprzedzeń wobec Żydów. Wspominając, iż w wypowiedziach niektórych osób publicznych można wyczuć antysemickie podteksty powiedział, że "Były takie chwile - pierwszy raz w moim życiu - kiedy być Żydem w Wielkiej Brytanii oznaczało czuć się nieswojo".
    11 października 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w St. Petersburgu, w Rosji.

12 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły alarm antyterrorystyczny na terenie całego kraju w związku z rozpoczynającym się świętem Jom Kippur. Wywiad poinformował o 37 ostrzeżeniach o zamachach.
    12 października 2005 r. izraelska armia uruchomiła prototypowy system radarowy przy granicy ze Strefą Gazy. System ma za zadanie wczesne ostrzeganie przed rakietami Qassam i Katiusza. Jest oparty na technologii laserowej i w trakcie testów potrafił jednocześnie śledzić 15 celów.

12 października 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali 2 aktywistów Tanzim w Betlejem, w Judei. W pobliżu osiedla Ariel w Samarii zatrzymano 1 aktywistę Tanzim. Na południe od Hebronu zatrzymano członka Hamasu.
    12 października 2005 r. palestyńscy terroryści porwali w Strefie Gazy dziennikarza amerykańskiego i brytyjskiego.

12 października 2005 r. syryjski minister spraw wewnętrznych generał Ghazi Kenaan popełnił samobójstwo w swym biurze w Damaszku (Syria). Jego samobójstwo ma związek z raportem, który ma pod koniec października trafić do ONZ, a który omawia sprawę zabójstwa premiera rządu libańskiego Rafika Haririego. Kenaan stał na czele wywiadu syryjskiego w Libanie od 1982 roku do 2002 roku.
    12 października 2005 r. izraelski rabinat zakończył oficjalny proces konwersji społeczności z Indii, której członkowie twierdzą, że są potomkami Żydów. W tym tygodniu około 200 członków Bnej Menasze stało się oficjalnie wyznawcami judaizmu. Konwersję nadzorowała grupa rabinów z Izraela, której działania poparł główny sefardyjski rabin tego kraju, Szlomo Amar. W marcu Amar publicznie uznał Bnej Menasze za "potomków Jisraela" i wyraził zgodę na przeprowadzenie formalnych konwersji. Do Izraela wyemigrowało z Indii około 800 członków społeczności Bnej Menasze.
    12 października 2005 r. Pakistan wyraził zgodę na przyjęcie pomocy humanitarnej z Izraela i od Amerykańskiego Kongresu Żydów.

13 października 2005 r. Organizacja Żywności i Rolnictwa (FAO) przy ONZ poinformowała, że około 40% z 3,6 mln mieszkańców Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy cierpi z powodu niedożywienia.
    13 października 2005 r. Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury brytyjskiemu dramaturgowi Haroldowi Pinterowi. Urodził się 10 października 1930 r. w londyńskim East Endzie w rodzinie żydowskich krawców - jego ojciec był ortodoksyjny, matka zaś niereligijna. Szwedzka Akademia nagrodziła go jako autora, "który w swoich sztukach odkrywa przepaść pod codzienną paplaniną i wyważa drzwi do dołujących zamkniętych pokoi". Pinter jest uznawany za przedstawiciela teatru absurdu, twórcę tzw. komedii zagrożenia (comedy of menace) "obnażającej pozorność komunikacji między ludźmi i dramatyczną bezradność człowieka zarówno wobec świata, jak i własnej podświadomości".

14 października 2005 r. około setki żydowskich ultranacjonalistów obrzuciło wieczorem kamieniami izraelskiego generała Eleazara Sterna, który przyszedł z rodziną pomodlić się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Interweniowała policja. Lekko ranny został 1 policjant. Napastnicy wyzwali generała od zdrajców sprawy izraelskiej w związku z rolą, jaką odegrało przed miesiącem wojsko w ewakuacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy.

14 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    14 października 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bi'lin w Samarii. Doszło do starć z policją. Aresztowano 4 osoby.

15 października 2005 r. doszło do nieszczęśliwego wypadku izraelskiego wojskowego Hummera w pobliżu Hebronu, w Judei. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 2 zostało rannych.
    15 października 2005 r. do Strefy Gazy przybyli pierwsi rosyjscy eksperci wojskowi, którzy mają się zająć szkoleniem palestyńskich sił bezpieczeństwa.

15 października 2005 r. przewodniczący irańskiego parlamentu Gholam- Ali Hadad-Adel ostrzegł Izrael, że w odpowiedzi na jakikolwiek atak na irańskie instalacje nuklearne jego kraj da napastnikowi "przykładną nauczkę". "Nigdy nie skapitulujemy" i nie zamierzamy zaprzestać wzbogacania uranu - dodał Hadad-Adel, podkreślając jednocześnie, że Iran ma prawo do posiadania własnego paliwa atomowego dla celów cywilnych.
    15 października 2005 r. amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice spotkała się w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Rozmowy amerykańskiej delegacji z rosyjskimi władzami potwierdziły jedynie różnicę zdań między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie irańskiego programu atomowego. Amerykanie naciskają na Iran, by powrócił do rozmów na temat swojego programu z Unią Europejską. Rosja, w przeciwieństwie do USA, uznaje prawo Teheranu do prowadzenia programów atomowych, w tym także wzbogacania uranu.

16 października 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 5 aktywistów Hamasu w okolicach Hebronu, w Judei. W pobliżu Nablusu aresztowano poszukiwanego członka Fatahu.
    16 października 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego arabskiego samochodu przystanek autobusowy w Gush Etzion, pomiędzy Jerozolimą a Hebronem w Judei. W ataku zginęło 3 Izraelczyków, a 5 osób zostało rannych. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    16 października 2005 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali patrol izraelskiej armii w pobliżu Dżeninu. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika, który okazał się jednym z lokalnych dowódców Islamskiego Dżihadu. Ostrzelano także żydowskie osiedle Eli na Zachodnim Brzegu.

17 października 2005 r. izraelska łódź patrolowa Deborah uratowała w nocy rybaka, który podczas sztormu wypadł do morza w odległości około 3 km od Hajfy.
    17 października 2005 r. rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mark Regew poinformował o zamrożeniu przez Izrael stosunków z władzami Autonomii Palestyńskiej z powodu niedzielnego ataku w Judei, gdzie palestyńscy terroryści zabili 3 Izraelczyków. Regew podkreślił, że Izrael podejmuje "działania obronne", mające zapobiec dalszym zamachom. Restrykcje dotyczą między innymi kontaktów między przedstawicielami wojska oraz resortów obrony. Wojsko ograniczy swobody poruszania się Palestyńczyków w Samarii i Judei. Między innymi zapowiedziano zablokowanie dróg wyjazdowych z Betlejem i Hebronu. Samochody palestyńskie będą miały zakaz poruszania się w tym rejonie, zaś wojsko izraelskie nasili poszukiwania ekstremistów. Takie środki ostrożności będą obowiązywać tak długo, aż palestyńskie władze nie uporają się z ekstremistami.

17 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 18 poszukiwanych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Między innymi aresztowano 10 aktywistów Islamskiego Dżihadu w rejonie Dżeninu, w Samarii. W rejonie Nablusu doszło do wymiany ognia z palestyńskimi terrorystami.
    17 października 2005 r. izraelska armia zablokowała drogi pomiędzy palestyńskimi miastami w Judei. Między innymi zamknięto dla ruchu palestyńskich pojazdów drogę nr 60 pomiędzy Jerozolimą i Hebronem, na której w niedzielę doszło do zamachu.

17 października 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas, powiedział w Paryżu po spotkaniu z prezydentem Francji, że jest "pewien", iż kontakty miedzy Izraelem a Autonomia Palestyńską, które uległy ochłodzeniu, zostaną wznowione jak najszybciej. Jednocześnie potępił palestyńskie ataki. Podkreślił, że stanowią one zagrożenie dla rozejmu, który chcą respektować wszystkie organizacje palestyńskie.
    17 października 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w St. Petersburgu, w Rosji. Uszkodzono około 60 nagrobków.

18 października 2005 r. Palestyńczycy rzucili rurową bombę w patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze bezpieczeństwa w południowej Jerozolimie. Rannych zostało 3 izraelskich policjantów.

18 października 2005 r. izraelski dyplomata (sekretarz ambasady) został pobity i okradziony na ulicy w Sankt Petersburgu, w Rosji.
    18 października 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas spotkał się w Paryżu (Francja) z libańskim premierem, Fuadem Siniorą. Dyskutowano sprawę uchodźców palestyńskich w Libanie a przede wszystkim milicji palestyńskich, wykorzystujących Liban jako bazę do ataków na Izrael. Abbas miał oświadczyć po spotkaniu, że przebywający w Libanie Palestyńczycy "winni przede wszystkim pamiętać, że są gośćmi w tym kraju i nie stoją ponad prawem". Zapowiedziano dalsze palestyńsko-libańskie rozmowy w sprawie broni, pozostającej w rękach milicji, a także zmagazynowanej w obozach uchodźców palestyńskich w Libanie. W 12 takich obozach mieszka około 400 tys. palestyńskich uchodźców.

19 października 2005 r. mocny deszcz spadł w Izraelu, rozpoczynając porę deszczową.
    Na opublikowanej międzynarodowej liście rankingowej państw pod względem korupcji, w 2005 roku Izrael zajął miejsce 28. W 2004 roku zajmował miejsce 26, a w 2003 roku miejsce 21 (w 1996 roku miejsce 16). Izrael uzyskał 6,3 punktów na 10 możliwych. Autonomia Palestyńska odpowiednio zajęła 107 miejsce i uzyskała 2,6 punkta.
    19 października 2005 r. wicepremier Szimon Peres spotkał się z szefem negocjatorów Autonomii Palestyńskiej Saeb Erikatem. Dyskutowano plan budowy linii kolejowej ze Strefy Gazy do Hebronu. Planowana linia miała by zaczynać się w północnej Gazie, przez przejście graniczne Erez dochodzić do Ashkelonu i poprzez Kiryat Gat docierać do Hebronu. Jeździły by tędy pociągi pasażerskie i towarowe.
    19 października 2005 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała raniąc izraelskiego policjanta na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

19 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych członków Tanzim w okolicy Hebronu, w Judei.
    19 października 2005 r. setki Palestyńczyków demonstrowało przed biurami władz Autonomii Palestyńskiej w Gazie przeciwko panującej w Strefie sytuacji.

19 października 2005 r. amerykański dziennik "New York Times" napisał, że władze Stanów Zjednoczonych są zaniepokojone wzrostem wpływów ekstremistycznych organizacji palestyńskich i możliwością umocnienia ich pozycji po planowanych na styczeń wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Z tego powodu USA wywierają presję na palestyńskiego lidera Mahmouda Abbasa by nie dopuścił ekstremistów z Hamasu do władzy.
    19 października 2005 r. Egipt ropoczął budowę bariery bezpieczeństwa wokół turystycznej części słynnego kurortu Sharm el-Sheikh. Bariera ma mieć długość ponad 20 km i cztery punkty kontrolne.

20 października 2005 r. izraelska firma Rafael przekazała izraelskiej marynarce pierwszą na świecie bezzałogową łódź patrolową uzbrojoną w broń maszynową. Łódź "Protector" potrafi rozwijać prędkość 50 węzłów i ma zasięg 20 km działania.
    20 października 2005 r. przedstawiciele ministerstw rolnictwa Izraela i Jordanii zawarli porozumienie o współpracy w zakresie przeciwdziałania i wspólnych działań przeciwko ptasiej grypie. W ramach współpracy jordańscy weterynarze otrzymali dostęp do izraelskiego laboratorium w Beit Dagan.
    20 października 2005 r. około 7 tys. osób wzięło udział w Jerozolimie w paradzie z okazji święta Sukkot. Ogółem Ścianę Płaczu odwiedziło około 150 tys. ludzi.

20 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych jest 6 członków Hamasu.
    20 października 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem 15-letniego Palestyńczyka, który przemycał broń.

20 października 2005 r. prezydent USA George W. Bush zaapelował do Izraela o nie zakładanie nowych osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, a do Palestyńczyków - o odrzucenie terroryzmu i zwalczanie go. Bush wyraził swe sugestie na konferencji prasowej wspólnej z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, z którym spotkał się w Białym Domu. Mahmud Abbas opowiedział się za "natychmiastowym" wprowadzeniem w życie bliskowschodniego planu pokojowego nazwanego mapą drogową.
    20 października 2005 r. niemiecki prokurator Detlev Mehlis przedłożył na ręce sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana raport z niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa byłego premiera Libanu Rafika Haririego. Z dokumentu wynika, że syryjskie i libańskie służby bezpieczeństwa musiały wiedzieć o planach ataku. Autorzy raportu oskarżają władze syryjskie o utrudnianie śledztwa i podawanie fałszywych informacji. Decyzja o zabiciu Haririego "nie mogła zostać podjęta bez aprobaty wysokich przedstawicieli syryjskich służb bezpieczeństwa, a następnie wcielona w życie bez współpracy z ich odpowiednikami w służbach bezpieczeństwa Libanu".
    20 października 2005 r. amerykański rząd wezwał Izrael do rezygnacji z planu sprzedaży dużej ilości myśliwców F-16 do Wenezueli.

21 października 2005 r. finansowe kręgi rządowe poinformowały, że cywilne firmy z branży lotniczo-kosmicznej zwiększyły w tym roku eksport o 11%. Osiągnięty zyski wielkości 1,8 mld USD. Lokalny przemysł skupia 150 zakładów zatrudniających 50 tys. robotników. Największym odbiorcą jest Japonia. Dostarcza się mini- i mikro-satelity, elektro-optykę, sprzęt nawigacyjny itp.

21 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w okolicach Ramallah i Nablusu. Wśród zatrzymanych jest 4 członków Islamskiego Dżihadu.

21 października 2005 r. syryjskie władze odrzuciły jako "daleki od prawdy" ONZ-owski raport, w którym wskazano, że odpowiedzialność za zabójstwo byłego premiera Libanu Rafika Haririego, leży tak po stronie libańskiej, jak i syryjskiej.
    21 października 2005 r. najwyższy duchowy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, oświadczył, że jego kraj nigdy nie zrezygnuje z technologii nuklearnej, chociaż nie oznacza to, że chce wejść w posiadanie broni atomowej. "Cel, jaki stawia sobie Islamska Republika Iranu, tj. wykorzystanie pokojowej technologii nuklearnej, nie ma nic wspólnego z bronią atomową".

22 października 2005 r. izraelscy archeolodzy udostępnili zwiedzającym starożytne odkrycia w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Sięgają one początków historycznej stolicy żydowskiego państwa, prawie 3 tys. lat wstecz. W rejonie Ściany Płaczu odkryto mykwę, pochodzącą sprzed ponad 2 tys. lat oraz fragmenty muru z okresu pierwszej świątyni, zburzonej w VI wieku p.n.e. Do obu starożytnych obiektów prowadzi labirynt podziemnych korytarzy. Poprzez audiowizualną prezentację zwiedzający są wprowadzani w biblijną historię Jerozolimy.

22 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Nablusie. Podczas operacji przejęto 10 kg materiałów wybuchowych. Zatrzymano także Palestynkę, która ukrywała granat pod swoim dzieckiem.
    22 października 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Uszkodzony został pojazd wojskowy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników.
    22 października 2005 r. W Tulkarem doszło do strzelaniny pomiędzy rywalizującymi ze sobą palestyńskimi bojówkami. Ranny został 1 palestyński policjant.

23 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 października 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa otworzyły na 48 godzin przejście graniczne w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem.
    23 października 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia przedstawił plan wcielenia bojowników z Brygad Męczenników Al-Aksa do palestyńskich sił bezpieczeństwa. W najbliższych tygodniach mieliby oni przejść szkolenie w ośrodkach policyjnych, a następnie rozpocząć służbę na ulicach miast w Autonomii Palestyńskiej.

23 października 2005 r. Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził budżet na rozwój amerykańsko-izraelskiego systemu antyrakietowego "Arrow". Do 2006 r. Izrael na ten program przeznaczy 160 mln USD, USA dołożą 143 mln USD.

24 października 2005 r. izraelscy spadochroniarze wkroczyli w nocy do arabskiej wioski w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Podczas próby aresztowania poszukiwanych terrorystów doszło do strzelaniny, w której zginął 1 członek Islamskiego Dżihadu. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W innych operacjach aresztowano 19 Palestyńczyków.
    24 października 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę w pobliżu przejeżdżającego autobusu na drodze z Gush Etzion do Hebronu. Nikt nie został ranny.
    24 października 2005 r. radykalna palestyńska organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad zapowiedział odwet za śmierć jednego ze swoich przywódców w Tulkarem. Rzecznik prasowy organizacji powiedział: "krew za krew".

24 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot.

24 października 2005 r. izraelski śmigłowiec wystrzelił rakietę, która zniszczyła dom należący do Islamskiego Dżihadu w Rafah, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęła Palestynka. Później ostrzelano także budynek partii al-Fatah w Beit Hanoun.

25 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na terytorium Izraela.

25 października 2005 r. około 10 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w Tulkarem w pogrzebie przywódcy Islamskiego Dżihadu, Luay Saadi, którego wczoraj zastrzelili izraelscy żołnierze.
    25 października 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej podpisały porozumienie z United Nations Development Program (UNDP) dotyczące odbudowy kompleksu rządowego Muqata w Ramallah. Odbudowa zostanie zrealizowana za pieniądze Japonii. Kompleks budynków Muqata został wybudowany w latach 30-tych przez Brytyjczyków. W okresie 1967-1996 służył izraelskiej armii jako centrum dowodzenia w Samarii. Później budynki przekazano Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP). W 2002 r. Muqata została prawie doszczętnie zniszczona przez IDF. Prace budowlane mają zostać ukończone w ciągu 12 miesięcy.

25 października 2005 r. w południowym Libanie doszło do strzelaniny pomiędzy patrolem libańskiej armii a palestyńską bojówką Fatah. W starciu zginął 1 libański żołnierz.
    25 października 2005 r. komisja belgijskich historyków oświadczyła po rocznym dochodzeniu, że władze Belgii podczas II wojny światowej z własnej inicjatywy pomogły Niemcom wysłać tysiące swoich żydowskich obywateli do obozów zagłady.

26 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot. Popołudniem rakieta Qassam spadła na osiedle Netiv Ha'asarah.
    26 października 2005 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się na targowisku w mieście Hadera, zabijając 5 Izraelczyków i raniąc 30 osób. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.
    26 października 2005 r. rzecznik rządu izraelskiego Dawid Baker zarzucił władzom palestyńskim, że "w dalszym ciągu nie robią nic, żeby powstrzymać te ataki terrorystyczne", oraz zażądał, żeby Autonomia Palestyńska "raz na zawsze" rozbroiła ekstremistów.
    26 października 2005 r. premier Ariel Szaron zaaprobował wielką lądową operację armii, mającą objąć zarówno Strefę Gazy, jak i Zachodni Brzeg Jordanu. Plan przewiduje wprowadzenie całkowitej blokady Judei, Samarii i Strefy Gazy. Przejścia graniczne Karni i Erez zostaną zamknięte. Przepuszczana będzie wyłącznie pomoc humanitarna. Izraelskie siły powietrzne będą bombardować otwarte tereny w północnej części Strefy Gazy, skąd wystrzeliwane są rakiety Qassam. Pierwszym celem dla operacji lądowych będzie Islamski Dżihad, którego członkowie będą aresztowani, a budynki użytkowane przez organizację niszczone.

