KWIECIEŃ - CZERWIEC  2007 r.



  -  HISTORIA
      - styczeń-marzec 2007 r.
 - kwiecień-czerwiec 2007 r.
      - lipiec-wrzesień 2007 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Premier i Prezydent Szymon Peres - jego biografia





 

 

1 kwietnia 2007 r. w godzinach rannych biura rządowe przeprowadziły strajk generalny, domagając się podwyżek płac i protestując przeciwko prywatyzacjom państwowych firm.
    1 kwietnia 2007 r. generał Amos Yadlin z wywiadu wojskowego powiedział, że Syria, Iran i Hezbollah przygotowują się do wojny latem 2007 r. "Oni myślą, że wojna wybuchnie latem, nie zapoczątkowana przez Izrael ale na przykład przez USA."
    1 kwietnia 2007 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z pemierem Ehudem Olmertem, który wezwał państwa arabskie do zorganizowania regionalnej konferencji pokojowej.
    1 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot.

1 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    1 kwietnia 2007 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Paschy. Przejścia graniczne pozostaną otwarte jedynie dla pomocy humanitarnej.
    1 kwietnia 2007 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem, raniąc 2 Izraelczyków. Do incydentów doszło także w rejonie wsi Billin i Kalandia. Ranny został 1 izraelski policjant i 2 Palestyńczyków.
    1 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści zaatakowali popołudniem izraelskie patrole w rejonie Dżeninu i Nablusu w Samarii, raniąc 2 izraelskich żołnierzy.
    1 kwietnia 2007 r. poinformowano, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni palestyńskie ugrupowanie al-Fatah dokonało poboru 1.400 nowych bojowników, przygotowując się w ten sposób do nowej konfrontacji z radykalnym Hamasem.

1 kwietnia 2007 r. wandale zdewastowali cmentarz żydowski w mieście Lille we Francji. Uszkodzone zostało 53 nagrobki. W 2006 r. we Francji doszło 213 antysemickich aktów napaści. Jest to wzrost o 45% wzlędem poprzedniego roku.

2 kwietnia 2007 r. minister obrony Amir Perec zezwolił na ograniczone operacje armii na obszarze Strefy Gazy, argumentując, że wbrew zawieszeniu broni ataki rakietowe na Izrael nadal trwają.

2 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

3 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

3 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do obozu palestyńskich uchodźców Balata przy Nablusie, w Samarii. Aresztowano lokalnego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Ahmeda Sanakra. Doszło do strzelaniny, w której zatrzymany został ranny.
    3 kwietnia 2007 r. przewodnicząca demokratów w Kongesie Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas wyraził nadzieję na rozpoczęcie negocjacji palestyńsko-izraelskich w najbliższej przyszłości.
    3 kwietnia 2007 r. Palestyńczycy zaatakowali wieczorem izraelski patrol w Nablusie, w Samarii. Obok izraelskich pojazdów wybuchły dwa ładunki wybuchowe, a następnie żołnierze zostali ostrzelani. Podczas wymiany ognia zginął wysoki dowódca al-Fatah.

3 kwietnia 2007 r. w Kairze (Egipt) odbyło się czterostronne spotkanie przedstawicieli Izraela, Egiptu, Autonomii Palestyńskiej i Stanów Zjednoczonych. Zawarto nową umowę izraelsko-egipską o współpracy granicznej. Egipt zobowiązał się przekazywać Izraelowi informacje wywiadowcze związane z przemytem broni do Autonomii Palestyńskiej.

4 kwietnia 2007 r. demonstracja 1,5 tys. Izraelczyków przeszła ulicami miasta Sderot domagając się zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przez palestyńskim ostrzałem rakietowym ze strony Strefy Gazy.
    4 kwietnia 2007 r. biuro premiera Olmerta wydało oświadczenie, że "pomimo szczerych pragnień Izraela aby zawrzeć pokój z Syrią, Syria nadal pozostaje częścią Osi Zła i popiera terrorystyczne elementy na Bliskim Wschodzie."

4 kwietnia 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli rano do Dżeninu, w Samarii. Aresztowano lokalnego dowódcę Tanzim, Latif Abu-Haniye. W wymianie ognia został ranny 1 izraelski żołnierz.
    4 kwietnia 2007 r. tysiące Żydów wykorzystało święta Pesach aby odwiedzić grobowiec patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelskie siły bezpieczeństwa postawiono w stan gotowości, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.
    4 kwietnia 2007 r. szef palestyńskiej dyplomacji Zijad Abu Amr powiedział, że izraelski premier Ehud Olmert nie jest gotowy do "poważnych negocjacji" z Palestyńczykami i przywódcami innych państw arabskich na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. "Uważam także, i mogę to tutaj powiedzieć, że w tej chwili nie mamy już izraelskiego partnera."
    4 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści podłożyli trzy bomby na drodze w pobliżu Kalkilia w Samarii. Bomby zdetonowali izraelscy saperzy. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami w kilku miejscach żydowskie samochody.
    4 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści usiłowali popołudniem podłożyć bombę przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wkroczyli do Strefy Gazy i zastrzelili jednego napastnika, a drugiego ranili. Atak przeprowadził Islamski Dżihad.

4 kwietnia 2007 r. przewodnicząca demokratów w Kongesie Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi spotkała się w Damaszku z syryjskim prezydentem Bashar Assadem. Assad wykluczył możliwość podjęcia rozmów pokojowych z Izraelem, zanim nie zostanie przyjęty arabski plan dla Bliskiego Wschodu.
    4 kwietnia 2007 r. syryjski minister Muhsan Balal powiedział: "Jeśli Izrael będzie naprawdę zainteresowany wznowieniem negocjacji pokojowych, to musi to kulturalnie oznajmić."
    4 kwietnia 2007 r. w nocy doszło do wybuchu ładunku wybuchowego podłożonego przy siedzibie gminy żydowskiej w Montrealu, w Kanadzie. Trzy dni wcześniej podobny atak przeprowadzono na szkołę żydowską w Montrealu.
    4 kwietnia 2007 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze w San Francisco (Kalifornia, USA).

5 kwietnia 2007 r. odbyły się masowe modły przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Uczestniczyło w nich około 50 tys. Żydów. Na Starym Mieście odbyły się demonstracje Żydów, domagających się prawa wejścia na Wzgórze Świątynne.

5 kwietnia 2007 r. izraelski samolot bezzałogowy ostrzelał w nocy grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakiety Qassam na północy Strefy Gazy.
    5 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie, Dżeninie i Psagot zaatakowano izraelskie patrole. W wymianie ognia ranny został 1 Palestyńczyk.
    5 kwietnia 2007 r. za zgodą izraelskich władz, Jordania przekazała palestyńskim siłom bezpieczeństwa podległym prezydentowi Abbasowi 3 tys. karabinów M-16, a Egipt przekazał 2,5 tys. karabinów AK-47. Przekazano także 3 mln sztuk amunicji. Środki te mają wzmocnić siły Fatahu w walce z Hamasem.
    5 kwietnia 2007 r. wybuchły starcia pomiędzy bojówkami Fatahu i Hamasu w Gazie. Zginęło 25 Palestyńczyków, a 120 zostało rannych.

5 kwietnia 2007 r. amerykańska gazeta "New York Times" napisała, że Izrael sprzeciwia się planom administracji Busha sprzedaży zaawansowanego technologicznie uzbrojenia Arabii Saudyjskiej i innym arabskim krajom Zatoki Perskiej.
    5 kwietnia 2007 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na synagodze w Chicago (USA).

6 kwietnia 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zapowiedział, że porwany izraelski żołnierz Gilad Szalit zostanie wkrótce uwolniony. Zaznaczył przy tym, że Izrael musi uwolnić przetrzymywanych palestyńskich więźniów.
    6 kwietnia 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Strefie Gazy zostało rannych 3 Palestyńczyków.

7 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, ktora spadła na strefę przemysłową miasta Sderot.

7 kwietnia 2007 r. izraelski śmigłowiec wystrzelił w nocy dwie rakiety w kierunku grupy palestyńskich terrorystów, którzy podkładali bombę przy drodze dojazdowej do granicy w północnej części Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych. Do zdarzenia doszło w pobliżu obozu uchodźców Jabalaya.
    7 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści zaatakowali w nocy izraelski patrol w Dżeninie, w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    7 kwietnia 2007 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował do swoich sił bezpieczeństwa by powstrzymały ostrzał rakietowy Izraela prowadzony ze Strefy Gazy.

8 kwietnia 2007 r. ponad 100 ultraortodoksyjnych Żydów starło się popołudniu z policją w dzielnicy Mea Shearim, w Jerozolimie. Żydzi protestowali przeciwko niekoszernym restauracjom.

8 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 kwietnia 2007 r. palestyński terrorysta zranił nożem 2 izraelskich żołnierzy przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Napastnik został postrzelony i aresztowany.

9 kwietnia 2007 r. doszło do starć palestyńskich sił bezpieczeństwa z bojówkami Brygad Męczenników Al-Aksa w Nablusie, w Samarii. Rannych zostało 7 Palestyńczyków.
    9 kwietnia 2007 r. w Gazie wybuchły walki pomiędzy rodzinnymi palestyńskimi klanami. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 11 zostało rannych.