26 października 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w nocy poszukiwanego aktywistę Islamskiego Dżihadu w Nablusie, w Samarii. Dwóch kolejnych zatrzymano w Tulkarem i jednego w Betlejem.
    26 października 2005 r. izraelska armia otworzyła nad ranem przejścia graniczna Erez i Karni ze Strefą Gazy.
    26 października 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała otwarte tereny w północnej części Strefy Gazy. Z tej okolicy 2 godziny wcześniej wystrzelono rakietę Qassam na Izrael. Izraelskie myśliwce przekroczyły barierę dźwięku przelatując nad miastem Gaza.
    26 października 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli dwie bomby 20-kg podłożone przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Ładunki wybuchowe rozbroili saperzy.
    26 października 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas potępił zamach w Haderze, podkreślając, że "nikomu nie wolno wymierzać sprawiedliwości na własną rękę". Dodał, że takie akty przemocy "szkodzą interesom palestyńskim" i mogą doprowadzić do eskalacji "chaosu, ekstremizmu i rozlewu krwi".

26 października 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Izrael wyraził zgodę na ponowne otwarcie przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Egiptem a Strefą Gazy. Terminal w Rafah będzie kontrolowany przez wspólne siły palestyńsko-egipskie i monitorowany przez inspektorów Unii Europejskiej. Izrael będzie nadzorował sytuację na terminalu poprzez system kamer.
    26 października 2005 r. libańska armia wspierana czołgami zajęła dawne syryjskie bazy wojskowe wzdłuż granicy z Syrią. Bazy te były wykorzystywane przez palestyńskie milicje zbrojne. Libańscy żołnierze założyli punkt kontrolny przy granicznej wiosce Sultan Yacoub, we wschodniej części Doliny Bekaa, gdzie w bunkrze w górach znajduje się główne dowództwo Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
    26 października 2005 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas odbywającej się w Teheranie (Iran) konferencji zatytułowanej "Świat bez syjonizmu" wezwał do "wymazania Izraela z mapy" i zapowiedział, że nowa fala palestyńskich ataków na Izrael "zetrze tę narośl z twarzy świata islamskiego".

26 października 2005 r. wicepremier Szimon Peres napisał otwarty list do premiera Ariela Szarona, sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa, w którym określił słowa irańskiego prezydenta jako "równoznaczne ze zbrodnią przeciw ludzkości... Przywódca państwa członkowskiego ONZ nawołuje do ludobójstwa." Peres zaapelował o wykluczenie Iranu z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oświadczył, że wezwanie Ahmadineżada jest sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych.

26 października 2005 r. rzecznik Białego Domu (USA) Scott McClellan powiedział, że słowa irańskiego prezydenta są "potwierdzeniem irańskich ambicji nuklearnych".
    26 października 2005 r. francuski minister spraw zagranicznych Philippe Douste-Blazy wezwał ambasadora Iranu i zażądał wyjaśnień. Powiedział, że dla Francji prawo Izraela do istnienia jest nienaruszalne. Oświadczył też, że jeśli prezydent Iranu rzeczywiście tak wypowiedział się na temat Izraela, to jest to niedopuszczalne i wymaga jak najsurowszego potępienia.

27 października 2005 r. minister spraw zagranicznych Silwan Szalom powiedział, że Izrael uważa Iran za niebezpieczeństwo "oczywiste i aktualne". "Myślimy, że Iran usiłuje zyskać na czasie..., aby wreszcie wyprodukować bombę atomową." Szalom dodał, że jest najwyższy czas, aby wnieść sprawę Iranu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

27 października 2005 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami w nocy i nad ranem obiekty w północnej i południowej części Strefy Gazy. Celem były rejony z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael, oraz drogi i mosty na północy Strefy.
    27 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 członków Islamskiego Dżihadu i Hamasu w Samarii.
    27 października 2005 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    27 października 2005 r. izraelska kolumna zmechanizowanej piechoty wspierana przez 2 śmigłowce "Apache" wjechała do Dżenina w Samarii. Podczas operacji aresztowano 6 osób, w tym lokalnego przywódcę Islamskiego Dżihadu, Baabad Al-Halim Az-Adin Haga.
    27 października 2005 r. izraelska armia ewakuowała cztery nielegalne żydowskie osiedla w Elon Moreh, Kedumim, Efrat i w pobliżu Hebronu, w Judei. Doszło do strać z osadnikami.
    27 października 2005 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały wieczorem rakietami cele w obozie dla uchodźców Jabalya w Strefie Gazy, zabijając 7 Palestyńczyków i raniąc co najmniej 10 osób. Między innymi rakieta trafiła w samochód zabijając dowódcę Islamskiego Dżihadu na północ Strefy Gazy, Shahdi Mhanna.

27 października 2005 r. rosyjska rakieta "Kosmos 3M" wyniosła na orbitę okołoziemską pierwszego irańskiego satelitę "Sina-1". Irańskiego satelitę skonstruowali Rosjanie. Urządzenie ma służyć celom badawczym i komunikacyjnym.
    27 października 2005 r. ambasadorowie Iranu w kilku europejskich stolicach otrzymali ostre upomnienia od miejscowych szefów dyplomacji. Ambasador Iranu został wezwany również do MSZ w Warszawie (Polska). Słowa Ahmadineżada potępił też szczyt UE w Hampton Court. Wypowiedź Ahmadineżada skrytykowało też rosyjskie MSW oraz sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
    27 października 2005 r. znany izraelski polityk, były dysydent w ZSRR Natan Szaranski wezwał na łamach "Washington Post" kraje zachodnie do wywarcia presji na Rosję, aby uwolniła skazanego na osiem lat kolonii karnej Michaiła Chodorkowskiego. Chodorkowski, były szef rosyjskiego koncernu naftowego Jukos, w październiku rozpoczął odbywanie wyroku w kolonii karnej na Syberii.

28 października 2005 r. Izrael zapowiedział, iż wystąpi z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie deklaracji prezydenta Iranu, Mahmuda Ahmadineżada o "wymazaniu Izraela z mapy".
    28 października 2005 r. premier Ariel Szaron wykluczył możliwość spotkania z liderem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem dopóty, dopóki nie podejmie on konkretnych działań przeciwko palestyńskim radykałom. Również szef resortu obrony Izraela, Szaul Mofaz wykluczył rozmowy w kierownictwem palestyńskim. Mofaz odrzucił możliwość porozumienia pokojowego z obecnym kierownictwem palestyńskim. Jak podkreślił, takie porozumienie mogłoby nastąpić "dopiero w następnym pokoleniu".
    28 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew.
    
28 października 2005 r. izraelska armia rozlokowała baterie artylerii przy granicy z południową częścią Strefy Gazy. Równocześnie trwa dyslokacja izraelskich sił pancernych, które koncentrują się w pobliżu Strefy.

28 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 3 rakiety Qassam, które spadły w północnej części Strefy Gazy.
    
28 października 2005 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami samochód, którym palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa jechali aby wystrzelić rakiety Qassam z północnej części Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 Palestyńczyków.
    28 października 2005 r. jeden z dowódców Brygad Męczenników Al-Aksa w Strefie gazy oświadczył, że jego organizacja przygotowuje do użycia rakiety Qassam-3, których zasięg wynosi 17 km. Podczas jego przemówienia nad miastem Gaza barierę dźwięku przekroczyły izraelskie myśliwce.

28 października 2005 r. szef dyplomacji irańskiej Manuszehr Mottaki na spotkaniu z dyplomatami z państw islamskich powiedział, że walka narodu palestyńskiego winna doprowadzić do oswobodzenia Jerozolimy. Minister podkreślił, że Izrael "nie zastosował się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także innych międzynarodowych organizacji" w sprawie wycofania z okupowanych terytoriów. W programie telewizyjnym stwierdził także: "Słowa naszego prezydenta to zadeklarowana i określona polityka Islamskiej Republiki Iranu. Nie uznajemy syjonistycznego reżimu i nie uważamy go za legalny". Równocześnie w wielu miastach Iranu odbyły się antyizraelskie demonstracje. Protestujący trzymali transparenty z antyizraelskimi hasłami: "Śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce".
    28 października 2005 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podtrzymał swoje wypowiedzi sprzed dwóch dni, wzywające do "wymazania Izraela z mapy" świata, mówiąc że były one "właściwe i słuszne". Ahmadineżad skrytykował także "międzynarodowy syjonizm oraz ekspansjonistyczną politykę światowej arogancji", określając w ten sposób działania Stanów Zjednoczonych i Izraela".
    28 października 2005 r. odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko Izraelowi w Bahrajnie i Libanie.
    28 października 2005 r. rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls określił jako nie do przyjęcia słowa prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada o "wymazaniu Izraela z mapy". W swoim oświadczeniu watykański rzecznik potępił także zamach bombowy w Haderze w Izraelu, oraz falę represji, która nastąpiła po zamachu.
    28 października 2005 r. przewodniczący Rady Reprezentacyjnej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) Roger Cukierman wziął udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 40-tą rocznicą proklamowania Deklaracji "Nostra aetate".
    28 października 2005 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła wezwanie przez prezydenta Iranu do "wymazania Izraela z mapy" świata i oznajmiła, że wszyscy członkowie ONZ powinni powstrzymać się od grożenia lub stosowania siły przeciw innemu krajowi. Jednak potępienie, przyjęte przez wszystkie 15 państw członkowskich Rady, ogłoszono w formie oświadczenia dla prasy, a nie na formalnym spotkaniu Rady, co nadałoby mu większe znacznie.
    
28 października 2005 r. brytyjski ośrodek analityczny Jane's poinformował, że Iran planuje pomóc Syryjczykom w produkcji broni chemicznej. Teheran i Damaszek w połowie tego roku podpisały tajną umowę o budowie kilku fabryk broni chemicznej. Syryjczycy chcą w nich wytwarzać gaz musztardowy, sarin oraz inne środki porażające układ nerwowy. Pierwsze fabryki zabójczych chemikaliów miałby ruszyć już w przyszłym roku.

29 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot.

29 października 2005 r. izraelskie myśliwce F-16 zrzuciły cztery potężne bomby w okolicy Beit Lahia i Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Zniszczeniu uległa droga dojazdowa do posterunku palestyńskich sił bezpieczeństwa. Samoloty zrzuciły również ulotki wzywające Palestyńczyków, aby "przez wzgląd na własne bezpieczeństwo" dyskretnie przekazywali informacje na ten temat pod wskazany numer telefonu.
    29 października 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała puste północne rejony Strefy Gazy.
    29 października 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali samochód-pułapkę przy posterunku izraelskiej armii w pobliżu Nablusu, w Samarii. Uszkodzeniu uległy 2 wojskowe jeepy. Po eksplozji ostrzelano posterunek z broni maszynowej.

29 października 2005 r. Iran oświadczył, że zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych nie zamierza używać siły wobec innych państw, co jest reakcją na powszechną krytykę wypowiedzi irańskiego prezydenta o "wymazaniu Izraela z mapy".
    29 października 2005 r. Stany Zjednoczone, ONZ, Unia Europejska i Rosja wezwały Syrię do zamknięcia biur Islamskiego Dżihadu w Damaszku i podjęciu działań przeciwko terrorystom na swoim terytorium.

30 października 2005 r. straż graniczna poinformowała, że w ciągu ostatnich dni zatrzymano na terytorium Izraela 1.120 nielegalnie przebywających Palestyńczyków. Wszyscy oni zostali wydaleni na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 35 Izraelczyków, którzy trudnili się przemytem i zatrudnianiem nielegalnych pracowników.
    30 października 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz, zagroził wydaniem prawdziwej wojny Islamskiemu Dżihadowi, która będzie trwała aż do zniszczenia całej jego infrastruktury.

30 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wykryły i zniszczyły wytwórnię materiałów wybuchowych w Dżeninie, w Samarii. Aresztowano 3 członków Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, którzy okazali się ekspertami od budowy rakiet Qassam. Podczas operacji w wioskach pod Dżeninem zastrzelono 2 członków Islamskiego Dżihadu, którzy byli odpowiedzialni za organizację ostatniego zamachu w Haderze.
    30 października 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwano zwykle rakiety Qassam.
    30 października 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej osiągnęły porozumienie z organizacją Islamskiego Dżihadu w sprawie zaprzestania ostrzału terytorium Izraela. Do zawieszenia broni przyłączył się także Hamas.
    30 października 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah, w Samarii, raniąc dziecko.

30 października 2005 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadinejad ponownie oświadczył, że jego kraj nie przerwie swych doświadczeń jądrowych. Irański prezydent podkreślił, że nie ugnie się pod dyktatem Zachodu, a Iran ma pełne prawo używania technologii nuklearnych w celach energetycznych. Dodał, że wyłącznie w tym celu Iran kontynuuje proces wzbogacania uranu.
    30 października 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice potępiła wypowiedź irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada o wymazaniu Izraela z mapy. Oceniła, że stanowi ona naruszenie zasad ONZ.
    30 października 2005 r. Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż przez Izrael myśliwców F-16i oraz F-16b do Rumunii. Wartość kontraktu wynosi 150 mln USD. Rumunia jest członkiem paktu wojskowego NATO.

31 października 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

31 października 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    31 października 2005 r. izraelska policja zatrzymała grupę radykalnych Żydów, którzy usiłowali przedostać się do synagogi w mieście Jerycho, na terytorium Autonomii Palestyńskiej.
    31 października 2005 r. w Gazie doszło do starć pomiędzy rywalizującymi ze sobą palestyńskimi zbrojnymi ugrupowaniami.
    31 października 2005 r. do Strefy Gazy z Egiptu nielegalnie przedostał się jeden z wysokich dowódców Hamasu, Nahru Masoud. Jest on jednym z założycieli zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Izzadin al-Kasim. Masoud jest od wielu lat poszukiwany przez Izrael.

1 listopada 2005 r. izraelski gabinet bezpieczeństwa (ministrowie resortów siłowych) zaaprobował szereg decyzji, dotyczących granicy Strefy Gazy z Egiptem, zgadzając się między innymi na obecność zagranicznych obserwatorów na przejściu granicznym w Rafah. Przejście w Rafah zostanie otwarte dla Palestyńczyków, podczas gdy przepływ towarów odbywać się będzie przez przejście w Kerem Szalom.

1 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła w północnej części Strefy Gazy.
    1 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy aktywistę Hamasu w Tulkarem, w Samarii. Aresztowany odpowiada za kilka zamachów terrorystycznych i śmierć co najmniej 10 Izraelczyków. W innych operacjach zatrzymano w nocy 20 Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w Dżeninie, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    1 listopada 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód w obozie dla uchodźców Jabalya, w Strefie Gazy. W ataku zginął jeden z przywódców Brygad Męczenników Al-Aksa, Hasan Madhun, oraz jego ochraniarz. Rannych zostały 3 osoby.

1 listopada 2005 r. egipscy żołnierze zastrzelili 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Egiptu ze Strefą Gazy. Zastrzeleni Arabowie przemycali papierosy.
    1 listopada 2005 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło, że 27 stycznia będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci ofiar Holokaustu. W tym specjalnym dniu co roku będzie czczona pamięć 6 milionów Żydów i innych ofiar mordów dokonanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej. 27 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Datę tę zaproponowały wspólnie USA, Rosja, Australia, Kanada oraz Izrael, aby upamiętnić wyzwolenie obozu w Oświęcimiu.
    1 listopada 2005 r. izraelski koncern zbrojeniowy Elbit sprzedał Stanom Zjednoczonym 400 zestawów elektronicznego naprowadzania ognia JHMSC, które będą montowane w myśliwcach F-15, F-16 oraz F-18. Wartość kontraktu wynosi ponad 100 mln USD.

2 listopada 2005 r. w nocy całkowicie spłonęła fabryka plastiku Starplast, położona w strefie ekonomicznej Elon Tavor, w pobliżu Afuli. Czarny słup dymu był jeszcze rano widoczny w Dolinie Jordanu i na Wzgórzach Golan.
    2 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na osiedle Netiv Ha'Asarah. Ranna została 1 osoba, a 5 osób doznało szoku. Na terytorium Izraela spadły także pociski moździerzowe.
    2 listopada 2005 r. izraelskie i palestyńskie organizacje obrony praw człowieka wezwały Izraelskie Siły Powietrzne do zaprzestania przekraczania bariery dźwięku przez myśliwce nad miastem Gazą. Jest to psychologiczna broń stosowana przez izraelską armię o każdej porze dnia i nocy.

2 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy patrol izraelskiej armii w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Zginął 1 izraelski żołnierz.
    2 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych członków Islamskiego Dżihadu w Samarii. Rano zatrzymano uzbrojonego Palestyńczyka na południe od Dżenina.
    2 listopada 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała rankiem północne rejony Strefy Gazy.
    2 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 25-kg ładunek wybuchowy podłożony w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Saperzy rozbroili bombę.

2 listopada 2005 r. dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed el-Baradei poinformował o postępie w monitorowaniu irańskiego programu nuklearnego i zaapelował do międzynarodowej społecznosci do wywierania nacisków na Iran.
    2 listopada 2005 r. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oświadczył, że akcja militarna przeciwko Iranowi nie jest brana pod uwagę, ale że społeczność międzynarodowa nie będzie tolerować naruszania przez Teheran zobowiązań międzynarodowych.
    2 listopada 2005 r. ponad 10 tysięcy irańskich demonstrantów świętowało w Teheranie 26-tą rocznicę zajęcia tamtejszej ambasady USA przez zrewolucjonizowanych studentów, którzy następnie przetrzymywali amerykańskich dyplomatów przez 444 dni. Demonstranci wznosili okrzyki "Śmierć Ameryce" i "Śmierć Izraelowi".
    2 listopada 2005 r. rząd irański poinformował, że odwołuje ponad 40 ambasadorów i szefów misji dyplomatycznych z krajów zachodnich - wszyscy oni są uważani za zwolenników zbliżenia z zachodem. Zostaną prawdopodobnie zastąpieni przez osoby popierające konfrontacyjny kurs wobec państw zachodu.
    2 listopada 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz spotkał się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stany USA Condalize Rise. Mofaz zapewnił o gotowości Izraela do kontynuowania dialogu z Palestyńczykami zgodnie z planem pokojowym tzw. "mapą drogową". Dodał jednak, że "pierwsza faza mapy drogowej przewiduje, że strona palestyńska rozwiąże ugrupowania terrorystyczne". Izrael ze swojej strony przeprowadził ostatnio wielką operację likwidacji osiedli i ewakuacji osadników ze Strefy Gazy. Natomiast Palestyńczycy jak do tej pory nie uczynili żadnego postępu. Z tego powodu nie istnieje możliwość zawarcia porozumienia pokojowego z obecnymi przywódcami palestyńskimi.

3 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na bazę wojskową w osiedlu Nahal Oz. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    3 listopada 2005 r. wieczorem doszło do wymiany ognia pomiędzy izraelską armią a bojownikami z Hezbollahu w rejonie Har Dov, na granicy z południowym Libanem. Na całej granicy wprowadzono podwyższoną gotowość bojową oddziałów wojskowych.

3 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 listopada 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne okolice Strefy Gazy, z których zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety Qassam.
    3 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w Kabatia, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    3 listopada 2005 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała kamieniami izraelski patrol w Dżeninie. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika. W innym incydencie Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilii, w Samarii, raniąc 1 Izraelczyka.

3 listopada 2005 r. włoscy politycy wszystkich partii przeszli niosąc izraelskie flagi przed ambasadą Iranu w Rzymie (Włochy). W ten sposób Włosi zaprotestowali przeciwko ostatniemu oświadczeniu prezydenta Iranu o zniszczeniu państwa Izrael. W pochodzie uczestniczyło 15 tys. osób. Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni powiedział podczas wiecu: "My nie palimy flag przed ambasadą Iranu. Stajemy w obronie Izraela, gdzie kształci się przyszłych laureatów nagrody Nobla, a nie szykuje kandydatów na terrorystów-samobójców".

4 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    4 listopada 2005 r. izraelska armia przepuściła setki izraelskich Arabów przez przejście graniczne Erez do Strefy Gazy, aby mogli odwiedzić swoje rodziny.
    4 listopada 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bilin. Podczas starcia z policją aresztowano 4 osoby. Armia ogłosiła całą okolicę zamkniętą strefą wojskową.

4 listopada 2005 r. duchowy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei zapewnił, iż jego kraj nie zaatakuje żadnego państwa. "Nie dokonamy żadnego aktu agresji wobec jakiegokolwiek kraju, nie pogwałcimy praw żadnego narodu na świecie". Chamenei ostrzegł jednak, że Iran "nie będzie tolerować" jakichkolwiek nacisków osób czy sił "żądnych władzy, które mogłyby pokusić się o naruszenie praw naszego narodu".

5 listopada 2005 r. archeolodzy izraelscy poinformowali o odkryciu pozostałości jednego z najstarszych, a być może najstarszego, kościoła chrześcijańskiego w Ziemi Świętej. Odkrycia dokonano na terenie więzienia Megiddo, na północy Izraela. W więzieniu przetrzymywani są między innymi członkowie palestyńskich organizacji Islamski Dżihad i Hamas, którzy dążą do likwidacji państwa żydowskiego. Podczas prowadzonych od 18 miesięcy prac wykopaliskowych, w których uczestniczyli również więźniowie, odkryto pozostałości murów świątyni, mozaiki z napisami w języku greckim i motywami ryb (będącymi symbolami chrześcijaństwa) oraz ołtarz. Naukowcy przypuszczają, że świątynia pochodzi najprawdopodobniej z IV wieku n. e.
    5 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii, przy granicy ze Strefą Gazy.

5 listopada 2005 r. papież Benedykt XVI odznaczył Orderem św. Grzegorza Wielkiego rabina Davida Rosen z Jerozolimy. Wyróżnienie, które Rosen otrzymał jako pierwszy rabin w historii, jest wyrazem uznania dla jego zasług dla dialogu między chrześcijanami, muzułmanami i Żydami. Rosen jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego do spraw Rozmów Międzyreligijnych, a także dyrektorem izraelskiej Ligi przeciw Zniesławianiu oraz członkiem delegacji Naczelnego Rabinatu Izraela przy Stolicy Apostolskiej.
    5 listopada 2005 r. sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, odwołał planowaną wizytę w Iranie.
    5 listopada 2005 r. przywódcy Hamasu zwrócili się do Egiptu i Jordanii z zapytaniem o możliwość przeniesienia głównej kwatery ich organizacji z Syrii na ich terytorium. Jordania i Egipt odmówiły.
    5 listopada 2005 r. niemiecki tygodnik "Focus" poinformował, że rosyjskie firmy przekazują nielegalnie Iranowi i Syrii nowoczesne niemieckie technologie wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Dotyczy to między innymi urządzeń pomiarowych oraz systemów napędowych i sterujących do rozwoju rakiety średniego zasięgu Shahab-3, która może być wyposażona w głowice atomowe i trafiać w cele do 3500 km. Natomiast Syria wykorzystuje otrzymane via Moskwa niemieckie technologie do modernizacji rakiety typu Scud, która może razić cele w Izraelu.
    5 listopada 2005 r. Stany Zjednoczone zaaprobowały kolejną pulę pomocy dla Izraela i Egiptu, w wysokości ponad 4,3 mld USD. Ponad 80% tej sumy dotyczy pomocy w sferze wojskowej. Izrael otrzyma 2,3 mld pomocy wojskowej i 0,25 mld pomocy ekonomicznej. Egipt natomiast dostanie 1,3 mld na rozwój w dziedzinie wojskowości i 0,5 mld wsparcia w sferze ekonomicznej. Amerykańska pomoc wojskowa przekazywana jest obu krajom w postaci broni i sprzętu.

6 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Nahal Oz. Druga rakieta spadła na terytorium Strefy Gazy.

6 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w rejonie Betlejem, w Judei.
    6 listopada 2005 r. Brygady Męczenników Al-Aksa oficjalnie poparły wezwanie irańskiego prezydenta do zniszczenia Izraela. Brygady są zbrojnym ramieniem palestyńskiej organizacji al-Fatah.

6 listopada 2005 r. Iran potwierdził, że mimo presji międzynarodowej będzie przerabiać nowe partie uranu w fabryce w Isfahanie. Swój zamiar Teheran zgłosił już Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Byłoby to sprzeczne z rezolucją MAEA, która domaga się, by Iran zawiesił wszelką działalność związaną ze wzbogacaniem uranu.
    6 listopada 2005 r. główny irański negocjator nuklearny Ali Laridżani zwrócił się do Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec o wznowienie przerwanych rozmów o irańskim programie nuklearnym. Negocjacje Unia Europejska - Iran zostały zawieszone w sierpniu. UE proponowała wtedy Iranowi zamrożenie programu wzbogacania uranu w zamian za pomoc gospodarczą.

7 listopada 2005 r. przedstawiciele rosyjskiego rządu odbyli rozmowy z premierem Szaronem na temat zakupu izraelskich systemów bezpieczeństwa zastosowanych przy barierze bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Rosja planuje budowę podobnej bariery wzdłuż granicy z Czeczenią.
    7 listopada 2005 r. izraelski rząd umieścił Francję na liście krajów, które Izraelczycy powinni omijać w swoich podróżach. Od 11 dni we Francji trwają muzułmańskie rozruchy.

7 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji doszło do strzelaniny w Dżeninie.

7 listopada 2005 r. neonaziści zdewastowali pomnik Holokaustu w mieście Dessau, w Niemczech.
    7 listopada 2005 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili plan rozmieszczenia sił obserwacyjnych na przejściu granicznym Rafah, pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Unia Europejska wyśle także do Autonomii Palestyńskiej grupę 30-50 ekspertów, którzy będą doradzać palestyńskim władzom w organizacji sił bezpieczeństwa. Mandat misji wyznaczono wstępnie na 3 lata. Misja, która ma się rozpocząć 1 stycznia 2006 roku, będzie działać w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

8 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W obozie dla uchodźców Balata doszło do strzelaniny, natomiast w Nablusie wybuch bomby uszkodził wojskowego jeepa. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    8 listopada 2005 r. władze katolickiego uniwersytetu w Betlejem postanowiły opóźnić rozpoczęcie roku akademickiego. Powodem była bójka, do jakiej doszło pomiędzy studentami chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Podczas starcia, jeden student został pchnięty nożem i ciężko ranny. Uniwersytet w Betlejem prowadzi zgromadzenie Braci Szkolnych. To jedyna katolicka wyższa uczelnia dla młodzieży z Autonomii Palestyńskiej. Uniwersytet jest w części finansowany przez Watykan.
    8 listopada 2005 r. doszło do wybuchu bomby domowej roboty w Nablusie. Rannych zostało 4 palestyńskich terrorystów.

8 listopada 2005 r. izraelski śmigłowiec "Apache" ostrzelał pozycje Hezbollahu w południowym Libanie. W ostatnich dniach Hezbollah usiłuje uprowadzić żołnierzy izraelskich na granicy.
    8 listopada 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Izhewsku, w Rosji.

9 listopada 2005 r. straż graniczna zatrzymała 76 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali w północnym Izraelu. Wszyscy zostali wydaleni na terytorium Autonomii Palestyńskiej.

9 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji postrzelono uzbrojonego członka Islamskiego Dżihadu w pobliżu Dżeninu. Podczas operacji w Nablusie doszło do strzelaniny podczas której zginął 1 Palestyńczyk.

9 listopada 2005 r. egipscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel przemytniczy ze Strefy Gazy do Egiptu.
    9 listopada 2005 r. islamscy terroryści-samobójcy wysadzili się w hotelach Radisson SAS, Grand Hyatt i Days Inn w stolicy Jordanii, Ammanie. Hotele te były najbardziej popularne wśród izraelskich turystów, którzy często organizowali tutaj wesela. Zginęło 67 osób, a 115 zostało rannych. Do zamachu przyznała się Al-Qaida. Nikt z Izraelczyków nie został ranny.
    9 listopada 2005 r. w Egipcie odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych. Islamskie ugrupowanie Bractwo Muzułmańskie zdobyło aż 34 mandaty, ponad dwukrotnie więcej, niż miało do tej pory. Bractwo zostało założone w 1928 r. w Egipcie. Od 1954 r. działa nielegalnie. Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy Bractwo działało od 1946 r. W 1987 r. miejscowa filia Bractwa przybrała nazwę Hamas.

10 listopada 2005 r. nowym przywódcą izraelskiej Partii Pracy został Amir Peretz. W głosowaniu wygrał z Peresem i Ben-Eliezerem.
    10 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na przejście graniczne Karni.

10 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zastrzelili palestyńskiego terrorystę, który usiłował podłożyć bombę pod przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.

11 listopada 2005 r. kilka tysięcy Palestyńczyków zebrało się w palestyńskim kompleksie rządowym Mukata w Ramallah aby uczcić rocznicę śmierci Jasera Arafata. Wmurowano kamień węgielny pod budowę mauzoleum Jasera Arafata. Będzie znajdował się tutaj także meczet i muzeum.

12 listopada 2005 r. prezydent Izraela Mosze Kacaw powiedział, że zamach terrorystyczny w Jordanii to kolejny etap trwającej wojny światowej. "Amman to część wojny światowej. Trwa ona od dwóch, trzech lat: Indonezja, Maroko, Egipt, Londyn, Madryt, Rosja, Izrael, USA, Jordania. Al-Qaida chce eksportować swoją ideologię. Nie ma ona granic i limitów (...) Kiedy tyle krwi przelewa się w imię Allaha, przywódcy powinni to powstrzymać. Oczekuję, że wszyscy duchowi liderzy muzułmanów ogłoszą fatwę przeciwko tym bombom."
    12 listopada 2005 r. nowo wybrany lider izraelskiej Partii Pracy, Amir Perec, powiedział, że popiera posunięcie rządu, jakim była niedawna ewakuacja żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. "Nie chcemy być częścią rządu (premiera Ariela Szarona), ale gdyby chciał on zwrócić (Palestyńczykom) część Judei i Samarii, może liczyć na moje poparcie".
    12 listopada 2005 r. wieczorem rozpoczęły się w Izraelu uroczystości związane z rocznicą śmierci premiera Icchaka Rabina. Około 200 tys. osób uczestniczyło w zgromadzeniu w Tel Awiwie. Wśród zaproszonych gości znajdowali się m.in. były prezydent USA, Bill Clinton oraz senator Hillary Clinton.

12 listopada 2005 r. irański wiceprezydent i szef programu atomowego Gholam-Reza Agha-zade potwierdził prawa Iranu do samodzielnego wzbogacania uranu i odrzucił propozycje Unii Europejskiej i USA, by paliwo do elektrowni atomowej zapewniła Rosja. Według propozycji UE i Stanów Zjednoczonych, Iran mógłby prowadzić na swoim terytorium niektóre prace w ramach programu nuklearnego, ale proces wzbogacania uranu, niezbędny do budowy broni atomowej, zostałby przeniesiony do Rosji. To miałoby zagwarantować, że uran przewieziony z powrotem do Iranu nie będzie się nadawał do produkcji bomb atomowych i będzie służył wyłącznie celom pokojowym. Iran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

13 listopada 2005 r. izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że wojskowe samoloty odrzutowe mogą celowo i po wielokroć przekraczać barierę dźwięku nad Strefą Gazy, aby charakterystycznym hukiem, jaki temu towarzyszy, straszyć palestyńskich terrorystów. Tego rodzaju działania "odstraszają terrorystów i zmniejszają liczbę ataków z użyciem rakiet i pocisków moździerzowych dokonywanych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela".

13 listopada 2005 r. izraelska armia częściowo zniosła ograniczenia w ruchu w Autonomii Palestyńskiej. Do pracy w Izraelu wpuszczono około 8 tys. palestyńskich robotników.
    13 listopada 2005 r. palestyński premier Ahmed Korei oświadczył, że palestyńska służba bezpieczeństwa udaremniła od początku tego miesiąca 48 prób przeprowadzenia ataków na cele izraelskie.
     13 listopada 2005 r. kilka tysięcy Palestyńczyków zebrało się w mieście Gaza, by oddać hołd swemu zmarłemu przywódcy Jaserowi Arafatowi w pierwszą rocznicę jego śmierci. Hani al-Husejn, należący do kierownictwa al-Fatah, oświadczył, że Izraelczycy "zabili prezydenta Jasera Arafata, otruli go, ponieważ chcą pokoju, a my chcemy sprawiedliwego pokoju i utworzenia państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie".

    13 listopada 2005 r. izraelski patrol wykrył w pobliżu Dżeninu 2 palestyńskich terrorystów szykujących się do ataku na izraelskie pozycje. W wymianie ognia zastrzelono jednego z napastników.

14 listopada 2005 r. do Izraela przybyła amerykańska sekretarz stanu Condoleezzy Rice. Odbyła w Jerozolimie rozmowy z Arielem Szaronem, a następnie spotkała się w Ramalli z palestyńskimi liderami. Rice oświadczyła, że powstanie palestyńskiego państwa "wzmocni bezpieczeństwo Izraela". Jednocześnie jednak wezwała palestyńskie władze, by rozprawiły się z radykalnymi bojownikami. "Jeśli Palestyńczycy wypowiedzą wojnę terroryzmowi (...), a Izrael nie będzie podejmować żadnych akcji, mogących zablokować ostateczne porozumienie, działając też na rzecz poprawy poziomu życia Palestyńczyków, perspektywy pokoju okażą się realne".

14 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do miasta Nablus, w Samarii. Otoczono dom, w którym ukrywał się lokalny dowódca Hamasu. Podczas szturmu zastrzelono dowódcę Brygad Męczenników Izeddina al-Kasima, Ahmed Hanawi. Aresztowano także 8 działaczy Hamasu.
    14 listopada 2005 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało w Nablusie wzywając do zemsty na Izraelu za śmierć lokalnego przywódcy Hamasu.
    14 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakiety Qassam, które spadły w północnej części Strefy Gazy.

14 listopada 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął delegację amerykańskiego oddziału Centrum Szymona Wiesenthala. Papież wyraził nadzieję, że w XXI wieku świat wyzwoli się z konfliktów i przemocy. Podczas audiencji w Watykanie papież przypomniał historyczną deklarację "Nostra Aetate", która otworzyła nowy rozdział w stosunkach katolików i Żydów, nie uczynił natomiast żadnego odniesienia do legendarnej postaci zmarłego niedawno Szymona Wiesenthala ani do głównego zadania ośrodka jego imienia, jakim jest ściganie hitlerowskich zbrodniarzy.

15 listopada 2005 r. Izrael i Autonomia Palestyńska zawarły porozumienie w sprawie przejść granicznych w Strefie Gazy. Przejście z Egiptem w Rafah zostanie uruchomione 25 listopada. Będzie ono kontrolowane przez palestyńskie i egipskie siły bezpieczeństwa, przy czym od strony Strefy Gazy stacjonować będą również obserwatorzy Unii Europejskiej. Izrael będzie monitorować sytuację na przejściu przy pomocy systemu kamer i będzie mógł zwracać uwagę na osoby, które według Izraela stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednak Izrael nie będzie posiadał prawa weta. Nikt z podróżnych nie będzie mógł być przetrzymywany na przejściu granicznym dłużej niż 6 godzin. Otwarte zostanie również przejście graniczne Karni ze Strefą Gazy. Do końca 2005 roku będzie odprawianych 150 ciężarówek dziennie, natomiast do końca 2006 roku do 400 ciężarówek dziennie. W celu kontroli ruchu towarowego zostaną zainstalowane tutaj dodatkowe skanery. Od 15 grudnia uruchomione zostaną konwoje autobusowe dla ruchu pasażerskiego pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu. Do 31 grudnia zostanie również zlikwidowanych 125 punktów kontrolnych oraz blokad drogowych w Judei i Samarii. Jednocześnie rozpocznie się budowa portu w Gazie oraz nawiązane zostaną rozmowy w sprawie odbudowy lotniska w Gazie. Porozumienie zawarte zostało w wyniku mediacji amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.
    15 listopada 2005 r. Omri Szaron, syn premiera, przyznał się przed sądem w Tel Awiwie do malwersacji finansowych i zatajenia prawdy. Główny zarzut to nielegalne zgromadzenie około półtora miliona dolarów. Pieniądze miały posłużyć na kampanię wyborczą ojca oskarżonego, Ariela Szarona przed sześcioma laty. Izraelskie przepisy zezwalały wtedy na zebranie siedmiokrotnie mniejszej sumy. Grozi mu kara więzienia wolności do 5 lat.
    15 listopada 2005 r. izraelska armia poinformowała o podjęciu decyzji o likwidacji wszystkich 40 pól minowych w Dolinie Jordanu, wzdłuż granicy z Jordanią. Pola zostały utworzone w celu ewentualnego powstrzymania ataku jordańskich czołgów. Wszystkie miny mają być usunięte w przeciągu 4 lat.
    15 listopada 2005 r. w wiosce Abu-Savir na Negewie wybuchły beduińskie rozruchy, w których rannych zostało 12 izraelskich policjantów i 12 Beduinów. Aresztowano 14 osób.
    15 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła przy wjeździe do kibucu Nahal Oz.

15 listopada 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne rejony Strefy Gazy.
    15 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w Nablusie, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    15 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały aktywistę Islamskiego Dżihadu w wiosce w pobliżu Hebronu, w Judei.

16 listopada 2005 r. szef izraelskiej dyplomacji Silvan Szalom powiedział, że premier Szaron nie widzi przeciwwskazań, aby w razie konieczności przyspieszyć wybory parlamentarne w Izraelu. Domaga się tego nowy przewodniczący Partii Pracy Amir Perec. Perec opowiada się za wyjściem ugrupowania z koalicji z partią Likud premiera Szarona.
    16 listopada 2005 r. izraelski rząd zatwierdził 10-letni plan rozwoju Negewu (3,5 mld USD). Jednym z celów tego planu jest zwiększenie mieszkańców z 535 tys. do 900 tys.
    16 listopada 2005 r. grupa Palestyńczyków rzuciła pięć koktajlów Mołotowa na parking przy Szpitalu Hadassah w Jerozolimie, podpalając kilka samochodów. Ranna została 1 osoba.