9 kwietnia 2007 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad ogłosił, że w ośrodku badań jądrowych w Natanz trwają prace nad uruchomieniem kaskady 3 tys. wirówek. Dotąd Irańczykom udało się zainstalować zaledwie 300, co pozwalało na wzbogacanie uranu na skalę zaledwie laboratoryjną.
    9 kwietnia 2007 r. amerykański ekspert Michael Levi wyraził wątpiliwość, by Iran dysponował taką liczbą czynnych wirówek. Według niego podawane w tych dniach w Iranie informacje są przede wszystkim chwytem propagandowym, adresowanym do irańskiego społeczeństwa, głównie w celu umocnienia pozycji prezydenta Ahmadineżada. Zdaniem amerykańskich ekspertów, teoretycznie zainstalowanie 3 tys. wirówek może prowadzić do wyprodukowania wzbogaconego uranu w ilości, wystarczającej do budowy bomby atomowej w ciągu roku.

10 kwietnia 2007 r. ujawniono, że arabski deputowany do Knesetu, Dr Azmi Biszara niespodziewanie uciekł kilka dni temu do Jordanii. Władze wprowadziły pełną blokadę informacji w tej sprawie. Dr Azmi Biszara stał na czele małej arabskiej partii lewicowo-nacjonalistycznej Balat. Znany był głównie z tego, że od kilku lat otwarcie solidaryzował się z Syrią i proirańskim Hezbollahem w Libanie. Wzywał też radykalne ugrupowania palestyńskie do kontynuowania walki z Izraelem. Nieoficjalnie mówi się, że Biszar był zamieszany w poważną aferę szpiegowską.
    10 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, ktora spadła na miasto Sderot.

10 kwietnia 2007 r. trzej palestyńscy terroryści usiłowali przeniknąć do żydowskiego osiedla Elon Moreh w Samarii. Zostali aresztowani przez żołnierzy ochrony.

10 kwietnia 2007 r. szef Irańskiej Agencji Atomowej Gholam-Reza Aghazadeh zapowiedział, że w ośrodku jądrowym w Natanz zostanie wkrótce zamontowanych 50 tys. wirówek, co pozwoli na produkcję na skalę przemysłową wzbogaconego paliwa atomowego.

11 kwietnia 2007 r. prokurator generalny Menachem Mazuz uznał zajmowanie przez osadników domu w Hebronie za działalność nielegalną. Otwiera to drogę do usunięcia osadników z domu.
    11 kwietnia 2007 r. ukończono układanie pierwszej z ośmiu olbrzymich części nowej estakady dla lekkiej kolei, która ma w przyszłości połączyć Pisgat Ze'ev z górą Herzla w Jerozolimie.

11 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści postrzelili w nocy żydowskiego osadnika w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    11 kwietnia 2007 r. izraelska armia zdjęła rano blokadę z terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Zakończyły się święta Pesach.

12 kwietnia 2007 r. Ministerstwo Obrony rozpoczęło planowanie budowy bariery granicznej na granicy z Egiptem w pobliżu Ejlatu. Budowa ma rozpocząć się w 2008 r. i jej celem jest uniemożliwienie arabskim terrorystom przenikać z Półwyspu Synaj do Izraela.

12 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.
    12 kwietnia 2007 r. doszło do starć rywalizujących ze sobą ugrupowań al-Fatah i Hamasu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 5 zostało rannych.

13 kwietnia 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil'lin. W starciach z policją rannych zostało 12 osób. Aresztowano 5 osób.
    13 kwietnia 2007 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze żydowscy zniszczyli i wyrwali około 700 krzewów winorośli i drzewek owocowych przy osadzie Sde Boaz w Judei.

14 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    14 kwietnia 2007 r. palestyński rząd jedności narodowej przyjął trzypunktowy plan przywrócenia i zapewnienia bezpieczeństwa na terytoriach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. W pierwszej fazie podjęta zostanie walka z przestępczością i handlem narkotykami. W drugiej fazie siły bezpieczeństwa skoncentrują się na powstrzymaniu walk pomiędzy Hamasem i Fatahem. W trzeciej fazie nastąpi rozbrojenie ludności cywilnej.

15 kwietnia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem w Jerozolimie. Głównym tematem rozmów było powstrzymanie przemytu broni napływającej do Strefy Gazy. Abbas zaproponował rozlokowanie palestyńskich sił bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Egiptem. Olmert zgodził się na przyjęcie amerykańskiego planu, który przewiduje przekazanie 59 mln USD na uzbrojenie i szkolenie oddziałów al-Fatah (podległych prezydentowi Abbasowi). Spotkanie ma być początkiem regularnych konsultacji obu polityków.
    15 kwietnia 2007 r. wieczorem w Jad Vashem rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.

15 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.
    15 kwietnia 2007 r. przedstawiciele Hamasu skrytykowali palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa za spotkanie z izraelskim premierem Ehudem Olmertem.

15 kwietnia 2007 r. Instytut Badań nad Antysemityzmem i Rasizmem opublikował raport informujący o wzroście ilości incydentów antysemickich na świecie. W 2006 r. doszło do 590 takich zdarzeń i jest to największa liczba od 2000 r. Do największej ilości incydentów doszło w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji i Kanady.

16 kwietnia 2007 r. dźwiękiem syren uczczono rano w Izraelu Dzień Pamięci o Ofiarach Szoah. Izraelczycy w milczeniu oddawali hołd sześciu milionom Żydów zamordowanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej.

16 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    16 kwietnia 2007 r. w nocy doszło do starć pomiędzy palestyńskimi klanami w Khan Yunis w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    16 kwietnia 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wykryły dwa podziemne tunele przemytnicze w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy.
    16 kwietnia 2007 r. grupa żydowskich osadników zaatakowała kamieniami Palestyńczyków w pobliżu Hirbet Athuana, w rejonie Hebronu w Judei. Izraelska policja aresztowała 8 osadników.

16 kwietnia 2007 r. syryjski minister informacji powiedział, że "jeśli Izrael odrzuca propozycję pokojową Ligii Arabskiej, to opór pozostaje jedynym sposobem wyzwolenia Wzgórz Golan."

17 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Sderot.

17 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z samochodu żydowskich osadników w pobliżu wioski Modi'in w Samarii. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.
    17 kwietnia 2007 r. izraelska armia otworzyła w południe przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.
    17 kwietnia 2007 r. arabski poseł w Knesecie, Mohammed Barakeh (partia Hadash) powiedział podczas wizyty w Tulkarem, że Izrael jest "państwem terrorystycznym". Powiedział o palestyńskich więźniach, że mają prawo walczyć o wolność.
    17 kwietnia 2007 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała popołudniem żydowskie dziecko w Hebronie, w Judei.

17 kwietnia 2007 r. izraelska delegacja w ONZ złożyła protest na ręce sekretarza generalnego Ben Ki-Moon przeciwko kontynuowaniu ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy.
    17 kwietnia 2007 r. grupa około 50 rabinów i studentów jesziwy demonstrowało przed gmachem Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywając do usunięcia Iranu z tej międzynarodowej organizacji. Policja aresztowała 18 rabinów.
    17 kwietnia 2007 r. Liga Arabska przekazała 52 mln USD pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.

18 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 38 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 kwietnia 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Robertem Gates'em. Omówiono problemy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględniem kwestii Iranu.

19 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie ostrzelano izraelski patrol.
    19 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze wykryli dwie bomby podłożone przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Saperzy zdetonowali ładunki wybuchowe.
    19 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe izraelski pojazd wojskowy w pobliżu Ramallah w Samarii. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.

19 kwietnia 2007 r. przewodnicząca Knesetu Dalia Itzik spotkała się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem, który wezwał Izrael do przyjęcia arabskiego planu pokojowego.
    19 kwietnia 2007 r. nieznany sprawca zranił Rabina Elie Dahana w metrze w Paryżu, we Francji.
    19 kwietnia 2007 r. ministrowie sprawiedliwości krajów członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się, że rasizm i zaprzeczanie jakoby doszło do ludobójstwa, zbrodni wojennych lub zbrodni przeciw ludzkości, np. do Holocaustu, będą karane w całej Unii.

20 kwietnia 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w wiosce Bil'lin. Doszło do starć z policją w których rannych zostało 20 uczestników i 2 policjantów. Ranna została północnoirlandzka laureatka pokojowej nagrody Nobla, Mairead Corrigan Maguire. Aresztowano za udział w tym proteście palestyńskiego ministra informacji, Mustafę Barghtiego.

20 kwietnia 2007 r. Stany Zjednoczone poinformowały o sprzedaży do Izraela sprzętu wojskowego, amunicji oraz części zamiennych o wartości 65 mln USD. To pierwsza taka transakcja od czasu wojny w Libanie 2006 r. Izrael zakupił między innymi 3,5 tys. bomb MK-84.

21 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzony został dom mieszkalny. Rannych zostało 6 osób. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.