16 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 aktywistów z Hamasu w Samarii i Judei.
    16 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym pod Nablusem Palestyńczyka, który usiłował przemycić materiały wybuchowe.
    16 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę Qassam, która spadła w północnej części Strefy Gazy.

16 listopada 2005 r. minister spraw zagranicznych Silvan Shalom spotkał się w Tunisie (Tunezja) z palestyńskim przywódcą Mahmoudem Abbasem. Shalom rozmawiał również z prezydentem Mauretanii, Ely Ould Mohammed Val.
    16 listopada 2005 r. prezydent Moshe Kacaw spotkał się w Rzymie z włoskim premierem Silvio Berlusconi, włoskim ministrem spraw zagranicznych Gianfranco Fini i burmistrzem Rzymu Walterem Veltroni. Kacaw wyraził swoją nadzieję na przystąpienie Izraela do Unii Europejskiej. Rozmawiano także nad kwestią palestyńską i walką z terroryzmem.

17 listopada 2005 r. przywódcy największych izraelskich partii uzgodnili, że przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu odbędą się w lutym lub marcu 2006 r. Zgodę na to wyraził premier Ariel Szaron.
    17 listopada 2005 r. ośrodek Gallup International opublikował wyniki swoich badań, z których wynika, że 52% Izraelczyków twierdzi, że nie są religijni, 33% - że są, a 11% to przekonani ateiści.

17 listopada 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali w nocy kamieniami patrol izraelskiej armii na drodze w rejonie Gush Etzion, w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    17 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 aktywistów Hamasu w Samarii i Judei.
    17 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Dżeninie samochód z czteroma uzbrojonymi palestyńskimi terrorystami z Brygad Męczenników al-Aksa. Podczas strzelaniny zginęło 2 Palestyńczyków, dwóch pozostałych zbiegło.
    17 listopada 2005 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu osiedla Shvut Rachel, blisko Ramallah w Samarii. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol izraelskiej armii ostrzelał napastników, raniąc 1 Palestyńczyka.
    17 listopada 2005 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników al-Aksa zaatakowała posterunek palestyńskiej policji w centrum Nablusu, raniąc 2 policjantów. Izraelski śmigłowiec wojskowy ewakuował rannych do szpitala w Izraelu.
    17 listopada 2005 r. około tysiąca uzbrojonych członków al-Fatah przeszło strzelając w powietrze ulicami Gazy, domagając się zdecydowanych reform Autonomii Palestyńskiej. Marsz Fatahu złamał zarządzenie palestyńskich władz, zakazujące noszenia broni.
    17 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w Dżeninie. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 napastnika.

17 listopada 2005 r. prezydent Moshe Kacaw spotkał się w Watykanie z papieżem Benedyktem XVI. Kacaw zaprosił papieża do odwiedzenia Izraela.
    17 listopada 2005 r. Parlament Europejski potępił oświadczenie irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, w którym groził, że Izrael zostanie "wymazany z mapy świata". W przyjętej rezolucji europosłowie wyrazili poparcie dla "pełnego prawa Izraela do istnienia w granicach uznanych na arenie międzynarodowej i w poczuciu bezpieczeństwa, ramię w ramię z niepodległym i stabilnym państwem palestyńskim". Parlament potępił wypowiedzi prezydenta Iranu na temat Izraela, które mogą mieć negatywne konsekwencje w regionie, stojącym w obliczu przemocy i ataków terrorystycznych. Eurodeputowani wezwali Iran do powstrzymania się w stosunkach międzynarodowych od gróźb lub stosowania siły przeciwko integralności terytorialnej czy też niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa.
    17 listopada 2005 r. Rosja darowała Autonomii Palestyńskiej 2 transportowe śmigłowce Mi-8. W najbliższym czasie mają nastąpić także dostawy pojazdów terenowych. Rosyjscy eksperci wojskowi szkolą palestyńską policję.
    17 listopada 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali pomnik Holokaustu Europejskich Żydów w Berlinie (Niemcy). W wielu miejscach wymalowano farbą żółte gwiazdy Dawida.
    17 listopada 2005 r. nastąpiło oficjalne otwarcie w tureckim porcie Samsum działającego od ponad dwóch lat gazociąg "Błękitny strumień" z Rosji przez Morze Czarne do Turcji. Rurociąg przepompowuje 3,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie, lecz jego potencjalne możliwości są, jak mówią konstruktorzy, czterokrotnie większe. Zapewni nowe możliwości przesyłania rosyjskiego gazu do Włoch, Europy Południowej i Izraela.

18 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy przy patrolu izraelskiej armii w wiosce Dir Ista, w pobliżu Kalkilii w Samarii. W innym incydencie w Nablusie został ranny 1 izraelski żołnierz.
    18 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka we wsi Silwad, w pobliżu Ramallah w Samarii.

18 listopada 2005 r. rząd Iranu ogłosił, że zaczął przetwarzać kolejną partię uranu mogącego służyć zarówno do celów pokojowych, jak i militarnych. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jeśli Iran przetworzy planowanych 50 ton rudy uranu, będzie miał surowiec wystarczający do wyprodukowania nawet 10 bomb atomowych.

19 listopada 2005 r. doradcy Ariela Szarona ukończyli przygotowania do zarejestrowania nowej partii. Według izraelskiego radia premier Szaron rozważa decyzję o odejściu z partii Likud i założeniu nowej, centrowej partii, która umożliwiłaby mu "obejście" rebeliantów z Likudu, którzy sprzeciwiali się jego planowi wyjścia ze Strefy Gazy, a teraz sprzeciwiają się dalszym ustępstwom wobec Palestyńczyków.

19 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w pobliżu Hebronu, w Judei. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 napastnika.
    19 listopada 2005 r. członkowie jednego z arabskich klanów zaatakowali w nocy posterunek palestyńskiej policji w Khan Junis, w Strefie Gazy. W strzelaninie zginął 1 Palestyńczyk, a kilka osób zostało rannych.
    19 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali Palestynkę, która usiłowała ugodzić nożem policjanta na punkcie kontrolnym na południe od Jerozolimy. Na punkcie kontrolnym pod Dżeninem zatrzymano Palestyńczyka, który usiłował przemycić dwie bomby domowej roboty.

19 listopada 2005 r. niemiecki dziennik "Der Spiegel" poinformował, że w niemieckiej stoczni w Kiel zostaną wybudowane dwa okręty podwodne klasy "Delfin" z przeznaczeniem dla izraelskiej marynarki. Jedną trzecią kosztu budowy pokryje budżet Niemiec. Całość kontraktu jest warta 1,17 mld Euro.
    19 listopada 2005 r. władze Iranu przyznały, że kupiły w Pakistanie plan konstrukcji bomby atomowej.

20 listopada 2005 r. decyzję o opuszczeniu koalicji rządowej, podjętą przez przewodniczącego Partii Pracy Amira Pereca, zaaprobował Komitet Centralny partii.

20 listopada 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili w nocy uzbrojonego palestyńskiego terrorystę z Hamasu, który usiłował podłożyć bombę w pobliżu Hebronu, w Judei.
    20 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy poszukiwanego aktywistę Hamasu w Nablusie, w Samarii. Doszło do wymiany ognia.
    20 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwa ładunki wybuchowe przy patrolu izraelskiej armii w Dżeninie, w Samarii.

20 listopada 2005 r. w Egipcie odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych. W licznych miejscach doszło do zamieszek pomiędzy sympatykami różnych partii. W czterech prowincjach policja aresztowała 360 sympatyków Bractwa Muzułmańskiego. Rzecznik Bractwa ogłosił, że jego kandydaci zdobyli co najmniej 13 mandatów.
    20 listopada 2005 r. irański parlament zagroził cofnięciem zgody na niezapowiedziane inspekcje ONZ w swoich obiektach nuklearnych, jeśli sprawa irańskiego programu atomowego zostanie skierowana do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

21 listopada 2005 r. rano premier Ariel Szaron wystąpił do prezydenta Mosze Kacawa z wnioskiem o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Bezpośrednio po rozmowie, Kacaw powiedział, że jego zdaniem wybory winny odbyć się "w jak najwcześniejszym terminie". Nie zasugerował jednak żadnej daty.
    21 listopada 2005 r. Ariel Szaron powołał nową formację polityczną pod nazwą "Achrajut Leumit", co znaczy "Narodowa odpowiedzialność". Wstępne sondaże wskazują, że nowa partia posiada 23 % poparcia wyborczego.
    21 listopada 2005 r. izraelski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia prywatnym organizacjom, które wspierają żydowską imigrację. Organizacje będą otrzymywać 1 tys. USD od jednego imigranta.
    21 listopada 2005 r. przywódca Islamskiego Ruchu Izraelskich Arabów, Raed Salah, odwiedził Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Salah wezwał muzułmanów do "wyzwolenia Jerozolimy od najeźdźców". Położył nacisk na to, aby odzyskana Jerozolima była muzułmańska. Wezwał także do zatrzymania wszelkich żydowskich prac budowlanych w Starym Mieście.
    21 listopada 2005 r. islamska organizacja terrorystyczna Hezbollah ostrzelała z terytorium południowego Libanu rakietami Katiusza i pociskami moździerzowymi region Har Dov w Izraelu. W trakcie ostrzału 2 terrorystów zaatakowało izraelski posterunek graniczny, raniąc 4 żołnierzy. Pociski spadły także na miasto Metulah, Kiryat Shemonah oraz kibuc Snir. Naliczono kilkaset pocisków, które spadły na terytorium Izraela. Rannych zostało 9 izraelskich żołnierzy i 1 cywil.
    21 listopada 2005 r. minister obrony Szaul Mofaz zapowiedział późno w nocy, że "Izrael uczyni wszystko, by chronić swych obywateli na północy kraju". Dodał, że celem ataku Hezbollahu było odwrócenie uwagi opinii publicznej od Syrii i tym samym zmniejszenie międzynarodowej presji na ten kraj, oskarżany o wspieranie terroryzmu.

21 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

21 listopada 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała pozycje Hezbollahu w rejonie arabskiej wioski Rajar, w południowym Libanie. W ostrzale zginęło 4 terrorystów z Hezbollahu. Izraelskie samoloty ostrzelały rakietami okoliczne drogi.
    21 listopada 2005 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili plan wysłania misji obserwacyjnej do Strefy Gazy. Wysłanych zostanie 50-70 obserwatorów.
    
21 listopada 2005 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Sean McCormack uznał, że atak Hezbollahu na terytorium Izraela stanowił "rozmyślną prowokację" i zaapelował do rządu libańskiego o opanowanie sytuacji.
    21 listopada 2005 r. przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Atomowej w Wiedniu poinformował, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone nie skierują na razie do Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawy irańskiego programu nuklearnego, dając Rosji dodatkowy czas na próbę skłonienia Iranu do kompromisu.

22 listopada 2005 r. izraelscy celnicy przechwycili na granicy ze Strefą Gazy ładunek podrabianej koszernej żywności. Przemycanym słodyczom towarzyszyły fałszywe pieczęcie i certyfikaty koszerności.
    22 listopada 2005 r. prezydent Mosze Kacaw wyznaczył termin przyśpieszonych wyborów parlamentarnych w Izraelu na 28 marca 2006 r. Do czasu nowych wyborów premierem pozostanie Ariel Szaron.
    22 listopada 2005 r. minister budownictwa Yitzhak Herzog zatwierdził plan budowy nowych 350 domów w mieście Ma'aleh Adumim, w Judei.

22 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych palestyńskich terrorystów z Hamasu i Tanzim w Samarii i Judei.

22 listopada 2005 r. izraelskie myśliwce zbombardowały rano pozycje Hezbollahu w pobliżu wsi Abayseh, w południowym Libanie.
    22 listopada 2005 r. Wielka Brytania, Francja i Niemcy zaproponowały rozpoczęcie 6 grudnia nowej tury negocjacji z Iranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

23 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Samarii i Judei.
    23 listopada 2005 r. izraelska kolumna zmechanizowana wjechała rano do Dżeninu, w Samarii. Otoczono dom, w którym ukrywał się poszukiwany palestyński terrorysta.
    23 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali łądunek wybuchowy przy patrolu izraelskiej straży granicznej w Dżeninie, w Samarii. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Podczas wymiany ognia zostało rannych 12 Palestyńczyków. Podczas operacji zastrzelono także 1 terrorystę z Tanzim i aresztowano 2 dalszych.

23 listopada 2005 r. izraelski szybowiec został zniesiony przez wiatr na terytorium południowego Libanu. Niefortunny Izraelczyk w ostatniej chwili zbiegł w kierunku posterunku izraelskiej straży granicznej, uciekając przed bojownikami Hezbollahu, którzy usiłowali go ująć. Doszło do wymiany ognia.
    23 listopada 2005 r. izraelskie samoloty przeleciały nad Bejrutem, stolicą Libanu. Rozrzucono tysiące ulotek denuncjujących Hezbollah.
    23 listopada 2005 r. rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło, że nie pozwoli głównemu rabinowi Moskwy, Pinchasowi Goldschmidtowi, na powrót do kraju. Jako powód odmowy podano paragraf prawa, który zapobiega przekroczeniu rosyjskiej granicy przez osoby mogące stanowić "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

24 listopada 2005 r. premier Ariel Szaron nadał swojej nowej partii nazwę Kadima (Naprzód). Szaron jest gotów zaproponować Palestyńczykom niepodległość w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela, jeśli ponownie zostanie premierem. Propozycja "niepodległość za bezpieczeństwo" ma zastąpić dawną strategię "ziemia za pokój".

24 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały pod Nablusem 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów. W wymianie ognia został ranny 1 Palestyńczyk. Równocześnie w Betlejem zatrzymano 3 Palestyńczyków.
    24 listopada 2005 r. po trwającym dobę oblężeniu, poddał się izraelskim żołnierzom w Dżeninie dowódca Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Jordanu, Ijad Abu Rob.

25 listopada 2005 r. Palestyńczycy zranili nożem we Wschodniej Jerozolimie żydowskiego studenta jesziwy. Ranny zmarł w szpitalu.

25 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelską taksówkę w pobliżu Kalkilii, w Samarii. Ranny został izraelski kierowca.
    25 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Samarii i Judei. W Dżeninie wykryto fabrykę materiałów wybuchowych.
    25 listopada 2005 r. nastąpiło otwarcie przejścia granicznego w Rafah, łączącego Strefę Gazy z Egiptem. Ceremonii otwarcia terminalu przewodniczył prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Uczestniczyło w niej także wielu przedstawicieli palestyńskich władz, reprezentantów UE i zagranicznych dyplomatów. Obecny był również jeden z przywódców zbrojnego ugrupowania palestyńskiego Hamas, Mahmud Zahar.

25 listopada 2005 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej mimo wcześniejszych gróźb, nie odesłała sprawy irańskiego programu atomowego do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Iran dostał czas, żeby przemyśleć propozycję kompromisu zgłoszoną przez Rosję. Rosja zaproponowała, aby wzbogacanie uranu odbywało się na jej terytorium. Miałaby je tam prowadzić irańsko-rosyjska spółka joint-venture.
    25 listopada 2005 r. czołówki gazet w Iranu radośnie obwieściły, że "USA znów pokonane!" Była to reakcja na decyzję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

26 listopada 2005 r. około 20 tys. Żydów przyjechało do Hebronu by uroczyście spędzić szabas przy grobowcu patriarchów. Doszło do zamieszek arabsko-żydowskich, podczas których żydowscy osadnicy obrzucili kamieniami arabskie domy. Policja zatrzymała 2 osadników.
    26 listopada 2005 r. europejscy urzędnicy poinformowali, że 1,587 Palestyńczyków przekroczyło granicę Strefy Gazy z Egiptem w Rafah, podczas pierwszego dnia normalnego funkcjonowania przejścia.
    26 listopada 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w wiosce Abud, w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 2 izraelskich policjantów.

26 listopada 2005 r. Unia Europejska opublikowała dokument, w którym oskarża Izrael o dokonanie faktycznej aneksji Wschodniej Jerozolimy. Raport został przygotowany przez europejskich dyplomatów w Jerozolimie i Ramallah, i został wysłany ministrom spraw zagranicznych 25 krajów.

27 listopada 2005 r. izraelski rząd zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego dla rozwoju osiedla Nitzanim, na północ od Ashkelonu. Osiedle zostanie tak rozbudowane, aby zapewnić mieszkania dla osadników wysiedlonych ze Strefy Gazy.
    27 listopada 2005 r. minister spraw wewnętrznych zatwierdził szeroki plan reformy izraelskiej policji. Twórcą planu restrukturyzacji policji jest komisarz policji Moshe Karadi. Plan zakłada utworzenie z obecnych ośmiu departamentów, trzech głównych oddziałów policji, które będą bardziej elastyczne w działaniu. Ograniczone mają zostać procedury administracyjne i dzięki temu zwiększone siły patrolowe na ulicach.
    27 listopada 2005 r. agencja informacyjna MENL poinformowała, że Ariel Szaron sporządził plan wycofania osiedli żydowskich z większości ziem Judei i Samarii, przed 2008 r. Palestyńczycy mają otrzymać 95 % ziemi.

27 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy w Samarii poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Hamasu.
    27 listopada 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w wiosce Anata, na północ od Jerozolimy. Doszło do starć z policją. Zniszczony został jeden pojazd budowlany, rannych zostało 2 izraelskich policjantów.

27 listopada 2005 r. w Barcelonie (Hiszpania) odbył się szczyt ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej i partnerów z regionu basenu Morza Śródziemnego (Maroko, Algieria, Tunezja, Egipt, Izrael, Jordania, Palestyna, Liban, Syria, Turcja, Cypr i Malta). Przyjęto dokument o współpracy, który nazwano "Deklaracją Barcelońską". Szczególny nacisk położono na walkę z terroryzmem.
    27 listopada 2005 r. szefowie MSZ Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, przyjęli ofertę Iranu w sprawie wznowienia rozmów o irańskim programie atomowym, które zerwano w sierpniu. Rozmowy zostaną wznowione w grudniu.
    27 listopada 2005 r. zakończyła się w Nowym Jorku (USA) coroczna konferencja Chabadu, na której zebrało się około 2 tys. emisariuszy z całego świata.

28 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza okolice przy barierze granicznej na północ od Strefy Gazy.

28 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Nablusie, w Samarii.
    28 listopada 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa we wsi Beit Likia, w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do strać z policją. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    28 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła w północnej części Strefy Gazy.

29 listopada 2005 r. izraelski rząd zatwierdził budowę nowego rurociągu gazu ziemnego z Egiptu do Hajfy. Rejon Hajfy jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym regionem w Izraelu i taka inwestycja umożliwiłaby zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Izrael posiada obecnie jeden rurociąg biegnący z Egiptu do portu Ashdod.

29 listopada 2005 r. palestyńscy więźniowie przetrzymywani na terenie izraelskiej bazy wojskowej Ofer, niedaleko Ramalli w Samarii, wszczęli w nocy bunt. Doszło do starć ze służbą więzienną, która użyła gazu łzawiącego i gumowych nabojów. Rannych zostało 20 Palestyńczyków i 40 izraelskich żołnierzy. W ciągu dnia około 1 100 więźniów rozpoczęło strajk głodowy.
    29 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu bariery granicznej.
    29 listopada 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne rejony Strefy Gazy.
    29 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas tych działań palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy izraelskim pojeździe wojskowym w wiosce Khalil, w pobliżu Nablusu.
    29 listopada 2005 r. izraelska armia rozpoczęła testy nowego głównego przejścia przez barierę bezpieczeństwa w rejonie Kalkilii, w Samarii. Kilkuset Palestyńczyków przeszło tędy do pracy na terytorium Izraela. Przejście posiada najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie zabezpieczeń antyterrorystycznych.
    29 listopada 2005 r. oddział izraelskiej armii wjechał do Betlejem w Judei, w celu zatrzymania poszukiwanego terrorysty. Palestyńska policja zatrzymała Izraelczyków na punkcie kontrolnym. Doszło do strzelaniny, w której ranny został 1 palestyński policjant.

    29 listopada 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym żydowskim autobusie w rejonie Gush Etzion, w Judei.
    29 listopada 2005 r. przez przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy wjechał wysoki dowódca organizacji Hamas, Fadel Zahar. Został on deportowany z Izraela w 1991 r. i przebywał w Sudanie oraz w Syrii. Jego brat, Mahmoud Zahar, jest dowódcą Hamasu w Strefie Gazy.

30 listopada 2005 r. The Israel Ports Company i Israel Railways zgodziły się na rozbudowę linii kolejowych prowadzących do portu Ashdod. Jest to związane z budową nowego terminala portowego. Koszt inwestycji szacuje się na 130 mln NIS. Dodatkowo planuje się rozbudowę linii kolejowych łączących port w Hajfie, port w Ashdod z portem w Ejlacie. Nowy system komunikacyjny ułatwiłby transport ciężkich i niebezpiecznych ładunków.
    30 listopada 2005 r. Szimon Peres opuścił Partię Pracy i poparł Ariela Szarona oraz jego nową partię Kadima. Peres powiedział: "Nie wierzę, że można wznowić proces pokojowy w obecnym układzie politycznym. Myślę, że Szaron ma największą szansę, by to zrobić. Dlatego zdecydowałem się z nim pracować."
    30 listopada 2005 r. wywiad izraelskiej armii poinformował, że świat ma cztery miesiące na powstrzymanie irańskiego programu atomowego.

30 listopada 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 listopada 2005 r. izraelski premier Ariel Szaron i minister obrony Shaul Mofaz odwiedzili przejścia graniczne Rafah i Kerem Shalom pomiędzy Strefą Gazy i Egiptem. Następnie Mofaz powiedział: "Nadzór nad przejściami jest rozsądny, ale wciąż częściowy i nie kompletny. Wciąż są tam luki i mam nadzieję, że szybko zostaną usunięte". Jeśli Palestyńczycy nie będą współdziałać, wówczas Izrael będzie musiał dla własnego bezpieczeństwa zamknąć przejścia Erez i Karni ze Strefą Gazy.
    30 listopada 2005 r. izraelski oddział wkroczył do Nablusu, w Samarii. Doszło do strzelaniny, w której rannych zostało 10 Palestyńczyków. Aresztowano 2 poszukiwanych palestyńskich terrorystów.

1 grudnia 2005 r. izraelska minister sprawiedliwości Cipi Liwni powiedziała, że budowany obecnie przez Izrael tzw. mur bezpieczeństwa, mający oddzielać Izraelczyków od Palestyńczyków wytycza przyszłą granicę palestyńską. Do chwili obecnej ukończono około połowę bariery bezpieczeństwa, która docelowo ma mieć długość 680 km.
    1 grudnia 2005 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że Izrael nie może zaakceptować broni atomowej w Iranie i przygotowuje się na wypadek jej pozyskania przez Irańczyków.
    1 grudnia 2005 r. Intel Corporation poinformował o rozpoczęciu budowy w Izraelu nowego zakładu produkującego zaawansowane technologicznie chipy. Zakład będzie się mieścił w Kiryat Gat. Wartość inwestycji wyniesie 3,5 mld USD. Zatrudnienie znajdzie 4,4 tys. ludzi.
    1 grudnia 2005 r. izraelska organizacja obrony praw obywateli B'Tselem opublikowała raport, który informuje, że tak zwany "mur bezpieczeństwa", czyli bariera wznoszona przez Izrael na Zachodnim Brzegu Jordanu, ma służyć budowaniu na tych terytoriach nowych osiedli żydowskich pod jego osłoną. Wymieniając dwanaście różnych tego rodzaju konkretnych przypadków raport podkreśla, że ekspansja osiedli żydowskich w Samarii i Judei pogarsza jeszcze sytuację, jeśli chodzi o łamanie praw człowieka w stosunku do Palestyńczyków. Dokument zwraca uwagę na to, że nowe kolonie żydowskie powstają właśnie pod ochroną nowo wznoszonych odcinków muru, od strony granicy izraelskiej.
    1 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadła w okolicy moszawu Netiv Ha'Asara i na kibuc Nachal Oz.

1 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała północne okolice Strefy Gazy.
    1 grudnia 2005 r. w nocy doszło do starć palestyńskich terrorystów z izraelskimi żołnierzami w Nablusie, w Samarii. Aresztowano 5 Palestyńczyków.
    1 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w rejonie Gush Etzion, w Judei. W ciągu dnia saperzy i zdetonowali drugą bombę.

    1 grudnia 2005 r. izraelska policja aresztowała 2 młodych żydowskich osadników, którzy zniszczyli winnicę palestyńskiego rolnika pod Hebronem. Policja prowadzi również śledztwo w sprawie zniszczenia 22 drzewek oliwnych w pobliskiej arabskiej wiosce.

1 grudnia 2005 r. Stany Zjednoczone wezwały międzynarodową społeczność do zwiększenia nacisku na Iran, w nadziei na przerwanie jego nuklearnego programu. Rozważana jest opcja wprowadzenia sankcji gospodarczych, które wyparłyby Iran ze światowego handlu.

2 grudnia 2005 r. izraelska armia przeprowadziła próbę pocisku przeciwrakietowego "Hetz" ("Arrow"). Według przedstawicieli armii, rakieta "Hetz" potrafi przechwycić irańskie rakiety typu "Szihab-3".
    2 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew. Ostrzelano także patrol izraelskiej armii przy murze granicznym ze Strefą Gazy.

2 grudnia 2005 r. uzbrojeni członkowie Brygad Męczenników Al-Aksa zaatakowali biura rządowe Autonomii Palestyńskiej w Gazie. Do wewnętrznych walk doszło także w Rafah.
    2 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na południe od Nablusu 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

2 grudnia 2005 r. Iran podpisał kontrakt z Rosją na zakup 29 rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej "Tor M-1". Wartość kontraktu wynosi ponad 700 mln USD.
    2 grudnia 2005 r. główny rabin Moskwy, Pinchas Goldschmidt, otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej zaproszenie do powrotu do swojej rodziny i kongregacji w Moskwie. We wrześniu nie pozwolono mu przekroczyć granicy rosyjskiej.

3 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot i na kibuc Netiv Ha'Asarah.

3 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy.
    3 grudnia 2005 r. arabska łódź rybacka wpłynęła w zamknięte wody terytorialne przy Strefie Gazy. Na wezwanie do zatrzymania się, wydane przez izraelski kuter patrolowy, Arabowie odpowiedzieli strzałami. W odpowiedzi Izraelczycy zatopili łódź rybacką. Zginął 1 Arab. Śledztwo wykazało, że łódź rybacka była zbudowana w taki sposób, aby przemycić 2 osoby z Egiptu do Strefy Gazy.

3 grudnia 2005 r. ambasador Autonomii Palestyńskiej w ONZ, Riyad Mansour, oskarżył Stany Zjednoczone o "ochranianie Izraela" w ONZ. Mansour oficjalnie zażądał, by Izrael wycofał się do linii zawieszenia broni z 1949 roku.
    3 grudnia 2005 r. forum ogólne ONZ wezwało Izrael do wycofania się ze Wzgórz Golan. Wniosek został poparty przez 160 państw. Osiem państw (w tym USA) zagłosowały przeciwko sześciu postanowieniom: wezwanie do zatrzymania budowy "muru bezpieczeństwa", wezwanie do wycofania się ze Wzgórz Golan, Samarii i Judei (wliczając w to Wschodnią Jerozolimę) itp.

4 grudnia 2005 r. minister spraw zagranicznych Silvan Shalom wezwał palestyńskie władze do zatrzymania ataków rakietowych na terytorium Izraela i rozbrojenia ugrupowań terrorystycznych. Shalom oświadczył, że Izrael nie pozwoli atakować swoje terytorium.
    4 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła blisko kibucu Carmiya. Popołudniem 2 rakiety Qassam spadły na miasto Shuva, uszkadzając dom mieszkalny. 2 osoby doznały szoku.

4 grudnia 2005 r. izraelskie myśliwce zbombardowały północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam przeciwko Izraelowi. Rakiety zniszczyły także budynek w Gazie, który był używany przez Islamski Dżihad.

4 grudnia 2005 r. Iran zatwierdził budowę elektrowni atomowej wykorzystującej własną technologię w prowincji Chuzestan na południowym zachodzie kraju. Iran planuje w ciągu dwudziestu lat wybudować 20 elektrowni 1000-megawatowych. Plan ten ma być odpowiedzią na potrzeby energetyczne kraju. Pierwsza irańska elektrownia atomowa jest obecnie w trakcie budowy w Buszerze na południu kraju. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Rosjanami. Elektrownia powinna zostać ukończona do końca 2006 r. Projekt budowy elektrowni w Buszerze powierzono z początku niemieckiej spółce Kraftwerk-Union. Rozpoczętą budowę (pierwszego reaktora w 1974 r. i drugiego w 1975 r.) przerwano jednak po rewolucji islamskiej 1979 r. Po tym, jak Niemcy odmówili kontynuowania prac nad budową, Iran podpisał w 1995 r. kontrakt z Rosją na 800 milionów dolarów, mający na celu ukończenie budowy. Rosja ma odbierać przerobione paliwo jądrowe. Rosyjsko-irańska umowa ma zagwarantować, że nie zostanie ono wykorzystane wtórnie do budowy bomby atomowej.

5 grudnia 2005 r. minister obrony Sha'ul Mofaz poinstruował armię by wznowić operacje wojskowe przeciwko palestyńskim terrorystom, którzy ostrzeliwują rakietami terytorium Izraela.

5 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    5 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 grudnia 2005 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się przed wejściem do centrum handlowego w Netanya, zabijając 5 Izraelczyków i raniąc 63 osoby. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.
    5 grudnia 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela Silwan Szalom oświadczył, iż zamach jest "dowodem braku efektywności władz Autonomii Palestyńskiej pod przywództwem Mahmuda Abbasa", które nie rozbrajają organizacji terrorystycznych.
    5 grudnia 2005 r. izraelski rząd wieczorem nakazał armii uderzyć na przywódców Islamskiego Dżihadu.

5 grudnia 2005 r. władze Autonomii Palestyńskiej potępiły dzisiejszy zamach w Netanii. Główny palestyński negocjator powiedział: "To akt sabotażu, który miał udaremnić wznowienie procesu pokojowego z Izraelem, a także zakłócić styczniowe wybory parlamentarne w Autonomii."

5 grudnia 2005 r. rzecznik Białego Domu (USA), Fredrick Jones, wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do podjęcia walki z organizacjami terrorystycznymi.
    5 grudnia 2005 r. Kwartet Państw (USA, Unia Europejska, Rosja i ONZ) wezwały Syrię do uniemożliwienie przywódcom Islamskiego Dżihadu prowadzenie swojej działalności z terytorium Syrii.
    5 grudnia 2005 r. rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow potwierdził, że Rosja podpisała kontrakt na dostawę do Iranu systemów obrony przeciwrakietowej "Tor M-1". Według mediów, umowa opiewa na miliard dolarów. System "Tor M-1" może zidentyfikować do 48 celów i odpalić rakiety jednocześnie do dwóch z nich, znajdujących się na pułapie do 6.100 metrów. Iran zakupił 29 rosyjskich systemów rakietowych.

6 grudnia 2005 r. Knesset przegłosował w trzecim czytaniu ustawę legalizującą w Izraelu eutanazję dla osób nieuleczalnie chorych. Warunkiem jest, by pacjent domagający się położenia kresu jego cierpieniom był w pełni sprawny umysłowo. Ustawa została przegłosowana 22 głosami, przeciwko było trzech deputowanych. Jeden z deputowanych powstrzymał się od głosu.
    6 grudnia 2005 r. policja zatrzymała 500 Arabów, którzy nielegalnie przebywali na terytorium Izraela. Odesłano ich do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 5 Izraelczyków, którzy zajmowali się zatrudnieniem Arabów.
    6 grudnia 2005 r. przedstawiciel izraelskiej armii poinformował, że organizacja Islamskiego Dżihadu przeszła w ostatnim czasie do działalności podziemnej, zmieniając jednocześnie swoją wewnętrzną strukturę na małe operacyjne komórki.

6 grudnia 2005 r. izraelska armia wprowadziła w nocy całkowitą blokadę Samarii, Judei i Strefy Gazy. Na całym tym terenie wprowadzono godzinę policyjną i zabroniono Palestyńczykom przekraczania granic Izraela. W okresie grudniowych świąt chrześcijańskich 500 Palestyńczyków dziennie otrzyma zezwolenie na wjazd do Jerozolimy. W Strefie Gazy przejście Erez będzie przepuszczać wyłącznie osoby posiadające autoryzację. Towarowe przejście Karni będzie normalnie funkcjonować. Przejście Suffa pozostanie otwarte i zaostrzy rygory bezpieczeństwa.
    6 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Zatrzymano rodzinę wczorajszego zamachowcy z Netanii.
    6 grudnia 2005 r. nieznani sprawcy wysadzili w Gazie pomnik arabskich bojowników. Władze palestyńskie oskarżyły a atak Izrael, jednak izraelska armia zaprzeczyła. Prawdopodobnie odpowiedzialność ponoszą islamscy fundamentaliści, którzy traktują pomnik jako zakazaną przez Islam podobiznę człowieka.
    6 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Erez w Strefie Gazy.
    6 grudnia 2005 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Azzoun w Samarii. Ranna została 1 Izraelka, a kilka samochodów zostało uszkodzonych.

6 grudnia 2005 r. Iran ostrzegł Izrael przed "ciężkimi konsekwencjami" jeśliby Izrael zaatakował irańskie obiekty nuklearne. Sekretarz Najwyższej Rady do spraw Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Ali Larijani powiedział, że "islamska republika jest nieugiętym celem i byłyby ciężkie konsekwencje". Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu, Hamid Reza Asefi powiedział, że odpowiedź Iranu na taki atak będzie "niszczycielska i nieznośna."
    6 grudnia 2005 r. norweska agencja ANB poinformowała, że w 1959 roku rząd Norwegii podpisał z Izraelem umowę o sprzedaży 20 ton tzw. ciężkiej wody. Umożliwiło to Izraelowi budowę własnej bomby atomowej. Stany Zjednoczone odmówiły Izraelowi dostawy ciężkiej wody.

7 grudnia 2005 r. tymczasowy przywódca Likudu, Tzachi Hanegbi, odszedł z Likudu do nowego ugrupowania poltycznego Kadima, które ostatnio założył Ariel Szaron. Nowym przywódcą Likudu został Benjamin Netaniahu.
    7 grudnia 2005 r. generał Moshe Kaplinsky powiedział przed komitetem spraw zagranicznych i obrony w Knessecie, że "do chwili obecnej jedynie 35 % bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu zostało wybudowane." W pełni ukończono budowę 275 km z planowanych 759 km. Tylko 11 z planowanych 39 odcinków zostało w pełni wyposażonych i spełnia swoje zadanie. Do końca stycznia 2006 r. planuje się ukończyć budowę odcinka południowego w rejonie Hebronu. W ten sposób do marca wybudowano by 425 km bariery. Opóźnienia wynikają ze względów formalno-prawnych i są rezultatem palestyńskich petycji do Sądu Najwyższego Izraela. Obecny koszt budowy wynosi 9,5 mld NIS (około 10 mln NIS na 1 km bariery), z czego 2 mld NIS zużyto na poprawę warunków życia Palestyńczyków.

7 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietami arabski samochód w Rafah, na południu Strefy Gazy. W ataku zginął poszukiwany palestyński terrorysta z Ludowych Komitetów Oporu, który odpowiadał za liczne zamachy terrorystyczne. Przypadkowo zostało rannych 10 osób.
    7 grudnia Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej armii w Hebronie, raniąc 1 izraelskiego żołnierza.
    7 grudnia 2005 r. doszło do starcia palestyńskiej policji z miliarną bojówką w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. W strzelaninie zginęła 1 Arabka i kilka osób zostało rannych.

7 grudnia 2005 r. w Egipcie odbyła się ostatnia tura wyborów parlamentarnych. W zamieszkach ze zwolennikami fundamentalistycznego Bractwa Muzułmańskiego zginęły 2 osoby, a ponad 130 zostało rannych.
    7 grudnia 2005 r. przedstawiciele Uniwersytetu w Kijowie (Ukraina) wezwali ONZ do cofnięcia decyzji z 1947 roku o ustanowieniu państwa Izrael na Bliskim Wschodzie. Dyrektor uczelni, Zoya Borisova powiedziała, że to oświadczenie "to walka z syjonizmem, a nie z Żydami."
    7 grudnia 2005 r. Algieria zablokowała przegłosowanie na forum ONZ zdecydowanego potępienia zamachu terrorystycznego w Netanii (w Izraelu). W przygotowanym oświadczeniu znajdował się zapis rozmowy telefonicznej, w której przedstawiciel Islamskiego Dżihadu z biura w Damaszku (w Syrii) przyznaje się do przeprowadzenia tego zamachu. Algieria sprzeciwiła się odniesienia do Syrii w potępiającym oświadczeniu.
    7 grudnia 2005 r. międzynarodowy kongres w Genewie (Szwajcaria) zatwierdził nowy symbol Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Będzie to czerwony diament. Jest to pierwszy krok na drodze akceptacji Magen Izrael David Adom, który nie akceptuje znaku czerwonego krzyża.
    7 grudnia 2005 r. nieznani sprawcy wrzucili kamienie przez okna do synagogi w Dniepropietrowsku, na Ukrainie. Budynek służy jako szkoła Chabadu z internatem.

8 grudnia 2005 r. doszło w nocy do wypadku transportera opancerzonego w jednostce izraelskiej armii w rejonie Ejlatu, na południu Izraela. W wypadku zginął 1 żołnierz, a 2 zostało rannych.
    8 grudnia 2005 r. izraelski rząd wstrzymał negocjacje z Palestyńczykami w sprawie uruchomienia konwojów autobusowych pomiędzy Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu. Rozmowy zostaną wznowione dopiero po spełnieniu przez władze Autonomii Palestyńskiej swego obowiązku walki z terroryzmem. Bezpośrednią przyczyną są jednak nieprawidłowości na przejściu granicznym w Rafah, w Strefie Gazy. Przez przejście w Rafah do Strefy Gazy przedostają się niebezpieczne dla Izraela osoby. Z tego powodu Izrael jest zmuszony podjąć działania uniemożliwiające przeniknięcie ich do Judei i Samarii.
    8 grudnia 2005 r. palestyńscy teroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot, Gavim Junction i kibucu Netiv Ha'Asarah. Do dużego ostrzału doszło także wieczorem, kiedy to liczne pociski moździerzowe spadły na Negew.