21 kwietnia 2007 r. izraelska armia zamknęła w nocy wszystkie terytoria Autonomii Palestyńskiej. Ograniczenia mają trwać przez dwa dni.
    21 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do arabskiej wioski pod Dżeninem w Samarii. Podczas próby aresztowania poszukiwanego terrorysty doszło do strzelaniny, w której zginął członek Brygad Męczenników Al-Aksa.
    21 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski patrol w pobliżu Dżeninu, w Samarii. W wymianie ognia zginęło 4 uzbrojonych terrorystów. Okazało się, że jeden z nich był palestyńskim policjantem.
    21 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści zniszczyli amerykańską szkołę w Strefie Gazy.

    21 kwietnia 2007 r. izraelskie myśliwce F-16 zniszczyły wieczorem pociskiem rakietowym samochód na północy Strefy Gazy, którym jechali palestyńscy terroryści, z których jeden zginął, a dwóch zostało rannych. Odjeżdżali oni z miejsca, z którego wystrzelono rakiety Qassam na Izrael.
    21 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem samochód z uzbrojonymi Palestyńczykami w pobliżu Dżeninu. W wymianie ognia zginęło 3 palestyńskich terrorystów.

22 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu miasta Sderot. W południe 2 rakiety spadły na Negew.
    22 kwietnia 2007 r. minister obrony Amir Peretz powiedział, że Izrael nie będzie miał dłużej "zamkniętych oczu" na ostrzał rakietowy swego terytorium.
    22 kwietnia 2007 r. minister finansów Abraham Hirschon ustąpił ze swego stanowiska na trzy miesiące, do czasu ukończenia dochodzenia wyjaśniającego w sprawie oskarżenia o defraudację 5,6 mln NIS (1,3 mln USD) z kont kilku rządowych organizacji.

22 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do Nablusu w Samarii i otoczyli dom w którym ukrywali się poszukiwani terroryści. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów z al-Fatah. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    22 kwietnia 2007 r. palestyński negocjator Saeb Erekat skrytykował izraelskie ataki twierdząc, że mogą one zniweczyć próby utrwalenia zawieszenia broni w Strefie Gazy, które pomimo sporadycznych ataków palestyńskich, utrzymało się od listopada ubiegłego roku.

23 kwietnia 2007 r. policja i straż graniczna zatrzymały 503 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    23 kwietnia 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że dla osiągnięcia pokoju ze swymi sąsiadami Izrael jest przygotowany na "daleko idące kompromisy" i "bardzo bolesne ustępstwa".
    23 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu szklarni na Negewie.
    23 kwietnia 2007 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu żyje 7.150.000 ludzi, w tym 5.415.000 Żydów. W 2006 r. urodziło się 148 tys. dzieci i przyjechało 10 tys. nowych imigrantów.
    23 kwietnia 2007 r. koncern Motorola kupił izraelską firmę hi-tech Terayon, specjalizującą się w cyfrowych technologiach video. Wartość kontraktu wyniosła 140 mln USD.

23 kwietnia 2007 r. palestyński terrorysta postrzelił w nocy Izraelczyka na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy, w Samarii. W pobliżu Rammalah Palestyńczycy obrzucili w nocy żydowski samochód, raniąc kierowcę.
    23 kwietnia 2007 r. w nocy doszło do walk pomiędzy palestyńskimi klanami na północy Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    23 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

24 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam i 16 pocisków moździerzowych, które spadły na Negew. Do ataku przyznały się Brygady Izedina al-Kasima (zbrojne ramię Hamasu).
    24 kwietnia 2007 r. minister obrony ostrzegł Palestyńczyków przed kontynuowaniem ataków przeciwko Izraelowi.
    24 kwietnia 2007 r. rektorzy izraelskich uczelni wyższych ostrzegli, że jeśli w dalszym ciągu będzie trwał strajk studentów, może nastąpić konieczność odwołania roku akademickiego. Strajk studentów trwa już drugi tydzień.

24 kwietnia 2007 r. w nocnych starciach pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu zginął w Gazie 1 Palestyńczyk, a 7 osób zostało rannych.
    24 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 5 palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali w nocy przekroczyć granicę Strefy Gazy w pobliżu przejścia Nitzana. Palestyńczycy planowali porwanie izraelskiego żołnierza.
    24 kwietnia 2007 r. rzecznik Brygad Izedina al-Kasima oświadczył, że rozejm z Izraelem "już nie istnieje". Abu Obeida obarczył Izrael odpowiedzialnością za załamanie się rozejmu, obowiązującego od listopada zeszłego roku.
    24 kwietnia 2007 r. około 25 tys. Izraelczyków zebrało się na terenie zniszczonej osady Homesh w Samarii. Izraelska armia usiłowała zablokować okoliczne drogi, jednak w starciach rannych zostało 2 żołnierzy. Były naczelny rabin Izraela, Rabbi Avraham Shapiro powiedział, że marsz do Homesh będzie początkiem ruchu Homesh Pierwszy (Homesh First).

25 kwietnia 2007 r. dowództwo Izraelskich Sił Obronnych przedstawiło rządowi plan opanowania części terytorium Strefy Gazy. Olmert sprzeciwił się operacji na dużą skalę, jednak wyraził zgodę na ograniczone działania na północy Strefy Gazy.
    25 kwietnia 2007 r. protestujący studenci zablokowali wieczorem ulice w Tel Awiwie. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 6 osób.

25 kwietnia 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    25 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w Nablusie. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    25 kwietnia 2007 r. izraelska armia zniosła rano blokadę z terytoriów Autonomii Palestyńskiej.

26 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Ashkelon.

26 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 kwietnia 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa starły się wieczorem z członkami jednego z arabskich klanów w Ramallah, w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.

26 kwietnia 2007 r. irański minister odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa Mohammad Baker Zolgadr powiedział, że Iran dokona uderzenia przeciwko interesom USA i Izraelowi, jeśli zostanie zaatakowany z związku ze swoim programem nuklearnym.

27 kwietnia 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 kwietnia 2007 r. doszło do strzelaniny pomiędzy palestyńskimi bojówkami na przejściu granicznym Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    27 kwietnia 2007 r. izraelscy żołnierze ewakuowali około 100 radykalnych żydowskich osadników, którzy odmawiali opuszczenia terenu byłego osiedla Homesh w Samarii. Aresztowano 7 osób.

28 kwietnia 2007 r. premier Ehud Olmert oświadczył, że "nie jest możliwe zniszczenie całego irańskiego programu nuklearnego, ale można go uszkodzić do tego stopnia, że cofnie się go o kilka lat. Jest to technicznie wykonalne. Wymagałoby to 10 dni i wysłania tysięcy pocisków Tomahawk." Zapytany o możliwość interwencji militarnej w Iranie pod egidą ONZ, odpowiedział: Nikt nie może tego wykluczyć. Zapewnił przy tym, że Izrael nie zamierza obecnie atakować Iranu.
    28 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły w okolicy miasta Ashkelon i kibucu Nahal Oz.

28 kwietnia 2007 r. palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili trzech napastników, którzy byli członkami Hamasu.

28 kwietnia 2007 r. przewodniczący komisji spraw zagranicznych irańskiego parlamentu Allaeddin Borużedri powiedział, że "irańskiego naukowego programu nuklearnego nie można zniszczyć przez bombardowania, gdyż jest to program narodowy."

29 kwietnia 2007 r. szef Sztabu Głównego Izraelskich Sił Obronnych generał Gabi Ashkenazi poinformował rząd, że jedynym sposobem powstrzymania palestyńskiego ostrzału rakietowego prowadzonego ze Strefy Gazy jest przeprowadzenie operacji lądowej. "Nasze helikoptery i ogień artylerii mogą zredukować liczbę rakiet Qassam, ale nie zdołają ich całkowicie powstrzymać." Premier Olmert sprzeciwił się możliwości rozpoczęcia dużej operacji lądowej w Strefie Gazy.

30 kwietnia 2007 r. rządowa komisja dochodzeniowa prowadzona przez sędziego Eliyahu Winograda opublikowała wstępny raport w sprawie wojny w Libanie w 2006 r. Jak wynika z opublikowanych fragmentów, premierowi Olmertowi zarzucono w raporcie m.in. złą ocenę sytuacji, nieostrożność i nieodpowiedzialność. Komisja uznała, że Olmert nie dysponował "dobrze przygotowanym planem", gdy rozpoczął operację militarną w Libanie. Podobne zarzuty komisja postawiła ministrowi obrony Amirowi Perecowi.
    30 kwietnia 2007 r. premier Ehud Olmert w krótkim wystąpieniu telewizyjnym zapowiedział, że nie poda się do dymisji. Oznajmił, że rząd zajmie się naprawą wytkniętych mu błędów.
    30 kwietnia 2007 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez publiczne radio. 69% respondentów uważa, że premier Olmert powinien ustąpić ze stanowiska. Jedynie 15% chce, by dalej piastował urząd. 74% Izraelczyków popiera dymisję ministra obrony Amira Pereca.

1 maja 2007 r. do dymisji podał się minister bez teki Eitan Cabel z Izraelskiej Partii Pracy, pozostającej w koalicji z rządzącą partią Kadima.

1 maja 2007 r. delegacja 25 członków Parlamentu Europejskiego spotkała się w Gazie z palestyńskim premierem Ismailem Hanije z Hamasu. Hanije wezwał "wspólnotę międzynarodową do współpracy z (nowym) rządem jedności narodowej w sposób oficjalny i bezpośredni, ponieważ reprezentuje on wolę ludu palestyńskiego".