8 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii. W grupie tej znajduje się 20 członków Hamasu zatrzymanych pod Ramallah.
    8 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał ma uniemożliwić ataki rakietowe na terytorium Izraela. Ostrzał przeprowadzono również w południe.
    8 grudnia 2005 r. Palestyńczyk zasztyletował izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy.
    8 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami budynek w Beit Lahiya, na północy Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa.

8 grudnia 2005 r. brytyjski dziennik "The Guardian" napisał, że monarcha Arabii Saudyjskiej król Abdullah polecił syryjskiemu prezydentowi Bashar Assadowi, aby ten wznowił pokojowe negocjacje z Izraelem. Tylko w ten sposób Syria może zmniejszyć międzynarodowe naciski i sankcje po syryjskiej interwencji w Libanie. Wysoki arabski dyplomata powiedział, że "Syria zgodzi się na prawie wszystko, aby uniknąć izolacji."
    8 grudnia 2005 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział, że jeśli Niemcy i Austria czują się winne Holocaustu, powinny wydzielić na swym terytorium miejsce dla państwa żydowskiego. "Niektóre europejskie państwa uparcie twierdzą, że Hitler zabił miliony Żydów. Jeśli założymy, że to prawda, to musimy zapytać Europejczyków: Czy to usprawiedliwia okupację Palestyny? Skoro żydowska krzywda to wasza wina, dlaczego płacą za to palestyńscy muzułmanie? Oddajcie syjonistycznemu reżimowi kawałek europejskiej ziemi, aby tam utworzył swój rząd, a wtedy my go poprzemy."
    8 grudnia 2005 r. Izrael i USA potępiły wypowiedź prezydenta Iranu. Stany Zjednoczone oceniły, że kwalifikowanie Izraela przez Ahmadineżada jako "nowotworu" "pokazuje, jak ważne jest, aby reżim [irański] nie osiągnął zdolności do wyprodukowania broni jądrowej". Rzecznik Białego Domu Scott McClellan powiedział, że nie jest to problem wyłącznie Izraela, lecz stanowi zmartwienie dla całej społeczności międzynarodowej. W komunikacie opublikowanym wieczorem w Wiedniu austriacka minister spraw zagranicznych Ursula Plassnik stwierdziła, że propozycje takie "powinny zostać odrzucone jak najbardziej stanowczo", ponieważ są "absolutnie nie do przyjęcia". Kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel określił wypowiedzi Ahmadineżada jako "skandaliczny nietakt" i potępił je "w sposób jak najbardziej stanowczy". Również kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała wypowiedzi irańskiego przywódcy za nie do przyjęcia. "Takie propozycje prezydenta Iranu są absolutnie nie do przyjęcia, i jako kanclerz Niemiec, które w tym względzie ponoszą odpowiedzialność przed historią, potępiam z całą stanowczością takie stanowisko. Zrobimy wszystko, aby było jasne, że prawu państwa Izrael do istnienia nic nie zagraża." Szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw ocenił, że na takie uwagi "nie ma miejsca w kulturalnej debacie politycznej."

9 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy pociskami moździerzowymi pobliskie tereny na Negewie.
    9 grudnia 2005 r. izraelska gazeta "The Jerusalem Post" napisał, że izraelska marynarka wojenna zdecydowała się na przestanie korzystania z Kanału Sueskiego. Wynika to z obawy ataku terrorystycznego. Izrael utrzymuje stosunkowo dużą flotyllę okrętów na Morzu Czerwonym. Rejs na prace remontowe w stoczni w Ashdod będzie oznaczał teraz konieczność opłynięcia Afryki. Decyzja nie wpływa na izraelskie statki cywilne.

9 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy.
    9 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali Palestynkę na punkcie kontrolnym pod Hebronem, pod zarzutem rzekomej próby pchnięcia nożem.

9 grudnia 2005 r. lider Hamasu, Chaled Miszaal oświadczył w Damaszku (Syria), że "nie ma już miejsca na rozejm, ponieważ nie doprowadził on do żadnych postępów. Jesteśmy świadkami politycznej stagnacji" w stosunkach z Izraelem, a "nasi ludzie przygotowują się do nowej rundy konfliktu." Zaprzeczył temu rzecznik Hamasu w Strefie Gazy.
    9 grudnia 2005 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła wypowiedzi prezydenta Iranu, Mahmuda Ahmadineżada, który dzień wcześniej podał w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Holokaustu i zaproponował przeniesienie Izraela do Europy.
    
9 grudnia 2005 r. wybuch ładunku wybuchowego zniszczył samochód w mieście Baalbek (Liban), którym jechał przedstawiciel Hezbollahu. Nikt nie został ranny.

10 grudnia 2005 r. gęsta mgła sparaliżowała nad ranem na cztery godziny lotnisko Ben-Guriona w Izraelu. Cztery samoloty były zmuszone do lądowania w Ejlacie, a jeden na Cyprze.
    10 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel w pobliżu Erez, który służył do przemytu ludzi ze Strefy Gazy do Izraela. Tunel zaczynał się na wysypisku śmieci przy Beit Hanoun.

10 grudnia 2005 r. izraelska łódź patrolowa wykryła 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przepłynąć z Egiptu do Strefy Gazy. Gdy nie wysłuchali wezwania do poddania się, Izraelczycy otworzyli ogień, zabijając 1 Palestyńczyka. Z brzegu Strefy Gazy odpowiedziano ogniem skierowanym w stronę izraelskiej łodzi patrolowej.
    10 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali na punkcie kontrolnym pod Nablusem Palestyńczyka, który usiłował przemycić dwa ładunki wybuchowe i pistolet. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzić zamach w Jerozolimie.
    10 grudnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas wezwał wszystkie zbrojne ugrupowania palestyńskie do utrzymania zawieszenia broni z Izraelem.

10 grudnia 2005 r. wiceprezydent Iranu a jednocześnie szef irańskiej Organizacji do spraw Atomistyki, Gholam Reza Aghazadeh oświadczył, że Iran przystąpi do produkcji paliwa jądrowego. Iran twierdzi, że jego program atomowy ma jedynie cywilny charakter i zamierza produkować jedynie paliwo do elektrowni atomowych.

11 grudnia 2005 r. izraelski rząd zatwierdził program renowacji Ściany Płaczu (Kotel) w Jerozolimie. Koszty prac wyniosą 69 mln NIS.
    11 grudnia 2005 r. Israel Aircraft Industries i Elta przeprowadziły ostatnią udaną próbę systemu antyrakietowego "The FlightGuard system". System będzie teraz montowany w samolotach El-Al, które lądują na obcych lotniskach. Zasadą działania systemu jest stworzenie innego źródła ciepła daleko od chronionego samolotu, tak aby odciągnąć wystrzeloną rakietę. Obecnie rozpoczęły się prace nad nowym systemem opartym na elektrooptyce, w którym promień lasera będzie niszczył wrogie rakiety.
    11 grudnia 2005 r. w nocy w wypadku hummera przy granicy z Egiptem zostało rannych 4 izraelskich żołnierzy.
    11 grudnia 2005 palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Afula, w Dolinie Jezreel. Rakietę wystrzelono z okolic Dżeninu w Samarii. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa, zbrojne ramię al-Fatah.

11 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie izraelscy żołnierze zostali ostrzelani. Izraelscy żołnierze zastrzelili nad ranem palestyńskiego terrorystę, który usiłował odpalić ładunek wybuchowy przy drodze w pobliżu Nablusu.
    11 grudnia 2005 r. przywódcy organizacji Islamski Dżihad oświadczyli, że ich organizacja nadal będzie przestrzegać zawieszenia broni z Izraelem, traci ono jednak swoją ważność pod koniec grudnia. Ramadan Salah powiedział: "syjonistyczny wróg nie przestrzega zobowiązań do zwolnienia palestyńskich więźniów, a tylko zna politykę precyzyjnych zamachów i aresztowań."
    11 grudnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas zatwierdził nową ustawę, przyznającą dotacje pieniężne dla rodzin terrorystów-samobójców. Ustawa dotyczy terrorystów samobójców - nazywanych przez Arabów męczennikami (shahids) - którzy przeprowadzili zamach przeciwko Izraelowi. Rodzina terrorysty będzie otrzymywać 250 USD miesięcznie. Dodatkowo rodzina poślubionego terrorysty otrzyma 50 USD, 15 USD dla każdego dziecka, 25 USD dla każdego rodzica i 15 USD dla każdego brata. Środki finansowe będą pochodzić z budżetu Autonomii Palestyńskiej.

11 grudnia 2005 r. brytyjski dziennik "The Sunday Times" napisała, że premier Szaron przygotowuje plan możliwego ataku na miejsca wzbogacania uranu w Iranie. Przedstawiciele izraelskiego rządu zaprzeczyli temu.
    11 grudnia 2005 r. rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hamid Reza Asefi oświadczył, iż "Ameryka może uczestniczyć w międzynarodowym przetargu na budowę nowej siłowni jądrowej w Iranie, jeśli tyko spełni podstawowe warunki dotyczące standardów i jakości."

12 grudnia 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz zakupił w Stanach Zjednoczonych 100 jeepów Landrovera. Decyzja ta wywołała niezadowolenie w izraelskiej fabryce Sufa Jeep.
    12 grudnia 2005 r. policja zatrzymała 99 Arabów, którzy nielegalnie przebywali na terenie Izraela. Zostali oni deportowani do Autonomii Palestyńskiej.
    12 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

12 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Nablusie 3 palestyńskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, którzy przygotowywali zamach w Izraelu.
    12 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy. To właśnie z tych pustynnych okolic wystrzeliwane są rakiety Qassam.
    12 grudnia 2005 r. izraelska armia złagodziła restrykcje nałożone na Autonomię Palestyńską po ostatnim zamachu terrorystycznym w Netanii. Dzięki temu do Izraela mogło wjechać do pracy 28,5 tys. Palestyńczyków z Samarii i Judei oraz 9 tys. ze Strefy Gazy. Zamknięte pozostały jedynie rejony Tulkarem i Dżeninu w Samarii, gdyż trwają tam zamieszki.
    12 grudnia 2005 r. palestyńska telewizja opublikowała nagranie video organizacji Hamas, która oświadczyła, że nie zrezygnuje z walki zbrojnej do czasu, aż Izrael zostanie zniszczony i flagi Hamasu będą powiewać nad wszystkimi miastami. W trwającej właśnie kampanii przedwyborczej Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny posługuje się sloganem: "Zniszczmy syjonistyczne przedsięwzięcie." Urzędnicy Autonomii Palestyńskiej zorganizowali ostatnio spotkanie wyborcze sponsorowane przez ONZ, na którym zaprezentowano mapę Palestyny, bez jakiegokolwiek śladu państwa żydowskiego.
    12 grudnia 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia na posiedzeniu rządu powiedział, że "bez Jerozolimy nie będzie żadnego pokoju." Qureia podkreślił, że palestyńska władza nigdy nie zrezygnuje ze swego prawa do Jerozolimy, która powinna być stolicą palestyńskiego państwa. Jest to warunek zawarcia pokoju z Izraelem. Władze Autonomii Palestyńskiej planują objąć przyznawaniem zasiłków arabskich mieszkańców Jerozolimy.

12 grudnia 2005 r. w zamachu bombowym na przedmieściach Bejrutu zginął libański parlamentarzysta Gebran Tueni, znany ze swoich antysyryjskich wystąpień. Liczne libańskie kręgi oskarżyły Syrię o zamach.
    12 grudnia 2005 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział w irańskiej telewizji państwowej, że "syjoniści wykorzystali usprawiedliwienie wynikające z mordowania Żydów w Europie - ale dlaczego muszą za to płacić Palestyńczycy?" Równocześnie Ahmadinejad skrytykował islamskie państwa, że nie wyrażają ona wystarczającego poparcia dla palestyńskich władz.

13 grudnia 2005 r. Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że w okresie wrzesień-listopad b.r. eksport w dziedzinie technologii high-tech wzrósł o 13,1 %. Eksport pozostałych towarów również wzrósł w stosunku rocznym o 8,3 %. Eksport urządzeń elektronicznych i komputerów wzrósł w stosunku rocznym o 14 %, sprzętu medycznego, monitorującego i naukowego wzrósł o 6,2 %.
    13 grudnia 2005 r. ośrodek Avda Centrum opublikował wyniki badań dotyczących rosnącej biedy społeczeństwa Izraela. Około 10 % Izraelczyków kontroluje większą część bogactwa państwa. Najbogatsza część 20 % populacji Izraela zarabia 44 % wszystkich rocznych dochodów (dane za 2004 r.).
    13 grudnia 2005 r. izraelska armia została postawiona w stan gotowości bojowej wzdłuż granicy z Libanem. Wojskowy wywiad poinformował o wzroście aktywności szyickiego Hezbollahu, który pragnie odciągnąć uwagę od Syrii, która prawdopodobnie jest zamieszana w ostatni zamach bombowy w Bejrucie.
    13 grudnia 2005 r. generał Dan Halutz przedstawił w Knessecie raport, z którego wynika, że Iran w ciągu trzech miesięcy może dysponować technologią bomby atomowej. Przed marcem Iran dojdzie do "punktu bez powrotu" i będzie miał możliwość skonstruowania bomby atomowej. Halutz podkreślił jednak, że pomimo tej technicznej możliwości, Iran nie będzie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla Izraela. Rzeczywiste zagrożenie może powstać dopiero w latach 2008-2015.
    13 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na pustyni Negew.

13 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy rakietę Qassam, która spadła w północnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi tereny te ostrzelała izraelska artyleria. Podczas ostrzału zginął 1 Palestyńczyk - cywil.
    13 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunki wybuchowe przy przejeżdżających patrolach izraelskiej armii w pobliżu Tulkarem i Nablusu, w Samarii. W strzelaninie w Nablusie zostało rannych 13 Palestyńczyków. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W nocy aresztowano 6 poszukiwanych aktywistów Islamskiego Dżihadu.
    13 grudnia 2005 r. kolumna izraelskich żołnierzy wjechała do miasta Nablus, w Samarii. Żołnierze otoczyli kilka domów, usiłując aresztować poszukiwane osoby. W strzelaninie zginął 1 Palestyńczyk, a 10 osób zostało rannych.
    13 grudnia 2005 r. uzbrojeni palestyńscy terroryści z al-Fatah zaatakowali biura wyborcze Autonomii Palestyńskiej w Gazie. Około 100 ludzi z Brygad Męczenników Al-Aksa demonstrowali strzelając w powietrze - w ten sposób rozpoczęli swoją kampanię wyborczą. Do incydentów z palestyńską policją doszło również w Khan Yunis i Rafah w Strefie Gazy, oraz w Nablusie w Samarii.

13 grudnia 2005 r. były irański prezydent Akbar Rafsanjani spotkał się z przywódcą palestyńskiej organizacji Hamas, Khaled Mashalem. Irański prezydent wyraził swoje poparcie dla "wielkiego ducha oporu Palestyńczyków przeciwko naruszaniu ich praw" i obiecał, że Iran będzie nadal udzielał pomocy dla grup militarnych walczących z państwem żydowskim, gdyż stawianie "oporu" jest jedyną możliwością "gnębionych Palestyńczyków".

14 grudnia 2005 r. izraelski rząd zaaprobował kolejne plany rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Około dwustu nowych domów ma powstać w osiedlu Maaleh Adumim, kilkadziesiąt w takich mniejszych osiedlach jak Bracha czy Nokdim i około czterdziestu w Ariel. Prawdopodobnie będą również rozbudowywane osiedla Giwat Zeew i Beitar Illit, położone tuż pod Jerozolimą.
    14 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na pustynię Negew.

14 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili w nocy w pobliżu Nablusu palestyńskiego terrorystę, który usiłował zaatakować bombą zapalającą patrol izraelskiej armii. W pobliżu zatrzymano 3 Palestyńczyków, przy których znaleziono bomby zapalające.
    14 grudnia 2005 r. straż graniczna zatrzymała w nocy 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.
    14 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód w Gazie, zabijając 4 palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu. Rannych zostało 5 przypadkowych osób. Według wywiadu samochodem przewożono znaczne ilości materiałów wybuchowych przeznaczonych do przeprowadzenia zamachu na przejściu granicznym Karni.
    14 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali Palestynkę, która usiłowała pchnąć nożem żołnierza na punkcie kontrolnym w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    14 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli wytwórnię materiałów wybuchowych w obozie dla uchodźców Balata, pod Nablusem. Aresztowano mieszkańców domu.
    14 grudnia 2005 r. przedstawiciel Hamasu powiedział dziennikowi "World Tribune", że władze palestyńskie zamieniły dawne żydowskie osiedla w Strefie Gazy w militarne obozy szkoleniowe. W Neve Dekalim produkuje się masowo rakiety Qassam, które następnie są wystrzeliwane przeciwko Izraelowi.
    14 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem rakietami arabski samochód w Gazie, raniąc rzecznika Islamskiego Dżihadu, Chader Habiba.

14 grudnia 2005 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że Żydzi wymyślili "mit Holokaustu" i stawiają go wyżej niż Boga. "Nasza propozycja brzmi: dajcie kawałek swojej ziemi w Europie, Stanach Zjednoczonych lub na Alasce, aby Żydzi mogli stworzyć swoje państwo."
    14 grudnia 2005 r. szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier powiedział, że "uwagi irańskiego prezydenta są szokujące i nie do zaakceptowania, mogą wpłynąć na nasze wzajemne relacje."
    14 grudnia 2005 r. rzecznik izraelskiego MSZ wezwał społeczność międzynarodową do "przebudzenia". "To, co usłyszeliśmy, dowodzi, że irański reżim ma wykrzywioną wizję rzeczywistości... Zdobycie przez Iran broni nuklearnej byłoby niebezpieczeństwem, do którego świat nie może dopuścić. Jeszcze raz apelujemy o postawienie sprawy irańskiego programu atomowego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ!"
    14 grudnia 2005 r. prezydent USA George W. Bush nazwał Iran "realnym zagrożeniem" i po raz kolejny umieścił ten kraj na "osi zła". Według Busha, Iran popiera terroryzm i próbuje posiąść broń masowej zagłady.

15 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, z których trzy spadły na pustyni Negew, a dwie w południowej przemysłowej strefie miasta Ashkelon.

15 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec nad ranem ostrzelał rakietami dom wykorzystywany przez Ludowe Komitety Oporu w Beit Lahia, na północy Strefy Gazy. W ataku rannych zostało 3 Palestyńczyków. Dom został zburzony.
    15 grudnia 2005 r. nastąpił rozłam partii al-Fatah na dwa oddzielne ugrupowania. Żona odsiadującego wyrok w izraelskim więzieniu działacza Marwana Bargutiego, Kadura Fares, zarejestrowała "niezależną partię" pod nazwą al-Mustakbal, czyli Przyszłość. Obecny rozłam w Fatah jest największym kryzysem politycznym w 40-letniej historii ugrupowania.
    15 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę zamachu bombowego w tunelu drogowym na drodze z Jerozolimy do Gush Etzion. Palestyńscy terroryści przygotowywali się do wjechania do tunelu samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi.
    15 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała północne pustynne tereny Strefy Gazy.

16 grudnia 2005 r. izraelski rząd pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, wyraził zgodę na organizowanie palestyńskich konwojów autobusowych pomiędzy Strefą Gazy a Hebronem. Wojsko będzie zabezpieczać jedną trasę przejazdu autobusów, do których nie będą mogli wsiadać ludzie pomiędzy 16 a 35 rokiem życia. Ograniczenia zostaną również nałożone na godziny przejazdu konwojów, liczbę podróżnych i czas pozostawania w odwiedzanym terenie (do 10 dni).
    16 grudnia 2005 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" opublikował wyniki najnowszego sondażu, z którego wynika, że 49 % Izraelczyków byłaby skłonna pójść na ustępstwa w kwestii przekazania Palestyńczykom części wschodniej Jerozolimy. Równocześnie 49 % Izraelczyków nie godzi się na rezygnację Izraela z jakiejkolwiek części miasta.
    16 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, z których trzy spadły na pustynię Negew, jedna w pobliżu miasta Sderot, a jedna w okolicach Mefalsim.

16 grudnia 2005 r. izraelskie śmigłowce i artyleria ostrzelały w nocy północne rejony Strefy Gazy. Rakiety uderzyły w trzynaście dróg dojazdowych do tego północnego rejonu, z którego najczęściej wystrzeliwane są rakiety Qassam.
    16 grudnia 2005 r. izraelska armia wprowadziła wczesnym rankiem całkowitą blokadę Judei, Samarii i Strefy Gazy, za wyjątkiem przejścia towarowego Karni. Jest to odpowiedź na ostatnią eskalację ostrzału rakietowego terytorium Izraela, podczas którego po raz pierwszy rakieta Qassam trafiła w rejon miasta Ashkelon.
    16 grudnia 2005 r. izraelskie samoloty kilkakrotnie przekroczyły barierę dźwięku przelatując nisko nad Strefą Gazy.
    16 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści zastrzelili z przejeżdżającego samochodu Izraelczyka, w pobliżu żydowskiego osiedla Beit Hagai pod Hebronem, w Judei. Rannych zostało także 2 innych cywili. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.

16 grudnia 2005 r. minister spraw wewnętrznych Iranu Mustafa Purmohammadi oświadczył, że szeroko potępiane słowa irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada na temat Izraela i holokaustu zostały przez Zachód "źle zrozumiane". Natomiast wpływowy irański duchowny - przewodniczący irańskiego Zgromadzenia Ekspertów - ajatollah Ali Meszkini, poparł wypowiedzi prezydenta Ahmadineżada. Według niego, "ostatnie komentarze (...) są całkowicie logiczne i są tym, co mówią wszyscy Irańczycy."

17 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 5 poszukiwanych aktywistów Hamasu w Samarii i Judei.
    17 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze wjechali do miasta Tulkarem w Samarii. Podczas próby aresztowania śmiertelnie zranili lokalnego przywódcę Islamskiego Dżihadu.
    17 grudnia 2005 r. jeden palestyński terrorysta zginął przy nieudanej próbie wystrzelenia rakiety Qassam ze Strefy Gazy. Teren przygraniczny został ostrzelany przez Palestyńczyków z moździerza.
    17 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy.
    17 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę z Ludowych Komitetów Oporu, który usiłował podłożyć minę na drodze patrolowej przy przejściu granicznym Erez, w Strefie Gazy.

18 grudnia 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz wyraził niepokój w związku z trwającym stanem anarchii w Autonomii Palestyńskiej. Mofaz obawia się, że pogłębiający się chaos może wymusić na palestyńskich władzach odłożenie wyborów, co z kolei wpłynie na odłożenie w czasie uruchomienia linii autobusowych pomiędzy Strefą Gazy a Judeą i Samarią. W obecnej sytuacji autobusy nie będą mogły jeździć.
    18 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła w pobliżu kibucu Netiv Ha'Asarah, a druga spadła na tereny elektrowni przy mieście Ashkelon.

18 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy posterunek izraelskiej armii na północ od Nablusu, w Samarii. Zaatakowano także patrol armii w pobliżu Selim w Samarii.
    18 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 grudnia 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali butelkami z benzyną patrol izraelskiej armii w pobliżu Dżeninu. Wojsko aresztowało kilku Palestyńczyków.
    18 grudnia 2005 r. żydowscy osadnicy wycięli około 150 drzewek oliwnych należących do arabskiej wioski Burin, położonej w pobliżu Nablusu w Samarii. Osadnicy twierdzą, że gaj oliwny był wykorzystywany przez palestyńskich terrorystów do atakowania żydowskich osiedli. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

18 grudnia 2005 r. premier Ariel Sharon doznał wieczorem lekkiego udaru. Został przewieziony do szpitala Hadassah w Jerozolimie.

19 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza tereny przygraniczne z północną częścią Strefy Gazy.
    19 grudnia 2005 r. dwaj palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu usiłowali w nocy wtargnąć na teren żydowskiego osiedla Bekaot w Dolnie Jordanu. Zostali zatrzymani przez ochronę w trakcie przecinania siatki ogrodzenia.
    19 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali nad ranem palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który przedostał się przez ogrodzenie graniczne Strefy Gazy w rejonie kibucu Nir Am. Znaleziono przy nim pas z ładunkiem wybuchowym.
    19 grudnia 2005 r. izraelscy policjanci aresztowali nad ranem 2 palestyńskich terrorystów w pobliżu Jerozolimy. W trakcie pościgu rzucali w policjantów bombami zapalającymi. Przy zatrzymanych znaleziono dwie bomby rurowe i flagę Hamasu. Przekroczyli oni barierę bezpieczeństwa w pobliżu dzielnicy Har Homa i planowali przeprowadzić zamach w Jerozolimie.
    19 grudnia 2005 r. izraelska armia poinformowała o umożliwieniu pielgrzymom swobodnego dostępu do Betlejem w czasie świąt. Zostaną przyśpieszone procedury na punktach kontrolnych. Arabscy Izraelczycy oraz chrześcijańscy Palestyńczycy będą mogli przyjechać do Betlejem. Ułatwione procedury będą obowiązywać od 24 grudnia do 18 stycznia.

19 grudnia 2005 r. izraelskie siły powietrzne atakowały w nocy drogi prowadzące do północnej części Strefy Gazy, z której zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety Qassam. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    19 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia.

19 grudnia 2005 r. władze norweskiej prowincji Sor-Trondelag ogłosiły bojkot wszystkich izraelskich towarów. W tej prowincji znajduje się trzecie największe miasto Norwegii, Trondheim, i liczy prawie 20 % populacji kraju. Komunikat prasowy informuje, że "izraelski system władzy jest taki sam jak rasistowskiej Afryki Południowej."
    19 grudnia 2005 r. ministerstwo transportu Izraela zwróciło się do Unii Europejskiej z zapytaniem o możliwość wsparcia finansowego (30 mln Euro) budowy dwutorowej linii kolejowej Hajfa-Dżenin-Jordania. Linia kolejowa jest planowana jako wspólna inwestycja Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Izrael zwrócił się także z prośbą o finansowanie budowy linii kolejowej z portu Ashdod do Gazy.
    19 grudnia 2005 r. Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman i Bahrajn ogłosił rejon swoich państw terytorium wolnym od broni jądrowej.

20 grudnia 2005 r. nowym przywódcą partii Likud został Benjamin Netanjahu. Likud zajmuje w sondażach przedwyborczych trzecie miejsce - za Kadimą i Partią Pracy. Przyspieszone wybory parlamentarne w Izraelu odbędą się 28 marca przyszłego roku.
    20 grudnia 2005 r. członek dowództwa wojskowego wywiadu, generał Aharon Ze'evi powiedział, że nuklearne aspiracje Iranu stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich zachodnich państw. W ostatnim czasie do Iranu dotarło 18 pocisków samosterujących dalekiego zasięgu (3 tys. km), z których 12 jest sprawnych i gotowych do użycia. Pochodzą one z Rosji. Innych 6 pocisków dotarło do Iranu z Chin. Ze'evi wyraził także obawę, że palestyńskie grupy terrorystyczne mogą wkrótce przemycić do Strefy Gazy rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze, co w znacznym stopniu zniszczy obecną strategię zachowania bezpieczeństwa Izraela.
    20 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew. Przed południem na Negew spadła druga rakieta Qassam. Popołudniu dwie rakiety Qassam spadły na Negew, a jedna rakieta spadła na bazę wojskową na przedmieściach Ashkelonu.

20 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia. W Dzeninie został lekko postrzelony 1 izraelski żołnierz.
    20 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała nad ranem północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał został powtórzony w południe.
    20 grudnia 2005 r. uzbrojeni palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa zaatakowali biura Autonomii Palestyńskiej w Betlejem, w Judei. Po godzinnych pertraktacjach z palestyńską policją, napastnicy opuścili budynek.
    20 grudnia 2005 r. oddział izraelskich żołnierzy wkroczył popołudniem do arabskiej wsi Al-Yamoun, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Aresztowano 3 aktywistów z Islamskiego Dżihadu i 1 aktywistę z Hamasu. Podczas starcia z mieszkańcami wsi został ranny 1 izraelski żołnierz. W innej operacji aresztowano w Hebronie poszukiwanego terrorystę z Hamasu.

20 grudnia 2005 r. turecki sąd oświadczył, że instrumentem polityki zagranicznej Iranu jest terroryzm. Sąd w Ankarze wydał orzeczenie na podstawie analizy raportów wywiadu i kilku latach śledztwa. Zgodnie z raportem, Iran wielokrotnie posługiwał się terroryzmem i nie zawaha się w przyszłości użyć terrorystów aby zrealizować swoje cele.

21 grudnia 2005 r. izraelskie władze oświadczyły, że wybory do palestyńskiego parlamentu nie będą mogły odbyć się we Wschodniej Jerozolimie.
    21 grudnia 2005 r. łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup Michel Sabbah skrytykował budowę bariery bezpieczeństwa między Izraelem a terytoriami palestyńskimi, który według niego zamienił miejsce narodzin Chrystusa Betlejem w "wielkie więzienie".
    21 grudnia 2005 r. wysocy dowódcy izraelskiej armii poinformowali, że od wycofania się ze Strefy Gazy wystrzelono stamtąd 156 rakiet Qassam na Izrael. We wrześniu było 62 ataków, w październiku 16, w listopadzie 29 i w grudniu do tej pory 49. Dodatkowo 80 rakiet Qassam spadło po wewnętrznej stronie Strefy Gazy. Rannych zostało 25 osób. Fakty pokazują, że wycofanie się z Gazy nie przyniosło spodziewanego pokoju. Palestyńscy terroryści zajęli opuszczone żydowskie osiedla i mogą teraz wystrzeliwać swoje rakiety bliżej miasta Ashkelon.
    21 grudnia 2005 r. izraelski rząd oświadczył, że jeśli palestyńskie władze nie powstrzymają ostrzału rakietowego Izraela prowadzonego ze Strefy Gazy, wówczas Izrael wyłączy dostawy prądu do Strefy na 2 godziny. Szpital w Gazie nie dysponuje żadnym agregatem prądotwórczym, dlatego jak na razie jest to tylko słowna groźba.

21 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia, w której ranny został 1 Palestyńczyk.
    21 grudnia 2005 r. izraelscy komandosi podjęli próbę zatrzymania poszukiwanego palestyńskiego terrorysty z Hamasu w Dżeninie, w Samarii. Podczas akcji zginął 1 terrorysta z Hamasu, ranny został 1 izraelski żołnierz.
    21 grudnia 2005 r. palestyński minister informacji Nabil Shaath oświadczył, że "jeśli Izrael nie wyrazi zgody na przeprowadzenie wyborów w Jerozolimie, to wybory nie odbędą się nigdzie."

21 grudnia 2005 r. Syria wyraziła zgodę na składowanie materiałów rozszczepialnych z Iranu. Natomiast Iran udzieli azylu politycznego syryjskim urzędnikom zamieszanym w morderstwo libańskiego premiera Rafika Harriri. Dodatkowo Syria zobowiązała się do dalszego zaopatrywania w broń i amunicję organizacji Hezbollah. Obecnie Hezbollah dysponuje w południowym Libanie około 15 tys. pocisków i rakiet, które pochodzą z Iranu.

22 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na izraelską bazę wojskową pod Ashkelonem. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy. Inna rakieta Qassam spadła na strefę przemysłową Ashkelonu.

22 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 grudnia 2005 r. izraelska artyleria i lotnictwo ostrzelały rano północne tereny Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.
    22 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali rano w Samarii Palestynkę, która zarządzała środkami finansowymi palestyńskich organizacji dobroczynnych, a w rzeczywistości zdobywała środki dla Islamskiego Dżihadu.
    22 grudnia 2005 r. izraelski oddział wjechał do Nablusu w Samarii. Żołnierze otoczyli dom, w którym zabarykadowali się palestyńscy terroryści. Przy próbie ucieczki żołnierze zastrzelili 3 palestyńskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.
    22 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze ewakuowali nielegalne żydowskie osiedle zbudowane koło wsi Bilin, w Judei.
    22 grudnia 2005 r. Hamas i 10 innych palestyńskich ugrupowań zwróciły się do Mahmouda Abbasa, aby nie odkładał wyborów do palestyńskiego parlamentu, mimo decyzji Izraela o nie przeprowadzeniu ich na terenie Wschodniej Jerozolimy. Opóźnienie wyborów nie odpowiada Hamasowi, który odnotowuje duży wzrost popularności.

22 grudnia 2005 r. Israel Aircraft Industries zawarł kontrakt ze Szwajcarskim Ministerstwem Obrony na modernizację szwajcarskich systemów przekazywania informacji i rozpoznania. Kontrakt jest warty 132 mln USD.
    22 grudnia 2005 r. szef izraelskiej armii generał Dan Halutz rozmawiał z przywódcami Turcji na temat współpracy wojskowej pomiędzy obu państwami. Porozumienie o współpracy zawarto w 1996 r. i Izrael do tej pory zmodernizował około 200 tureckich czołgów M60 i 12 samolotów F-4. Tematem rozmów był również Iran.

23 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew.
    23 grudnia 2005 r. wysocy dowódcy izraelskiej armii powiedzieli, że w odwecie za ostrzał rakietowy Izraela powinno się skierować ogień artyleryjski na obszary zamieszkane przez cywilów w Strefie Gazy. Wystarczyłoby ostrzeżenie, że za 12 godzin ten teren zostanie ostrzelany pociskami odłamkowymi i poczekać aż cywile się ewakuują. Yuval Steinitz powiedział, że "jedna taka operacja mogłaby rozwiązać problem."

23 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza barierę graniczną w Strefie Gazy.
    23 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano patrol izraelskich żołnierzy.
    23 grudnia 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wsi Bilin, w Samarii. Doszło do strać z izraelską policją, w których rannych zostało 3 Palestyńczyków.

23 grudnia 2005 r. przywódca Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, Muhammad Akef powiedział, że "zachodnia demokracja atakuje każdego, kto nie podziela jej syjonistycznej wizji Holocaustu, a to przecież tylko mit."
    23 grudnia 2005 r. dyrektor Stowarzyszenia występującego w Iranie w obronie praw muzułmańskich mniejszości na zachodzie wezwał do utworzenia komisji, ktorej zadaniem byłoby zbadanie i wyjaśnienie prawdziwych rozmiarów Holokaustu.
    23 grudnia 2005 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na przekazanie 600 mln USD pomocy dla Izraela. Z tej kwoty, 133 mln USD zostanie użyte na rozwój programu systemu rakietowego "Arrow", który tworzą wspólnie Israel Aircraft Industries i Boeing. Około 10 mln USD zostanie zainwestowane w program rakiet zdolnych do przechwytywania pocisków krótkiego zasięgu.

24 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na pustyni Negew.
    24 grudnia 2005 r. izraelscy urzędnicy Ministerstwa Obrony powiedzieli, że Izrael rozważa wprowadzenie represji jako odpowiedź na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Byłaby to "zakazana strefa" o głębokości 1,5 mili od granicy. W przypadku ostrzału rakietowego, Izrael odpowiadałby odwetowym ostrzałem artylerii, lotnictwa i marynarki na "zakazaną strefę".

24 grudnia 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia powiedział, że z powodu izraelskiej groźby zakazu wyborów we Wschodniej Jerozolimy należy odłożyć termin wyborów w całej Autonomii Palestyńskiej. "Główną kwestią jest to, że nie możemy iść na wybory bez Jerozolimy."
    24 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści z Hamasu postrzelili 2 palestyńskich policjantów, którzy zatrzymali ich do kontroli obok swego posterunku w Gazie.
    24 grudnia 2005 r. łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Michel Sabbah, przybył w tradycyjnej procesji do Betlejem, by odprawić pasterkę. Sabbah zaapelował o "likwidację muru" wzniesionego przez Izrael wokół Betlejem i podkreślił, że budowa muru przekształciła miasto w "wielkie więzienie".

24 grudnia 2005 r. Unia Europejska wyraziła swój niepokój eskalacją ostrzału rakietowego Izraela prowadzonego przez Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Przedstawiciele Unii Europejskiej zaproponowali rozlokowanie w Strefie Gazy sił międzynarodowych.
    24 grudnia 2005 r. Rosja ponowiła swą kompromisową propozycję wobec Iranu, dotyczącą realizowania w Rosji irańskiego procesu wzbogacania uranu. Rosyjska propozycja przewiduje stworzenia "na terytorium Rosji wspólnego, rosyjsko-irańskiego przedsiębiorstwa w celu wzbogacania uranu."

25 grudnia 2005 r. łaciński patriarcha Jerozolimy i Ziemi Świętej Michel Sabbah w homilii wygłoszonej podczas pasterki w świątyni Narodzenia Pańskiego w Betlejem wezwał do zakończenia przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami. Patriarcha wyraził nadzieję, że dojdzie do przezwyciężenia istniejących trudności w stosunkach między Izraelczykami a Palestyńczykami i ukształtowania tych stosunków na nowo. Nawiązując do zbliżających się wyborów w Autonomii Palestyńskiej i Izraelu Sabbah podkreślił, iż rosną szanse na ukształtowanie nowej rzeczywistości. Sabah podkreślił, że Izrael musi zaprzestać prześladowań wobec bojowników palestyńskich, a rząd premiera Izraela Ariela Szarona musi uwolnić więźniów palestyńskich. "Bezpieczeństwo Izraela opiera się nie na murach i operacjach militarnych" - powiedział. Wezwał władze izraelskie do przemyślenia swej polityki i zapewnienia pokoju w regionie. Palestyńczycy muszą mieć zapewnioną "pełną swobodę" - podkreślił.