2 maja 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni oświadczyła, że wezwała premiera Ehuda Olmerta do ustąpienia, deklarując jednocześnie zamiar przejęcia od niego kierownictwa centrowej partii Kadima. Olmert odrzucił apel Liwini. Partia Likud wezwała do przeprowadzenia wyborów.

2 maja 2007 r. przywódca szyickiego ugrupowania terrorystycznego Hezbollah szejk Hasan Nasrallah pochwalił Izrael za sporządzenie raportu na temat zeszłorocznej wojny w Libanie. "To godne szacunku, gdy premier wrogiego kraju tworzy komisję do zbadania drugiej wojny (libańskiej), a jeszcze bardziej godny szacunku jest fakt, że komisja powołana przez Olmerta krytykuje Olmerta i w ostrych słowach opisuje jego postawę i zachowanie w czasie wojny... Izrael to nasz wróg, państwo-agresor, a rządzący nim są rzeźnikami, ale trzeba zauważyć, że zasługuje on na szacunek, bo uznaje fakty w celu naprawienia swych błędów, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się u nas".

3 maja 2007 r. około 150 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie, domagając się dymisji premiera Ehuda Olmerta i ministra obrony Amira Pereca. Hasła na transparentach wzywały: "Rząd musi podać się do dymisji" oraz "Wybory natychmiast."

4 maja 2007 r. Stany Zjednoczone przedstawiły Izraelowi dekument, w którym szczegółowo określono terminy działań, jakie w ramach bliskowschodniego procesu pokojowego powinny zostać natychmiast podjęte. Izrael powinien jeszcze w maju znieść blokady, ograniczające poruszanie się Palestyńczyków w Samarii i Judei. Do lipca powinny zostać uruchomione codzienne konwoje autobusowe pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu.

4 maja 2007 r. Stany Zjednoczone przedstawiły władzom Autonomii Palestyńskiej dekument, w którym szczegółowo określono terminy działań, jakie w ramach bliskowschodniego procesu pokojowego powinny zostać natychmiast podjęte. Palestyńczycy powinni powstrzymać ostrzał rakietowy Izraela prowadzony ze Strefy Gazy oraz zatrzymać przemyt broni z Egiptu.

5 maja 2007 r. minister obrony Amir Perec powiedział, że poda się do dymisji, ale dopiero po tym jak 28 maja jego Partia Pracy wybierze nowe kierownictwo.
    5 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot.

6 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W okolicy miasta Sderot ranna została 1 Izraelka. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    6 maja 2007 r. wybuchła panika wśród kibiców podczas meczu piłki nożnej drużyn Baitar Jerusalem z Hapoal Tel Awiw na stadionie w Jerozolimie. Rannych zostało 28 osób.

6 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Dżeninie doszło do wymiany ognia, w której ranny został 1 Palestyńczyk.
    6 maja 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z samochodu żydowską ciężarówkę w pobliżu Ramallah, w Samarii. Ciężko ranny został izraelski ochraniarz. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.

6 maja 2007 r. wybory prezydenckie we Francji wygrał Nicolas Sarkozy. Jest on katolikiem, jednak jego babka była grecką żydówką. Natomiast jego żona, Cecillia Sarkozy jest z pochodzenia hiszpańską Żydówką.
    6 maja 2007 r. ponad 100-tys. ludzi przeszło ulicami Nowego Jorku (USA) w marszu poparcia dla Izraela.
    6 maja 2007 r. nieznani sprawcy zdetonowali bombę podłożoną w synagodze w Saratowie, w Rosji.

7 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    7 maja 2007 r. izraelskie organizacje obrony praw człowieka B'Tselem i HaMoked Centre for the Defence of the Individual oskarżyły izraelską służbę bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet o maltretowanie palestyńskich więźniów.

7 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 maja 2007 r. izraelski śmigłowiec zniszczył rakietą arabski samochód, którym jechali palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu, którzy godzinę wcześniej odpalili rakietę Qassam na północy Strefy Gazy. Ranny został 1 Palestyńczyk.

8 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Popołudniem rakieta spadła na Negew.
    8 maja 2007 r. Izraelskie Siły Obronne poinformowały o opracowaniu planu stworzenia pasa buforowego na granicy Strefy Gazy. Pas miałby szerokość 300 metrów. W tej strefie buforowej działały by dodatkowe oddziały izraelskiej armii, przeciwdziałając ostrzałowi rakietowemu Izraela. Równocześnie siły powietrzne zwiększyłyby swoją aktywność przeciwko palestyńskim terrorystom.
    8 maja 2007 r. izraelski okręt rakietowy został uszkodzony, gdy podczas rutynowego patrolu w pobliżu Hajfy uderzył w przeszkodę podwodną.

8 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 29 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

8 maja 2007 r. prezes Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC), miliarder Edgar Bronfman, podał się do dymisji. Bronfman ma 77 lat i jest właścicielem koncernu Seagram produkującego alkohole i napoje chłodzące.

9 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ranne zostały owce przy moszawie Mavkiyim.
    9 maja 2007 r. trzej rabini (Rabbi Chaim Druckman, Rabbi Tzefania Drori i Rabbi Avraham Zuckerman) wezwali Żydów do zajęcia Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

9 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

9 maja 2007 r. premier Belgii Guy Verhofstadt przeprosił za udział jego kraju w deportacji Żydów do niemieckich obozów zagłady podczas II wojny światowej.

10 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu miasta Sderot. Ranny został 10-letni chłopiec.
    10 maja 2007 r. premier Ehud Olmert obwinił wojsko o niepowodzenia w wojnie z Libanem. Premier powiedział, że szef sztabu generalnego generał Dan Haluc, który w styczniu podał się do dymisji, zapewniał go, że wojsko jest silne i "gotowe wypełnić każdą misję".

10 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ranny został izraelski żołnierz.
    10 maja 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa rozlokowały rano 3 tys. uzbrojonych policjantów na ulicach Gazy, wprowadzając w życie pierwszą fazę planu przywrócenia porządku w Strefie Gazy. Wieczorem doszło do starć, w których ranny został 1 Palestyńczyk, a 4 osoby uprowadzono.
    10 maja 2007 r. starcia pomiędzy rywalizującymi ze sobą grupami palestyńskimi wybuchły rano w Khan Yunis i Rafiah na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 9 Palestyńczyków.

10 maja 2007 r. International Institute for Management Development opublikował swój coroczny ranking najlepszych państw pod względem międzynarodowych inwestycji. W minionym roku Izrael awansował z 45 na 25 miejsce. Szwajcarska firma opublikowała World Competitiveness Yearbook, w której oceniono 55 państw, uwzględniając 323 ekonomiczne kryteria. Izrael został sklasyfikowany na 20 miejscu.

11 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu elektrowni w Ashkelonie.

11 maja 2007 r. w starciach rywalizujących ze sobą bojówek Hamasu i Fatahu w Strefie Gazy rannych zostało 6 Palestyńczyków.
    11 maja 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil'lin. W starciach z policją rannych zostały 4 osoby.

12 maja 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni powiedziała, że Izrael będzie podejmował dalsze kroki, jeśli chodzi o wycofywanie się z Samarii i Judei, ale proces ten jest hamowany przez niezdolność umiarkowanych palestyńskich przywódców do powściągnięcia sił radykalnych.
    12 maja 2007 r. niespodziewana powódź na wybrzeżu Morza Martwego zalała część głównej szosy biegnącej przez depresyjne tereny wzdłuż granicy z Jordanią brzegiem Pustyni Judzkiej. Zginęło 4 izraelskich turystów. Służby ratunkowe uratowały 7 osób.

12 maja 2007 r. przywódca szyickiego Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział: "możemy wystrzeliwać pomiędzy 1.000 a 3.000 rakiet dziennie".

13 maja 2007 r. w starciach bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie zginęło 2 Palestyńczyków. Popołudniem doszło do strzelaniny przed meczetem w Gazie. Rannych zostało 11 Palestyńczyków.

14 maja 2007 r. premier Ehud Olmert poinformował, że rząd przekaże 100 mln NIS na odnowienie schronów na północy kraju. Ministerstwo Obrony złożyło zapotrzebowanie w wysokości 1,4 mld NIS na ten cel.

14 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    14 maja 2007 r. rano przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawarli w Gazie rozejm wynegocjowany przy pośrednictwie Egiptu. Jednak po 2 godzinach starcia wybuchły ponownie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych.

15 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem 7 rakiet spadło na miasto Sderot, raniąc 6 osób. Kolejnych 5 rakiet spadło na Negew.
    15 maja 2007 r. premier Ehud Olmert zezwolił Izraelskim Siłom Obronnym przeprowadzenie działań odwetowych za ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy.

15 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    15 maja 2007 r. trwały starcia bojówek Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęło co najmniej 6 Palestyńczyków. Rano grupa terrorystów z Hamasu zaatakowała posterunek palestyńskich sił bezpieczeństwa na granicy z Izraelem (przejście graniczne Karni). Zginęło 8 członków al-Fatah. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 2 członków Hamasu.
    15 maja 2007 r. do Strefy Gazy wkroczyło z Egiptu prawie 500 ciężko uzbrojonych członków palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych prezydentowi Abbasowi. Przeszli oni przeszkolenie wojskowe w Egipcie.

15 maja 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Aqabie z królem Jordanii Abdullahem. Omówiono problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Olmert zapewnił o gotowości rozpoczęcia negocjacji pokojowych z arabskimi państwami.

16 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. W nocy ostrzelano z moździerza przygraniczny kibuc. Rano 2 rakiety spadły w rejonie miasta Sderot i 1 rakieta w rejonie Ashkelonu. Wieczorem 4 rakiety spadły na Negew, a 1 rakieta spadła na Sderot. Ogółem 2 osoby zostały ranne.
    16 maja 2007 r. burmistrz miasta Sderot podjął rano decyzję o zamknięciu wszystkich szkół w mieście ze względów bezpieczeństwa. Miasto znajduje się pod ostrzałem rakietowym prowadzonym ze Strefy Gazy.
    16 maja 2007 r. biznesmen Arcadi Gaydamak zaoferował miejsce dla 600 mieszkańców Sderot w hotelu Golden Tulip w Be'er Shevie. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców Sderot.
    16 maja 2007 r. premier Ehud Olmert zezwolił Izraelskim Siłom Obronnym na "srogą i surową" odpowiedź na rakietowy ostrzał Izraela prowadzony ze Strefy Gazy. Celem ataków mają być dowódcy Hamasu oraz komórki odpowiedzialne za ostrzał rakietowy Izraela.
    16 maja 2007 r. wicepremier Szymon Peres powiedział, że Izrael jest gotowy udzielić pomocy prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmoudowi Abbasowi w przywróceniu porządku w Strefie Gazy.

16 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Ramallah ostrzelano izraelski patrol.
    16 maja 2007 r. izraelskie helikoptery ostrzelały w nocy rakietami północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety na Izrael. Ostrzelano nie zamieszkałe rejony.
    16 maja 2007 r. grupa palestyńskich terrorystów z Hamasu zaatakowała rano dom jednego z dowódców al-Fatah w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków. Popołudniem bojówka Hamasu zaatakowała w Strefie Gazy konwój palestyńskich sił bezpieczeństwa przewożący więźniów. W starciu zginęło 5 Palestyńczyków. Ostrzelano także samochód z egipskim mediatorem usiłującym doprowadzić do porozumienia pomiędzy Hamasem a Fatahem.
    16 maja 2007 r. izraelski myśliwiec ostrzelał popołudniem rakietami bazę Hamasu w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych. Wieczorem zbombardowany został magazyn broni Hamasu w Gazie.

17 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 16 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzona została linia energetyczna w pobliżu miasta Sderot. W Sderot trafiony został dom mieszkalny, a w pobliskim kibucu szkoła i szklarnie. Ranne zostały 2 osoby.
    17 maja 2007 r. Izraelskie Siły Obronne przerzuciły znaczne siły pancerne, które zajęły pozycje wyjściowe na granicach Strefy Gazy. Ponownie rozlokowano baterie artylerii, gotowe do wznowienia ostrzału Strefy Gazy.

17 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    17 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały w nocy samochód Hamasu w dzielnicy Sejaeeyeh w północnej części miasta Gaza. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Popołudniem zbombardowano główną kwaterę Hamasu w Gazie. Rannych zostało 40 Palestyńczyków. Helikoptery ostrzelały także arabski samochód przewożący rakiety Qassam na północy Strefy Gazy.
    17 maja 2007 r. izraelskie czołgi wjechały 400-metrów w głąb Strefy Gazy, zajmując pozycje w rejonie dawnego żydowskiego osiedla Dugit w pobliżu arabskiej wioski Beit Lahiyah.
    17 maja 2007 r. przedstawiciel Hamasu zagroził odwetem, nie wykluczając zamachów samobójczych. Abu Ubajda powiedział: "To otwarta wojna wymierzona w Hamas. Dopuszczalne są wszystkie opcje, w tym operacje męczeńskie."
    17 maja 2007 ro doszło do starć pomiędzy bojówkami Hamasu i Fatahu w Gazie. Zginęło co najmniej 3 Palestyńczyków.
    17 maja 2007 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w pobliżu Betlejem i Kalkilii w Judei i Samarii. Izraelscy żolnierze zranili 1 Palestyńczyka.

17 maja 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omówiono aktualne sprawy konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Mubarak powiedział, że "Hamas nigdy nie podpisze porozumienia pokojowego z Izraelem."

18 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 13 rakiet Qassam, które spadły na okolice Sderot, Ashkelonu i Negew. Ranne zostały 3 osoby.

18 maja 2007 r. izraelskie helikoptery ostrzelały rano rakietami pozycje Hamasu w Gazie. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 6 zostało rannych. Pozostałe ranne ataki skierowano na północne rejony Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety na Izrael. Zginęło 2 terrorystów z Hamasu. Izraelska artyleria ostrzelała północne tereny Strefy Gazy.
    18 maja 2007 r. bojówki Hamasu i Fatahu prowadziły ze sobą walki w rejonie Uniwersytetu Islamskiego w Gazie. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    18 maja 2007 r. palestyński premier Ismail Haniyeh wezwał wszystkich Palestyńczyków do zjednoczenia się przeciwko "agresji Izraela".

19 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 12 rakiet Qassam, które spadły na okolice Sderot, Ashkelonu i Negew. Ranna została 1 osoba.
    19 maja 2007 r. minister obrony Amir Peretz ostrzegł, iż do czasu wstrzymania ostrzału rakietowego, armia nadal będzie atakować cele Hamasu w Strefie Gazy. Nie wykluczył, iż celem ataków mogą stać się także fizycznie liderzy polityczni i wojskowi tego radykalnego ugrupowania palestyńskiego. "Głównym celem ataków będą jednak przede wszystkim zakłady Hamasu, w których wytwarzana jest broń rakietowa."

19 maja 2007 r. bojówki Hamasu i Fatahu prowadziły ze sobą walki w rejonie Uniwersytetu Islamskiego w Gazie. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    19 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały rakietami dwa zakłady produkujące broń dla Hamasu w Strefie Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków. Popołudniem helikoptery ostrzelały grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakiet Qassam na północy Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 5 osób zostało rannych. W podobnym zdarzeniu ostrzał izraelskich czołgów zabił 1 palestyńskiego terrorystę.
    19 maja 2007 r. palestyńscy terroryści trafili popołudniem rakietą przeciwpancerną w izraelski buldożer wojskowy w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

20 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 20 rakiet Qassam, które spadły na okolice Sderot i Negew. Zniszczona została restauracja w Sderot.
    20 maja 2007 r. dowództwo Izraelskich Sił Obronnych poinformowało, że al-Fatah przegrywa w starciach z Hamasem w Strefie Gazy. Siły Hamasu są "lepiej wyszkolone, lepiej uzbrojone i bardziej zdeterminowane." Poinformowano, że w ostatnich dniach na Izrael spadło 108 rakiet i 33 pociski moździerzowe wystrzelone ze Strefy Gazy.
    20 maja 2007 r. zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który dał "zielone światło" Izraelskim Siłom Obronnym w atakowaniu dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zdecydowano się nie rozpoczynać żadnej zakrojonej na dużą skalę operacji lądowej.
    20 maja 2007 r. minister obrony Amir Peretz ogłosił wieczorem objęcie "specjalnym statusem" południowych terenów Izraela, co w praktyce oznacza wprowadzenie stanu wyjątkowego. Decyzja resortu jest równoznaczna z przejęciem przez armię na tych terenach uprawnień administracji a także policji. Decyzja obejmuje przede wszystkim miasto Sderot i mniejsze osiedla położone w jego pobliżu, w promieniu siedmiu kilometrów od granicy ze Strefą Gazy. Na mocy nowych uprawnień armia będzie mogła np. zamykać szkoły, instytucje publiczne oraz ograniczać ruch bez potrzeby uzyskiwania zgody władz cywilnych.

20 maja 2007 r. izraelski helikopter ostrzelał w nocy grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakie Qassam na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne. W nocy zbombardowano dwa zakłady produkujące broń dla Hamasu. W ostrzelanym samochodzie w Gazie zginęło 3 Palestyńczyków. Wieczorem ostrzelano dom jednego z liderów Hamasu w Gazie. Zginęło 6 Palestyńczyków.
    20 maja 2007 r. palestyńskie organizacje Hamas i al-Fatah zawarły wieczorem kolejne porozumienie o wstrzymaniu walk wewnętrznych w Strefie Gazy. W mediacji uczestniczyli przedstawiciele Egiptu.

20 maja 2007 r. libańska armia zaatakowała pozycje islamskich grup terrorystycznych powiązanych z Al-Qaeda (przenikali do Autonomii Palestyńskiej i walczyli z Izraelem) w rejonie Trypolisu (Liban). Doszło do ciężkich walk z użyciem ciężkiego sprzętu wojskowego. Zginęło co najmniej 48 osób, a ponad 90 zostało rannych.

21 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 25 rakiet Qassam, które spadły na okolice Sderot, Ashkelonu i na Negew. Zginęła 1 Izraelka, a 2 osoby zostały ranne.
    21 maja 2007 r. minister bezpieczeństwa publicznego Abraham Dicter powiedział, że Izrael "przy pierwszej sposobności" zlikwiduje przywódcę palestyńskiego ugrupowania Hamas Chalida Meszala, który przebywa na stałe w Syrii.

21 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie w Samarii zamknięto trzy stacje telewizyjne i jedną rozgłośnię radiową kontrolowane przez Hamas. Sprzęt został skonfiskowany.
    21 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dom lidera Hamasu w Gazie. Zginęło 8 Palestyńczyków. Artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Kilka pocisków spadło na wioskę Beit Lahiya. Rannych zostało 5 osób. W nocy zbombardowano także zakład produkujący broń dla Hamasu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk. Energii elektrycznej pozbawione zostało miasto Gaza. Rano rakieta zniszczyła ciężarówkę przewożącą broń w Gazie. Popołudniem w obozie Jabalaya zginęło 4 członków Islamskiego Dżihadu.
    21 maja 2007 r. przedstawiciele Hamasu i Ludowych Komitetów Oporu w Strefie Gazy ostrzegli Izrael przed "trzęsieniem ziemi", jakie sprawią odwetowe ataki terrorystyczne.
    21 maja 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Khan Yunis na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

21 maja 2007 r. trwały ciężkie walki libańskiej armii z palestyńskim ugrupowaniem terrorystycznym Fatah al-Islam w rejonie Trypolisu (Liban).
    21 maja 2007 r. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przyznały, że Izrael ma prawo bronić się przed ostrzałem rakietowym własnego terytorium.

22 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na okolice Sderot, Ashkelonu i na Negew. Ranne zostały 2 osoby.
    22 maja 2007 r. wiceminister obrony Efraim Sneh powiedział, że na liście celów armii znajduje się palestyński premier Ismail Hanije (z Hamasu).

22 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy w Gazie zakład produkujący broń dla Hamasu. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Przed południem ostrzelano pozycje Hamasu na północy Strefy. Rannych zostało 5 osób.

23 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Sderot i Negew.

23 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki Hamasu w Gazie. Rannych zostało 9 Palestyńczyków.
    23 maja 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas spotkał się w Strefie Gazy z palestyńskim premierem Ismailem Haniye. Przedstawiciele Hamasu odmówili przerwania ostrzału rakietowego terytorium Izraela dopóki siły izraelskie nie zakończą operacji wojskowych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    23 maja 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje na terenie byłego żydowskiego osiedla Dugit na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

23 maja 2007 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przedstawiła raport o kontynuowaniu przez Iran programu wzbogacania uranu. Raport został złożony przewodniczącemu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Iran w ośrodku nuklearnym Natanz uruchomił już 13 kaskad po 164 wirówek każda.

24 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 11 rakiet Qassam, które spadły na Sderot i Negew. Wieczorem ostrzelano z moździerza przejście graniczne Erez.

24 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 33 wysokich działaczy Hamasu w Samarii i Judei. Aresztowano między innymi palestyńskiego ministra edukacji Nassera al-Deen Shaera, kilku deputowanych oraz burmistrza i wiceburmistrza miasta Nablus w Samarii.
    24 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy biuro w Gazie, które przekazywało pieniądze z Iranu dla Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Popołudniem zbombardowano dwa budynki Hamasu w Gazie i Dir El-Balah w Strefie Gazy.
    24 maja 2007 r. izraelski oddział wkroczył rano do centralnej części Strefy Gazy i aresztował na przedmieściach Khan Younis 7 poszukiwanych Palestyńczyków.
    24 maja 2007 r. rzecznik palestyńskiego premiera Ismaila Haniye z Hamasu zażądał natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych i wezwał ONZ i Unię Europejską do nałożenia sankcji na Izrael.
    24 maja 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wezwał Hamas do niezwłocznego wstrzymania ostrzału rakietowego Izraela.

24 maja 2007 r. spłonęła duża synagoga w Genewie (Szwajcaria). Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej. W Szwajcarii żyje 18 tys. Żydów, z czego 5 tys. w Genewie.

25 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na Ashkelon, Sderot i Negew. Trafiony został zakład przemysłowy i budynek mieszkalny w Sderot. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

25 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    25 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekty Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Gazie, Khan Yunis i Rafah w Strefie Gazy. Rannych zostało 9 Palestyńczyków. Popołudniem zbombardowano budynki Hamasu w centralnej części Strefy. Wieczorem ostrzelano siedzibę Hamasu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    25 maja 2007 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit El w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    25 maja 2007 r. izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka na punkcie kontrolnym Hawara pod Nablusem, w Samarii. Zatrzymany usiłował przenieść trzy bomby domowej roboty.

26 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Ashkelon, Sderot i Negew.
    26 maja 2007 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa otworzyło ogień z broni maszynowej do grupy izraelskich agentów we Wschodniej Jerozolimie. W wymianie ognia zginęli obaj napastnicy, a rannych zostało 4 Izraelczyków.

26 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały obiekty Hamasu w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 23 osoby zostały ranne. Dwie rakiety spadły przy domu palestyńskiego premiera Ismaila Haniye w dzielnicy Szati w Gazie.

27 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Sderot. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.
    27 maja 2007 r. premier Ehud Olmert zagroził, że izraelska armia podejmie wszelkie działania mogące przyczynić się do przerwania palestyńskich ataków rakietowych na Izrael. "Musimy być przygotowani na długotrwałą konfrontację, a Izrael nie zamierza ugiąć się nawet pod zagraniczną presją."

27 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    27 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy budynek Hamasu w Rafah na południu Strefy Gazy. W ciągu dnia celem ataków powietrznych był obóz szkoleniowy Hamasu w byłym osiedlu żydowskim Neve Dekalim oraz Gaza.
    27 maja 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelską bazę wojskową w pobliżu Betlejem w Judei.

28 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 13 rakiet Qassam, które spadły na Sderot i Negew. Ranna została 1 osoba.

28 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Wśród aresztowanych jest poszukiwany od 2000 r. terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa, Khaled Shawish. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol.
    28 maja 2007 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam. Rannych zostało 2 członków Hamasu. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w Gazie, Dir al-Balah, obozie uchodźców Jabalya i Beit Lahia w Strefie Gazy.
    28 maja 2007 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ein Yabrud, w rejonie Ramallah w Samarii. Ranne zostały 2 Izraelki.

28 maja 2007 r. Israel Chemicals kupił amerykańskie przedsiębiorstwo Firetrol Protection Systems, produkujące środki gaśnicze dla straży pożarnej. Wartość kontraktu wyniosła 255 mln USD.

29 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Sderot i Negew.

29 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas akcji doszło do strzelaniny w obozie uchodźców Balata, pod Nablusem w Samarii. Rannych zostało 3 Palestyńczyków. Wykryto duży skład broni i amunicji.
    29 maja 2007 r. izraelski oddział wjechał około 1-km w głąb centralnej części Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 2 członków Hamasu. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem obóz szkoleniowy Hamasu w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków.

30 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Sderot i Negew.

30 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Dżeninu i Ramallah ostrzelano izraelskie patrole.
    30 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały w nocy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu przygotowujących się do wystrzelenia rakiet Qassam w pobliżu obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.

31 maja 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Sderot i Negew. Uszkodzona została linia wysokiego napięcia przy Sderot.
    31 maja 2007 r. izraelski myśliwiec szkoleniowy A-4 Skyhawk spadł do Morza Śródziemnego w odległości 4 km od Ashdod. Pilot katapultował się. Przyczyną katastrofy była awaria techniczna.

31 maja 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 maja 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam.

1 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Ashkelon, Sderot i Negew.

1 czerwca 2007 r. izraelskie siły powietrzne i artyleria zbombardowały tereny byłego żydowskiego osiedla Dugit na północy Strefy Gazy, z którego wystrzeliwano rakiety Qassam. Zginęło 2 dzieci arabskich.

2 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.

2 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 czerwca 2007 r. izraelski helikopter bojowy "Apache" ostrzelał cele w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu.
    2 czerwca 2007 r. izraelski oddział wjechał rano do miasta Nablus w Samarii. Aresztowano kilki poszukiwanych Palestyńczyków. W trakcie operacji uszkodzony został transformator zasilajacy miasto w energię elektryczną.
    2 czerwca 2007 r. dwóch Palestyńczyków zbliżyło się do bariery granicznej w Strefie Gazy i nie reagowało na wezwania do zatrzymania się. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu Palestyńczyków.

3 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na szklarnie przy kibucu Netiv Ha'asera.

3 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    3 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza przejście graniczne Erez w Strefie Gazy. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.

3 czerwca 2007 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział: "Z Bożą pomocą, guzik do odliczania zniszczenia syjonistycznego reżymu został wciśnięty rękoma dzieci Libanu i Palestyny. Z woli Boga, będziemy świadkami zniszczenia tego reżymu w bliskiej przyszłości."

4 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

4 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 czerwca 2007 r. izraelski oddział pancerny wjechał do centralnej części Strefy Gazy. Wojskowe buldożery wyrównały ziemię w pobliżu przejścia granicznego Sufa.

4 czerwca 2007 r. minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner oświadczył, że wypowiedzi prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, takie jak "unicestwienie" państwa izraelskiego, są "nie do przyjęcia" i "nie współgrają" z rolą, którą Irańczycy chcą odgrywać w regionie. Kouchner dodał, że dla Francji, istnienie Izraela, które zostało usankcjonowane decyzją Zgromadzenia Generalnego ONZ, "nie może być podważane".

5 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.

6 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
    6 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że "Izrael pragnie pokoju z Syrią". Premier ostrzegł jednak, że wzajemne nieporozumienia mogą doprowadzić do eskalacji napięcia w regionie.

6 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu, w wymianie ognia zginął 1 palestyński terrorysta. Ranny został 1 izraelski oficer.
    6 czerwca 2007 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały okolice obozu uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    6 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza izraelskie pozycje przy przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy.

7 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.

7 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 czerwca 2007 r. doszło do starć bojówek Hamasu i Fatahu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 9 osób zostało rannych.

8 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
    8 czerwca 2007 r. izraelska gazeta "Yediot Aharonot" napisała, że premier Ehud Olmert w zeszłym miesiącu przez kanały niemiecki i turecki proponował prezydentowi Syrii Bazarowi Asadowi pokój i oddanie Wzgórz Golan. W zamian Izrael chciałby, żeby Syria przestała wspierać Hezbollah oraz Hamas i wycofała się z sojuszu z Iranem. Jak do tej pory Syria nie odpowiedziała.
    8 czerwca 2007 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez Maariv/Teleseker. 84% Izraelczyków sprzeciwia się planowi oddania Wzgórz Golan Syrii, przy czym 44% sprzeciwia się jakiemukolwiek oddaniu, a 40% popiera stopniowe wycofanie się. Jednocześnie 74% Izraelczyków nie ufa Syrii.

8 czerwca 2007 r. izraelscy żołnierze otworzyli w nocy ogień do grupy młodych Palestyńczyków w wiosce Tufah, w rejonie Hebronu w Judei. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    8 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie zginął 1 Palestyńczyk, a 17 osób zostało rannych.
    8 czerwca 2007 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bil'lin w Samarii. W starciach z policją rannych zostało 20 Palestyńczyków.

9 czerwca 2007 r. czterech palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu zaatakowało przejście graniczne Kissufim w centralnej części Strefy Gazy. Terroryści podjechali jeepem oznakowanym jako samochód telewizji i usiłowali porwać jednego z izraelskich żołnierzy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk.
    9 czerwca 2007 r. wybuchły starcia pomiędzy siłami Hamasu i Fatahu w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych.

10 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert zapowiedział kontynuowanie ataków powietrznych przeciwko Strefie Gazy. "Nasze operacje w Strefie Gazy będą kontynuowane dopóki będzie trwać ostrzeliwanie rakietami naszego terytorium i akty terroru."

10 czerwca 2007 r. izraelskie siły powietrzne ostrzelały w nocy siedzibę Islamskiego Dżihadu w Gazie. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    10 czerwca 2007 palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Erez w Strefie Gazy.
    10 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Rafah na południu Strefy Gazy zginął 1 Palestyńczyk, a 39 osób zostało rannych. W Gazie działacze Hamasu zamordowali oficera palestyńskich sił bezpieczeństwa, zrzucając go z dachu 8-piętrowego domu. W Bet Hanoun członkowie al-Fatah zastrzelili aktywistę Hamasu, a następnie wdarli się do szpitala i wymordowali tam jego ojca i braci, rannych w poprzednich starciach.

11 czerwca 2007 r. w nocy wystrzelono satelitę szpiegowskiego Ofeq-7. Ważący 300-kg satelita został wyniesiony na orbitę przez rakietę "Shavit". Satelita będzie pracował przez najbliższe cztery lata.
    11 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

11 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie zginęło 9 Palestyńczyków. W nocy spłonął dom działacza Fatahu - jego matka i córka zginęły w płomieniach. Ostrzelano z granatnika dom palestyńskiego premiera Ismaila Hanije w pobliżu miasta Gaza.

12 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot i kibuc Sha'ar Hanegev na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.

12 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie zginęło 20 Palestyńczyków, a około 100 osób zostało rannych. Walczące ze sobą bojówki ostrzelały domy palestyńskiego premiera Ismaila Hanije (Hamas) i palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa (Fatah). Hamas zdobył główną kwaterę Fatahu w północnej części miasta Gaza. Starcia przybrały rozmiary wojny domowej.

13 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot i kibuc Sha'ar Hanegev na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    13 czerwca 2007 r. prezydentem Izraela został Szymon Peres.

      Premier Szymon Peres - jego biografia

13 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie zginęło 12 Palestyńczyków i 2 pracowników UNRWA.

14 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Sderot i Negew.

14 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 czerwca 2007 r. w starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie zginęło 30 Palestyńczyków. Hamas oficjalnie ogłosił swoje zwycięstwo w Strefie Gazy. Aresztowano około 1.500 członków al-Fatah, w tym 10 wysokich dowódców palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych prezydentowi Abbasowi. Ocenia się, że w walkach zginęło około 400 członków Fatahu.
    14 czerwca 2003 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas odwołał rząd premiera Ismaila Hanije i ogłosił w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu stan wyjątkowy. Zapowiedział także rozpisanie przedterminowych wyborów, gdyż "pozwala mu na to sytuacja". Prezydent zamierza ponadto sprawować władzę za pomocą dekretów.

15 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert mianował szefa Partii Pracy Ehuda Baraka na stanowisko ministra obrony.

15 czerwca 2007 r. zdymisjonowany palestyński premier Ismail Hanije uznał, że rozwiązanie zdominowanego przez Hamas rządu było bezprawne i zapowiedział, że jego rząd będzie nadal sprawował władzę. Równocześnie Hanije wezwał do przywrócenia spokoju w Strefie Gazy, zapowiedział amnestię wobec przeciwników politycznych Hamasu i przestrzegł przed ograbianiem opuszczonych obiektów Fatahu.
    15 czerwca 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas oficjalnie wysunął prozpozycję ministra finansów Salam Fayyada na nowego premiera palestyńskiego rządu.
    15 czerwca 2007 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Samarii i Judei około 150 członków radykalnej organizacji Hamas.

16 czerwca 2007 r. minister bezpieczeństwa publicznego Abraham Dicter zapowiedział, że Izrael zezwoli na dostawy żywności i innych podstawowych artykułów dla ludności w Strefie Gazy z uwagi na grożący tam kryzys humanitarny. Jednocześnie Dicter oświadczył, że opanowanie Strefy Gazy przez Hamas oznacza, że Izrael musi prowadzić zupełnie inną niż dotąd politykę wobec tej części Autonomii Palestyńskiej. Strefę Gazy należy traktować teraz jako "obszar terrorystyczny" i odciąć ją od dostaw broni. Konieczne może się okazać rozmieszczenie wojsk izraelskich wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem, by powstrzymać przemyt broni.
    16 czerwca 2003 r. premier Ehud Olmert nazwał nowy tymczasowy rząd Autonomii Palestyńskiej "partnerem dla pokoju".

16 czerwca 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wydał dekret, anulujący dotychczas obowiązujące prawo, mówiące o tym, że rząd Autonomii musi uzyskać aprobatę parlamentu.
    16 czerwca 2007 r. radykalny Hamas zabronił w Strefie Gazy noszenia masek - kominiarek zasłaniających twarz. Uczyniono tylko jeden wyjątek - dla "bojowników" atakujących cele izraelskie. Rzecznik Hamasu powiedział: "Maski powinno się nosić tylko w pobliżu granic i podczas walk z syjonistycznym wrogiem, ale nie na ulicach i w pobliżu domów mieszkalnych."
    16 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili rakietę przeciwpancerną w patrol izraelskiej straży granicznej przy granicy Strefy Gazy.
    16 czerwca 2007 r. grupa około 200 Palestyńczyków (wysocy dowódcy al-Fatah z rodzinami) opuściło Strefę Gazy przez przejście graniczne Erez i za zgodą Izraela przejechało do Samarii i Judei.

17 czerwca 2003 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu 3 rakiety Katiusza, które spadły na miasto Kiryat Shmona. Uszkodzony został budynek mieszkalny i zniszczony samochód.
    17 czerwca 2007 r. około 10 tys. ultraortodoksyjnych Żydów protestowało w Jerozolimie przeciwko mającej odbyć się w mieście paradzie gejów. W starciach z policją rannych zostało 7 policjantów i jeden protestujący. Aresztowano 10 osób.

17 czerwca 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wezwał w nocy w Ramallah w Samarii do kontynuowania walki przeciwko "wojskowemu przewrotowi" jaki zrobił Hamas w Strefie Gazy.
    17 czerwca 2007 r. w nocnych starciach bojówek Hamasu z Fatahem w Khan Younis na południu Strefy Gazy zginęło 6 Palestyńczyków, a 11 osób zostało rannych.
    17 czerwca 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zaprzysiągł podczas publicznej ceremonii w Ramallah w Samarii tymczasowy gabinet rządowy Salama Fayyada.
    17 czerwca 2007 r. Hamas oświadczył, że uznaje nowy rząd za nielegalny.

18 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział, że powstanie nowego palestyńskiego rządu może utorować drogę wznowieniu rokowań izraelsko-palestyńskich. Dodał, że gotów jest wznowić także regularne rozmowy z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem.
    18 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na strefę przemysłową przy mieście Sderot na Negewie.

18 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 czerwca 2007 r. grupy Palestyńczyków w czterech miejscach usiłowały przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy aby przedostać się do Izraela. Izraelska straż graniczna aresztowała 6 Palestyńczyków.
    18 czerwca 2007 r. doszło do starcia bojówki Hamasu z siłami Fatahu w Nablusie, w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk.
    18 czerwca 2007 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział w telefonicznej rozmowie prezydentowi Stanów Zjednoczonych George'owi W. Bushowi, że nadszedł czas na wznowienie bliskowschodnich rozmów pokojowych.
    18 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści z Hamasu rzucili granaty ręczne i ostrzelali grupę palestyńskich aktywistów z Fatahu oczekując na przejściu granicznym Erez na wyjazd ze Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 10 osób zostało rannych.

18 czerwca 2007 r. szef unijnej dyplomacji Javier Solana oświadczył, że Unia Europejska wznowi zamrożoną przed ponad rokiem bezpośrednią pomoc dla rządu Autonomii Palestyńskiej. Wznowienie pomocy stanowić będzie gest poparcia dla nowego rządu palestyńskiego, kierowanego przez premiera Salama Fayyeda.
    18 czerwca 2007 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ostatni atak rakietowy przeprowadzony przez Hezbollah z południowego Libanu na północny Izrael.

19 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 czerwca 2007 r. izraelskie czołgi wjechały w okolice przejścia granicznego Erez w północnej części Strefy Gazy. Zabezpieczono rejon przejścia granicznego, na którym przebywa około 150 Palestyńczyków oczekujących na decyzję zezwalającą na wyjazd ze Strefy Gazy. Palestyńscy terroryści ostrzelali wojskowy buldożer.

19 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Waszyngtonie (USA) z prezydentem Stanów Zjednoczonych George W. Bushem.
    19 czerwca 2007 r. Rosja poinformowała o przygotowywaniu pięciu myśliwców przechwytujących MiG-31E do sprzedaży dla Syrii. Wartość kontraktu wynosi 400 mln USD.

20 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    20 czerwca 2007 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni przeprowadziła rozmowę telefoniczną z palestyńskim premierem Salam Fayyadem, otwierając formalne kontakty z nowym rządem Autonomii Palestyńskiej.
    20 czerwca 2007 r. minister obrony Ehud Barak nakazał otwarcie przejścia granicznego Erez pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem dla osób potrzebujących pilnie pomocy medycznej. Grupa około 100 palestyńskich uchodźców zostanie ewakuowana poprzez Izrael do Egiptu.

20 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 czerwca 2007 r. izraelska kolumna pancerna wjechała nad ranem do Strefy Gazy w rejonie przejścia granicznego Kisufim. W starciu zginęło 5 Palestyńczyków. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    20 czerwca 2007 r. izraelscy żołnierze usiłowali nad ranem aresztować palestyńskich terrorystów w rejonie miejscowości Kfar Dan, w pobliżu Dżeninu w Samarii. W starciu zginęło 2 Palestyńczyków, w tym lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu.

21 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został budynek synagogi.

21 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie w Samarii rzucono granat w patrol izraelskiej armii.

21 czerwca 2007 r. łaciński patriarcha Jerozolimy podczas obrad rady naukowej Międzynarodowego Ośrodka Studiów i Badań "Oasis" w Wenecji (Włochy) zaapelował o obalenie muru oddzielającego Palestyńczyków od Izraelczyków.
    21 czerwca 2007 r. Światowa Rada Kościołów uchwaliła na zakończenie trzydniowej konferencji w Jordanii, apel o "zakończenie nielegalnej okupacji Palestyny przez Izrael". Komunikat końcowy konferencji wyraził poparcie dla "Palestyńczyków, którzy mają prawo do samookreślenia się", i zakwalifikował żydowskie osiedla w Samarii i Judei jako "nielegalne" i "stanowiące przeszkodę na drodze do pokoju". Światowa Rada Kościołów skupia 347 Kościołów protestanckich, prawosławnych i anglikańskich, które reprezentują 560 milionów chrześcijan ze 110 krajów.

22 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.

23 czerwca 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli do arabskiej wioski Arura, w rejonie Ramallah w Samarii. Aresztowano dowódcę Brygad Izzadin Kassam (zbrojne skrzydło Hamasu), Salah al-Aruriego.

24 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Uszkodzone zostały dwa domy mieszkalne.
    24 czerwca 2007 r. rząd Chuda Olmerta zatwierdził przekazanie 562 mln USD pomocy dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa.

24 czerwca 2007 r. izraelski myśliwiec bombardujący F-16 zniszczył rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów terrorystów Hamasu w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    24 czerwca 2007 r. zdymisjonowany palestyński premier Ismaile Haniyeh oskarżył Izrael o polityczne manipulacje, gdyż Strefa Gazy została obłożona embargiem gospodarczym, natomiast Zachodni Brzeg Jordanu otrzymuje zwielokrotnioną pomoc z całego świata. Haniyeh dodał, że "nasza ziemia nie zostanie nam zwrócona dzięki rozmowom pokojowym - tylko poprzez walkę."
    24 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.

25 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie. Na Negew spadły także pociski moździerzowe.

25 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy. Podłożono bombę przy barierze granicznej w centralnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bombę.
    25 czerwca 2003 r. były palestyński premier Ismail Haniye oświadczył, że jest gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia wewnątrzpalestyńskich rozmów.

25 czerwca 2007 r. rozpoczął się szczyt bliskowschodni w Sharm el-Sheik (Egipt). W rozmowach uczestniczą premier Ehud Olmert, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, prezydent Egiptu Hosni Mubarakiem i król Jordanii Abdullahem II. Olmert powiedział, że rozmowy izraelsko-palestyńskie są jedyną drogą do rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nie ma żadnej innej alternatywy.

26 czerwca 2007 r. wystąpiły rekordowe upały w Izraelu - zanotowano temperaturę 42 stopni Celsjusza. Firmy energetyczne zanotowały rekordowe obciążenie sieci, w wysokości 9.500 MW (maksymalne możliwości produkcyjne wynoszą 10.500 MW).
    26 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.

26 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

26 czerwca 2007 r. premier Ehud Olmert powiedział w Sharm el-Szejk (Egipt), że nie należy zbyt wiele spodziewać się po szczcie izraelsko-palestyńskim. Olmert odrzucił propozycję palestyńską by wykorzystać spotkanie dla uruchomienia rokowań pokojowych, obiecał jednak uwolnienie 250 palestyńskich więźniów (członków al-Fatah).

27 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Sderot, Ashkelon i Negew. Na Negew spadły także pociski moździerzowe.

27 czerwca 2007 r. izraelscy komandosi wkroczyli w nocy do Dżeninu i obozu uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W Dżeninie doszło do strzelaniny przy próbie aresztowania poszukiwanych palestyńskich terrorystów. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 1 osoba została ranna. W obozie Balata zostało rannych 2 Palestyńczyków. Aresztowano 4 poszukiwanych Palestyńczyków.
    27 czerwca 2007 r. dwie izraelskie kolumny pancerne wjechały rano do Strefy Gazy. Jedna kolumna wjechała przez przejście graniczne Karni i rozpoczęła działania w północnej części Strefy, natomiast druga kolumna wjechała przez przejście graniczne Sufa do południowej części Strefy. W starciach zginęło 12 Palestyńczyków, a 40 osób zostało rannych. Palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu zniszczyli rakietą przeciwpancerną izraelski czołg Merkava na przedmieściach Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Popołudniem izraelskie oddziały wycofały się.
    27 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Erez w Strefie Gazy.

27 czerwca 2007 r. Kwartet madrycki (Stany Zjednoczone, Unia Europejska, ONZ i Rosja) mianował byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira wysłannikiem na Bliski Wschód.

28 czerwca 2007 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 czerwca 2007 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do miasta Nablus w Samarii. Grupa około 50 palestyńskich terrorystów zdetonowała bombę i ostrzelała izraelskie pojazdy wojskowe. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy. W mieście wprowadzono godzinę policyjną i przeszukano liczne domy. Przejęto duże ilości broni i amunicji.

30 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Sderot i Negew. Ranny został 1 Izraelczyk.
    30 czerwca 2007 r. tysiące Izraelczyków protestowało w Tel Awiwie przeciwko kompromisowi, na mocy którego były prezydent Mosze Kacaw, oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym, uniknie kary więzienia.

30 czerwca 2007 r. izraelski myśliwiec bombardujący F-16 zbombardował w nocy wytwórnię rakiet Qassam w Gazie. Zginęło 3 Palestyńczyków. Popołudniem izraelski myśliwiec zniszczył rakietą arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu w pobliżu Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    30 czerwca 2007 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2007 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2007-2012 by Gedeon