25 grudnia 2005 r. rzecznik lokalnego biura izraelskiej armii do spraw koordynacji działań z Palestyńczykami Adam Awidan poinformował, że około 30 tysięcy zagranicznych turystów i pielgrzymów obchodziło Boże Narodzenie w Betlejem.
    25 grudnia 2005 r. premier Ariel Szaron zlecił wysokim urzędnikom obrony, aby natychmiast opracowano plan uniemożliwiający Palestyńczykom prowadzenie ostrzału rakietowego Izraela. Doraźnie postanowiono zwiększyć presję na Islamski Dżihad oraz zwiększyć wysiłki w przechwytywaniu terrorystów, którzy wystrzeliwują rakiety Qassam. Rząd planuje przeznaczyć na ten plan dodatkowe 125 mln NIS (jak do tej pory przekazano na ten cel 85 mln NIS, z obiecanych 210 mln NIS).
    25 grudnia 2005 r. wysoki urzędnik ministerstwa obrony Izraela oświadczył, że Autonomia Palestyńska straciła kontrolę nad Strefą Gazy. Anarchia rozprzestrzenia się również po Samarii i Judei. Palestyńskie siły bezpieczeństwa nic nie robią, aby przeciwdziałać ostrzałowi rakietowemu Izraela. A władze izraelskie nie mogą w tej sytuacji nawiązać żadnych kontaktów z władzami palestyńskimi.
    25 grudnia 2005 r. izraelska straż graniczna zatrzymała 3 Egipcjan, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Izraela na Synaju. Planowali podjąć pracę w Izraelu.

25 grudnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas oświadczył, że wybory do palestyńskiego parlamentu odbędą się 25 stycznia i nie będzie żadnego ich odkładania. Abbas poprosił także Stany Zjednoczone, aby wywarły nacisk na Izrael, by ten wyraził zgodę na przeprowadzenie wyborów we Wschodniej Jerozolimie.

25 grudnia 2005 r. Iran odrzucił złożoną dzień wcześniej przez Rosję kompromisową propozycję dotyczącą wzbogacania uranu na terytorium Rosji.
    25 grudnia 2005 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na murach synagogi w Edmonton, w Kanadzie.

26 grudnia 2005 r. premier Ariel Szaron nakazał w nocy izraelskiej armii wzmocnienie obszaru zamkniętego w północnej części pasa przygranicznego ze Strefą Gazy. Jak poinformowano, ma to związek z nasilającymi się ostatnio palestyńskimi atakami rakietowymi. Armia będzie strzegła bezpieczeństwa na granicy z pomocą artylerii, śmigłowców i kanonierek i zamierza strzelać do każdego, kto się znajdzie na tym terenie. Biegnący wokół północnego i wschodniego krańca Strefy Gazy obszar zamknięty będzie miał około 2,5 kilometra szerokości i obejmie tereny niezamieszkane.
    26 grudnia 2005 r. anonimowy przedstawiciel izraelskich władz poinformował, że Izrael może pozwolić mieszkającym we wschodniej Jerozolimie Palestyńczykom na wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Palestyńczycy mogliby głosować w urzędach pocztowych na terenie miasta.
    26 grudnia 2005 r. izraelskie Ministerstwo Budownictwa Ogólnego i Mieszkaniowego ogłosiło publiczny przetarg na zbudowanie 140 mieszkań w osiedlu skrajnie ortodoksyjnych Żydów Beitar Ilit w rejonie Betlejem, i 78 domów jednorodzinnych w osiedlach Giwat Hazait i Efrat, na południe od Jerozolimy.
    26 grudnia 2005 r. izraelska firma Exotech z Kiryat Gat poinformowała, że stworzyła nowy polimer, który umożliwia produkcję ekologicznych bandaży z opatrunkami. Nowy polimer całkowicie rozkłada się po 2 miesiącach.
    26 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na kibuc Sa'ad, na południe od miasta Sderot.

26 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Samarii i Judei. W pobliżu Tulkarem patrol armii został zaatakowany bombami zapalającymi.
    26 grudnia 2005 r. izraelska artyleria ostrzelała popołudniem północne tereny Strefy Gazy.

27 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, z których jedna spadła przy przedszkolu w kibucu Sa'ad, a druga na przedmieściach miasta Ashkelon.
    27 grudnia 2005 r. nad ranem pociąg jadący z Hajfy na lotnisko Ben-Guriona najechał na autobus. Do wypadku doszło w pobliżu Zichron Ya'akow.
    27 grudnia 2005 r. dowódca izraelskiego wywiadu, generał Meir Degan powiedział, że "Iran od dziś za rok, najpóźniej za dwa lata będzie dysponował materiałem rozszczepialnym, z którego będzie mógł wyprodukować bombę nuklearną". Następnie dodał, że samo stworzenie bomby nie jest niczym innym jak późniejszym "procesem technicznym". Degan podkreślił: "W najbliższych miesiącach, jeśli nic temu nie przeszkodzi, Iran osiągnie niezależność w zakresie technologii nuklearnej."

27 grudnia 2005 r. izraelskie myśliwce ostrzelały w nocy rakietami drogi dojazdowe do północnej części Strefy Gazy. Podczas nalotu odcięto dostawy prądu do Strefy Gazy. W ten sposób izraelskie siły lotnicze utworzyły "strefę buforową" w Strefie Gazy. W ciągu dnia samoloty mają rozrzucić nad Strefą Gazy ulotki informujące o utworzeniu 3-milowej "strefy buforowej".
    27 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych palestyńskich terrorystów w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelskich żołnierzy.
    27 grudnia 2005 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rano rakietami budynki używane przez Brygady Męczenników Al-Aksa w północnej części Strefy Gazy.
    27 grudnia 2005 r. norweska organizacja FAFO opublikowała wyniki sondażu publicznego przeprowadzonego w Autonomii Palestyńskiej. 65 % Palestyńczyków deklaruje poparcie dla ataków terrorystycznych Al Qaeda w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prawie 80 % Palestyńczyków pragnie utworzenia niepodległego państwa Palestyna, które byłoby państwem islamskim z obowiązującym prawem Shariatu.
    27 grudnia 2005 r. dziesiątki uzbrojonych działaczy al-Fatah zaatakowało biura wyborcze Autonomii Palestyńskiej, znajdujące się wokół Jerozolimy. Napastnicy uprowadzili 10 pracowników, zapowiadając, że jutro ich wypuszczą. Izraelscy żołnierze nie mieszali się w wewnętrzne sprawy Palestyńczyków.
    27 grudnia 2005 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelski ambulans medyczny wiozący kobietę do szpitala. Do ataku doszło w pobliżu Nablusu, w Samarii.

    27 grudnia 2005 r. izraelska armia zapowiedziała, że w najbliższych dniach zostanie zlikwidowanych 15 nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei. W odpowiedzi, setki młodych żydowskich prawicowych działaczy ruszyło do nielegalnych osiedli w Samarii i Judei, aby je chronić przed likwidacją.
    27 grudnia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał zbrojne ugrupowania palestyńskie do zaprzestania ostrzału rakietowego w kierunku terytorium Izraela.

27 grudnia 2005 r. administracja Stanów Zjednoczonych ukarała sankcjami gospodarczymi 6 chińskich przedsiębiorstw, 2 firmy japońskie i 1 austriacką, za sprzedawanie Iranowi materiałów do produkcji rakiet i broni chemicznej. Ukarane firmy nie będą mogły robić żadnych interesów z rządem Stanów Zjednoczonych, natomiast firmy amerykańskie nie będą mogły im sprzedawać żadnych swoich produktów.
    27 grudnia 2005 r. rzecznik Departamentu Stanu USA wyraził poparcie Białego Domu dla działań izraelskiego lotnictwa w "strefie buforowej" w Strefie Gazy. Takie działania są rozsądną odpowiedzią Izraela, który musi bronić swojej suwerenności. Palestyńscy przywódcy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność i rozpocząć walkę z terroryzmem.

28 grudnia 2005 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali w nocy z południowego Libanu 7 pociskami "katiusza" i z moździerzy terytorium północnego Izraela. 2 pociski rakietowe spadły w okolicach miasta Kiryat Shmonah (uszkodzony budynek), trzecia rakieta trafiła w budynek mieszkalny w mieście Zaka. Ostrzał moździerzowy spadł na okolice miasta Szlomi. Zniszczona została także linia przesyłowa prądu elektrycznego w tym regionie.
    28 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot. Popołudniem rakieta Qassam spadła na kibuc Mifalsim, w pobliżu Sderot. Wieczorem kolejna rakieta spadła w pobliżu miasta Sderot.
    28 grudnia 2005 r. w Izraelu wylądował samolot organizacji Nefesh B'Nefesh, który przywiózł grupę 250 nowych imigrantów z Ameryki Północnej.
    28 kwietnia 2005 r. Żydowska Agencja przedstawiła swój raport o wielkości imigracji do Izraela w 2005 roku. Ogółem w tym roku do Izraela przybyło 9.124 nowych imigrantów, z czego 3.052 pochodzi z Ameryki Północnej, 3.700 z Etiopii, 1.850 z Ameryki Południowej, 450 z Wielkiej Brytanii itd. Równocześnie odnotowano znaczący wzrost liczby młodych Żydów, którzy wzięli udział w różnych programach w Izraelu (Birthright-Israel, Israel Experience itp.). Było ich ogółem 29.712 osób. Dodatkowo 5.583 żydowskich uczniów i studentów wzięło udział w długotrwałych programach edukacyjnych w Izraelu. Jest to wzrost o 37 %.
    28 grudnia 2005 r. Sąd Najwyższy Izrael nakazał czasowe wstrzymanie budowy bariery bezpieczeństwa w rejonie Maaleh Adumin, na wschód od Jerozolimy. Pozew sądowy skierowali mieszkańcy arabskiego miasteczka Azariyeh, którzy twierdzą, że "bariera bezpieczeństwa" ogrodzi ich miasto z trzech stron i będą życ jak w klatce. Prace budowlane kontynuowane są na wschód i północ od Azariyeh.
    28 grudnia 2005 r. Uniwersytet Bar-Ilan poinformował, że za 67 mln USD otwiera swój własny ośrodek badawczy nanotechnologii. Uniwersytet otrzymał rządową dotację w wysokości 33 mln USD na ten cel.

28 grudnia 2005 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy drogi dojazdowe do północnej części Strefy Gazy. Według zamierzeń izraelskiej armii, ten teren będzie regularnie bombardowany, aby utrudnić palestyńskim terrorystom ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    28 grudnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelskich żołnierzy.
    28 grudnia 2005 r. zbrojna bojówka al-Fatah zajęła miejski sztab wyborczy Autonomii Palestyńskiej w mieście Gaza. Po raz kolejny domagano się usunięcia z list wyborczych al-Fatah przedstawicieli "starej gwardii". Doszło do starcia z palestyńską policją.
    28 grudnia 2005 r. młodzi prawicowi działacze żydowscy założyli 19 nowych osiedli w Ziemi Izraela. W Judei, w rejonie Gush Etzion założyli: Elazar, Bat Ayin, i Efrat. W Judei, na południe od Hebronu założyli: Maaleh Hever. W Samarii, w rejonie Binyamin (na północ od Jerozolimy) założyli: Adei Ad, Beit El, Maaleh Levonah, Psagot, i Kokhav Yaakov. W Samarii, w rejonie Nablusu założyli: Karnei Shomron, Eli, Peduel, Talmon, i Yitzhar. W najbliższych dniach mają być jeszcze założone: Neriah i Karmei Tzur. Akcja została zorganizowana z okazji świąt Chanukah we współpracy z organizacjami "People of Israel in the Land of Israel" i "Torah of Israel".
    28 grudnia 2005 r. izraelskie samoloty rozrzuciły w południe nad Strefą Gazy ulotki ostrzegające mieszkańców, że kontynuowanie ataków rakietowych z obszaru północnej części Strefy Gazy spowoduje militarny odwet Izraela. Równocześnie poinformowano Palestyńczyków o utworzeniu nowej "strefy buforowej", która ma na celu uniemożliwienie terrorystom ostrzału terytorium Izraela. Ulotki poprosiły Palestyńczyków o opuszczenie terenu byłych żydowskich osiedli Nissanit, Elei Sinai i Dugit, które zostaną zniszczone przez ostrzał izraelskiej artylerii. Osiedla te są wykorzystywane do ostrzału rakietowego miasta Ashkelon.
    28 grudnia 2005 r. dowództwo izraelskiej armii poinformowało palestyńskie władze, że wieczorem dzisiejszego dnia nastąpi oficjalne utworzenie "strefy buforowej" w północnej części Strefy Gazy. Przekazano dokładne mapy strefy, której granica rozpoczyna się 1 km na południe od dawnych żydowskich osiedli. Jakakolwiek nieuzgodniona wcześniej obecność Palestyńczyków w tej strefie może spotkać się z natychmiastowym atakiem lotnictwa. Nie planuje się wkroczenia sił lądowych do Strefy Gazy.

28 grudnia 2005 r. izraelskie myśliwce ostrzelały rakietami obóz szkoleniowy Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny - Naczelne Dowództwo (PFLP-GC) na południe od Bejrutu, w Libanie. Izraelska artyleria ostrzelała przygraniczne pozycje Hezbollahu, raniąc co najmniej 2 szyickich terrorystów.
    28 grudnia 2005 r. niemiecki dziennik "Tagesspiegel" napisał, że Stany Zjednoczone rozpatrują możliwość ataku wojskowego na obiekty nuklearne w Iranie. Sojusznicy USA w pakcie NATO zostali już o tym powiadomieni. Aktualnie trwa aktualizowanie planów strategicznych sojuszu.
    28 grudnia 2005 r. nieznani sprawcy uszkodzili chanukowy świecznik wzniesiony w Rydze, na Łotwie.

---------- operacja "Niebieskie Narty" ----------

28 grudnia 2005 r. późnym wieczorem izraelska armia rozpoczęła systematyczny ostrzał nowo utworzonej "strefy buforowej" w północnej części Strefy Gazy. Wkrótce po rozpoczęciu operacji pocisk ranił palestyńskiego terrorystę, który wraz z 2 innymi terrorystami przekroczył granicę strefy, niosąc pociski Qassam w celu ich wystrzelenia.

29 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.
    29 grudnia 2005 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział, że wycofanie się ze Strefy Gazy zwiększyło elastyczność odpowiedzi izraelskiej armii. Olmert powiedział, że obecne bombardowania palestyńskich pozycji "zmniejszą rakietowy ostrzał. Jednak nie da się całkowicie zapobiec temu, jeśli ten kto strzela będzie chciał nadal prowadzić ostrzał." Palestyńczycy cofną swoje pozycje o kilka kilometrów na południe, jednak ostrzał rakietowy będzie nadal możliwy. "Gdy byliśmy wewnątrz Gazy, był ostrzał i strach, jednak wówczas nie mogliśmy prowadzić takiej operacji jak teraz, ponieważ żydowska populacja była w samym sercu arabskiej populacji. Wówczas jedynym sposobem działania było wejście lądowych sił jeszcze głębiej do centrum Gazy, co wywierało większe tarcia i stanowiła większe zagrożenie dla nas samych. Z tego punktu widzenia, obecnie mamy więcej możliwości działania."

29 grudnia 2005 r. izraelska artyleria i lotnictwo bombardowały "strefę buforową" oraz drogi prowadzące do północnej części Strefy Gazy.
    29 grudnia 2005 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się na punkcie kontrolnym pod Tulkarem, w Samarii. W zamachu zginął zamachowiec, 1 izraelski żołnierz oraz 2 innych Palestyńczyków. Rannych zostało 9 osób. Zamachowiec należał do Islamskiego Dżihadu i planował przeprowadzenie zamachu w centrum Izraela.
    29 grudnia 2005 r. Palestyńczyk zranił nożem izraelskiego żołnierza w rejonie strefy przemysłowej Atarot, na północ od Jerozolimy.
    29 grudnia 2005 r. uzbrojeni Palestyńczycy zaatakowali posterunek palestyńskiej policji w dzielnicy Sajiya w mieście Gaza. W wymianie ognia zginął 1 policjant i 1 terrorysta. Rannych zostało 2 policjantów i 3 napastników. Stan anarchii w Strefie Gazy pogłębia się.

30 grudnia 2005 r. izraelskie linie lotnicze El Al poinformowały o zainstalowaniu systemów antyrakietowych w 6 swoich samolotach pasażerskich, które latają w rejon aktywności siatki terrorystycznej Al-Qaidy. Koszt jednego systemu wynosi 1 mln USD. System nie będzie instalowany we wszystkich samolotach El Al.
    30 grudnia 2005 r. epidemia zapalenia płuc dotknęła bazy wojskowej Tzukei Uvda, na Negewie. Z 13 chorych żołnierzy, 7 umieszczono w szpitalu w Beer Shevie. Około 500 żołnierzy rozpuszczono do domów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Służby medyczne poszukują źródła wybuchu epidemii.

30 grudnia 2005 r. izraelska armia wprowadziła w nocy pełną blokadę Tulkarem i ograniczyła arabski ruch uliczny w północnej Samarii. W trakcie nocnych operacji służb specjalnych, aresztowano 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu przejęto dużej mocy ładunek wybuchowy przygotowany do przeprowadzenia zamachu w Izraelu.
    30 grudnia 2005 r. izraelscy żołnierze i policja przeprowadzili w nocy likwidację 3 nielegalnych żydowskich osiedli Beit El, Shvut Rachel i Yaron na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    30 grudnia 2005 r. około 100 palestyńskich policjantów zablokowało rano przejście graniczne w Rafah, w Strefie Gazy. Protestowali oni przeciwko eskalacji przemocy i śmierci jednego z ich kolegi w ostatnich starciach klanów w Strefie. Kanonada broni maszynowej zmusiła obserwatorów z Unii Europejskiej do pośpiesznego opuszczenia terenu przejścia granicznego. Oświadczyli oni, że będą monitorować sytuację na przejściu poprzez system izraelskich kamer, z terenu bazy Kerem Shalom w Izraelu. Wieczorem obserwatorzy powrócili na przejście.

30 grudnia 2005 r. dwa izraelskie myśliwce przeleciały nad Bejrutem, w Libanie. Inne myśliwce przeleciały nad bazami palestyńskich organizacji terrorystycznych w Sultan Ya'acoub, Opony i Sidon, w południowym Libanie. W trakcie lotów zbierano informacje o libańskiej obronie przeciwlotniczej.
    30 grudnia 2005 r. libańscy saperzy rozbroili 2 rakiety przygotowane w pobliżu granicy do wystrzelenia na terytorium Izraela. Libańska armia podjęła działania mające na celu przywrócenie kontroli nad południową częścią swego państwa.

31 grudnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.
    31 grudnia 2005 r. służby bezpieczeństwa w Izraelu zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Wynika to z faktu, że w nocy upływa termin kończący rozejm ogłoszony przez palestyńskie organizacje terrorystyczne.

31 grudnia 2005 r. grupy uzbrojonych Palestyńczyków zaatakowały urzędy państwowe w Deir el-Balah w Strefie Gazy. Doszło do strzelaniny z policjantami. Grupy terrorystów z al-Fatah zajęły trzy gmachy państwowe w Beit Lahyia w Strefie Gazy. Domagano się miejsc pracy.
    31 grudnia 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał i zabił 2 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety Qassam z północnej części Strefy Gazy. Należeli oni do Brygad Męczenników Al-Aksa.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2006 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon